banner1046
banner1117
09 Kasım 2018 Cuma 16:19
Temel Ofluoğlu: Aday olursam Kartepe sevinecek, Üzülmez üzülecek!
Cumhuriyet Halk Partisi’nden Kartepe Belediye Başkan Aday Adayı olan Belediye Meclis Üyesi Temel Ofluoğlu, ekibiyle birlikte gazetemizi ziyaret etti. Kendisi ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Adaylık süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Ofluoğlu, halkın teveccühünü görerek, bilgi ve tecrübesine güvenerek aday adayı olmaya karar verdiğini ve ön seçim ya da kamuoyu anketi yapılması durumunda yüzde 80 aday olacağını dile getirdi. Ofluoğlu, üye bazında ön seçim talebinin örgütten geldiğini ve olmazsa olmazları arasında olduğunu, Genel Merkez’in de bunu dikkate alacağına inandıklarını söyledi. Ofluoğlu, aday olması durumunda ise seçimi kazanacağından ve mevcut başkan Hüseyin Üzülmez’i üzeceğinden emin.

Söyleşimizde Hüseyin Üzülmez’in tepki toplayan Volvo marka makam aracına da değinen Ofluoğlu, seçilmesi durumunda bu araca kesinlikle binmeyeceğini belirtirken bu araçla ilgili farklı bağlantılar olduğunu düşündüğünü ve bunu araştırdığını söyledi.

Üzülmez’in şahsi yatırımlarını farklı ilçelere yapmasına da değinen Ofluoğlu, belediye başkanı olmakla Kartepeli olmanın farklı şeyler olduğunu vurguladı.

Ofluoğlu, projelerinden de kısaca bahsederek bu projelerin istihdama, sosyal yaşama ve enerji üretimine dair olduğunu kaydetti.

Ofluoğlu, ile gerçekleştirdiğimiz söyleşimizle sizleri baş başa bırakıyoruz.

ÖN SEÇİM YA DA ANKETTE YÜZDE 80…

***Neden aday oldunuz?
-Kartepe’de sorunlar yumağı var. Ve ilçe 10 beldeden oluştu. 269 kilometrekare coğrafyası var, 120 bin nüfusu var. 5000 kadar sokağı var. Sorunlar çözülemiyor. Belediye başkanları Kartepe’yi göremediler, okuyamadılar. Proje üretemiyor Kartepe. Bir proje müdürlüğünün kurulmaması, planlı bir kent olabilmenin gerekliliğini yerine getirecek alt yapıyla ilgili sorunları planlayacak bir anlayışın gelmemesinden kaynaklandı şu ana kadar bu sorunlar. Biz bu anlamda bölgenin tüm sorunlarını, sosyolojik yapısını biliyoruz. Meclise 400’e yakın önerge getirdik. Farklı bir anlayış var, Kocaeli’deki belediyeler çok kötü yönetiliyor. Meclis üyeliğinde deneyim de kazandık. Biz sendikalarda, sivil toplum örgütlerinde görev yaptım, belde başkanlığında stratejik örgütlenmeyi iki arkadaşımızla birlikte İzmit bize devretti, örgütledik. Bu anlamda bilgi bize cesaret verdi.

***Cumhur Karakadılar da CHP Kartepe İlçe Başkanlığından istifa ederek aday oldu, rakibiniz…

-Herkes kendini ölçün biçsin. Onun demokratik hakkıdır, saygı gösteririz. Başkaları da çıkabilir. Ben halkım teveccüh gösterdiği için aday adayı oldum. Eğer benden daha fazla bir arkadaşımın oy alacağına inansın benim tabanım ya da halk, ben kesinlikle onun arkasında dururum. Kesinlikle ön yargılı değilim bu konularda, özveriliyim. Sıkıntı yok yani.

***Aday belirleme yöntemi nasıl olmalı?

-İki adayımız var, başka da kimse müracaat yapmadı. Genel merkez kamuoyu yoklaması da yapabilir, kimse bir şey diyemez. Biz ön seçim istiyoruz. Ön seçimden de yüzde 80 çıkacağıma inanıyorum. İlçede tabanın talebi, üye bazlı ön seçim yapılması yönünde. Biz genel merkezimizin üye bazında bir ön seçim yapmasını istiyoruz. Kimseyi kırmadan adayın belirlenmesi için en güzel yöntem budur. Örgütte yüzde yüz ön seçim kararı çıktı. Ortak karar bu olmalı. Olmazsa olmazımız ön seçim.

