banner1046
banner1038
Tramvay konusunda engelliler unutuldu!

GÖRSEM Kocaeli Şube Başkanı Dursun Balaban bu hafta röportaj konuğumuz olarak Türkiye genelinde ve Kocaeli'de engellilerin yaşadığı sıkıntılara değindi. Balaban 1998 yılından beri Kocaeli'de faaliyetlerini sürdüren GÖRSEM'in faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulunurken Kocaeli'de resmi rakamlara göre yaklaşık 3 bin görme engelli vatandaşın olduğunu fakat gerçekte bu sayının daha fazla olduğunu dile getirdi. 

GÖRSEM'in şu anda 180'e yakın üyesinin olduğunu belirten Balaban bazı engellilerin devlet tarafından verilen ücretlerden yararlanamaması durumuna da tepkili olduklarını söyledi. 

GÖRSEM dernek olarak hangi noktalarda sıkıntılar yaşıyor?, sanayi kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin engellilere bakışını Dursun Balaban nasıl değerlendiriyor?, Kocaeli'de engelliler iş bulma noktasında sıkıntılar yaşıyor mu?, trafik düzenlemeleri ile ilgili yerel anlamda engelliler ne gibi zorluklarla karşılaşıyor?, engelliler yerel yönetimler ve belediyelerden neler bekliyor?, geçtiğimiz aylarda hizmete giren tramvay engelliler için zorluk yarattı mı? 

Hepsi ve çok daha fazlası bu haftaki röportajımızda. Keyifle okumanız dileğiyle.


*GÖRSEM kaç yılından beri var Kocaeli'de, neler yaptınız şimdiye kadar?
- GÖRSEM Kocaeli'de 1998 yılından beri faaliyetlerine devam ediyor, benim de üçüncü dönemim. Bizim dernek olarak görevlerimiz, görme engelli bireylerin kaybolan niteliklerini tekrar kazandırmak, toplumdan bağımsız hareket etmelerini sağlayarak  aynı zamanda toplumla kaynaştırmak, okuyan öğrencilerimizin eğitim süreçlerinde katkı sağlamak. İstihdam alanındaki kotayı  takip ederek işe yerleştirmek. Ayrıca her 3 ayda bir toplantı yaparak da üyelerimiz ile ilgili sorunlarımızı tartışırız.


ENGELLİ OLDUKLARINI KABUL ETMİYORLAR
*Şu anda Kocaeli'de kaç tane görme engelli vatandaş var?

- 3 bine yakın görme engellinin olduğu söyleniyor. Türkiye'nin istatistiksel sağlıklı bir verisi yok. Görme engellilerinin oranı yüzde 5 olarak belirtiliyor. Kocaeli'deki görme engelli sayısının da bu hesaba göre 3 bine yakın olması gerekiyor ama biz Kocaeli'de daha fazla görme engellinin olduğunu düşünüyoruz. Yüzde 40-55 arasında görme engeli olan vatandaşlarımızın sivil toplum örgütlerine üye olmadıklarını, kendi imkanlarıyla işlerini hallettiklerini görüyoruz ama yüzde 40 da sağlık kurulu raporuna göre yüzde 40 da , 60 da, 80'de görme engelli sayılıyor ama az görenler engelli olduğunu kabul etmiyor, kendi hayatı içerisinde yaşıyor.

ENGELLİLER ENGELLİ ÜCRETİNDEN YARARLANAMIYOR
*Şu anda kaç tane üyeniz var? Ne gibi sıkıntılar yaşıyorsunuz genellikle?

