AKP’li başkandan skandal sözler: Zorunda mıyız?

Asgari ücrete yapılan ara zam sonrasında, kamu kurumlarındaki personellerin alacağı ücretlere ilişkin ne gibi iyileştirmeler yapılacağı merak ediliyordu. Kocaeli’ndeki birçok belediye’nin yüzde 30’luk asgari ücret zammını kendi kurumlarında uygulamasının ardından Gebze Belediyesi’nin bu konuda ne gibi bir karar alacağı da kent kamuoyunda tartışılıyordu. Geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşen basın toplantısında zamla ilgili kararı Pazartesi günü açıklayacaklarını dile getiren Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, bugün basınla bir araya geldiği toplantıda, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Büyükgöz, konuşmasında temizlik işleri personellerine ek yüzde 30 zam verdiklerini dile getirdi.

“BİZİM EMEĞE KARŞI DURUŞUMUZ BELLİ”
Zam konusunda açıklamalarda bulunan Büyükgöz, şunları dile getirdi; “Bizim emeğe, alın terine karşı duruşumuz belli. Sonuç olarak ürettiğimiz hizmetleri onlarla yapıyoruz. Onların da hak ettiklerini almaları konusunda ikinci bir soru sordurmam ben vicdanımda ama diğer taraftan ben bu sabah 6.30’da temizlik işleri personeliyle bir araya geldim. Bütün temizlik personeli sahaya dağılmadan önce onlara aktardım. Geçen gün size ifade ettiğim şekilde. Ben masanın iki tarafında onların mesai arkadaşları olarak onların hak ettiklerini almaları noktasında mücadele ederim. Bu tarafa geçtiğim zaman da 400 bin Gebzelinin verdiği emaneti yönetmek zorundayım.

“PROFESYONEL YAKLAŞIMDAN UZAKLAŞMAM”
Ben kamunun gelirini giderini dengesini korumak zorundayım, hem de çalışanın hakkını korumak zorundayım. Dolayısıyla profesyonel yaklaşımdan asla uzaklaşmam. Verdim gitti kardeşim tarzında sloganik yaklaşım ya da sosyal medya üzerinden paylaşımlarla açıklama yapmam. Bu da diğer belediyelerden farklı düşünüyorum anlamına gelmiyor. Bir sorumlulukla hareket etmek gerekiyor. Bu parayı istikrarlı bir şekilde ödeyip ödeyemeyeceğin konusuna bakmak gerekiyor.

“SABAH ARKADAŞLARA DA İLETTİM”
Şu anda hukuken verme zorunluluğunun olduğu bir dönemde değiliz. Bu bir idari karar. Kanunen vermek zorunluluğumuz yok. Kanunen olmak zorunda olan asgari ücretin altındakilerin, asgari ücrete tamamlanması bu da zaten otomatik olarak oluyor. Ancak onun üzerindekilere verme zorunluluğumuz yok. Biz sabah çalışan arkadaşlarla da paylaştım. Yüzde 30 zammı biz arkadaşlara vereceğiz. Onlara da açıkladım. Farklı kategoriler bunun içerisinde olacak mı olmayacak mı onun da hesabını kitabını yapacağız.”

- Kocaeli Barış gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaelibarisgazetesi.com/haber/11515369/akpli-baskandan-skandal-sozler-zorunda-miyiz