İzmit Belediyesi önce ‘yapın’ dedi, şimdi ‘yıkın’ diyor

50 milyona yakın bir yatırımla yapılan ve bu yaz hizmete açılan David People- Social Plus adlı işyerinin sözleşmesi, İzmit Belediyesi tarafından feshedildi. İşletme ortakları bugün basın açıklaması düzenleyerek İzmit Belediyesi’nin burayı bir an önce bitirmelerini istediği proje bitince ise karar değiştirdiklerini söyledi

Merve Dişli
Merve Dişli Tüm Haberleri
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Yahya Kaptan Mahallesi Salkım Söğüt Caddesi numara 64 adresinde bulunan David People- Social Plus adlı işyerinin sözleşmesi, İzmit Belediyesi Encümen Toplantısında feshedildi. 2016 yılında Yiğitbay Metal Geri Dönüşüm firmasına 10 yıllığına yap işlet devret modeliyle 255 metrekaresi kiraya verilen daha sora ise 2018’de 1900 metrekare olarak ruhsatlandırılan söz konusu alan işlemeye başlayınca İzmit Belediyesi 50 milyona yakın yatırım yapılan yerin sözleşmesini projeye aykırı imalat yapıldığı gerekçesiyle feshetti. Belediye ve işletmenin mahkemelik olduğu bu olayla ilgili bugün işletme sahipleri ve avukatları basın açıklaması düzenledi.

“TESİSİMİZ AÇIK KORKUMUZ VE ÇEKİNCEMİZ YOK”
İlk olarak söz alan Avukat Oğuzhan Ünal şunları söyledi: “İzmit Belediyesi 2018 ruhsatıyla alakalı uyarı yazıları gönderdiği halde son yaptığı encümen kararıyla 2016 ruhsatına aykırı hareket ettiğimiz gerekçesiyle sözleşmemizi feshetti. Uyarı yazısından sonra bu sefer İzmit Belediyesi aslında 2018 değil de 2016’ya göre yapacaktınız diye söyledi. Bu yüzden kira sözleşmesini feshediyorum dedi. Mahkeme onayına muhtaç bir karar Hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Tesisimiz açık bir korkumuz ve çekincemiz yok. 2016 sözleşmesini uygulamak 2018’de verilen yapı ruhsatını reddetmektir. Devlette devamlılık esastır. Belediye başkanları değiştiği zaman bizim sözleşmeyi iptal edemez. Yürütmeyi durdurma kararı aldık. Belediye meclis kararı ile aldığı ihaleyi encümen kararıyla feshetti. Encümen kararı bize bugün tebliğ edildi. Bunu yargıya taşıyacağız. Hem encümen kararının iptali için yargıya başvuracağız hem de konu Kaymakamlığa giderse ve kaymakamlık tahliye kararı verirse onun içinde yargıya başvuracağız.

EN YÜKSEK TEKLİF VERİLEREK KAZANILMIŞTIR
Ardından ortak açıklama yapan işletme sahibi Nurullah Bozkurt ve Tahir Özer ise şu ifadelerde bulundu: “Son günlerde Kocaeli Yerel Basınında yer alan, spor tesisimizin sözleşmesinin feshedildiğine dair haberlere ilişkin kamuoyunu en şeffaf şekilde aydınlatmak amacıyla süreci başından sonuna kadar paylaşmak istiyoruz; Social Plus, Yahya Kaptan mahallesinde, bölge halkının ve hatta Kocaeli halkının sosyal yönden bütün ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tarafımızca inşa edilmiştir. Tesisimizin bulunduğu alan İzmit Belediyesine aittir. 2016 yılında İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen ihale, Yiğitbay Turizm İnşaat Sağlık San. Tic. Ltd. Şti. tarafından en yüksek teklif verilerek kazanılmıştır. İhale şartnamesinde belirtilen şartlar çerçevesinde, İzmit Belediyesi tarafından İnşaat ruhsatı çıkartılarak tesis inşaatına başlanılmıştır.


2021’DE GÖRÜŞME SAĞLANDI
Fakat o dönemki şirket yetkilileri, yaşanan ekonomik kriz ve pandemi nedenleri ile projede herhangi bir ilerleme kat edememişlerdir. 2021 yılının Ocak ayında Yiğitbay Turizm İnşaat Sağlık San. Tic. Ltd. Şirketi, tarafımızca devralınmıştır. Şirket devri öncesi İzmit Belediye yetkilileri ile görüşme sağlanmış. Belediyenin imar müdürü, yapı kontrol müdürü, emlak istimlak müdürü ve bu müdürlüklerden sorumlu başkan yardımcısı; bu alanda yıllardır tamamlanamayan bir enkaz olduğunu bu enkazın kaldırılmasının ilk olarak kendilerini mutlu edeceğini, inşaatın bir an önce tamamlanması gerektiğini tarafımıza bildirmişlerdir. Tesisimizin bulunduğu alan İzmit Belediyesine ait olduğu için, bu alanda yapılacak inşaata ilişkin yapı ruhsatında yapı sahibi İzmit Belediyesi olarak görülmektedir. İhale sonrası hazırlanan yapı ruhsatı, 2018 yılında İzmit Belediyesi tarafından yenilenmiş ve yine yapı sahibi İzmit Belediyesi olarak Belediye tarafından onaylanmıştır.

