Kocaeli'deki veliler adına bakın ne istedi! "Aç susuz eğitim olmuyor"

Kocaeli Öğrenci Veli Derneği Başkanı Beyhan Korkmaz, ülkemizde artan ekonomik krizin veliler ve okul çağındaki çocuklar üzerindeki etkisinin gün geçtikçe ağırlaştığını belirterek, “Aç susuz eğitim olmuyor” dedi

Kocaeli Öğrenci Veli Derneği Başkanı Beyhan Korkmaz, ülkemizde artan ekonomik krizin veliler ve okul çağındaki çocuklar üzerindeki etkisinin gün geçtikçe ağırlaştığını belirterek, “Aç susuz eğitim olmuyor” dedi. Korkmaz, “Özelikle işçi emekçi kenti Kocaeli'de sağlıklı ve dengeli bir çocuk beslemesi için hiç olmazsa bir öğün yemek verilemiyorsa, küçük paketlerde, fındık, kuru üzüm, süt ve benzeri gibi ürünlerle çocuk beslenmesinin desteklenmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. Korkmaz’ın yazılı açıklaması noktası virgülüne şöyle:

“Ülkemizde artan ekonomik krizin biz veliler ve özellikle okul çağındaki çocuklarımız üzerindeki etkisi gün geçtikçe ağırlaşmaktadır. Sağlıklı bir nesil yetiştirmekten çok uzakta olduğumuzu artık bilimsel ve istatiksel çalışmalar yapmadan da okulların içerisinde sadece gözlemler yaparak görmek mümkün. Önceki yıllarda kantinlerde sağlıklı besinlerin satılması için çaba sarf eden bizler, bu günlerde kantinlerden yiyecek içecek alamadığı için kantinin önünden bile geçmeyen çocukların azımsanmayacak kadar çok olduğuna tanık olmaktayız. Özelikle işçi emekçi kenti Kocaeli'de sağlıklı ve dengeli bir çocuk beslemesi için hiç olmazsa bir öğün yemek verilemiyorsa, küçük paketlerde, fındık, kuru üzüm, süt ve benzeri gibi ürünlerle çocuk beslenmesinin desteklenmesini talep ediyoruz. Çocuklarda beslenme eksikliğine bağlı, en basiti kronik yorgunluk yaşamakta ve bu okul başarı oranlarını düşürmektedir. Özellikle, su, sağlıklı yaşam için vazgeçilemez hayati bir kaynaktır. Ancak gerek kantin çalışanları gerekse veli ve öğretmen gözlemlerini bir araya getirdiğimizde öğretmenlerin de çocukların da en temel haklarından biri olan suya erişiminde büyük bir çoğunluk için kolay ve mümkün olmadığını görmekteyiz. Edirne Şube’mizin gerçekleştirdiği Mayıs- 2022 anket çalışmasına göre; en az 593 öğrencinin %55’e yakını suyunu evden götürmekte çantasında taşıyabileceği ağırlık en az 500 ml. – en fazla 1 lt ), % 35’i okul kantininden günde tek bir küçük şişe su alabilmektedir.
Ankara 2,50 TL
Antalya 3,00 – 3,50 TL
Bursa 2,50 TL
Çanakkale 3,00 TL
Denizli 2,00 - 2,50 TL
Edirne 2,50 – 3,00 TL
Manisa 2,50 – 3,00 TL
İstanbul 2,50 – 4,00 TL
İzmir 2,50 – 3,00 TL
Kocaeli 2,00 TL
Bu rakamlar bazı illerimizin okul kantinlerindeki ortalama 500 ml. şişe su satış ücretleridir. Bu eğitim öğretim yılının başında ortalama satış rakamları ise 1,00 – 1,50 TL aralığındaydı.
Bir öğrenci okul türüne bağlı olarak ortalama 6 ila 8 saat aralığında okulda bulunmaktadır. Büyükşehirlerde bu süre uzanmaktadır. Okul gidiş dönüşlerinde, yolda geçen zaman da buna eklendiğinde, evinden ayrı kaldığı zaman 10 saate kadar çıkabilmekte. Bu süre zarfında tüketilmesi gereken en az miktar ise hareketliliğin fazla olduğu bu yaş grupları için en az 1,5 litre olmalıdır*.
Çocuklarımızın sağlıklı ücretsiz ve erişilebilir suya kavuşması için merkezi ve yerel yönetimlerin ortaklaşa çalışması beklenmekte bununla ilgili bir projenin hayata geçirilmesi acilen sağlanmalıdır. Edirne yerelinde ( merkez, İlçeler ve bunlara bağlı köyler dahil ) örnek bir çalışma başlatılmış olup, bütün okullara su sebilleri ile montaj sonrası teknik destek sağlanacağı açıklanmıştır. Proje Edirne Valiliği ile Belediyesi tarafından onaylanmıştır.
Merkezi yönetimin bu konuda (MEB) yaptığı en büyük hatalarından biri son yıllarda yapılan okul binalarında çocukların içmek için kullanacağı su muslukları için ayrı bir alan bulunmamasıdır. Suya ayıracak harçlığı olmayan çocuklar sağlıksız koşullarda tuvaletlerden su içmek zorunda bırakılmaktadır. Gerek okul içerisinde gerekse okul bahçelerinde su içme alanları olmalı, okul planlamaları buna uygun projelendirilmelidir.
Ayrıca okulların su tesisatlarının da düzenli bakımı yapılmamakta, okula kadar temiz gelen su binanın içerisine girdiğinde içilebilme özelliğini kaybetmektedir.
Okulların sorumluluğu ne kadar merkezi yönetimlerde olarak görünse de binalara kadar gelen suyun sağlıklı içilebilir olmasından yerel yönetimler sorumludur. Bunu sağlayamayan belediyelerin en az merkezi yönetimler kadar bu olumsuzlukta payları mevcuttur. Kendi açılarından bakıldığında yetkililer tarafından suyun analizlerinin yapılıp kontrol edildiği ve okullara su sebilleri konulursa kamuoyu tarafından olumsuz algılanacağı yönündeki çekincelerinde olsa da; çocuklarımızın sağlığı için ,bu olumsuzlukları telafi edebilecek kararlılıkta olunmalı ve ivedi şekilde, okullara sadece içme suyu için tesisat yenilenmeli, ve okul bahçelerine öğrenci sayısına uygun çeşmeler yapılmasını talep ediyoruz.

* ‘Fiziksel aktivite düzeyine göre günlük alınması gereken sıvı miktarı değişiklik gösterir. Orta düzeyde bir aktivite düzeyinde günlük 2-2.5 litre sıvı tüketimi önerilmektedir.’ Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Web Sayfası.”

31 May 2022 - 12:52 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce mülteciler Türkiye'den gönderilmeli mi, kalmalı mı?