banner1046
banner1135
banner1117
25 Şubat 2019 Pazartesi 12:23
Nevzat Doğan tek tek anlattı…  Zekeriya Özak'a kırgın mı?

2009 yılında belde belediyelerinin birleştirilmesiyle oluşan İzmit Belediyesi’ne başkan seçilen Nevzat Doğan, 2 dönem sonrasında yeniden ilçe belediye başkan adayı olmamıştı. Büyükşehir Belediyesi için adı öne çıkan Doğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önüne giden 3 isimden biriydi. Görev süresi 31 Mart’ta dolacak olan Doğan önceki gün gazetemizi ziyaret etti. Bugüne kadar pek çok basın kuruluşunu ziyaret etmesine rağmen Gazete Barış’ı neden ziyaret edemediğini, hayata geçirmek isteyip geçiremediği projeleri, yerel seçim sürecini anlatan Nevzat Doğan pek çok sorumuzun cevabını ise 31 Mart sonrasında erteledi.

GAZETE BARIŞ’A ÖVGÜLER

Başkan Nevzat Doğan şöyle konuştu; “Başkan bize gelmedi gitmedi, uğramadı demiş olabilirsiniz. Hakikaten gelmedim gitmedim. Doğrudur. Zaman zaman hatta belki hoşumuza gitmeyen haberleri de yazdınız ama ana hatlarıyla baktığımız zaman çizginizi bozmadan devam ediyorsunuz. Gazeteci olanı yazsın, doğru olanı yazsın varsın benim hoşuma gitmesin. Önemli olan bu. Mesela gazetenizde bir haber vardı; genç bir avukatı belediye çalışmalarına Sibel hanımın (Sibel Gönül) davet edilmesiyle ilgili söylediklerini içeriyor haber. Şimdi ben baktım, siz hiç yorum yapmadan sadece avukat arkadaşın söylediklerini olduğu gibi yazmışsınız. Bunları siz yorum katarak yazsaydınız derdim ki bu gazete yanlış yazıyor. Çünkü o arkadaşın söylediklerinin içinde yanlışlar da var doğrular da vardı. Ben normalde yorum okumam. Haberin altındaki yorumları okudum tek tek sizi ziyaret edeceğim diye. Oldukça seviyeli. Karşılıklı her iki görüşü de savunan yorumlar onaylanmış. Yorumları tarafsız tutmuşsunuz ve orası bir açık kürsü gibi olmuş. Bu gayet güzel.

‘PARTİ, BASIN İLİŞKİLERİNİ DEĞERLENDİRİYOR’

Sizi ziyaret etmeme konusuna gelirsek, bunu daha dikkatli söyleyeyim. Bulunduğumuz siyasi parti içinde zaman zaman gazetelere değerlendiriyorlar. Gazetelerle ilişkileri değerlendiriyorlar. Bunlarla ilintili yorumlar yapıyorlar. Hatta bunları alıp ta Ankara’larda kullanıyorlar. Bunu en ok şahsımla ilgili yapıyorlar. Bir süreç yaşadık Büyükşehir’le ilgili ve bunu gördük. Reisin önüne 2-3 isim gitti. Bunlardan biri bendim. Masada bir isim seçilecekti. Bu Tahir bey oldu. O da doğru bir karar. Önemli olan ismimizin masaya gitmesiydi, orada artık takdir reisindi.

‘BÜYÜKŞEHİR PROJELERİ YETİŞMEDİ’

