Büyükşehir ve Sanayi Odası riskleri konuşacak!

Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi “Riskin Ötesi: Bilim, Sektör ve Toplumda Adalet” temasıyla Kocaeli Kongre Merkezi’nde 31. Kalite Kongresi düzenleyecek

Merve Dişli
Merve Dişli Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi “Riskin Ötesi: Bilim, Sektör ve Toplumda Adalet” temasıyla Kocaeli Kongre Merkezi’nde 31. Kalite Kongresi düzenleyecek. Tüm dünyayı etkisi altına alan güncel problemlerin mevcut durumunu gözeterek önümüzdeki dönemde karşılaşılabilecek her türlü soruya cevap bulmayı amaçlayan kongrede açışış konuşmasını Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, kapanış konuşmasını ise ilk Kasım futbol hakemi Lale Orta yapacak. Kongrenin tanıtım lansmanı bugün KSO Binası’nda gerçekleşti. Açıklamaya Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu. Türkiye Kalite Derneği Başkanı Yılmaz Bayraktar, KalDer Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Filiz Öztürk, KalDer Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erhan Baş katıldı.


REKABET GÜCÜNÜ ARTTIRMAYI HEDEFLİYOR

Tanıtım programında sözü alan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu şunları söyledi: “KALDER tarafından düzenlenecek 31. Kalite Kongresi’nin tanıtımı için organize ettiğimiz Basın Toplantımıza hoşgeldiniz. Bildiğiniz üzere Türkiye Kalite Derneği çeyrek asırdır mükemmellik kültürünü yaşam biçimine dönüştürüp ülkemizin rekabet gücünü artırmayı hedefleyen bir sivil toplum kuruluşudur. KALDER ile işbirliği çalışmalarımız; 1999 yılında başlattığımız EFQM ve toplam kalite yönetimi sürecine dayanıyor. O günden bu yana da Kalite Kongreleri başta olmak üzere birçok etkinlikte ortak çalışmalarımız devam ediyor.


KENDİMİZİ GELİŞTİRMEYİ GÜNDEMDE TUTUYORUZ
 

22-23 Kasım tarihlerinde Kocaeli Kongre Merkezi’nde ‘Riskin Ötesi: Bilim, Sektör ve Toplumda Adalet’ temasıyla düzenlenecek 31.Kalite Kongresinde de Odamız katkı vermeyi sürdürecek. Kongrede; dünyanın gündemine oturan göç, gıda, enerji ve iklim krizi gibi pek çok konuyu uzman isimlerle birlikte ele alarak çözümler sunulacak. Bu yıl Kalite Kongresi’ne il olarak ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğumuzu ifade etmek isterim. Umarım önümüzdeki yıllarda da ilimizde yapılmaya devam eder. Bu arada kongreye ev sahipliği yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne de teşekkür ediyorum. Odanın toplam kalite yönetim süreci hakkında kısaca sizlerle bilgi paylaşmak istiyorum. Hizmet vermeye başladığımız ilk yıllardan itibaren üyelerimizin mevcut ve olabilecek ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda kendimizi sürekli geliştirmeyi ve yenilemeyi gündemimizde tutuyoruz.

A SINIFI MÜKEMMEL ODA
 

Ülkemizde toplam kalite anlayışının bir yaşam felsefesi olarak yerleşmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla 1999 yılında ‘Ulusal Kalite Hareketi’ne katılan Odamız, 2002 yılında Türkiye’de ilk “Kamu Sektörü Kategorisi Ulusal Kalite Büyük Ödülü”, 2004 yılında “Avrupa Kalite Büyük Ödülü” ve 2007 yılında “Mükemmellikte Süreklilik Ödülü”nü alan kuruluş olmuştur. Ayrıca; 1996’da Türkiye’de sektöründe ilk “ISO 9001 Kalite Yönetim Sistem Belgesi”ni, 1999’da sektöründe ilk “ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi”ni ve 2015’de “ISO 10002 Müşteri Memnuniyet Yönetim Sistemi Belgesi”ni almıştır. TOBB Akreditasyon Sistemi kapsamında da 2002 yılından beri “A Sınıfı Mükemmel Oda” statüsünü koruyan Odamız, son denetimi de üstün başarıyla tamamlayarak 365 Oda/Borsa arasında birinci olmuştur. Oda olarak açık stratejik hedeflerimiz, profesyonel yönetim anlayışımız ile üyelerimizin haklarını korumaya ve bölge iş dünyasına bu anlayışla hizmet etmeye devam edeceğiz. Sözlerime son verirken, kongrenin şimdiden katılımcılar ve ilimiz için verimli geçmesini diler, şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına hepinizi saygıyla selamlarım.”

