banner1046
banner1038
banner1117
23 Ağustos 2019 Cuma 15:24
Yıldırım ve Yenice karşı karşıya... İzmit’te eski defterler açıldı…
İzmit Belediyesi’nde devamsızlık yapan iki işçinin işten atılmasıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Saraybahçe Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice ve CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım da bu tartışmalara dahil oldu. Selman Yıldırım, sosyal medya hesabından geçmişe dönük bilgiler verdi. Ardından Yenice cevapladı, Yıldırım bunun üzerine tekrar cevap verdi.
Yıldırım şunları söyledi: “Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabımdan yaptığım paylaşımdan dolayı, 2004 yılının Saraybahçe Belediye Başkanı Sn. Halil Vehbi Yenice'nin sosyal medya hesabından yaptığı açıklaya istinaden bir açıklama yapma gereği doğmuştur. 28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Cumhuriyet Haik Partisi ve adayı Metin ALAN Saraybahçe Belediye seçimini kaybetmiş ve yeni dönem başlamıştır.
Bu yeni dönemde 29 Mart 2004 tarihinde belediye hizmet binasındaki odama giderek bütün özel eşyalarımı toplayarak, bağlı bulunduğum Başkan Yardımcısı Vedat Denizoğlu'na önce geriye dönük ve 2004 yılına ait izinlerimi kullanmak istediğime dair dilekçe ve arkasından izinlerim bittikten sonra 12 yıl çalıştığım belediyeden istifa dilekçemi bırakarak bir daha dönmemek üzere belediyeden ayrıldım.
Sayın Yenice ile bir günlük dahi mesaim olmamıştır. İznimin bitiminde istifa dilekçemin de kabul edilmesiyle başkanlık makamına gidip ayrıldığımı ve kendisine başarı dileklerimi ileterek makamından ayrıldım. Sn. Yenice ile belediyedeki mesaim bu kadardır. Sayın Yenice’nin, belediyede bir yöneticinin ruhsatsız yapıya izin verecek yetkiye sahip olmadığını bilecek kadar zeki olduğunu düşünüyorum. Ruhsatsız yapılarla ilgili 3194 sayılı imar kanunu açık açık nasıl yol takip edilmesi gerektiğini tanımlamıştır. İlgili birim yasal işlemleri yapar ve karar için encümene yollar. Encümende 3194 sayılı kanuna göre karar alarak işlemi mahkeme yolu açık olmak kaydıyla sonlandırır.
Ruhsatsız yapılarla nasıl mücadele ettiğimi ve nasıl tehditlerle karşı karşıya kaldığım herkes tarafından bilinmektedir. Encümen tarafından yıkım kararı alınan ruhsatsız yapılarla ilgili benim dönemimde Belediyedeki araç ve makina parkı yetersizliğinden dolayı bir kaç defa ihale edilmiş ama ihaleye hiç kimse katılmamıştır. Ruhsatsız yapıların yıkımı ile ilgili yöntem benden sonrada aynen devam edilmiş ve zaman zaman ihale edilmiştir.
Bir kaç gün önce işten çıkarılan işçilerle ilgili sosyal medyadan düşüncelerimi paylaşırken niyetimi de belli ederek keşke gönderildikleri yerde iş başı yapıp böyle bir sonuçla karşı karşıya kalmamalarını isterdim temennimi de belirtmiştim. 2004 yılında işten atılan arkadaşlarımızla ilgili dönemin yetkili sendikası gerekli ve bilgilendirici açıklamayı geçtiğimiz günlerde yapmıştı. Bununla ilgili daha fazla polemik yaratmak istemiyorum. İlgili kurumlar gereğini yapıyordur. Sn. Yenice'ye böyle imali bir açıklamayı yakıştıramadığımı ifade etmek istiyorum.”
YENİCE NE DEMİŞTİ?
“İzmit Belediyesi’nde, bayram öncesi keyfi bir davranışla önce maaşları ödenmeyen ve ardından işten çıkarılan 2 işçi kardeşimize uygulanan muameleyi haklı çıkarmak için Selman Yıldırım’ın yaptığı açıklamaları hayretle takip ettim.
