İyice kafayı yedik!

Aysun Özcan Erenkaya
Aysun Özcan Erenkaya

Kocaeli’nin Derince ilçesinin nezih mahallelerinden biri olan 60 Evler’de evini çöplüğe çeviren kadını da kahraman ilan ettiniz ya, diyecek bir şey bulamıyorum artık size. Gerçekten komedi!

***

Tek katlı evinde yalnız yaşıyor Emine teyzemiz. Geri dönüştürülebilir atıkların doğaya ve ülke ekonomisine verdiği zararı görünce harekete geçmiş! Her gün çöp yığınlarının arasında geri dönüştürülebilir ne varsa topluyor, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyormuş! Yiyeceklerin ise temiz gördüklerini yiyor, geri kalanları hayvanlara veriyormuş!

Bölgede yaşayan insanların evinin önüne bıraktığı atıklardan rahatsız olmuş! Amacı insanları rahatsız etmek değil hem çevreye hem ihtiyaç sahibi insanlara hem de ülkeye fayda sağlamakmış! Üstelik sadece Derince’den değil, Kocaeli’nin her yerinden topluyormuş bu çöpleri. Bu işi kesinlikle para için yapmıyormuş, gece 02.00’de teveccüt namazına kalkıyor, o saatte kedileriyle beraber çöpleri toplamaya başlıyormuş!

Muhtar gelmiş, “Emine teyze burası ne? Çok çirkin” demiş, muhtara “Sen daha çok çirkinsin” cevabını vermiş! Zabıta gelmiş, ona da kendisine akıl değil hizmet vermesini söylemiş! Tepki vermeye çalışıyorlarmış ama Emine teyze yılmazmış! Kuşları, martıları varmış! Topladıkları ile kediler, köpekler bayram ediyormuş! Gençliğini de hareketliliğine borçluymuş! Bu arada Emine teyzemize tırmık ve eldiveni de Derince Belediyesi vermiş!

Dahası doğal aşılıymış Emine teyzemiz! Mikrop kaparsın diyenlere “Çocuklar ben dezenfekte oldum. Aşı nedir? Mikroptur. Ben doğal aşılıyım” diyormuş!

Ha bir de şöyle bir sosyal mesajı var geri dönüşüm kralı” diye basında lanse edilen teyzemizin: “Bazen insanlar ‘para yetmiyor’ diyor. Vicdansızlar, kanaat gibi zenginlik yoktur. İsraf edenlere ‘Allah hidayet versin’ derim.”

***

Evinin üzerinde Allah yazıyor, Türk bayrakları asılı, evin içine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın posterlerini yerleştirmiş diye mi bu övgüler? 73 yaşındaki Emine Öğe, sokakta bulduğu ne kadar çöp varsa evine ve bahçesine yığıyor; övüle övüle bitirilemiyor!

Ne ara kafayı yedik biz? Ne ara bildiğiniz çöp evi, geri dönüşüm fabrikası olarak lanse etmeye başladık, ne ara millete “Aza kanaat edin” mesajı vermek adına, çöp evde yaşayan bir teyzemizden sağlık dersi almaya başladık.

Her yanı çöp olan evin duvarına Allah yazınca, “Temizlik imandan gelir” sözü unutuluyor mu? Yaşlı bir kadın çöplerin içinde yaşıyor, açlık, sefalet çeken ve bunun için isyan eden insanlara “Vicdansız” diyor. Belediye ise teyzemizin talebi doğrultusunda kendisine tırmık ve eldiven vererek ön açıyor.

***

Şimdi çıkıp teyzemizin bu durumuna, bu söylediklerine “Helal olsun” diyenler var. Bir de teyzemize tepki gösterenler var! Şimdi empati yapalım! Evinizin yanı başında bir ev var ve her yanı çöpten geçilmiyor hem koku hem görsel kirlilik oluşturuyor bu çöpler, ne yapardınız? “Helal olsun” diyenlere bu soru! Kim böyle bir şeyi kabul eder! Evlerin değerini dahi düşürebilecek bir durum bu! Siz böyle bir yerde kiraya çıkar mısınız, böyle bir yerden ev alır mısınız? Oysa 60 Evler, ilçenin en nezih mahallesi! Neden böyle bir duruma ilgili kurumlar el atmaz? Burası ne geri dönüşüm fabrikası ne de bu teyzemiz geri dönüşüm kralı; burası bildiğimiz çöp ev. İyice kafayı yedik yeminle!

***

Mahalle sakinleri bu duruma tepkili, ellerinden geleni yapmışlar bu çöplerin kaldırılması için ama nafile! Bir de üstüne övgü dolu haberler çıkınca iyice çileden çıkmışlar. Çok çok haklılar.

İlla bu teyzemiz çevreyi korumak istiyorsa para için bu işi yapmadığını iddia ediyorsa İZAYDAŞ’a, ne bileyim belediyelere alsınlar kendisini!

Ne Emine teyzemizin anlattıkları normal ne bir evin çöplüğe dönüştürülmesinin övgüyle anlatılması! Bu çöpler bir an önce kaldırılmalı.

- Kocaeli Barış gazetesi, Aysun Özcan Erenkaya tarafından kaleme alındı
https://www.kocaelibarisgazetesi.com/makale/6055918/aysun-ozcan-erenkaya/iyice-kafayi-yedik