banner1046
banner1038
banner1117
21 Mayıs 2019 Salı 22:26
Bahri Yavuz: “ Enerjimiz azaldı”

Kocaelispor Kulüp Başkanı Bahri Yavuz ve yönetimi sezonun sona ermesinin ardından düzenlenen iftar yemeğinde basın mensupları ile buluştu.  2018-2019 sezonunda 3.lig 3.grupta mücadele eden temsilcimiz Kocaelispor 2. bitirdiği sezonun ardından Play-Off’ta, Çorumspor’a elenmiş ve sezonu beklenmedik bir şekilde 2.lig hayalini gerçekleştiremeden tamamlamıştı. Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz’un bazı taraftarlarca istifasının istendiği günlerde düzenlediği iftar yemeği ise bu iddialar ve sezonun değerlendirmesi şeklinde geçti.

KULÜBÜ BORÇLANDIRMADAN MÜCADELE VERDİK

Programda açıklamalarda bulunan Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz: “2017 Ekim ayında KEV ile ilgili aksiyonumuz sonuçlandı. 2017 Kasım2da büyükşehir belediyesi ile büyük mücadele verdiğimiz olayda satışı yaptık. Bu geceki konulardan biri bu. Kocaelispor’un kurtuluş hikayesi burada başladı. 5 sene boyunca ülkede çok fazla örneği olmayan popüler kültüre teslim olmadan kulübü borçlandırmadan bir mücadele verdik.  

KİMSEYİ KANDIRMAYACAĞIZ DEDİK

Biz taraftar kitlemizi, kendi oluşumuzu örnek gösterilebilecek bir noktaya getirebilir, Altınordu’nun örnek gösterildiği gibi örnek olabiliriz. Bu seneye başlarken biz kimseyi kandırmayacağız dedik. KEV’den sonra önce borcumuzu ödedik. Ödemek zorundaydık. Arada ki rakamsal fark konuşulurken kolay geliyor. Biz 4 ayda 190 Bin TL topladık. Her konuşmada hatırlatmaktan nefret ediyorum. Devir aldığım kulüpte kimse maaş alamamıştı. 32 futbolcunun 25’i maaşları yüzünden serbest kalmıştı hem de bin TL borçları yüzünden. 125 Bin TL bulup ödeyememişiz. Bunları unutup bir şampiyonluk uğruna kulübün geleceğini çizip atan adam olarak mı kalalım?

ENERJİMİZ AZALDI

İlk yarıda genç kadro ile iyi puan toplamıştık. İkinci yarı 2 puan fazla aldık.  91 kişilik kadronun 77’sini temizleyen Bahri Yavuz ve yönetimi suçlu, 14 kişi kalmış başarısız. Bunu kabul etmem.  Bana düşmezdi Kocaelispor başkanlığı. Bizim yönetimimize kaldıysa bir yerlerde yanlış yapıldı demektir. Bu yanlışları kabul etmemiz beklenemez. Enerjimiz azaldı diyorlar evet azaldı. Hala borçsuz kulüp yönetmemizi bekliyorlar. Bizim futbolcu borcu dışında hala 14-15 milyon hacizli borcumuz var.  Deplasman yardımı gibi bir yardım var haciz edilemeyen onun dışında para alamadık.

HİZMET EDECEK KİMSEYİ BULAMAYIZ

Transfer yasağı olan takıma Play Off oynatmışız bize başarısız diyorlar diyebilirsiniz de. Son maçta üzüldük. Olabilir ama futbol bu yüzden güzel. Yönetim kurulundaki arkadaşlarım ile bu görevi zorla almadık. Göreve geldik keyifle çalıştık. Kendim için demiyorum ama bu arkadaşlarımızı bu kadar kolay harcayamayız. Hamza’yı, Sinan’ı harcayamayız. Sancaktepe’ye elendikten sonra Hamza’yı 40 gün Sancaktepe kulübü aradı. Adam transfer yasağına rağmen gitmedi kulüpte kaldı. Bu adamı harcarsak hizmet edecek kimseyi bulamayız.

