“224 boş oyu önemsiyoruz”

Kocaeli Barosu’nun yeni başkanı Mehmet Gül, kongrede 224 boş ve geçersiz oy hakkında konuştu. Gül, “Tabi bunu iyi okumak gerekir. Son 3 dönemdir Baro yönetim kurulundaydım. Dolayısıyla uzun süredir yönetimin içerisinde olmamız sebebiyle bir yıpranmışlık olabilir” dedi

Uğur Ulusoy
Uğur Ulusoy Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

15-16 Ekim tarihlerinde yapılan Kocaeli Barosu genel kurulunda yeni dönem başkanı seçilen Baro Başkanı Mehmet Gül, Gazete Barış’ın sorularını cevaplandırdı. Genel kurula kadar güzel bir süreç geçirdiklerini belirten Gül şunları söyledi: “Meslektaşlarımıza 26 Mayıs’tan itibaren ulaşmaya çalıştık. 1 günlük meslektaşımıza da gitmeye 40 yıllık kıdemli meslektaşımıza da gitmeye çalıştık. 26 Mayıs'tan önce Baro başkanlığı yapan büyüklerimize nezaket ziyaretinde bulunarak böyle bir düşüncemiz olduğunu ifade ettim. Bu da bizim Baromuzun geleneğidir. Seçim sonucunda da bin 67 oy biz aldık, diğer başkan adayı 535 oy aldı. 224 tane de geçersiz ve boş oy atıldı. Tabi bunu iyi okumak gerekir. Bu 224 boş oyla ilgili olarak hepsinin neden olduğunu tespit etmemiz mümkün değil. 224 tane farklı sebep olabilir, hatta her sebebin de kendi içerisinde birkaç farklı sebebi olabilir.

BİR YIPRANMIŞLIK OLABİLİR”

Ama şöyle okuyoruz; Son 3 dönemdir Baro yönetim kurulundaydım, son 3 dönemdir aktiftim. Dolayısıyla yönetim kurulunda nasıl yönetim anlayışını benimseyenler ve doğru olduğunu düşünenler var ise eleştirenler de olacaktır. En nihayetinde insanız. Biz hep en doğruyu yapmaya çalıştık başkanımız önderliğinde ve yönetim kurulu üyelerimizle beraber. Hem Sertif Başkan hem de Bahar Başkan yönetiminde… Hep en doğru kararları vermeye, en doğru uygulamaları yapmaya çalıştık. Ama bu uygulamaları yaparken tabi ki bir kısım meslektaşlarımız daha doğru uygulamalar olmadıklarını düşünmüş olabilirler. Dolayısıyla bu yönetimin içerisinde olmamız sebebiyle bir yıpranmışlık olabilir.

İYİ OKUYACAĞIZ”

Bu anlamda meslektaşlarımız bir tepki olarak bu şekilde davranmış olabilirler. Bunu iyi okuyacağız. Meslektaşlarımızla iletişimimizi kuvvetlendireceğiz. Bu anlamda biz zaten bin 67 oy aldık, geçerli oyların yüzde 60’ına yakınını aldık dolayısıyla bizim için bu önemli demeyeceğiz, verilen her boş oyla ilgili de düşüneceğiz. Bu konuda nerede, ne şekilde hatalar yaptık yönetimdeyken, bunu kendi içimizde değerlendireceğiz. İnsanoğluyuz, hata yine yapacağız ama bunu en aza indirmeye çalışacağız.PANDEMİ İLİŞKİLERİ ZAYIFLATTI”

Pandemi meslektaşlarımızla olan ilişkiyi zayıflattı. Pandeminin etkilerinin azalmasıyla birlikte o ilişkilerimizi daha da kuvvetlendireceğiz, kendimizi anlatmaya çalışacağız. Yani 224 boş oyu önemsiyoruz. Ama eleştirileri de biraz ağır buluyoruz. Nihayetinde 224 boş oy var ama bin 67 tane meslektaşımız da bizi onaylamış. Baro’ya kayıtlı 2 bin 500’ün üzerinde aktif meslektaşımızın oy kullanma hakkı vardı. Sandığa yansıyan yüzde 75 civarında geldi. Yüzde 25’i gelmedi. Bir kısmı da mazeret bildirdi. Geçerli oyların yüzde 60’ını aldık. Genel kurul bizi onayladı. 2018 döneminde de Bahar başkanımızla Nuri Almaz başkan adayıydı. Katılım yüzde 75-80 civarıdır. Yüzde 75 bizim çapımızdaki barolar açısından önemli bir katılım sayısıdır. İstanbul yüzde 50 civarında katılımla başkanını belirledi.”

