Spor Yasası’nda değişiklik

TBMM'de görüşülen Spor Yasası'nın bazı maddelerinde değişikliğie gidilirken, bazı maddeler de yasa taslağından çıkartıldı.

TBMM Genel Kurulu’nda, Spor Kulüpleri ile Spor Federasyonları Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine devam edildi.

Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplanan TBMM Genel Kurulu’nda, Spor Kulüpleri ile Spor Federasyonları Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin bazı maddelerinde değişikliğe gidildi. Muhalefet partilerinin imzasının bulunduğu ortak önerge ile kanun teklifinin eleştiri alan kimi maddeleri çıkarıldı, kimi maddeleri de değiştirildi.

DEĞİŞTİRİLEN VE ÇIKARTILAN MADDELER
Buna göre; Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından tescil edilen spor kulüplerinin, tescil tarihinden itibaren 1 ay içerisinde İçişleri Bakanlığı’na bildirileceğine ilişkin düzenleme tekliften çıkarıldı.

Denetim sırasında görevliler tarafından istenecek her türlü bilgi, belge ve kayıtların, spor kulübü ve spor anonim şirketi yetkilileri tarafından verilmesi zorunluluğu devam ederken, ‘kulübün kullanımındaki tüm bina, tesis ve bunların eklentilerine girme isteğinin yerine getirilmesi’ zorunluluğu da tekliften çıkarıldı.

ÜYELİK ŞARTLARI DEĞİŞTİ
Spor kulübü üyelik şartlarının belirlenmesiyle ilgili madde hakkında değişikliğe gidildi. Üst kuruluşların kuruluş amaçları arasında yer alan, kaynak ve güçlerini birleştirmeye, yardımlaşmaya, ortaklaşa spor merkezi, saha ve tesisleri kurmaya ve kullanmaya ilişkin düzenlemeler teklif metninden çıkarıldı.

Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında yer alan suçlar ile Türk Ceza Kanunu’nda yer alan uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti veya suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçlarından dolayı haklarında kovuşturma yürütülen kişilerin görevden uzaklaştırılması durumunda yerleri yedek üyelerle tamamlanacak.

NEFRET VE AYRIMCILIK SUÇLARINDAN MAHKUM OLANLAR…

‘Spor kulüplerinin kuruluş ve tüzel kişiliğinin kazanılması’, ‘spor anonim şirketi vasfının kazanılması ve kaybedilmesi’, ‘mali hükümler’, ‘kulüplere tahsis edilen taşınmazların ve sağlanan desteklerin amacı dışında kullanılması halinde verilecek cezalar’ ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, teklifte yer alan düzenlemeler kuruluş kanunu bulunan spor federasyonları hakkında uygulanmayacak.

Nefret ve ayrımcılık suçlarından mahkum olanların da spor kulübü, spor anonim şirketi statüsündeki bağlı ortaklığı ve iştiraklerindeki yönetim, denetim, disiplin ve ihtiyari diğer kurul üyelikleri, haklarındaki mahkeme veya ilgili kurul kararının kesinleştiği tarihte kendiliğinden sona erecek.

MSB KADRO VE KURULUŞLARI

Milli Savunma Bakanlığı kadro ve kuruluşunda yer alan askeri spor kulüpleri, teklife göre tescil edilerek spor faaliyetlerine katılabilecek; ancak teklifin spor faaliyetlerine katılımı düzenleyen hükümleri hariç diğer hükümler bu kulüpler hakkında uygulanmayacak. Birleşme ve mal varlığının devri işlemleri, spor federasyonu tarafından belirlenen sezonun sona erdiği ve tescil edildiği tarihten itibaren yeni sezon başlangıcına kadar yapılabilecek.

21 Nis 2022 - 23:17 Kocaeli- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Barış gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Barış gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Barış gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Barış gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce mülteciler Türkiye'den gönderilmeli mi, kalmalı mı?