Büyükşehirle olan kimi projeleri yetiştiremedik bu döneme. Mesela otoyola ses perdelerini yapamadık. Şimdi Tahir hocanın projesi olarak öne çıktı. Biz o projeyi hazırladık, parasını bütçesini ayırdık ancak karayollarından izin alamadığımız için yapamadık. Bu işin özel prosedürleri varmış. Kentimize gelen son 2 ulaşım bakanına da ben sitemlerimi ilettim. Dedim ki, ‘Biz sizin sorumluluğunuzda olan, yapmanız gereken bir işin projesini hazırlıyoruz, bütçesini hazırlıyoruz. Onaylamıyorsunuz. Bize proje gösterin onu hayata geçirelim…’ Şimdi ben Alikahya’ya gidiyorum. Orada TBMM okulu var sesten ders yapılmıyor. Ses kirliliği olan bu gibi belli bölgeleri seçtik ve projeyi hazırladık ama bürokrasiyi aşamadık. Sonradan fark ettim, bizim burada yapacağımız bu ses duvarlarını örnek alıp Türkiye’nin dört bir yanından talep gelebilir diye çekiniyorlardı. Aslında bizim otoyol inşa ederken bu ses duvarlarını şartnameye koymamız gerekiyor. Bunu da bakanlarımıza ilettim. Umarım ileride olur.

‘BÜTÇEYİ 5’E KATLADIK’

Hayata geçiremediğim projelerden biri de teleferik oldu. O da Büyükşehir’le ortak projemizdi. Biz, vaat ettiklerimizin yüzde 95’in üzerindekini hayata geçirdik. Bunun üzerine bir o kadar da yeni proje koyduk. Şartların gerektirdiği bütün projeleri de tamamladık. Bu konuda içim huzurlu, vicdanım rahat. 10 yıldır belediye başkanıyım. Biz göreve başladığımızda belediyeler birleştirilmişti. Bir çok zorluğu oldu. Ama biz 60 milyonluk bütçemizi 300 milyon liraya getirdik. Bu bir başarıdır. Biz bugüne kadar bütçelerimizi hep yüzde 100 gerçekleştirdik. Belki bu sene zor bir süreç geçirdik. Piyasalardaki durum, Avrupa’daki ve yurtdışındaki durumlar, dövizle maalesef oynanan oyunlar bu dönemi biraz etkiledi. Ancak belediyeler içerisinde sanırım en hazırlıklı olanı bizdik. Şu anda bile Gültepe’deki inşaatlarımız bittiği zaman kendi başına 50 milyon liralık bir değer yaratmış olacağız. İnşa çalışmaları devam ediyor. Vadi İzmit, belediyemize değer katacak.

‘MUHTARLARA ÖNCÜLÜK ETTİK’

Biz 2009 yılında belediyeyi devraldığımızda var olan gayrimenkullerin 3 katına sahibiz şu anda. ‘Efendim şurayı sattınız’ diyorlar. Bir yer sattıysak gittik daha değerlisini, daha büyüğünü satın aldık. Konakları kamulaştırdık, restore ettik. Bunların her biri bir değer. Biz belediye olarak sürekli gelişmenin yanında ilk ve öncü projelerle de adımızdan söz ettirmek istedik. 2009 yılında kimse muhtarlardan bahsetmezken ben muhtar masası ve muhtarlara özel müdürlük vaat etmiştim. Bunları kurduğumda benimle alay ettiler. ‘Muhtarlarla zaten çalışıyorsun bu ne projesi’ dediler. Biz 2009 yılında muhtarlarla ilgili masamızı oluşturduk, müdürlüğümüzü kurduk ve muhtarlar gününü ilan ettik. Periyodik toplantılar yapmaya başladık. Biz bu projemiz ile yönetişim birincilik ödüllüğünü aldık Türkiye Belediyeler Birliği’nden. Sonra bir baktık bu zorunlu hale getirildi bütün belediyelere. Şimdi Büyükşehirlerde muhtarlar daire başkanlıkları ilçe belediyelerinde ise müdürlükler var. Bizim kutladığımız muhtarlar günü resmi muhtarlar günü olarak ilan edildi. Külliyemizde toplantılar yapılmaya başlandı. Bu konuda öncü olmak bize gurur verdi.

BARCILARLA İLGİLİ NE DÜŞÜNÜYOR?