- Yüksek dediğimiz görme engelliler hem eğitim hem de istihdam alanında sıkıntı yaşadıkları için derneğimize daha fazla üye oluyor. Şu anda 180 tane üyemiz var. Yaklaşık 40'a yakını emeklidir. Diğerleri de 3 ayda bir maaş alıyor, çok az oranda da evde bakım hizmeti alıyor. En son çıkan yönetmeliğe de itirazımız var. Bazı engelli kardeşlerimiz engelli ücretlerinden yararlanamıyor. 2012 yılından beri 18 yaşına gelmiş bir gence babasının, ailesinin bakması gerekiyor. Şartlar ne olursa olsun engelliler devlet güvencesinde olması gerekiyor. Engelliler de birer birey ve ona göre davranılması gerekiyor. Bir birey gibi davranılması gerekiyor. Sosyal devlet anlayışıyla da bağdaşmıyor.

BELEDİYE BAŞKANLARIMIZLA ÇALIŞMAK İSTİYORUZ
*Dernek olarak şikayetçi olduğunuz durumlar neler?

- Biz kamu yararına çalışıyoruz. Son dönemde kamu yararına çalışmak da belirli sıkıntıları oluşturuyor. İçişleri Bakanlığı diyor ki 7 kişiye ulaşınca dernek kuruyorsun. Bizim neler yapmamız gerek? Görme engellilerin sorunları var. Araç ve gereçlerini temin etmek,  engellileri yaşama hazırlamak. Yeni kurulan dernekler gerçekten görme engellilere hizmet ediyorsa bizim bir parça rahat etmemiz gerekiyor ama bunu yapmıyorlar, istismarcı gruplar meydana geliyor. 3 tane noktalı görme engelli derneğimiz var ama görme engellisi yok, denetlenmiyor, piyasaya çıkıp bir şeyler satıyor. Toplumun diğer kesimlerine böyle bir izlenim yaratılıyor. Bizim büyük bir bütçemiz yok belki ama 12 belediye başkanımızla, kaymakamımızla, milli eğitim müdürlerimizle çalışmak istiyoruz. Sanayi kuruluşları olsun, sivil toplum örgütleri olsun 'görme engelliler' dediğin zaman bizi hep isteyen grup olarak görüyor. Biz sadece 'Birlikte ne yapabiliriz?' diye soruyoruz. Bizi bir dinleyin, eğer bizim sizden istediğimiz kalıcı bir şeyse destek verin. Biz 2012 yılında "Biz Kocaeli'de yerimiz yok, birlikte bir yer alalım" dedik. Burası bizim kalıcı malımız değil. Görme engellilere hizmet verecek kalıcı bir alan sağladık, sonrasında eğitime yöneldik. Biz burada engellilerimize hizmet vermek için canla başla çalıştık. Bizden sonraki yönetim kurulları daha rahat edecek. Var olan bir şeyin üzerine ekleyecekler. Döner bir sermayemiz yok, gönüllü olarak çalışıyoruz. Dostlarımızın desteğini alıyoruz. Dayanışma, kaynaşma geceleri yapıyoruz. Yeni Valimiz, Genel Sekreterimiz geldi, onlara da kendimizi anlatmak istiyoruz. Ne yazık ki belediyelerimiz olsun, anlatıyoruz ama çok fazla bir dönüş aldığımızı düşünmüyoruz.

BİZLERE ÖNCELİK VERİLMEDİ
*İş bulma konusunda sıkıntı yaşıyor mu engelliler Kocaeli'de?

- Ben İl İstihdam Kurulu üyesiyim. Kamuda şu anda boşluk yok. Yeni çıkan seferberlik döneminde biz de İŞKUR İl Müdürü'nden dezavantaj gruplarımıza önem vermelerini istedik. Ne yazık seferberliğin çoğu engelli gruplara verilmedi, zorunlu hale getirilmedi. 'Siz 10 kişi çalıştırıyorsunuz bir tane de engelli alın' denilmedi. İzmit Belediyesi'nde 60 kişi alındığında bir tane görme engelli başvurduğunda 'Biz burada engelli çalıştıramıyoruz' tepkisiyle karşılaştı. Biz bu konuyla ilgili açıklama yapmadık.

ROMAN VATANDAŞLARA YAPILAN BİZE DE YAPILSIN
*Niye dışlandı engelliler bu konuda?