3 BİN 600 KİŞİYE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR


Zeytinoğlu’ un ardından konuşan KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Bayraktar da şunları söyledi: “Sürdürülebilir yaşam, dünyanın güncel problemleri, bu problemlerin çözümü ve var olan sistemlerin gelişebilmesi için sonuçlar ortaya koymak adına uzun yıllardır Kalite Kongresi’ni başarıyla düzenliyoruz. KalDer olarak 30 yılda 150 bin katılımcı ve 2 bin 800 konuşmacının yer aldığı büyük kongrelere imza attık. Kalite Kongremiz kapsamında her yıl yaklaşık 3 bin 600 kişiye ev sahipliği yapıyor, sektörünün lider firmalarını ve ses getiren isimleri ağırlıyoruz.


HEDEFLERİMİZİ BİR ADIM ÖTEYE TAŞIYORUZ


Nihai hedefimiz, bir kültür olan kalitenin Türk iş ekosisteminin her katmanına yayılması ve bu kültürün ekosistemin tüm hücrelerince benimsenmesi… 1992 yılından bu yana düzenli olarak hayata geçirdiğimiz kongre ile her sene hedeflerimizi bir adım öteye taşıyoruz. Bu sene de dünyanın en önemli gündem konularından biri olan risk yönetimini tema olarak belirledik. Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin değerli katkılarıyla 31’incisini düzenleyeceğimiz kongrede, sadece kapımızdaki riski değil bu risklerin ötesini de ortaya koyarak çözüm önerileri sunmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
 

RİSKLERİ ELE ALACAK

Riskleri aşmanın temel koşulunun insanlık olarak hep birlikte bu dönüşüm çabasına katılmaktan geçtiği esasına dayanan 31. Kalite Kongresi’nde 10 farklı oturum üzerinden riskler ve ötesi değerlendirilecek. Kongrenin ana konuşmacısı olan akademisyen Prof. Dr. Özgür Demirtaş, küresel ölçekte yaşanan sıcak konuları ve karşı karşıya olunan risklerin ekonomik ve sosyal yaşama etkilerini ele alacak. Ardından ‘Enerji: Dönüşüm Nasıl Olacak?’ oturumunda dünyanın en sert enerji krizi ve fosil yakıtlara dayalı ekonomilerin hazırlandığı soğuk kış masaya yatırılacak.


GELECEK TOPLUMUN RESMİNİ ÇİZECEK

‘Gıda: 2030’a Doğru Gıda Güvenliği’ oturumunda, gıda sisteminin karşı karşıya olduğu riskler ve bu riskleri aşmak için nasıl bir dönüşüme ihtiyaç duyulduğu konuşulacak. ‘Kaynaklar: Zincir Ne Kadar Güçlü’ oturumunda, talep/değer zincirinin önemi ve bu zincirin sağlamlaştırılması için yapılması gerekenler ele alınırken, ‘Kapsayıcılık: Daha Dirençli Bir Ekonomi’ oturumunda ise dirençli bir ekonominin öncelikleri ve nasıl olması gerektiğine odaklanılacak. Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler ve bu gelişmelerin küresel ölçekte kapsayıcı, eşitlikçi ve erişilebilir olması için yapılması gerekenler ‘Teknoloji: Gelecek İçin Teknoloji’ oturumunda irdelenecek. ‘Göç: Küresel İnsan Hareketliliği’ oturumunda gelecek toplumunun resmi çizilecek. ‘İstihdam: 5 Milyar İnsanın İstihdamı’ oturumunda, istihdam ihtiyacının ekonomide nasıl karşılanacağı işlenirken, ‘Yönetim: Kalite Riski Yönetmektir’ oturumunda bilimsel temellere dayalı kaliteli bir yönetim yolculuğunun önemi anlatılacak. Son olarak ‘Adalet’ oturumunda Türkiye'nin ilk kadın futbol antrenörü ve ilk kadın futbol hakemi, akademisyen Lale Orta, sahada riski yönetmek ve adaleti sağlamak konusunu masaya yatıracak.”

Ekli Dosyalar

13 Eki 2022 - 10:19 - Gündem

Muhabir  Merve Dişligöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce mülteciler Türkiye'den gönderilmeli mi, kalmalı mı?