Bakan Kurum Kocaeli’de yeni eylem planını açıkladı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sıfır Atık Festivali’nde yaptığı konuşmada Döngüsel Ekonomi Strateji ve Eylem Planını hazırladıklarını açıkladı. Bu kapsamda 2023’ün sonuna kadar tüm illerde en az 2.000 depozito iade makinesi, 5.000 manuel toplama noktasıyla birlikte toplam 7.000 depozito iade noktasında hizmete sunulacak

Merve Dişli
Merve Dişli Tüm Haberleri
Bakan Kurum Kocaeli’de yeni eylem planını açıkladı!
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Sıfır Atık Festivali bugün Uluslararası Kongre Merkezi’nde gerçekleşiyor. Festivalde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum şunları söyledi: “Ben festival kapsamında yapılacak tüm etkinliklerin; evlatlarımıza yaşanabilir bir dünya, yaşanabilir bir Türkiye bırakmak için güzel sonuçlara vesile olmasını diliyorum. Ülkemizde sanayinin ve teknolojinin lokomotif şehirlerinden birinde ‘Daha azıyla daha çok dünya’ başlığı altında birbirinden kıymetli katılımcılarımızla sıfır atığı konuşacağız. 18. yüzyıl itibarıyla bütün dünyada ülke ekonomilerini köklü bir şekilde değiştiren sanayileşme; şehirlerin yapısını, insan hayatını ve doğal yaşamı da derinden etkiledi.

BİLSE YİNE İCAT EDER MİYDİ?

Bu son 2 yüzyıl, insan için, hayatı kolaylaştırmak adına teknolojiyi geliştirmek ve yeni icatlar keşfetmekle geçti. Bunun için laboratuvarlar, atölyeler, araştırma merkezleri kuruldu. Kimi buluşlar insana ikinci bir hayat sunarken kimisi de yeni başlayan hayatları soldurdu. Tıpkı Alfred Nobel, Aleksandr Fleminks gibi. Fleming’in bulduğu penisilin milyarlarca insana hayat sunarken, Nobel’in keşfettiği dinamit milyonlarca insanın can vermesine neden oldu. Nobel, ömrünün sonuna kadar bunun pişmanlığıyla yaşadı. Aynı şekilde Aleksandır Parks da uzun çalışmaları sonucu plastiği buldu. Plastik, kullanışlı bir icattı. Pratik ve ucuzdu. Acaba, Parks plastiğin toprak için, hava için, su için bir dinamit olacağını bilseydi yine de icat eder miydi? Bugün plastik 160 yaşında. 160 yıl önce üretilen bir plastik, bugün hâlâ doğada yaşamakta.

PİPETİN PİMİNİ ÇEKİP SUYA BIRAKIYO

Her şeyi kabul eden toprak plastiği de bağrına basıyor. Oysa plastik toprağı sessizce zehirliyor. Toprağa masumca sarılan plastik, denizde yemek taklidi yapıyor. Kullanılıp atılan pet şişeler, poşetler; hastalıklardan korunmak için takılan maskeler; ağa, oltaya takılan balıklarla soframıza yemek olarak geliyor. Hiçbir şeyi iki kere kullanmak istemeyen 21. yüzyıl insanı, pipetin pimini çekip suya bırakıyor, poşetin fitilini ateşleyip toprağa salıyor. Toprağa, suya karışan plastikler, bizi korkutmuyor, telaşa düşürmüyor. Çünkü plastik dinamit gibi hemen öldürmüyor.

