İbrahim Sümer'den o iddialara yanıt: İmza atmam kanuni değil

DerinceÇınarlı Mahallesi’nde 3 dönemdir muhtarlık yapan İbrahim Sümer’in, yasal prosedür gereği kendisinin ve azalarının imzasına gerek duyulan bir konuda keyfi davrandığı, vatandaşa zorluk çıkardığı öne sürülmüştü. İddianın sahibi Nurullah Şen isimli bir öğretmendi. Yenikent’te ikamet eden ancak Çınarlı Mahallesi’ne bağlı Karabey mevkiinde tapusu eşinin üzerinde olan 2,5 dönümlük bir arazisi bulunan, bu arazide tarım ve hayvancılık yaptıklarını; pandemiden dolayı alınan sokağa çıkma yasağı kararı sonrası, yasaklı günlerde arazisine gidebilmesi için bazı yasal prosedürlerin yerine getirilmesi gerektiğini belirten Nurullah Şen, bu prosedürleri yerine getirdiğini, gerekli belgeleri aldığını ancak Muhtar İbrahim Sümer’in bu belgeleri keyfi olarak imzalamadığını iddia etmişti. Arazi eşinin üzerine olduğu için eşiyle kira sözleşmesi yapan ve devletin ilgili kurumlarından görevlilerin de gelerek arazide inceleme yaptığını, gerekli makamlardan belgelerini aldığını ifade eden Nurullah Şen, İbrahim Sümer ile herhangi bir husumeti bulunmadığını, sadece 31 Mart yerel seçimlerinde genç ve güçlü bir muhtar adayına destek paylaşımı yaptığını kaydederek, muhtarın imza atmamasının sebebini bu olay üzerinden sorgulamıştı. Şen, oradaki hayvanların canına zarar gelmesi ihtimaliyle bunun vicdani sorumluluğunu da hatırlatmıştı. Nurullah Şen’in canlı yayın yaparak ortaya attığı bu iddiaları haberleştirmiş, Muhtar İbrahim Sümer’in bahsi geçen belgeyi neden imzalamadığını açıklamasını istemiştik.

MAHALLEDE KAYDI OLMAYAN…

İbrahim Sümer’den Nurullah Şen’in iddialarına yanıt geldi. Sümer, Nurullah Şen isimli öğretmenle herhangi bir husumetinin bulunmadığını, seçimlerde başka bir adayı desteklediğinden haberi dahi olmadığını belirterek şahsa ikinci ikametgahını Çınarlı Mahallesi’ne alması gerektiğini, kanuni olmayan bir belgeye imza atamayacağını söylediğini dile getirdi. Sümer, hiçbir muhtarın da mahallesinde kaydı olmayan bir şahsın belgesine imza atamayacağını ifade etti. Sümer ayrıca, Nurullah Şen ve onun yayımladığı videoyu sosyal medyada paylaşanlar hakkında, iddiaların tekzip edilmemesi ve özür dilenmemesi halinde maddi ve manevi tazminat davası açacağını kaydetti.

“GETİR EVRAKLARINI…”

Çınarlı Mahallesi’nde 3 dönemdir muhtarlık yaptığını, gecenin 01.00’inde bile vatandaşların yardımına koşan bir insan olduğunu, muhtarlığa husumetlisi dahi gelse onun kanuni hakları karşısında gerekli işlemleri yapmak durumunda olduğunu belirten Sümer, şunları söyledi: “Bu arkadaşın Karabey alanında bir evi var. Orada 3-5 tavuğu, köpeği varsa vardır. Yazları da orada geçirmeye çalışıyor bazen. Hafta sonları dışarı çıkabilmek için Ziraat Odası’ndan belge almış. Hakkıdır da. Bana getirdi bu belgeyi. ‘Hoca senin ikametin bende yok, ikinci adresini al buraya, getir evraklarını ben yapıvereyim. Yoksa kendi muhtarına gideceksin imzalatacaksın’ dedim. Yenikent Muhtarı da ‘yer Çınarlı Mahallesi’nde, benim yetkimde değil’ deyince bana geldi tekrardan. İkinci ikametini buraya alması gerektiğini tekrarladım.

“İKİNCİ İKAMETİ ALMAMAK İÇİN NEDEN DİRETİYOR?”

Durumu izah etmeme rağmen gitmiş Kaymakam Bey’e beni şikayete. Kaymakam Bey de kendisini İlçe Tarım’a yönlendirmiş. Tarım İlçe Müdürlüğü görevlileri gidiyorlar, yeri inceliyorlar, bana dilekçe yazıyorlar. Kaymakam Bey’e verecekleri dilekçeyi bana yönlendiriyorlar imzalamamı istiyorlar. Kanunen bunun olamayacağını, ikinci ikametini buraya alması gerektiğini tekrarlıyorum. Şimdi benim keyfi şekilde o belgeye imza atmadığımı dile getirmiş ya. Ya Kaymakam Bey demez mi, ‘Muhtar, neden bunu imzalamıyorsun’ diye? Ben benim mahallemde kaydı olmayan bir şahsın belgesini imzalayamam. Bunu hiçbir muhtar yapamaz. İmzalarsın, işi görülür ama kanunsuz bir iş yaptığın için her an bir sıkıntı çıkacak diye düşünürsün, aklın orada kalır. Söylediğim şey çok basitti, ‘ikinci ikametini buraya al gerekli imzaları atayım’ dedim. Devlet böyle bir hak tanımış, ilk ikametinde oy kullanmayı sürdürürsün, ikinci ikametinde de tarım, hayvancılık ya da ticari faaliyetine devam edersin. Ama ben bu şahsın neden ikinci ikametini buraya almamakta direttiğini anlamış değilim. Ne için almamakta ısrar ediyorsun?

“ÖZÜR DİLEMEZSE…”

Kısacası kanuni olmayan bir şeyi yapmadığım için Nurullah Şen isimli hoca, işi inada bindirmiş, benim itibarımı zedeleyici bir canlı yayın videosu paylaşmıştır. Yaptığı canlı yayında şahsımı değil, başka adayı desteklediği için mi benim belgeye imza atmadığımı sorgulamıştır. Vallahi de billahi de benim onun kimi desteklediğinden haberim yoktu. Ki benim husumetlim bile gelse muhtarlığa benim onu diğer vatandaşlardan ayırma şansım yok. Muhtarlıkta herkes vatandaştır, kanuni haklarıyla gelir ben de kanunlar çerçevesinde işlemini yaparım. Kanunların verdiği yetkinin dışına çıkmadığım için itibarımla oynayan, canlı yayın yapan Nurullah Şen, benden özür dileyecek ve bu paylaşımlarını tekzip edecek, aksi takdirde hem şahsı hem de bu videoları paylaşanlar hakkında maddi ve manevi tazminat davası açacağım.”

İLGİLİ HABER İÇİN GÖRSELE TIKLAYIN

- Kocaeli Barış gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaelibarisgazetesi.com/haber/5982783/ibrahim-sumerden-o-iddialara-yanit-imza-atmam-kanuni-degil