Büyükşehir israf önlemek için festival yapacak!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 14-16 Ekim’de Sıfır Atık Festivali’ni gerçekleştirecek. Festival kapsamında israfın önlenmesi, atık oluşum sebeplerinin önlenmesi gibi birçok konuda atölyeler ve konuşmalar yapılacak

Merve Dişli
Merve Dişli Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İsrafın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek engellenmesi gibi konuları kapsayan Sıfır Atık Festivali, 14-16 Ekim’de Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirecek. Festivale Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un da katılımı bekleniyor.

173 GÜNDE TÜKETTİK

Sıfır Atık Festivali lansman toplantısında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu şu sözleri kaydetti: “Geçen haziran ayının 22’si ‘ Türkiye için Limit Aşım Günü’ydü. Limit Aşım Günü insanların bir yıl boyunca kullanabileceği kaynakları, o yıl içinde tükettikleri günü işaret ediyor. Dünyada 28 Temmuz olan bu gün, bizde 22 Haziran’dı. Yani sadece 173 günde, 2022’nin tamamında kullanabileceğimiz kaynakları tükettik. 1970'lerin başında Dünya Limit Aşım Günü Aralık ayına denk düşerdi. Ama geçen yıllar içinde Dünyayı tüketme hızımız arttı.

DAHA BÜYÜK BİR DÜNYAYA İHTİYACIMIZ OLACAK

Bugün Dünyamızın kaynaklarını sanki 1.7 katına sahipmişiz gibi harcıyor, tüketiyoruz. Eğer tahmin edildiği gibi dünya nüfusu 2050 yılına kadar 9,6 milyara ulaşacak olursa, bugünkü üretim ve tüketim alışkanlıklarımızı devam ettirmek için üç kat daha büyük bir dünyaya ihtiyacımız olacak. Hammaddeleri çıkarıyor, ürünlere dönüştürüyor ve kullandıktan veya tükettikten sonra ürünleri genellikle geri dönüştürülemez atık olarak elden çıkarıyoruz.

10-15 YILDA İÇİLECEK SUYU TÜKETİYORUZ

Peki, bunun sonucu ne? Sizlerle bazı rakamlar paylaşmak istiyorum. Her yıl üretilen gıdanın üçte biri yani 1,3 milyar ton yiyecek çöpe atılıyor. Türkiye’de üretilen meyve sebzenin en az yüzde 25-30’u daha sofraya ulaşmadan çöpe gidiyor. 15 yıl öncesine göre yüzde 60 daha fazla giysi alıp, yüzde 50 daha az süre kullanıyoruz. Her yıl, tüm dünya olarak ürettiğimiz 53 milyon ton giysinin yüzde 85’ini ya atıyoruz ya da yakıyoruz. Tek bir kot pantolon üretiminde bir kişinin ancak 10-15 yılda içebileceği kadar su tüketiyoruz. 1 litrelik bir pet şişenin üretimi için tam tamına üç litre su kullanıyoruz. Sadece prize boşa takılı fişler, Türkiye'de toplam elektriğin yüzde 5'ini tüketiyor.

ÖZÜMÜN PARÇASI OLMAK DURUMUNDAYIZ

Bu sürdürülemez tüketim anlayışı nedeniyle gezegenimiz gittikçe artan bir baskının altında artık hissedilebilir etkilerle bizi uyarıyor. Eğer üretim ve tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmezsek, doğaya, hayatımıza geri dönüşü olmayacak zararlar vereceğiz. Bugün çevre dostu politikalar tüm dünyanın gündeminde ama esas güç, bireysel olarak tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmekte yatıyor. Biz, bireyler ve kurumlar olarak daha atıksız yaşamlar kurgulamak, çözümün bir parçası olmak durumundayız. Günlük alışkanlıklarımızda ufak değişiklikler yaparak buna başlayabiliriz. Gıda atığımızı azaltabilir, kullanmadığımız aletleri fişten çekebiliriz.

SIFIR ATIK BAKIŞ AÇISI

Türkiye’nin en kapsamlı Sıfır Atık Festivali de işte tam bu anlayışın üzerine inşa edildi. “Daha Azıyla Daha Çok Dünya” sloganıyla ülkemizin ve dünyamızın geleceği ve bu değişimi sağlamak için Sıfır Atık konusunda bireylerin gücünü harekete geçirmek, onların gönüllü olarak bu değişime katılmalarını teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Üç gün sürecek etkinliğimizin adına da bu nedenle “Zirve” değil “Festival” dedik. Sıfır Atık Festivali’nde sıfır atık yaklaşımını ve döngüsel ekonomiyi iş dünyası, kamu ve akademik perspektiften konuşacağız elbette. Ancak daha ötesinde 7’den 70’e herkesin sıfır atık bakış açısını bizzat tecrübe edeceği, bizzat katılacağı atölyelerimiz olacak. Bu atölyelerin yanı sıra festivalimizde sıfır atık konusunda çalışmalar yapan birçok ismi ve sanatçıyı ağırlayacağız. Atıksız bir yaşamın ülkemizin, dünyamızın geleceği için ne kadar önemli olduğunu herkese anlatacağız; onları çözümün bir parçası olmaya davet edeceğiz. Bu noktada kısaca programda neler olduğunu anlatmak isterim. Festivalimiz 14 Ekim’de başlayacak.