SIFIR ATIĞI TEŞVİK EDEN HER TÜRLÜ GİRİŞİM DESTEKLENECEK

İnsanlık kendi eliyle yaptıklarının olumsuz sonuçlarını; küresel büyüklükte bir çevre kirliliği ve bunun sonucunda her gün daha da büyüyen küresel iklim kriziyle yaşıyor. İşte biz, bugün küresel bir çevre seferberliğine dönüşen Sıfır Atık Hareketiyle, sadece ülkemiz için değil, tüm dünya için yeni bir yaşam kültürü inşa ediyoruz. Saygıdeğer Hanımefendinin öncülüğünde BM 77. Genel Kurul vesilesiyle imzalanan ‘Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı’ ile sıfır atık dünyada model alınarak uygulanacak; sıfır atığı teşvik eden her türlü girişim uluslararası her platformda büyük bir ilgiyle desteklenecek. Ben bu vesileyle destekleriyle her daim yanımızda olan, Sıfır Atık Hareketini uluslararası bir çevre hareketine dönüştüren Saygıdeğer Hanımefendiye, sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLMALIYIZ

Sıfır Atık Seferberliği, dünya nüfusunun yarısından fazlasına ev sahipliği yapan şehirlere bir panzehir olacaktır. Bu anlamda, tüm şehirlerimizde sağlıklı ve huzurlu yaşama katkı sunacak sıfır atık uygulamalarını yaygınlaştırmak için el ele vermeli, iş birliği ve büyük bir dayanışma içerisinde olmalıyız. Sıfır atığı birer birey olarak bir hayat tarzı haline getirmeliyiz. İşte bugün düzenlenen bu festivalle, ortak evimiz dünyamızın korunmasına katkı sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanımız başta olmak üzere sanatçılarımıza, akademisyenlerimize, gençlerimize, yazarlarımıza, doğaseverlerimize teşekkürlerimi sunuyorum.

AMERİKALI YEDİ KAT FAZLA ÇÖP ÜRETİYOR

Sıfır Atık hareketiyle esas amacımız, evlatlarımıza tertemiz ve gelişmiş bir Türkiye bırakmak, yaşanabilir bir dünya bırakmaktır. Bugün dünya genelinde her yıl her yıl 800 bin olimpik yüzme havuzunu dolduracak kadar, yani 2.1 milyar ton çöp üretiliyor. Bunların sadece %16'sı geri dönüştürülüyor. Çöplerin %46'sı geri dönüştürülemeyecek şekilde atılıyor. ABD, tek başına dünyadaki çöplerin yüzde 12'sinden sorumlu. Dünyada geri dönüşüm kapasitesinden daha fazla çöp üreten tek zengin ülke de ABD. Yani bir Amerikalı, bir Etiyopyalıdan yedi kat fazla çöp üretiyor. Çin ve Hindistan'ın toplam nüfusu küresel nüfusun %36'sını oluşturuyor. İki ülkenin ürettiği toplam çöp oranı ise dünyadaki toplam çöpün dörtte birine tekabül ediyor.

ÖRNEK ÜLKE HALİNE GETİRECEK

Türkiye ise; Sıfır Atık Hareketiyle bugün geri kazanım oranını %27,2’ye çıkarmış bir ülkedir. Bugün tam 150.000 kurum binamızda sıfır atık yönetim sistemi kurulumunu tamamladık. 5 yılda, geri kazandığımız atıklardan 62.2 milyar lira ekonomik kazanç sağladık. 5 yılda 3.9 milyon ton sera gazı salınımını önledik. 347 milyon ağacımız bizlere nefes olmaya devam ediyor. Bugün artık; Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadeleriyle Türkiye Yüzyılı başlamıştır. Çevre, şehircilik ve iklim değişikliği konularında da Türkiye Yüzyılını başlatmak gibi tarihi bir vazifemiz var. Bu aynı zamanda sıfır atık yüzyılını da işaret etmektedir. Bu anlayışla Türkiye’yi sıfır atık konusunda dünyaya örnek ülke haline getirecek; iklim dirençli, sürdürülebilir, çevreyi ve insanı merkeze alan, medeniyetimizi yaşatan, kimlikli şehirler için; “Döngüsel Ekonomi Strateji ve Eylem Planımızı” hazırlıyoruz.


