banner830
banner887
banner883
07 Aralık 2018 Cuma 12:20
Tahsilat şirketlerine  kıyak yapıyorsunuz!
banner728

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) CHP Grubu adına uzun bir konuşma yaptı. Akar konuşmasında vatandaşın yaşadığı sıkıntıları ve hükümetin eksiklerini anlattı. Haydar Akar şöyle konuştu; “Kanuna şöyle bakınca gerçekten de milletin aklıyla dalga geçtiğinizi hissediyorum. Şimdi, ne yapmışsınız? Abonelik sözleşmesinden kaynaklanan para alacaklarına ilişkin bir yasa çıkarıyorsunuz, cezaevi harcı ve tahsil harcını kaldırıyorsunuz. 1 lira, 2 lira, 3 lira, 5 lira kaldırıyorsunuz. Asıl mesele olan, nelerde abonelik var?

ÖZELLEŞTİRME SONRASI YATIRIM YOK

Elektrik aboneliği, doğal gaz aboneliği, telefon aboneliği, su aboneliği, internet aboneliği var ve birçok aboneliği de ekleyebiliriz. İnsanlar burada paralarını ödeyemedikleri için yasal bir süreç başlamış -parayı ödeyemedi- ve burada da tahsil edecek şirketlerin işini hızlandırmak için, işin aslı, paralarını tahsil edebilmek için büyük bir kıyak yapıyorsunuz aslında ama içine de bir iki ufak tefek şey ekleyerek sanki bal sürdüğünüzü düşünüyorsunuz. 13 milyar dolara iletişim hatlarını özelleştirdiniz. 1 lira yatırım yapmadınız.

TRT PAYI, DAĞITIM BEDELİ

30 lira tutan elektrik tüketimi 60 liraya çıkıyor. Niye çıkıyor? TRT fonu çıkıyor. Niye çıkıyor? Dağıtım bedeli çıkıyor. İçinde ne var, biliyor musunuz? bir direk diktiğinizde bir metre tel çektiğinizde vatandaşın kanını emiyorsunuz, parasını alıyorsunuz. Bu vatandaş ayrıca gelir vergisi ödüyor, ayrıca abone parası ödüyor. Direk dikildiği zaman, tel çekildiği zaman da vatandaştan para alıyorsunuz, adına da kayıp kaçak diyorsunuz. Dünyanın hiçbir yerinde kaçak diye bir şey yok, kayıp vardır, yüzde 6'dır, yüzde 7'dir ortalama. Kayıp vardır, kaçak yoktur ama siz vatandaştan ne yapıyorsunuz? Kaçak elektrik bedeli alıyorsunuz.

DOĞALGAZ YOK

Doğal gaz diyorsunuz, aynı şekilde şehirlerin dibine kadar getirdiniz, kimse doğal gaz yakmıyor. Elektrikten daha önceleri bunu belediyeler yapardı, bütün alanlara yayardı. Şimdi dağıtım şirketleri fizibil olmayan, para kazanılmayacak hiçbir yere doğal gaz getirmiyor. Ben size bunu iddiayla da söylüyorum, sizden önce doğalgaz giden 5 şehir doğal gaz yakmasın konutlarda doğal gaz tüketimi yok denecek kadar az olacaktır. Şimdi, aslında baktığımız zaman vatandaşın derdi başka. Vatandaşın derdi aldığınız KDV'ler, ÖTV'ler, aldığınız dağıtım bedelleri, aldığınız TRT payları, aldığınız elektrik dağıtım şirketlerinin ödemesi gereken fonlar. Bunlardan indirim yapacaksınız ki vatandaş gitsin parasını ödeyebilsin.