İMZAYI ATANLARDANBİRİ BENİM”

İstanbul Sözleşmesi hakkında kongrede yaptığı konuşmasıyla ilgili de sorularımızı yanıtlayan Gül, “İstanbul Sözleşmesi’nin fesih edilmesiyle ilgili Kocaeli Barosu Başkanlığı dava açmıştır. Dava açma kararını veren kişilerden bir tanesi de bendim. Dolayısıyla o imzayı atanlardan bir tanesi de bendim. İstanbul Sözleşmesi’nde Kadın Hakları Merkezimiz Danıştay’da bizi temsil ettiler. İstanbul Sözleşmesi bir gece ansızın bir Cumhurbaşkanı kararnamesiyle terk edilecek bir anlaşma değil. 2012 yılında yine bu mevcut yönetimin başta olduğu dönemde İstanbul’da imzalanmış uluslararası bir sözleşme. Cumhurbaşkanı kararnamesiyle terk edilmesini çok doğru bulmadık, zaten bu konuda açtığımız davada da şunu ifade ettik; TBMM iradesiyle dahil olunan bir karara ancak TBMM iradesiyle terk edilebilir. Kadın cinayetlerindeki davalara da Baro olarak katılım sağladık ve bu konuyla mücadeledeki kararlılığımız devam edecek” dedi.GENÇ MESLEKTAŞLARIMIZ ÖNEMLİ”

Sözlerini sürdüren Gül, “Meslektaşlarımızla daha çok bir araya gelmeyi hedefliyoruz. Her ne kadar çağ dijital bir çağa evrilse de seçim çalışmaları sürecinde şunu gördük; meslektaşlarımızla birebir görüşmelerden daha doğru sonuçlar alıyoruz. Özellikle genç meslektaşlarımızla daha fazla bir araya geleceğiz. Genç meslektaşlarımızın sorunları hem öncelikli hem de daha derin sorunlar. Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü ile Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile birlikte bir araya gelerek çalışmaları yürütme planınızdayız. O anlamda meslektaş adaylarıyla da bir araya gelerek çalışma yapmak düşüncesindeyiz. 2018 ve 2022 döneminin 2 buçuk-3 yıllık süresi pandemi ve pandeminin etkileriyle geçen bir süreç oldu. Bahar Başkanımız için aslında çok şanssız bir süreç oldu. Dolayısıyla bazı ilişkiler zayıflamak zorunda kaldı. Dolayısıyla tüm kurumlarımızla iş birliği içerisinde istişare ile yönetim şeklimizi devam ettirmek istiyoruz. Önceliğimiz bir sorun varsa konunun ilgilisiyle önce görüşüp bu sorunları çözümleme refleksi… Bahar Başkanımız zamanında da böyleydi.

HUKUK FAKÜLTESİ İLE İŞ BİRLİĞİ YAPACAĞIZ”

KOÜ Hukuk Fakültesi ile iş birliği yapmak isteriz. Kurum ayırmaksızın yapacağız. KOÜ bizim kentimizin üniversitesi. Onlarla iş birliği yapmak tabi isteriz ama bir yandan da meslektaşlarımızın ihtiyaçlarıyla ilgili değerlendirme yapmamız gerekebilir. Hedefimiz bu. Öncelikle gençler ve gençlerin sorunları. Gençler de önce iletişim istiyor, biz bunu gördük. Başkan ve yönetim olarak gençlerle bir araya geleceğiz” dedi.