MİLLETİMİZİN İSTİFADESİNE SUNUYORUZ

Türkiye Çevre Ajansı’mızla depozito yönetim sistemini ülkemizin dört bir yanında yaygınlaştırıyoruz. Bu sisteme geçişle ilk etapta 20 milyar adetlik cam, plastik ve alüminyum içecek ambalajını geri dönüşüme sokmayı hedefliyoruz. Tüm vatandaşlarımızın bu süreçleri şeffaf bir şekilde izleyip, takip edebileceği online Depozito Bilgi Yönetim Sistemimizi de tamamlanmak üzereyiz. Pilot çalışmalarını başarıyla tamamladığımız depozito iade sistemini 2023 yılı itibarıyla kademeli olarak Türkiye’nin dört bir yanında milletimizin istifadesine sunacağız.

7 BİN DEPOZİTO NOKTASI

2023’ün sonuna kadar tüm illerimizde ve ilçelerimizde en az 2.000 depozito iade makinamızla, 5.000 manuel toplama noktasıyla birlikte toplam 7.000 depozito iade noktasında vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Depozito Yönetim Sisteminin hayata geçmesi ile birlikte; 37 bin ton sera gazı emisyonu azaltacak, 1.3 milyar kWh enerji, 3.6 milyon varil petrolden tasarruf sağlayacağız. 20 yılda ekonomimize 100 milyar kazanç, 20 bin vatandaşımıza yeni istihdam alanları sağlayacağız ve bunu hep birlikte, milletimizle birlikte, sizlerle birlikte başaracağız. Kadim insanlık tarihinden bize doğru seslenen şöyle bir söz vardır; “Doğada hiçbir şey kendisi için yaşamaz. Nehirler kendi suyunu içemez. Ağaçlar kendi meyvelerini yiyemez. Güneş kendisi için ısıtmaz. Ay kendisi için parlamaz. Çiçekler kendileri için kokmaz. Toprak kendisi için doğurmaz. Rüzgâr kendisi için esmez. Bulutlar kendi yağmurlarından ıslanmaz. Doğanın anayasasında ilk madde şudur: Her şey ve herkes birbiri için yaşar! Birbiri için, bir ve beraberce yaşamak, doğanın kanunudur.” İşte geçmişten gelen bu sözlerin içerdiği derin anlamdan hareketle; hem cennet vatanımız hem de ortak evimiz dünya için mücadele etmeye aşkla, azimle, sevgiyle devam ediyoruz.

HEP AYNI MESAJI VERİYORLAR

Biz evlatlarımıza; sokakları tertemiz, caddeleri ışıl ışıl, parkları, bahçeleri yemyeşil, doğal alanları korunmuş bir ülke bırakmak istiyoruz. Denizi masmavi, ormanları hâlâ asırlık ağaçlara ev sahipliği yapan yemyeşil bir Türkiye bırakmak istiyoruz. Gelin hep birlikte gençlerimizin, yavrularımızın sesine kulak verelim. Hayal ettikleri Türkiye’yi ve Türkiye Yüzyılını el birliğiyle inşa edelim. Gençlerimiz çizdikleri resimlerde, yazdıkları kompozisyonlarda hep aynı mesajı veriyorlar. Ben de buradan onların sesi olarak sizlerle paylaşmak istiyorum. ‘Kuşlarımız plastik ağaçların üzerinde sahte dallara yuva yapmasın. Bir kırlangıcın gagası boya kokmasın. Bin yıllardır denizlerimizi besleyen istiridyeler bizlere inci yerine plastik boncuklar sunmasın. Yüzyılların şahidi kaplumbağalarımızın yumurtaları plastikten olmasın. Sıfır atık felsefesine, anlayışına ekmek gibi, su gibi muhtacız. Gelin hep birlikte gönüllerimizi tek bir gönül, kalplerimizi tek bir kalp, akıllarımızı tek bir akıl yapalım. Sıfır atığa sahip çıkalım’ Ben bu duygularla sözlerime son veriyor, sizleri bir kez daha sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.”

Ekli Dosyalar
# KOCAELİ SIFIR ATIK FESTİVALİ İLE İLİŞKİLİ:

14 Eki 2022 - 11:58 - Gündem

Mahreç  Merve Dişligöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Derince Belediye Başkanı kim olsun?
Tüm anketler