OLUMSUZLUKLAR ÜZERİNDEN KONUŞAMAYIZ

Taraftar gurubu, yönetim ve basın olarak güzel bir sezon öncesi yaşadık. 31 Mart seçimlerine kadar siyasetçilerin söylemleri bizim başarımızdır.  Biz şehirle birlikte bir süreç yönettik. İnsanlara ve siyasete bu kulübün derin kökleri olan bir organizasyon olduğunu hatırlattık. Benim için Çorum maçında stada gelen 15 bin taraftar çok önemli. 20 binde olabilirdi ama olumsuzluklar üzerinden konuşmaktan vazgeçmeliyiz.

Sene boyunca armasını düşürmeden mücadele etmiş, bir idman bile kaçırmamış oyuncu grubuyla çalıştık. Biz bir kere bile oyuncularımızdan tepki görmedik. Ben bu çocukların hakkını yedirmem de parçalattırma da beni parçalasınlar.

OLUMSUZLUKLARIN TEK SEBEBİ BENİM

Biz Çorum maçı dönüşü konuştuk finale çıkmadığımızı da hatırlattık. Biz şehir olarak hemen finale çıktık dedik. Bütün hafta boyunca bu maçı Ankara’da mı oynayacağız dediler? Biz bile nasip olacaksa Cuma akşamı oynayalım bile dedik.  Çorum rövanş maçının ilk yarısı çok kötü değildi. Elimizdekini kaybettiğimizi anladığımız anda çöküş yaşadık. Devre arası da soyunma odasına girdik ama o kötü duyguyu dağıtamadık. Çorum maçının ikini yarısı ile itibariyle o maçı ve finali hak etmedik.  Bütün olumsuzlukların tek sebebi benim. Olumlu her şey bütün şehrin. Biz bu kulüp bitkisel hayatta ve bitkisel hayatta devam etsin diye geldik.  Bu halde BAL’da final yaşadık, Tekirdağ’a kaybettik, diğer yıl çıktık. Ben kendime orgeneral falan da dedirttirmedim bu arada. Bir sonraki yıl BAL’dan çıkmış transfersiz bir takımı şehirle birlikte final oynattık. Finale çıkan takım şampiyon olmuş demektir. Oraya nasıl gidildiği Altay’ın organizasyonunu biliyoruz.

KEV’İN BORCU İLE MECBUREN BORÇ ÖDEDİK

Biz bu kulüpte transferi açmadan kulübü 10 yıl yöneteceğiz demedik. 10 yılda geldiğimiz bu yerden 3 yılda çıkamayız. KEV’in parası ile futbolcu paralarını ödememe gibi bir durumumuz yoktu. Borcu topladığımızda 130 Milyondu. Biz her şeyi o kadar normalleştirerek yaptık ki iş sıradanlaştı. 4 sene önce kimse alt yapıyı eleştirmiyordu. Yoktu çünkü. Biz ilk olarak kadro kurmak için okullardan oyuncu topladık.  Herkes Bursaspor’un durumunu görecek belki bir daha toplanamayacağız ama göreceksiniz. Sakarspor basket takımı kurdu ne olduğunu gördünüz. Herkes Sakaryaspor’un basket takımı şöyle şampiyon oldu dediler sonuç ortada. Beğenilir beğenilmez oluşturduğumuz model ile 5 yılda muhteşem bir yere geldik. Artık bu durumu normalleştiremeyeceğim. Hala bu kulübü ufacık yerde topluyoruz. Bana Kocaelispor başkanı olacağım dediğimde erkek kardeşim bile güldü.

Bahri Yavuz’un ardından sorulan soruya cevap veren Kocaelispor Kulüp Müdürü İlker Uzel Kocaelispor’un son maçı olan Çorum maçında biletsiz seyirci girip girmediği ile ilgili olarak: “27 Bin kişilik bir kapasite açtık statta. Kayıp kaçak var ama kimse 500’ün üzerinde diyemez. 20 Bin bekliyoruz diyoruz ama açılan tribünlere bakılınca 16 bin 500 az değil” ifadelerini kullandı.

Daha sonrasında sorulara cevap veren Bahri Yavuz: “AK Parti ve CHP içinde benden hoşlanmayan ciddi bir kesim oluştu. Ben zaten siyasetle organik bir bağ içinde olmayacağımı söyledim. Uzun süre buna inanmadılar. Benim hayatımda siyaset olmayacak. Davet edildim kabul etmedim. AK Parti’ye veya CHP’ye yakın olmamı isteyenlerin olmasını anlayabiliyorum. Ama benim duruşuma saygı duymaları gerektiğin düşünüyorum. Bizim final maçımıza farklı partilerden isimler geldiyse, kaybettiğimiz maçtan sonra vekilimiz Mehmet Akif Yılmaz aradıysa, Sami Çakır ziyaretime geldiyse bana yakınlığı olmayan isimler armaya saygılarından geldiler. Tahir Bey, Cengiz Sarıbay, Fatma Hanım bunlara dahil olan isimler. 