ERDOĞAN VE KURUM


İlk gün ülkemizde Sıfır Atık bilincinin oluşması ve yaygınlaşmasına önderlik eden ve bu çabalarıyla Dünya Bankası tarafından ilk kez verilen “İklim ve Kalkınma Liderlik Ödülü” nü alan Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi bizlere hitap edecek. Kendilerini programımıza davet ettik. İnşallah katılımlarını bekliyoruz. Ayrıca ülkemizde bu konunun yürütücüsü ve liderliğini üstlenen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum bizlerle olacak.

ÇÖP ATLAS

Yine ilk gün ünlü moda tasarımcısı ve sürdürülebilir tekstil konusunda önemli çalışmalara imza atan Dilek Hanif liderliğinde KO-MEK’teki arkadaşlarımızca hazırlanan bir sıfır atık defilesi gerçekleştireceğiz. Açılış günü için Kocaeli Şehir Tiyatromuzun da bir sürprizi var. Şehir Tiyatromuz, dünyada örneklerine çok az rastlanan Türkiye’de ise belki de ilk kez bu boyutlarda sergilenecek bir oyun hazırlıyor. Çöp Atlas adını verdiğimiz bu oyunda Şehir Tiyatrosu oyuncularımız birebir boyutlardaki kuklalarla dünyayı nasıl kirlettiğimizi bir çocuğun gözünden anlatacak. Müzikal bu oyunu daha sonra tiyatromuzun repertuarına da almayı planlıyoruz.

ATIKSIZ ÜRÜNLER SERGİSİ

TRT’ye hazırladığı Sıfır Atık Belgeseliyle dikkat çeken oyuncu ve televizyoncu Doğan Akdoğan, bizim festivalimizin kurumsal yüzü olacak. Festival boyunca bizimle beraber olacak Akdoğan, bugün de aramızda. 15 Ekim’de ise etkinliğimizin festivali başlayacak. İki güne yayılacak şekilde bazıları dönüşümlü olmak üzere 34 farklı alanda 80’i aşkın ileri dönüşüm atölyesi ve 9 atıksız ürünler sergisi gerçekleştireceğiz. Ayrıca yurtdışından ve yurtiçinden önemli konuşmacılar da bizlerle olacak.

İKİ ATÖLYE YAPACAK

15 Ekim’de festival yüzümüz Doğan Akdoğan ile ekranlarda hepimize yemek yapmayı sevdiren, özellikle atıksız mutfak konusunda atölyeler düzenleyen Mehmet Şef, bir sohbet gerçekleştirecek. Yine aynı gün Geri Dönüşüm filmiyle en çok izlenenler arasına giren, çocukların çok sevdiği Kral Şakir’in yapımcısı Varol Yaşaroğlu da bizlerle olacak ve çocuklarımıza yönelik iki atölye yapacak. Ünlü sanatçı Derya Baykal ise özellikle hanımlarımıza yönelik evde ileri dönüşüm konusunda önemli ipuçları vereceği bir söyleşi ve atölye hayata geçirecek.

ŞİFRELERİ BİZİMLE PAYLAŞACAKLAR

Festivalde yine çocukların çok sevdiği Sürpriz Kutusu programının yüzü Lemi Filozof da çocuklarımızla “Kendin Yap” Atölyeleri gerçekleştirecek. 16 Ekim Pazar günü Mandıra Filozofu filminin yönetmeni ve başrol oyuncusu Müfit Can Saçıntı ile Doğan Akdoğan atıksız bir yaşamının nasıl mümkün olacağını, minimal yaşamın şifrelerini bizlerle paylaşacaklar. Festivalimizin ikinci gününde Çok Güzel Hareketler 2 ekibi, hazırladıkları geri dönüşüm skeçleriyle eğlenceli bir gösteri gerçekleştirecek. Yine festivalimiz boyunca düzenlenecek söyleşi ve oturumlarda çok sayıda konuğu ağırlayacağız. Akademisyen ve yazar Prof. Dr. Kemal Sayar, daha az tüketerek nasıl daha mutlu olunabileceğini anlatacak.