AVUKATLARIN ÖNEMLİ 2 SORUNU

Yeni dönemde yapacakları ilk icraatları sorduğumuz Baro Başkanı Gül, avukatların öncelikli sorunlarını çözmek için uğraşacaklarını belirtti. Gül, “Öncelikli iki konu var. Bir; KVKK. Kişisel Verileri Koruma Kanunun yürürlüğe girmesiyle beraber kişisel verilerin korunması bahane edilerek meslektaşlarımızın bazı işlerini yaparken alması gereken evraklara olumsuz cevap veriliyor. Nerede oluyor; Tapu’da, Sosyal Güvenlik Kurumunda oluyor… Avukat ne için Tapu’daki bir kaydı isteyebilir, avukat kişisel veriyi ne için kullansın… Avukatlık Kanunundaki 2. maddeye aykırı bir şekilde genişletilmesini çok doğru bulmuyoruz. Dolayısıyla bu konuda bir çalıştay planımız var. Pazartesi günü Barolar Birlik Başkanımız ile görüşeceğiz, tüm Barolarımızın temsilcilerini davet edeceğim.

AVUKATLARIN GELİRİNE MÜDAHALE EDİLİYOR”

İkincisi; Hasar Danışmanlık Şirketleri. Bu şirketler eliyle aslında meslektaşlarımızın gelirlerine bir şekilde müdahale ediliyor. Bu danışmanlık şirketleri bir şekilde haksız rekabet ortamını oluşturuyorlar. Hem Hasar Danışmanlık Şirketleri hem de bunlarla iş birliği yapan avukat meslektaşlarla ilgili etkin bir şekilde mücadele yapacağız. Kafamızdaki, ilk hedefler bu, bir de eğitim çalışmaları Baro için olmazsa olmaz. Kasım ayıyla beraber ihtiyaca uygun eğitim çalışmalarına başlayacağız” ifadelerini kullandı.


BARO KOMPLE TAŞINACAK

Mevcut hizmet binalarının taşınması hakkında da soru yönelttiğimiz baro Başkanı Mehmet Gül, “Baro Başkanlığı makamı Barolar Birliği’nin bize tahsis etmiş olduğu merkez Bankası’nın tam karşısında, Atatürk heykelinin az ilerisindeki köşk ve arkasındaki 4 katlı binaya taşınacak. Tüm birimlerimizi oraya geçirmeyi planlıyoruz. Tadilat ve tefrişin tamamını Barolar Birliği yapıyor. Bizim bunu konuda bütçe ayırmamız söz konusu değil. Hizmetimize en kısa sürede orada devam etmeyi planlıyoruz” dedi.

BARO ÜYELERİNE ÇAĞRIDA BULUNDU

Çoklu Baroyla ilgili değerlendirme de yapan Gül, “Bahar Başkanımız çoklu baro için sokağa indi, elinden gelen bütün mücadeleyi gösterdi. Biz de beraberdik. O sürecin içerisinde olmaktan, o mücadelenin içerisinde olmaktan çok mutluyum. Aynı mücadeleye devam edeceğiz. Gerekirse sokaklarda olmaktan kaçınmayacağız. Bahar Başkanımız yaptı, biz de yaparız. Gerekli görürsek, ihtiyaç hissedersek onu da yapacağız. Ama önceliğimiz her zaman diyalog. Meslektaşlarımızla yoğun diyalog içerisinde olacağız. 1 günlük meslektaşımızla da, 40 yıllık meslektaşımızla da istişare edeceğiz. Yanlış yaptığımızı hissedersek bundan dönmek için bir saniye dahi düşünmeyeceğiz. Asla şunu demeyeceğiz ‘biz bunu yaptık, doğrudur.’ Böyle bir şey olmayacak. Herkes bize iyi niyetle ve gerekçesiyle doğrusunu anlatsın. Meslektaşlarımıza çağrım bu” dedi.

Ekli Dosyalar
# BARO BAŞKANI MEHMET GÜL İLE İLİŞKİLİ:

27 Eki 2022 - 10:08 Kocaeli- Gündem

Muhabir  Uğur Ulusoygöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce mülteciler Türkiye'den gönderilmeli mi, kalmalı mı?