İŞLETME RUHSATI TALEP EDİLMİŞTİR
Şirketin devralınmasından sonra belediye yetkililerinin de oluru ile onaylı ve güncel olan yapı ruhsatına göre tesis inşa edilmiştir. Tesisin onaylı projeye göre inşa edilmesi yaklaşık bir buçuk sene sürmüştür. Bu süreç boyunca denetleme yetkisi kendisinde olan, tesisin üzerinde bulunduğu taşınmazın sahibi olan ve kira sözleşmesi sonunda yapı sahibi olacak olan İzmit Belediyesi hiçbir şekilde denetlemeye gelmemiş ve tarafımıza hiçbir uyarıda bulunmamıştır. Tesisin inşaatı tamamlandıktan sonra 25.03. 2022 tarihinde İzmit Belediyesine başvuru yapılmış onaylı projeye göre inşaatın tamamlandığı ve gerekli kontrollerin yapılarak tarafımıza iskan ve işletme ruhsatı verilmesi talep edilmiştir. Fakat inşaat sürecinde bizleri destekleyen, tesisi bir enkaz olarak niteleyen İzmit Belediye yetkilileri, inşaat tamamlandıktan sonra görüş değiştirmiş ve 2018’deki güncel geçerli olan ruhsatı yok sayıp 2016’daki eski ruhsata göre yapıldığı takdirde iskan vereceğini tarafımıza bildirmiştir.

70 KİŞİYE İSTİHDAM
Bunun üzerine onaylı yapı ruhsatına uygun olarak inşa edilen tesis, belediye yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonucunda tarafımızca aktif hale getirilmiştir. Kısa sürede Kocaeli halkı tarafından benimsenen , yetmiş kişiye istihdam sağlayan ve bölgenin sosyal ihtiyaçlarım tam manasıyla karşılayan bir spor tesisi olup yaklaşık bin üyesi bulunan bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

MAHKEME YÜRÜTMENİN DURDURULMASINA KARAR VERDİ
Bu gelişmeler karşısında İzmit Belediyesi; tarafımızca yapılan yatırımı ve bölge halkının beğenisini görmezden gelerek, tesisimizin mühürlenmesine karar vermiştir.Bu karar tarafımızca mahkemeye taşınmış ve Kocaeli İdare Mahkemesi tarafından, İzmit Belediyesinin yapmış olduğu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.Bunun üzerine mühürleme işleminden umduğu sonucu alamayan İzmit Belediyesi yetkilileri garabet bir kararın altına imza atarak, oy çokluğu ile alınmış olan Encümen Kararıyla kira sözleşmesinin feshedilmesine karar vermiştir.


EVRAKLAR MEVCUTTUR
Bu karar henüz tarafımıza tebliğ edilmemiştir. Tebliğ edildiğinde yine hukuk yoluyla adaletin yerini bulacağına inancımız tamdır. Zira Encümen kararında; 2016 yılında onaylanmış olan projeye göre inşaat yapılmaması nedeniyle sözleşmenin fesih edildiği belirtilmiştir. Fakat ne acıdır ki encümen kararında imzası olan belediye yetkililerinin geçmişte 2018 tarihli mimari projeyi onayladıkları, şirketimize defalarca bildirimde bulunarak projenin 2018 tarihli mimari projeye göre bir an önce bitirilmesi gerektiğini bildirdikleri kendi imzalarını taşıyan onaylı ve mühürlü evrakları mevcuttur.

MADDİ ZARARA UĞRATMA ÇABASI İÇİNDEDİR
Özetle İzmit Belediyesinin yapmak istediği bugüne kadar 2018’deki ruhsata istinaden yaklaşık Elli milyon TL yatırım yapılarak 1962 m2 inşaat yaptırıp günün sonunda 2016’daki eski ruhsata uygun olmadığını bahane ederek on yıllık kirasını peşinen ödediğimiz tesisimizi maddi zarara uğratma çabası içerisindedir. Bizler Social Plus-David People ailesi olarak, üyelerimizin ve müşterilerimizin müsterih olmalarını, bu sürecin sonunda adaletin mutlaka tecelli edeceğini, sözleşme feshinin İzmit Belediyesinin tek taraflı bir kararı olduğunu ve mahkeme kararı olmadan tesisimizin hiçbir şekilde kapanmayacağını bilmelerini istirham ediyoruz.”

Ekli Dosyalar

22 Kas 2022 - 13:00 Kocaeli/ İzmit- Gündem

Muhabir  Merve Dişligöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce mülteciler Türkiye'den gönderilmeli mi, kalmalı mı?