MUHAFAZAKAR BİR AİLENİN EVLADIYIM

***Kartepe’de seçmen yapısı biraz daha sağa dönük, işiniz çok kolay değil… Nasıl bir yol izleyeceksiniz?
-Ben muhafazakar bir ailenin çocuğuyum. Aileden aldığım, inan, kültür, gelenek ve görenek var. Emeğiyle çalışan, onurlu bir ailenin evladıyım. Ben cenazelere siyasi olarak gitmem mesela, inancım için giderim. Düğünlere, derneklere, okumalara, cenazelere inancım, gelenek ve göreneklerim gereği katılırım. Laiklik ilkesi düşüncesinde olaya bakarım ama hiç kimseyi inancından dolayı ayırmam, eleştirmem. Bilgim varsa da onla doğru ve yanlışları paylaşırım, böyle bakıyorum ben olaya. O konuda benim sıkıntım yok, bütün kesimlerden oy alırım çünkü bir AK Partili nasıl gidiyorsa camilere, ben de gidiyorum, aynı yerde olabiliyoruz yani. Bunu bir siyasi çıkar olarak kullanmıyorum ama bu benim aldığım kültür ve inançtan kaynaklı bir şey. Ailemin verdiği bir şey bu bana. Hiç kimseyi ayırmadan gittim, cenazelerine de okumalarına da düğün ve derneklerine de. Kamuoyunu bunu bilip gördüğü için teveccüh var zaten. Ben de oradan cesaretlenip aday olabiliyorum. Halkım beni kabul görmese mümkün değil aday olamazsın burada.

İYİ PARTİ İLE SANDIKTA BİRLEŞME İZLENİMİ VAR

***Ekibinizde farklı siyasi görüşlerden de isimler olacak mı?
-Bu konuda görüşmelerimiz alt yapıda devam ediyor. İYİ Parti’yle sandıkta birleşme gibi bir izlenim bize geliyor. Bu anlamda ben İYİ Parti ilçe başkanıyla temastayım, istişarede bulundum. Konuşuyoruz, görüşüyoruz. MHP tabanındaki arkadaşlarla da görüşüyoruz, konuşuyoruz.

***Kartepe’nin kötü yönetildiğini söylediniz, peki bu kötü gidişi durduracak projeleriniz var mı?

-Bu ülkede her 10 senede bir kriz yaratılır. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana tüm değerlerimiz satıldı, toplam 250 milyar liralık özelleştirme yapıldı. 7,5 milyon insanın bundan dolayı işyerleri kapandı veyahut, yabancılarla beraber ortaklık oldu. 7,5 milyon insan işsiz kaldı. Dolayısı ile şu anda gelinen 2018 krizi son noktadır. Bu liberalizm her 10 yılda kriz yaratacak bir model. Bize göre değil, biz üretmek zorundayız. Bu anlamda Kartepe’de de sosyal politikalar geliştireceğiz. Bunun bilincindeyiz. Rutin hizmetlerin dışında yinelenebilir projeler üretmek, enerji üretmek ve istihdama yönelik projeler geliştirmek gibi çalışmalarımız olacak. Sosyal yaşamı geliştirecek projelerimiz de olacak. Turizme yönelik, gençlere yönelik projelerimiz olacak. Ekonomik kriz ocağa düştü, ona yönelik çevreci projelerimiz olacak. Sosyal, insana dokunan, insanın ihtiyaçlarını karşılayan, yinelenebilir projeler üreteceğiz.

***Kartepe Belediyesi Meclis Üyesisiniz aynı zamanda, 400 önerge sunduğunuzu söylediniz… Belediyenin vaat edip, yapamadığı projeleri takip ediyor musunuz?

-Takip ediyoruz, hepsi kayıt altında. Aday olduğumuzda halka tek tek açıklayacağız tabii ki.

***Aday gösterilirseniz partinizin oyunun üzerine çok fazla oy katıp, seçimi kazanacağınıza inanıyor musunuz?

-2011 seçimlerinde 22 bin 500 oy aldık, en az oyumuz bu. Bu oyun üzerine büyük oy katacağımıza inanıyorum. Seçimi kazanacağıma inancım tam.