Alkollü eğlence mekanları çok hassas bir konu. Öncelikle ben bu konuda takıntıları olan bir adam değilim. Ben, herkesin sosyal yaşantısını kendi bireysel tercihleri ile yaşaması taraftarıyım. Kimse kimsenin hayatına karışamaz, karışmamalı. Ben kapımı kapatır istediğimi yaparım. Varsa günahı sevabı beni ilgilendirir. Benim topluma bir zararım yoksa, ,benim insanlık açısından bir zararım yoksa, etik olarak topluma bir etkim yoksa; inancım, tercihlerim, fikirlerim, yaşantım kimseyi ilgilendirmemeli. Ben olaya böyle bakıyorum. Yöneticiler insanların sosyal tercihlerine bir üst seviyeden bakmalı ve yapılabilecekleri yapmalı. Eğer şehir için alkollü mekan ihtiyacı varsa bu ihtiyaç uygun koşullarda, topluma zarar vermeden, kendisini de zarara sokmadan karşılanmalı. Devletimiz alkollü mekanlara ruhsat verilmesi konusundaki şartları içeren yasayı bu sebeple hazırlamıştır. Bu dönemin başında Barlar Sokağı’nın hem oraya giden insanlar için çok mutlu ve huzurlu bir bölge olmadığını hem de çevre ve gençler açısından korumasız olduğunu ifade etmiştim. Daha uygun, daha uygun, daha nezih bir atmosfere taşınması gerektiğini önerdim. Ondan sonrası bizim kontrolümüzde değildi. Tramvayın güzergahını da biz belirlemedik. Bir kişinin hakkı ise biz o hakka hiç karşı çıkmadık. Kişinin hakkı ise zaten hukuki yollarla da alabilir. Biz işi hiç süründürmemeye çalıştık. Yahya Kaptan Mahallesi’nde böle bir mekanın açılışını da yaptık. Ön yargılarımız olmadı hiç.

YEŞİL CEKET, PEMBE PANTOLON

Liderler değişimi zorlamalılar. Ben ilk yeşil ceket giydiğim zaman ortalığı yıkmışlardı. İnsanlar laf edince ayakkabıya kadar her şeyi yeşil yaptım. Çoraba kadar yeşil giyindim. İsmail Baran’la yan yana bir fotoğrafımız vardı. Onu koymuşlardı, Baran’dan bir baloncuk çıkartıp, ‘Ağabey çok mu aradın bu rengi’ diye yazmıştı. Ben memnun oldum. Keşke hep böyle ceketimle, pantolonumla yazılsam. Hakkımda hırsız demediler, arsız demediler, üçkağıtçı demediler, tembel, akrabaları şu işi kaptı demediler. Renkli pantolon giydiğimi söylediler. Söyleyebilirler bunda da yanlış bir şey yok. Aradan biraz zaman geçti o yeşil ceketin üstünden. Partide filan da konuşulmaya başlandı. En sonunda biraz esprili parladım, ‘Bugüne kadar yeşilden ayrılmıyorduk. Bugün mü yeşil batar oldu’ dedim. Yeşil de yetmedi, benim bir bordo pantolonum var. Onun rengini açtılar internette pembe pantolon dediler. Pembe de giyebilirsin, kırmızı da giyebilirsin. Ben pembe giymem. Kendime yakıştırdığım rengi giyerim.

RANTÇILAR HER KILIKTA ÇIKIYOR

Ben 2 dönem başkanlık sonrasında 2016 yılında ilk defa yeniden aday olmayacağımı bir yerel gazeteye açıkladım. Daha sonra ara ara bu konuyu tekrar dillendirdim. Mecliste de konuştum. Bana göre belediye başkanlarının 3. dönemi rehavete kapıldıkları bir dönem. Ben ilçe belediyesinde misyonumu tamamladığımı düşündüm. Büyükşehir olabilirdi. Ben kendi açımdan masadaki birkaç isimden biri olmayı başardım. Sonra reis kararını verdi. Benim için belediye başkanlığı demek hizmet etmek demekti. Ne maaşına, ne arabasına, ne makamına ihtiyacı olan biri değildim. Tam tersine başkan olunca özel arabamı bile belli bir seviyede tuttum ki insanlar yanlış anlamasınlar. 10 yıl boyunca hem adaletli olmaya, hem herkesin başkanı olmaya hem de değerlerimizi korumaya özen gösterdim. Rantçılar her kılıkta çıkabiliyor karşımıza. Bazen kuzu kılığında da çıkıyorlar karşımıza. Dolayısıyla sizin her yönden dikkatli olmanız gerekiyordu. Sadece yememeniz yetmez, yedirmemeniz de gerekiyor. Buna dikkat etmek için çok çalıştık. Elbette eksiklerimiz vardır, hatalarımız vardır. Ancak bilerek yaptığımız yanlışlar hiç olmamıştır.