-Görme engelli olduğundan dolayı 'gelemez, gidemez' endişesi yaratılıyor. Park bahçelerde çalışamaz belki ama bir işin ucundan tutulabilir, telefona bakabilir, bir alan oluşturulabilir. Kocaeli'de sosyal projeler içerisinde 20 kişi ya alındı ya da alınmadı. Her yıl Milli Eğitim okullarımızda kantin işlerimizde Roman vatandaşlar ön plana çıkarıldı, onlar ön plana alındı. Engelli kardeşlerimiz de bu şekilde projelerde yer alsın. Tabi ki Roman vatandaşlarımız bu yapılsın onlar da yıllarca dışlandılar ama görme engellilerin de yapacağı işler var, bu arkadaşlarımızda değerlendirilsin. Bir dahaki toplantılarda ben de bunu dile getireceğim, sonuç çıkmazsa da federasyona bildireceğim.

YOLLARDA BİZLERE GÖRE DÜZENLEME YAPILSIN
*Trafikte ya da yürürken ne gibi sıkıntılar yaşıyorsunuz?

- Belediyelerin ana caddelerini, yeşil alanlarını, alt ve üst geçitlerini, tüm engellilere göre dizayn etme zorunluluğu var. Tekerlekli sandalye geçecek ise geçmeli, yürüyen görme engelli için ışıklara sesli program yüklenmeli. Gölcük'ten gelen bir vatandaş arabada sesli program yoksa nerede ineceğini sormak zorunda ya da kafasına çeşitli kodlar yükleyerek buraya gelebiliyor. Kavisleri, dönüşleri ezberliyor. Yaşadığımız sorunların büyük bölümü ortamların sadece görenlere göre tasarlanmış olmasından kaynaklanıyor. Yollar, kaldırımlara park etmiş arabalar, dükkanların önüne konulan eşyalar. Buna benzer sorunlar var. En azından belediye kendi çalışmalarında ya da esnaf kendi dükkanının önünü tasarlarken engellinin de geçeceğini düşünerek o düzenlemeyi yapsa ne güzel olur.  

SARI ÇİZGİ KOYUNCA SORUNLAR ÇÖZÜLMÜYOR
*Yürüyüş Yolu'nda görme engelliler için talepleriniz vardı, bahseder misiniz biraz bundan?

- Tüm ana caddelerin engellilere uygun haline getirilmesi ve kılavuz çizgi dediğimiz sarı çizgilerin Yürüyüş Yolu'na da konulması gerekiyor. Yürüyüş Yolu insanların yürümesi için tasarlanmış bir yol ama hızlı yürümek isteyen insanlar oluyor, koşan insanlar oluyor, kenarlarda çiçekler var. Görme engelli vatandaşların o yolun neresinden yürüyeceğini bilmesi gerekiyor. Sarı çizgilerin amacı da yanlış hesaplanıyor. Sarı çizgiyi koyunca görme engellilerin bütün sorunlarını çözdüklerini zannediyorlar ama öyle değil. Bir görme engelli yürürken ister istemez sağa sola yalpalıyor. Gözüyle bir denge tutturması söz konusu değil çünkü. Bizim için o dengeyi sağlayan sarı şeritlerdir. Sarı çizgilerin tek amacı bu. Sarı çizgiyi tutturduğunuzda her yere gidersiniz gibi bir durum söz konusu değil.

ENGELLİNİN TRAMVAYLA BİR YERE ULAŞMASI MÜMKÜN DEĞİL
*Tramvay görme engelli vatandaşları engelledi mi, zorluk yaşadınız mı?