Bu şehirle ilgili bir aidiyet duygunuz varsa bu kulübün yanında durmak zorundasınız ve bunu siyasi bir beklenti ile yapamazsınız. Bunu bu şehre duyduğunuz saygıdan yapmanız lazım.  Bana hırsız diyeceklerse, beni bir tarafa yakın hissetilerse o zaman hırsızlığı kabul ederim. Benim başkanım olmaması gereken bir yerde dursun desinler o zaman kabul ederim. Zamanında Tahir Büyükakın’ı bana Bahri diye hitap etti diye eleştirdiler. Benim de hocamdır kendisi. Ben Tahir Bey’in şehre duyduğu aidiyete inandım. Ben şehre aidiyetinden destek olacağına inanıyorum.

Halkın takımı herkesin sahiplenip herkesin elini taşın altına tuttuğu inanmış insanlardır. Benim yol haritama bu şehir inanmıyorsa bu iş zaten olmaz bizim hep beraber bir yol haritasına inanıyor olmamız lazım. Bu halkın takımının içinden bir genel kurul çıkmış. Ben gelin üye olun dedim.  535-550 arası oy kullanacak üyemiz var. 190 ile başladık. Bize siz şehir olarak yönetme görevi verdiniz, idare edin demediniz. Transferi açsak taraftarın istediğini yapardık ama biraz daha borç eklerdik. Biz eleştirilere göğüs germek zorundayız. Genel kurul bize popülizme inanmadığımız için arkamızda duruyor. Ben hayal satmadım. Biz transferi açmak bu kulübü yarışmacı yapmak zorundayız.

Ekonomik olarak ihtiyacımızı olsa da lojistik tesis ihtiyacımız var. Körfez Belediyesi’nde Burunga tesislerini istedik. Bizim 150 bin dönümlük bir araziye ihtiyacımız var. Kocaelispor 1’inci lige kadar ihtiyacını karşılayabilir. Biz Vinsan’da 310 gün idman yaptık. O saha beton gibi oldu. En kötü tesiste bile 2 saha vardır. Vinsan’da Çorum idman yaptı bize neden kendi sahanızda idman yaptırmadınız dediler.  Şehrin 2-3 ayrı yerinde futbol okulu olmalı.

Transfer yasağı kalktı kalkacak. Ben her konuşmamda Tahir Bey’e söylüyorum. Tahir Bey bu kulübün yükselen yıldız olacağına inanıyor. Tahir Bey’in 5 yılı var. Devamında da bu olsun, Kocaelispor yükselsin isteyecekse gelir getirici projeler için destek olmalı. Bu konuda bir aksiyon almaları lazım. Sefa Bey bu kulübün geleceği için çok şey yaptı. Bu şehrin siyasileri kulübün ayakta kalması için bir şeyler yapmalılar. Günü kurtarmak şu anki süreci kurtarmak için değil kulübün geleceği için bir şeyler yapmalılar” şeklinde konuştu. 

İbrahim Arıcı’ya kongre öncesi dedim ki böyle bir organizasyon ortada, kulüp iyi yönde gidiyor sizin gibi kurumsal kişiler artık kulübü yönetsin dedim. Ben Kocaelispor’un genel kurulu üzerinde değilim. Adam bir maça geldi o maçta İbrahim Arıcı’nın gelmesi için bir şansımız vardı o da 5 senede emeğinizin karşılığı bu mu dedi.  

Son Güncelleme: 22.05.2019 09:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Barış 2019-05-22 04:48:33

Başkan Körfez FK ya zamanında yaptıkları yardımın 10 da birini yapsalar 3 senede süper lige geri döner takım inşallah Körfez Fk ya yardım için sıraya girenler KOCAELİSPOR u hatırlar ve sahip çıkarlar Yolun açık olsun KOCAELİSPOR

banner1048

banner354

banner599

banner820