Vatandaş artık ARACINA BİNEMİYOR!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyonu aylık yüzde 4.95 olarak açıklasa da her kalemde fiyat artışı bunun çok üzerinde. Bunlardan biri de otomotiv sektörü. Nüfusun büyük bir kısmı için araba almak artık bir hayal.

IPSOS Araştırma'nın Milliyet gazetesi için yaptığı araştırma  da otomobil kullanımının da giderek azaldığını gösteriyor.

Araştırmaya göre her dört araç sahibinden üçü artık ailecek araba gezintilerinden vazgeçtiklerini belirtiyor, her on araç sahibinden yedisi artık alışverişe araba ile gitmediğini ifade ediyor.

 • On araç sahibinden dokuzu, aracını eskiden her istediğinde kullandığını ancak artık gerekli olmadıkça kullanmadığını belirtiyor.

• Her on araç sahibinden yedisi eskiden işe araç ile giderken artık bundan vazgeçtiğini belirtiyor. Bu duruma bir çare olarak yakın oturan iş arkadaşlarının araçlarını işe gidiş geliş için ortak kullanmaya başladıklarını söylüyor.

• Araç sahiplerinin yarısından fazlası bu yönteme başvurarak yakıt masrafını paylaştıklarını ifade ediyorlar.

'AKARYAKIT ZAMLARINDAN SONRA DAHA AZ KULLANIYORUM' DİYENLERİN ORANI YÜZDE 91


• Akaryakıta gelen zamlarla birlikte araç sahipleri araçlarını daha az kullanma eğiliminde. Araç sahiplerinin %91’i araçlarını daha az kullandığını belirtirken sadece %8’i her zamanki gibi kullanmaya devam ettiğini söylüyor.

'SADECE GEREKLİ OLDUĞUNDA KULLANIYORUM'


• Araç sahiplerinin %87’si daha önce istediği vakti aracını kullandığını ama şimdi gerekli olmadıkça kullanmamaya çalıştığını belirtiyor. Araçları ile artık hafta sonu gezmeye gitmediğini söyleyen araç sahiplerinin oranı %76, alışverişe araçları ile gitmeyenlerin oranı %69.

 TOPLU TAŞIMAYA YÖNELEN ARAÇ SAHİPLERİNİN ORANI YÜZDE 71


• Araç sahibi çalışanların %71’i kendi araçları ile işe gitmektense toplu taşımayı tercih ediyor. Diğer bir tasarruf yöntemi olarak da yakın çevrede oturan arkadaşlar ile birlikte araç ile işe gitmek ve masrafları paylaşma yoluna gidiliyor.

'DEPOYU HİÇBİR ZAMAN TAM DOLDURAMIYORUM'


• Her 100 araç sahibinden 9’u eskisine göre daha az miktarda benzin almakta. Araç sahiplerinin %51’i daha önce araçlarının deposunu tam doldururken bugün gerektiği kadar aldığını, %39’u hiçbir zaman deposunu tam doldurmadığını ama şimdi eskisine göre daha az akaryakıt aldığını söylüyor.

• Araç sahiplerinin %60’ı aracını satmayı düşünmezken, %12’si aracını satıp yerine yenisini almayı istiyor. Diğer taraftan araç sahiplerinin %28’i araçlarını satıp yerine de yenisini almamayı düşünüyor.

VEDAT BİLGİN, 'REFAH SEVİYESİNE BAKIN, HER AİLENİN OTOMOBİLİ VAR' DEMİŞTİ


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz hafta 'İŞKUR İl Müdürlükleri 2022 Yılı Hedef Performans İzleme Toplantısı'nda Türkiye'nin çok değiştiğini ve refah seviyesininne kadar yükseldiğini anlatmıştı:

"Refah seviyesine bakın. Türkiye’de bütün ailelerin, her gelir grubundan ailenin kapısında otomobili var, çocukları okuyor. Netice itibarıyla hepimiz bireysel hayatımızdan bunu hissedebiliriz."

- Kocaeli Barış gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kocaelibarisgazetesi.com/haber/11344933/vatandas-artik-aracina-binemiyor