- Tramvay tüm vatandaşlarımızı etkiliyor. Bir talepte bulunduk. Biz kendi sorunlarımızı rapor halinde sunmamıza rağmen ışıklandırma ya da yol çalışmalarında engellilere yönelik çalışma yapılmadı. Halkevi durağında tramvaya binmek isteyen engelli vatandaşlar için rampa yok. Toplu taşıma alanında koltuklarda engellilerin oturabileceği alanların belirlenmesi lazım ama tramvayda yer yok. Engellinin tramvayla bir yere ulaşma şansı yok. Tekerlekli sandalyeliler için de yok. En azından 3 vagondan birine konulmalı. Bunu talep edeceğiz. Tramvayla ilgili engelli camiasıyla işbirliği yapılmadan çalışma yapılmış. Tramvay olmalı. İnsanlar rahat ediyorsa yeni şeyler yapılmalı ama engelliler de unutulmamalı. Yürüyüş Yolu'nu ben yıllardır istediğim gibi kullanamıyorum. Ben birinin koluna girmek zorundayım. Ben halk değil miyim? Çok büyük sorunlar var. Kurulan bir komisyon var, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı komisyon kurmamıza rağmen 6 ayda bir toplanabiliyoruz. Burada ceza vermemiz gereken Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'dür. Komisyon çalışmıyor, denetim yapmıyor. Yürüyüş Yolu'ndan, parklardan, yeşil alanlardan yararlanamıyoruz. Kocaeli Valiliği'nin ulaşabileceği komisyon çalışmıyor. Kocaeli'de 2 bin 260 araç var, 600 araç engellilere uygun olmadığı halde faaliyete devam ediyor.

ENGELLİLER DAYANIŞMA MECLİSİ OLUŞTURULSUN
*Sizin belediyeden ne gibi talepleriniz var peki?

- Özellikle Büyükşehir belediyeleri için engellilerin yerel sorunları ve bu sorunların çözüm yolları hakkında yol gösterecek olan engelliler dayanışma meclisi oluşturulmalı. Büyükşehir ve ilçe belediyelerinde yeterli sayıda uzman ve yardımcı personel istihdam eden engelli istihdam büroları kurulmalı, belediyeler mevcut binaların yol, kaldırım ve yeşil alanlarının ve spor alanlarını, toplu taşıma araçlarını engellilerin erişebileceği uygun duruma getirmeli, belediyelerce kiraya verilen büfe, otopark, tuvalet vb işyerlerinin en az yüzde 10'unun öncelikli olarak engelliler tarafından işletilmesi sağlanmalı.

TURİZM BÖLGESİ AMA BİZE YER YOK
*Kocaeli'de sahillere gittiğinizde ne gibi yaşıyorsunuz ya da eksik gördüğünüz noktalar neler?

- Kocaeli'nin turizm bölgesi olduğu ile ilgili bir söylem var ama Kandıra sahilinde engelli vatandaşlarımız için bir yer ayrılmadığını söylüyoruz. Aileyle, birileriyle gitmek zorundayız. Kumsalı kullanamıyoruz. 6 Ağustos'ta deniz gezimiz yapılacak ne zorluklarla karşılaştığımızı bir gelip görsünler. Biz toplumdan kaçan insanlar değiliz ama denize giren insan görme engelli olduğunu görmüyor üstüne atlıyor. Kandıra sahillerinde bir alan oluşturulması lazım. Beykoz Belediyesi bile gelip orada bir alanı kiralamış ama biz sahillerden yararlanamıyoruz. Kent Konseyi'nin de engellilerle bütünleşmesi gerekiyorken uzaklaştığını görüyoruz. Çoğu zaman etkinlikleri Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı Rehabilitasyon Merkezi işbirliğiyle yapıyorlar. Tabi ki kucak açmalıyız ama sivil toplum örgütleri de birlikte olmalı. Bir proje sunduğumuzda bütçe yok deniyor. Biz artık uçurtma uçurmaktan, yemek yemekten bıktık. Bize artık kalıcı şeyler yapılsın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa 2017-07-30 17:48:15

Tamamen yanlış bir haber. Hep birlikte tramvay ve durakları inceleyebiliriz.

banner1048

banner354

banner820

banner599

banner1050