VATANDAŞ BATMIŞ

Parasını ödeyememiş, biraz evvel AKP'li hatip çıkmış burada 8,5 milyon icra dosyası -aslında 18 milyon- bunun 3,5 milyonu sözleşmelerden dolayı diyor. Ayıp bir şey ya, bu ayıp, demek ki vatandaş batmış, bitmiş, parasını ödeyemiyor. Yaktığı elektriğin parasını ödeyemiyor, içtiği suyun parasını ödeyemiyor, yaktığı doğal gazın parasını ödeyemiyor. Siz de bunu övünerek anlatıyorsunuz ki tahsilatı nasıl hızlı yapacağız diye. Sevgili arkadaşlar, hiçbir problem çözmüyorsunuz. Bakın, size bir örnek vereceğim. 15 Temmuz 2016'da bir darbe girişimi oldu, 20 Temmuzda siz ayrı bir darbe yaptınız, olağanüstü hâl ilan ettiniz ülkede. Herkesin, FETÖ'cüsünün de FETÖ'cü olmayanın da konutlarına, iş yerlerine el koydunuz. Kurunun yanında yaş da yanar diyebilirsiniz. Dün bir vatandaş geldi bana, iki buçuk yıl evvel el konan bir şirkete bir buçuk yıl önce dava açmış…

“BİR EVİM KALDI”

Darbeden önce dava açmış, diyor ki: ‘Yüzde 20 hissem var’ Hissedarlıktan ayrılmak için dava açmış darbeden bir buçuk sene evvel ama darbe olduğu için bir kanun hükmünde kararnameyle de el konulan mülkler, şirketlerin davaları derdest edildiği için hakkını arayamıyor. Olağanüstü Hâl Komisyonu… Mahkeme ‘Ben bakmam’ diyor, iptal etmiş dosyayı. Sonra ‘Olağanüstü Hâl Komisyonuna gidin’ diyorlar. O diyor ki: ‘Darbeden önce oldu. Darbeden önce senin mahkemen, buna ben bakmam’ Bu vatandaş çareyi nerede arayacak? Yine bir başka örnek: 10 tane ortağı var okulun, el konulmuş okula, 1 tanesi tespit edilmiş, FETÖ'cü, 1 tanesi, 9 tanesi mağdur. Şimdi, biraz evvel verdiğim örnekteki vatandaşın o şirketin bankaya olan borcundan dolayı evine satış gelmiş, icradan satış gelmiş evine. ‘Bir evim kaldı. Devletten alacağım var çünkü devlet el koydu. Yüzde 20'si benim. Darbeden bir buçuk sene önce dava açmışım. Gideceğim yer yok’ diyor. Gittim konuştum, bir tane satışı yapılmamış, darbe nedeniyle el konulan, kanun hükmünde el konulan mal, mülk neyse FETÖ'cülerin...

VATANDAŞI OYALAMAYIN

Peki, arkadaşlar, o ‘FETÖ'cü’ diye tanımladığınız şirketlerin alacaklılarının, şirketlere mal veren, onlardan alacağı olan insanların hakları ne olacak? Yüzlerce insan sizi bekliyor, bir tanesini çözmemişsiniz. Yahu bir de problem çözüm şu Mecliste Allah aşkına ya. Ne kadar sermaye şirketi varsa, ne kadar parayla ilgili konu varsa çözüyorsunuz ama vatandaşı mağdur eden hiçbir konuyu getirmiyorsunuz buraya. Getirin hep beraber çözelim, bu vatandaşların mağduriyetlerini önleyelim arkadaşlar. Onun için, böyle gelip geçici tedbirlerle, işte bir liralık, iki liralık bir, vatandaşa tasarruf ettirdiğinizi düşündüğünüz kanun teklifleriyle buraya gelmenin bir mantığı yok. Bu Meclisi de oyalamayın Allah aşkına, oyalamayın.”

 

Son Güncelleme: 07.12.2018 14:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
VATANDAŞLARIMIZA VE 2018-12-07 13:15:09

Savcılarımıza duyurulur!

banner846

banner820

banner354

banner482

banner599

banner879

banner328