CHP, kendi kuruluşunu bu kadar kişiyle kutladı!

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923 tarihinde “Halk Fırkası” adıyla kurulan Cumhuriyet Halk Partisi’nin 98. kuruluş yıldönümü bugün. CHP’liler, kuruluşlarının yıldönümünü tüm Türkiye’de olduğu gibi Kocaeli’de de bir dizi etkinlikle kutluyor. Bu kapsamda bugün İzmit Kültür Tepesi’nde yer alan Atatürk heykeli önünde CHP Kocaeli İl Örgütü tarafından çelenk sunumu yapıldı. Törene, CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı, İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Mediha Satıcı, İl Gençlik Kolları Başkanı Zeki Karakadılar, İzmit Belediyesi Başkan Yardımcıları Ünal Özmural ve Dilek Yalçın, İzmit Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Necat Çakır, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol ve ADD İzmit Şube Başkanı Ahmet Kavas ile partililer katıldı. CHP’nin kuruluş yıldönümü etkinliğine katılımın 100 kişiyi dahi bulmaması şaşırtırken etkinlikte İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yer almadığı görüldü! Bilindiği üzere dün de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kentimize İzmit Belediyesinin açılışına katılmış, böyle bir etkinliğe katılım belediye çalışanlarına rağmen 500’ü geçmemişti.

VATANI MÜDAFAYA DEVAM EDİYOR”

Atatürk anıtı önündeki anma programında Ata’ya saygı duruşunda bulunulması ve çelenk sunumu sonrası CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, bir konuşma gerçekleştirdi. Yıldızlı, şunları söyledi: “İşgalci kuvvetlere karşı savaşan tüm cemiyetleri Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kendi çatısı altında toplayarak milletimizin bağımsızlığını cephede savunan Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, 9 Eylül 1923 tarihinde Türkiye’nin ilk siyasi partisi olarak tarih sahnesine çıktı. Daha sonra Cumhuriyet Halk Partisi adını alan bu partinin neferleri hiçbir koşulda Atatürk’ün ve Cumhuriyetimizin ilkelerinden sapmadan vatanı her daim müdafaaya 98 yıldır olduğu gibi bugün de devam ediyor. Kuruluşun ve kurtuluşun partisi olarak Cumhuriyetimizin, her mücadelede en ön saflardaki koruyucularıyız. Cumhuriyet’in ilanından tam 50 gün önce kurulan Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir neferi olmak, tam da bu sebeple ağır bir sorumluluktur. Atamızın ‘Benim iki büyük eserim var; Biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri Cumhuriyet Halk Partisidir’ sözlerinin ağırlığını ve sorumluluğunu partimizin çatısı altında her daim hissediyor ve büyük bir özveri ile çalışıyoruz.”


Programda yer almayan Fatma Kaplan Hürriyet ise alandan fotoğraf paylaşarak, şu mesajı yayımladı: “Benim iki büyük eserim vardır, biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisidir' diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyor, onun kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi'nin bir üyesi olmanın mutluluğunu paylaşmaktan onur duyuyorum. Kurtuluşun ve Kuruluşun Partisi Cumhuriyet Halk Partimizin 98. kuruluş yıl dönümü kutlu olsun."

- Kocaeli Barış gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kocaelibarisgazetesi.com/haber/7766534/chp-kendi-kurulusunu-bu-kadar-kisiyle-kutladi