BAŞKA PARTİ HİZMETLERİ KİLİTLER

Demokrasilerde aday olmak takdir edilecek bir şeydir. İzmit için aday olan şu anda 2 hanımefendi var. Her iki isim de bu kent birer evladı, değeri. Tabi ki ben belediye başkanı olarak tarafsız bir kişiyim. Ancak bu tarafsızlık belediye hizmetlerinde ve belediye kaynaklarının harcanmasında geçerli. Ben nihayetinde taraflı bir kişiyim. Siyasi bir kimlikle görevime seçildim. Siyasi dönemlerde elbette içimden bir isim geçecek. Dolayısıyla ben tarafım. Ben Ak Parti belediye başkan adayı Sibel Gönül’ün tarafındayım. Kamu kaynaklarını siyasetin finansmanına harcamadan, bulunduğum yerlerde propaganda olarak görüşlerimi söyleyeceğim. Benim siyasi partimden bir arkadaşım Büyükşehir Belediyesi’yle uyum içerisinde çalışabilir ve bizim hizmetlerimizi devam ettirebilir. Başka bir partiden seçilecek belediye başkanı hizmetlerin kilitlenmesine sebep olur. Büyükşehir Belediyesi A partisinden ise İzmit Belediyesi B partisinden olmamalı. Her iki belediye de birbiri ile bağlantılı. Her iki belediyeyi farklı partilerde bir hayal edin. Burada bir projenin yürümesi, adım atması mümkün olabilir mi? Siyasi mücadele bu şehre kaybettirir.

AK PARTİLİ OLMASAYDIM…

Ben eğer Ak Partili bir belediye başkanı olmasaydım cephanelikteki stadyumu nasıl yapacaktım? O dönem spor bakanını ikna ettim, Spor Toto’dan 6 milyon lira bütçe aktardık ve o stadı inşa ettik. Ben eğer Ak Partili belediye başkanı olmasaydım, kadın sosyal yaşam merkezi için 8 milyon lira kaynağı bakanlıktan nasıl alabilirdim? Kolay değil. Kendi bakanlığınız olduğunda bile bürokrasiye takılıyorsunuz. Şu anda cephanelikte mesire alanımız var. Burası siyasi bir birliktelik olmasaydı nasıl belediyemize böyle bir değeri kazandıracaktık? O alan belediyeye hibe edildi. Bu nasıl bir değer düşünebiliyor musunuz? Sırf cephanelikteki yer bugüne kadar satılan bütün belediye gayrimenkulleri ile eş değer. Bu tablo bir birlikteliğin sonucunda ortaya çıktı. Ben inanıyorum ki Sibel hanım ve Tahir bey bu tabloyu daha üst noktalara taşıyacaklar. Sibel hanım mimar olması dolayısıyla çok daha başka bir görüş açısına sahip. Bu halkta da karşılık buluyor. Alanda bunu çok net görüyoruz. Vatandaşların ilgisi oldukça yoğun. Ben de anlatıyorum herkese. Bu benim görevim. Benim şimdi önemli olan son görevim 1 Nisan’da belediye Ak Partili olan Sibel Gönül’e teslim etmek.”