O MAKAM ARACINA KESİNLİKLE BİNMEM

***Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, şahsi yatırımlarını Kartepe dışındaki ilçelere yapıyor. Mesela İzmit’te otel açıyor, kafe açıyor; Başiskele’den villa satın alıyor. İlçesine yatırım çekmesi beklenen bir başkanın, şahsi yatırımlarını başka ilçelerden yana kullanmasıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?
-Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, elitleşmiş, halka inemiyor. Bunu bize halk söylüyor. Ben plan bütçe komisyonundayım, vatandaşımızın ne şekilde harcandığını, bütçenin karadeliklerinin neler olduğunu aday olduğunda belgeleriyle açıklayacağız. Şimdi Kartepeli olmak, Kartepe’de belediye başkanı olmakla bitmiyor. Hüseyin Başkan, Kartepeli olmasına rağmen, Kartepe’nin belediye başkanı olamıyor, sıkıntı burada. İzmit’ten gelip gidiyor, tamam ona da eyvallah! Belediye başkanı olmak sadece seçilmekle bitmiyor, halka bütünleşmek, onların içinde olmak gerekiyor. Bir memur gibi, bürokrat gibi, elit insan gibi ‘benim ekonomik özgürlüğüm var, ben imzamı atar, gider gelirim’ anlayışı var. Camide çok karşılaşıyoruz, cenazede en çok çakıştığımız birisidir, halka temas edemiyor. Başka ilçelere yatırım yapıyor, aynı zamanda iş adamı, kendisini Kartepeli hissetse ilçeye istihdam yaratacak yatırımlar yapar. Mesela örnek veriyorum; benim şimdi cebimde kayıtlı bir isim var. İsim vermeyeceğim, örnek vereceğim. 60 tane adam alındı istihdam için Kartepeli dururken İstanbul’dan adam alıyor. Bunlar yakışmıyor. Zamanı gelince ismini de açıklayacağım. Sen yatırımlarını yaparken Kartepeli olduğunu hissettirmelisin halka. Çünkü bu liberal kafa böyle düşünmüyor, sorun orada çünkü. Bir yatırımcı neden gelir, hangi şartları arar bir yerde? Ulaşımı arar, alt yapıyı arar, çevre düzeni arar. Bunlar sorunsuz olmalıdır, çünkü kentin gelişmişliğini gösterir. Hastanesi yok, adliyesi yok, vergi dairesi yok. Bir ilçenin olmazsa olmazıdır bunlar. Başkan’a şimdi desem ki neden Başiskele’ye geliyorsun? Çünkü burada 5 kat daha fazla hizmet var.

***Pek çok belediye başkanı, lüks araç konusunda tasarrufa gitmek zorunda kalırken Başkan Hüseyin Üzülmez’in Volvo marka lüks aracı hala kullanımda… Aday gösterilir ve seçilirseniz, Volvo’ya binecek misiniz?

-Kesinlikle binmeyeceğim, şahit olun. Çünkü seçmenim de bana öyle diyor, ‘o arabada kesinlikle seni görmeyeceğiz’ diyorlar. Halktan çok tepki geliyor Volvo marka makam aracına. O araba, Kartepe A.Ş.’nin demirbaşında şu an, muhtemelen Kartepe Belediyesine bağışlanabilir duruma getirilebilir. Şu an Kartepe A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanı, Hüseyin Üzülmez. Hala biniyor bu araca. Bu araçla ilgili çok enteresan şeyler var, zamanla gündeme getireceğiz. Başka bağlantıları da var, ben çözmeye devam ediyorum, araştırıyorum. Üzülmez’in başka araçları da var, Volvo da neden Mercedes değil, bunların bağlantısı var, hepsini paylaşacağız. Önce bunun distribütörünü bulacağız, kimdir, nedir. Aday gösterilirsem Üzülmez’i üzeceğiz. Herkes yaptığı yanlışın bedelini ödemeli, yanına kimsenin kar kalmamalı.

***Son olarak neler söylemek istersiniz?

-Kartepe’nin birleştirici gücü olacağız biz. Halk ile iç içe olacağız. Biz halka dokunan projeleri bitireceğiz. Kartepeli artık üzülmeyecek!

TEMEL OFLUOĞLU KİMDİR?

1957, Trabzon doğumlu. 1964 yılında ailesi ile birlikte Trabzon’dan Kartepe’ye göç etti. İlkokulu Maşukiye, ortaokulu Büyük Derbent ve meslek lisesini İstanbul’da okudum. 25 sene askeriyede elektronik üzerine görev yaptı. 11 yıl da işyeri temsilciliği yaptı. 1976 yılında Köseköy’e taşındı, hala orada oturuyor. Evli ve 4 çocuk babası.
Son Güncelleme: 10.11.2018 08:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şinasi Yıldız 2018-11-27 23:44:44

Kar tepeyi Birlikte yöneteceğiz, Halkımızla el ele verip Kar tepenin gururu yüreği dolu Belediyeciliği iyi bilen Temel oflu oğluyla

Avatar
benim oyum temel başkana 2018-11-10 15:44:51

Serkan göcer

Avatar
izmitli 2018-11-10 00:57:31

izmıtlı yerlı baskan adayı yokmu

banner1048

banner354

banner599

banner820