Selman Yıldırım, 2004 yılında Saraybahçe Belediyesi’nde işten çıkarılan bazı işçilerin isimlerini paylaşıp, bu iki durumu birbiriyle eş değer tutmaya çalışmış.
Söz konusu dönemde belediye başkanı ben olduğum için cevap hakkımı kullanıyorum.
Selman Yıldırım’ın dediği gibi, 2004 yılında belediyede işten çıkarmalar maalesef olmuştur. Hatta 2003 yılında Yapı Kontrol Müdürlüğü görevi yaparken 700’e yakın ruhsatsız yapıya izin verdiğini kendi sözleri ile ifade eden ve bu nedenle yolları ayırdığımız isimlerden biri de Selman Yıldırım’ın kendisiydi. CHP İzmit İlçe Başkanlığı için hazırlık yapan Yıldırım’ın yaptığımız tespitleri belirterek, kibarca istifasını istemiştik.
O dönem tüm iyi niyetli girişimlerimize rağmen toplam 29 çalışanla yollarımız maalesef ayrılmıştı. Maalesef diyorum, çünkü buna mecbur kalmıştık. Bu dönem işten çıkarılan 2 işçi gibi biz çalışanlarımızı sürgüne göndermemiştik. Maaş kesintisi yapmamıştık. Tam tersine CHP döneminde 10 yıl boyunca düzenli maaş alamayan bu arkadaşlarımıza, göreve başladığımız Nisan ayından itibaren düzenli maaş ödemesine başladık. Ama geçmiş dönemden kalan alacaklarını da bahane ederek bazı işçiler eylemlere başladı. Bu alacakları da belirli bir takvimde ödeyeceğimizi ısrarla belirttiğimiz halde ve kösüm kösüm ödemeye başlamamıza rağmen iş bırakma eylem ve gösterilerini kesmemişlerdi.
CHP yöneticileri ve sendikalarının tahrikleriyle tüm iyi iyi niyetli çabalarımıza rağmen Ekim-Kasım aylarında haftalar süren üst üste eylemler yapmaya işi bırakmaya devam ettikleri için sonunda iş huzurunu sağlamak adına kendileriyle yolları ayırmıştık.
Biz kendi dönemimizde kimseyi siyasi görüşüne göre ayırmadık. Kimsenin ekmeğiyle, onuruyla oynamadık. 2003 yılında kanunen iki misli geliri olan CHP belediyesi işçisine alacağına mahsuben hiç ödeme yapmamışken AK Parti döneminde biz alacaklarına mahsuben işçimize 70 adet daire verdik, beş yıl içerisinde 2004’te 18 milyonluk bütçesi olan 2004 yılının gerçekleşen bütçesinin YÜZDE SEKSENİ İşçi giderleri olan belediye olarak CHP döneminden kalan 5.4 milyonluk işçi borcunun tümünü de dönemimizin sonuna kadar ödedik. Bugün belediyenin en çalışkan iki işçisini, sırf siyasi görüşüne bakarak eziyet eden, dışlayan zihniyetle bizi kimse karıştırmasın. Bildiğiniz gibi aynı zihniyet, çöp toplama kadrosunu da başlar başlamaz dağıttı ve şimdi altından kalkamıyor.
Bizim dönemimizde iş akdine son verdiğimiz çalışanlarımız uzlaşmaya kesinlikle açık değildi. Belediyedeki hizmetleri aksatmak için kitlesel eylemler düzenliyordu. Sözleşmeleri devam ederken, eylemlerine devam ediyordu. İki durum arasındaki fark ortadadır.
Bu konuda halkımızı doğru bilgilendirmeyi kendime görev kabul ettiğimden bu açıklamayı yapıyorum.
Değerli halkımızın bilgilerine arz ederim.
Saygılarımla HALİL VEHBİ YENİCE”
Son Güncelleme: 24.08.2019 08:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cvp 2019-08-24 09:20:36

Ya biz iki tarafida biliyo izmitt laf deyilll hizmet bekliyoo siz ve yenileri sadece o onu yapmis bu bunu yapmis ya sen buraya zaten bunlari bilerek geldin yok kasada para yokmus biliyodun gelmeseydin aday oldun cozum uret problem deyil

banner1048

banner354

banner599

banner820