SİYASETTE KIRGINLIK OLMAZ

AKP Haldız ailesine yapılmak istenen kişiye özel rant uygulamasıyla ilgili Zekeriya Özak’la arasının açılmasına karşılık sorduğumuz bir soruya da yanıt veren Doğan “Siyasette kimseye kırgın olamazsınız. Siyasette kırgınlık, düşmanlık olmaz. Bir dönem hoşunuza gitmeyen bir ilişki yaşanmış olabilir. Soğukluk olabilir. Türkiye – Amerika ilişkilerine bakın. Bir konuda geriliyorlar, bir başka konuda anlaşıyorlar. İnsanlar da onun gibi. Kimseye siyaseten bir kırgınlığım yok. Mesela CHP’liler bize karşı durmuş olabilir. Nihayetinde ben de onların karşısında bir siyaset izliyorum. Onların bana sempati duymasını bekleyemem. Siyasetin dışında ise gerçek insani değerlendirmeler başlıyor. O zaman hep birlikte düşüneceğiz, siyaset ayrı insani gerçekler ayrı…” ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 25.02.2019 20:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ERSAN 2019-02-26 15:19:02

Nevzat Doğan İzmit'te efsane başkan olarak anılacaksın. Arkandan atıp tutanlara değil duacı olanlara bak. Umarım daha iyi yerlerde daha çok hizmet edebileceğin yerlere gelirsin

Avatar
Fatih 2019-02-26 12:24:54

Eğitim, Sağlık, çocuklar, gençler, yaşlılar , emekliler, muhtarlar, köyler, meydanlar, konaklar, turizm, Nevzat Doğan'ın el atmadığı değiştirmediği, geliştirmediği yer kalmadı.10 yılda ne yapmış diyenler önceki fotoğraf ve şimdiki fotoğraflara baksın. İnsanoğlunun hafızası kötü ama balık hafızalı da olmayalım. İnşAllah gelen gideni aratmaz da böyle arkasından atanlar Nevzat başkanı mumla aramaz

Avatar
Mustafa Kadıköy 2019-02-26 10:06:55

Tarafsız başkan :) Güray oruç öz yeğeninin kocası olmasına rağmen belediye başkan yardımcısı olarak çalışıyor mu ey tarafsız?

Avatar
sevim 2019-02-26 09:32:21

nevzat doğan sen insanların aklıylamı oynuyorsun bu ne küstahlık ayıp beee utan yedin bitirdin izmiti neden çocuk dr bıraktın zengin olmak için ama sanada yar olmaz sen bu izmite hiçbirşey katmadın sen bir an önce git de kurtulsun bu halk sende

Avatar
Cengiz 2019-02-25 20:55:07

10 yıldır nerede imiş. Gidecek diye günah çıkarıyor. Timsah gözyaşları derler bu ziyaretlere.

Avatar
Ahmetinejat 2019-02-25 16:16:24

Ak partili değilim , hiç oy vermedim ... Fakat radikal bir taraftar da değilim , her zaman objektif olmaya çalıştım .

Bence Kocaeli de Ak partinin gerek mevcut da gerekse göstereceği en iyi adaydı Nevzat bey . Büyük hata yaptı ve bunu da seçimlerde göreceğiz . Başarılı bir başkandı , zor bir bölgede ilçede Başarılı bir başkan dı .

Avatar
Ersoy 2019-02-25 14:41:44

Hakeden kazanacak.

Avatar
Cumhuriyet 2019-02-25 14:41:09

Ha yandaş olana ödenek var yandaş olmayana yok ne güzelde tiniyetinizin bozuk olduğunu ifade etmişsin.Şimdi muhalif bir parti İzmiti alırsa hizmet etmek isterse senin iktidarın hizmete kaynak yaratmayacakmı!!!!İzmitliler fetöcü ve pkk lımı olacak,terörsit mi olacak.Hani amaç hizmetdi?Amaç rant kaynaklarını kaybetmemek onun için halka bakın ha akp nin adayını seçin diyerek aba altından sopa göstermek.Çok çapsız ve çarpık bir açıklama bu ama sahibine yakışan sözler oda ayrı.Bisikletten Audiye Doğanın Belediye başkanlığını izledik bundan sonra umarım buna benzer biri gelmez..

banner1048

banner354

banner599

banner820