OTURUMLAR GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Yoksulların bankası olarak bilinen Grameen Bank Yönetim Kurulu Başkanı Dr. AKM Saiful Majid ise atıksız bir yaşamla yoksulluğu nasıl çözebileceğimizi aktaracak. Dünyada genç kuşağın iklim değişikliği konusundaki yaklaşımını ABD’nin önemli iklim aktivistlerinden Greenfaith İklim Elçisi Nana Firman’dan dinleyeceğiz. “Dinin ne Kadar Yeşil” kitabının yazarı İbrahim Abdul-Matin, bizlere Çevrecilik ve Dindarlık arasındaki ilişkiyi anlatacak. Reklam ve Tüketim Kültürü konularında da önemli isimlerle oturumlar gerçekleştireceğiz. Etkinliğimizde bir dede ve torunu, toprağa, tüketime bakışlarını aradaki 65 senenin mesafesinden yorumlayacaklar.

KÜÇÜK ZİRVE GERÇEKLEŞTİRECEKLER

Festivalimizde Türkiye’nin önemli üniversitelerinden 8 gencimiz çevre ile ilgili konularda bir münazara gerçekleştirecek. Sıfır Atık Festivali’nde bu çok keyifli etkinliklerin yanı sıra, sıfır atık yaklaşımını ve döngüsel ekonomi kavramını da konuşacağız ve festivalimizin içinde deyim yerindeyse küçük bir zirve de gerçekleştireceğiz. Döngüsel ekonomiyi kamu ve iş dünyası perspektifinden çok önemli isimlerle tartışırken tüketim kültüründeki değişimleri de ele alacağız. Atık Suların Geri Kazanımı konusunda Büyükşehir Belediyemiz İSU ve sanayi işbirliği ile gerçekleştirilen iyi uygulama örneği de bir panelle anlatılacak.

ÇOK AZ TÜKETEREK NASIL YAŞAYACAĞIMIZI DENEYİMLEDİK

Sıfır atık ve döngüsel ekonomi alanındaki fark yaratan iyi uygulama örneklerini dinleyeceğiz. Ayrıca Sıfır Atık Mavi Panelinde denizlerimizin yaşadığı kirliliği nasıl ortadan kaldıracağımızı, bu konuya gönül verenlerle Masaya yatıracağız. Festivalimiz başlamadan, 28 Eylül tarihinde ise Ormanya’nın öncülüğünde bir Sıfır Atık Kampı gerçekleştirdik. Konunun uzmanlarının yanı sıra Oyuncu Engin Altan Düzyatan, Sunucu ve Oyuncu Alp Kırşan, Maceraperest program yapımcısı Orkun Olgar, NTV Yeşil Ekran Sunucusu Buse Yıldırım, Sıfır Atık Uzmanı Esra Gezginci gibi isimlerin katıldığı bu kampla doğada atıksız ve çok az tüketerek nasıl yaşanabileceğini deneyimledik. Bu kampımız NTV tarafından belgesel haline de getiriliyor. Festivalimizle beraber bu belgeseli de NTV ekranlarında izliyor olacağız.

SIFIR ATIK İLETİŞİM YARIŞMASI

Liseli gençlerle Sıfır Atık İletişim Yarışması planlıyoruz. Festival öncesi başlayacak okul dışı etkinlik sonunda dereceye giren gençlerimiz festivalin son günü ödüllerini alacak. Son olarak tüm festivali döngüsel ekonominin “azalt, yeniden kullan ve dönüştür” ilkeleri üzerine inşa ettik. Dolayısıyla festivalimizin de adı gibi “Sıfır Atık” bir etkinlik olmasını hedefledik. Bu amaçla öncelikle bu festivalin katılım bileti atıklar olacak. Yani atölyelerimize, gösterilerimize, panellerimize katılmak isteyen sevgili Kocaelilerden festivale mutlaka bir tekstil, elektronik, plastik gibi bir atıkla gelmelerini istiyoruz.

AYAK İZİMİZİ HESAPLAYACAK

Diğer taraftan plastik kullanımını en aza indirecek, atık üretimini en az düzeye çekmek için birçok önlem aldık. Plastik pet şişeler alanın hiçbir yerinde kullanılmayacak, buna büyük özen göstereceğiz. Kuşkusuz hiç karbon ayak izi üretmemek mümkün değil ama biz, bu festival sonunda oluşacak karbon ayak izimizi de hesaplayacak ve bunu bertaraf edecek projeleri festival sonrasında hayata geçireceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, UNDP, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi, Marmara Belediyeler Birliği, NTV, İzaydaş, İSU.”

Ekli Dosyalar

04 Eki 2022 - 11:05 - Gündem

Muhabir  Merve Dişligöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Tasarruf - Olumlu bir haber ama sarayın günlük harcamaları 10 milyon tl üzerinde olunca hiç inandırıcı gelmiyorsunuz. Baştan tasarrufa yönelmek lazım balığın baştan koktuğu gibi.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ekim 15:41


Anket Sizce mülteciler Türkiye'den gönderilmeli mi, kalmalı mı?