Çeker: Hak ettikleri ücretler ödenmelidir

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker “Kurban Bayramı öncesi 26 Haziran Pazartesi günü tam gün, 27 Haziran Salı günü yarım günkamu çalışanlarının idari izinli sayılması nedeniyle görevi başında olan Sağlık çalışanları mağdurda edilmeyerek hak ettikleri ücretler ödenmelidir. 11 Mayıs’ta kamu işverenin açıkladığı “En düşük memur maaşını 22 bin TL’ye çıkaracağız” rakamı revize edilmelidir” dedi

Büyütmek için resme tıklayın

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker SBU Darca Farabi  Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Karamürsel Devlet Hastanesi, Kandıra Kazım Dinç Devlet Hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarını ziyaret etti. Çeker ziyarette sağlık sektöründe yaşanan gelişmeler hakkında çalışanlar bilgilendirdi. Çeker, ziyaret sonrası Bayram nedeniyle sağlık çalışanlarının idari izinleri ve temmuz zammı hakkında açıklamalarda bulundu.

 

İDARİ İZİN ZULME DÖNÜŞMESİN!

Şube Başkanı Çeker Yapmış olduğu açıklamada.” İdari İzinde sağlık çalışanlarının mağdur edilmemesi için Bakanlığa sendikamız başvuru yaptı.Kurban Bayramı nedeniyle 26 Haziran Pazartesi günü tam gün, 27 Haziran Salı günü ise yarım gün idari izin süreleri ile ilgili olarak görevi başında olan sağlık personellerinin ekonomik olarak mağdur edilmemesi için Türk Sağlık Sen Genel Merkezimiz tarafından Sağlık Bakanlığı’na bir başvuru yapılmıştır. Yapılan başvuruda, Kurban Bayramı nedeniyle idari izinli olunan günlerde nöbet görevi ifa eden personellerin nöbet ücretine esas haftalık çalışma sürelerinden idari izinli olunan sürelerin düşürülerek hesaplama yapılması istenmiştir. İdari izinli olunan günlerde çalışmayan personeller açısından da 2023 yılı Haziran ayı aylık çalışma süresi belirlenirken idari izin günlerinin çalışılması gereken süre içerisinde değerlendirilmemesi istenerek 13 saat daha düşülmek suretiyle fiilen bu sürelerin çalışılmış gibi kabul edilmesi talep edilmiştir. Konuyu titizlikle takip edeceğiz.

AYAKTA ALKIŞ

Diğer bir konuda sağlık çalışanları ağır iş yükü altında fedakarca görev yapmalarına rağmen almış oldukları maaşları ve nöbet ücretleri düşüktür. Türk Sağlık-Sen olarak sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının ücretlerinin düşüklüğünü ve kamu çalışanlarının maaşlarının  ekonomik şartlarının oldukça gerisinde kaldığını uzun zamandır dile getiriyoruz.Ek zam ve refah payı uygulamaların kamu çalışanlarının maaşlarının erimesini önlemesi adına hayata geçirilmesini de mutlak bir zaruret olarak görüyoruz. Yaşanan mağduriyetin tek sebebi 6 dönemdir toplu sözleşme masasında sağlık çalışanları ile Kamu çalışanlarını yok sayan ve görmeyen enflasyonun altında yüzdelik zamlara imza atan Malum Sen (Sarı Sendika) dır. Enflasyonun hızına sağlık çalışanlarının maaşı yetişemez ikentemel gıda maddeleri enflasyonla yarış halindedir. Bu yarışa yetkili ama etkisiz sarı sendika yüzde 8 Ocakzammı ve yüzde 15 enflasyon zammı toplamda yüzde 25 zammı ayakta alkışlamıştır.

 

GÜNCELLENMESİ GEREK

Aratan enflasyon karşısında sağlık çalışanlarının mağduriyetine sesiz kalan hak aramada sınıfta kalmış Sarı Sendikanın sessizliğine kamu işvereni sessiz kalmamıştır. Kamu çalışanlarının yüreğini rahatlatacak açıklamada bulunmuştur.Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz mayıs ayında, işçi ücretlerine 2023 yılının ocak ayından itibaren yapılacak artışlardan hareketle, Temmuz’da en düşük dereceli memur maaşının 22 bin TL’ye yükseltileceğini ifade etmiştir. Cumhurbaşkanımızın açıklamasını, memur maaşlarında yaşanan erimenin ve alım gücündeki düşüşün telafi edilmesi konusunda irade ortaya konulmuş olması nedeniyle önemli ve değerli görmekteyiz. Yapılacak düzenlemenin tüm kamu çalışanlarını memnun edecek bir düzeyde olması,  maaşları kısa süre içerisinde yoksulluk sınırının üzerine taşıyacak bir süreci başlatması şarttır. 11 mayıs’ta açıklanan “en düşük memur maaşını 22 bin tl’yeçıkaçak” açıklaması yaşanan yüksek enflasyon karşısında güncellenmesi gerekmektedir.

 

GÖREVE DAVET

Kamuda şu çalışanlar bu ücreti alıyor türünden mukayeseler yerine “kamu çalışanlarının hakkı yoksulluk sınırı üstünde ücrettir ve bu mutlaka sağlanmalıdır” çizgisinde olduğumuzu ifade ediyoruz. Kamuda nitelikli hizmetin sunucusu olan kamu çalışanlarının elbette ki ücret skalasında hak ettikleri yeri mutlaka almaları gerektiğini savunuyoruz. Sağlık çalışanlarının taban, teşvik, destek ve nöbet ücreti gibi maaş dışı tüm ödemelerinin makul bir seviyeye çıkartılması ücretler noktasında yapılması gereken bir diğer önemli adımdır. Bu konuda da Sağlık Bakanlığı’nı göreve davet ediyoruz. Ücretler noktasında bakışımız bu denli nettir. Israrla vurguladığımız gibi Temmuz ayında yapılacak maaş artışında öncelikli talebimiz bu düzenlemenin sosyal taraflarla bir araya gelerek yasalaştırılması ve tüm kamu çalışanlarının memnun edecek ortalama memur maaşının yoksulluk sınırı üzerine getirecek bir düzenlemenin hayata geçmesidir.

 

REFAH PAYI ÖDEMESİ

Buna göre öncelikle en düşük dereceli memur maaşını 22 bin TL’ye yükseltecek artışlar bütün memurların maaşlarına aynı şekilde uygulanarak maaşlardaki erime telafi edilmeli, ardından enflasyon farkı ve 2023’ün ikinci yarısı için kararlaştırılan %6’lık zam verilerek maaş artışları sağlanmalı, kamu çalışanlarının büyümden ve refahtan pay alması için üzerine refah payı ödemesi eklenmelidir. Türkiye Kamu-Sen olarak önerilerimizin karşılık bulması halinde memurlarımızın yaşadığı kayıplar karşılanacak, 2023 yılı için nitelikli bir maaş artışı yapılmış ve kamu görevlilerinin alım gücü yükseltilmiş olacaktır. Bu yolla kamu işverenide güzel bir başlangıçla Türk Yüzyılı’na uygun bir kamu yönetimi anlayışı için ilk adımı atmış olacaktır.” Diyerek sözlerini sonlandırdı.

Ekli Dosyalar

25 Haz 2023 - 09:27 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Derince Belediye Başkanı kim olsun?
Tüm anketler