banner881
banner887
banner883
08 Şubat 2019 Cuma 11:13
Kocaeli’nin  hiç sorunu  yok mu?
banner728

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) sömestr sonrasında gerçekleştirilen oturumunda söz alan AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, bu dönem üst üste söz alarak herkesi şaşkınlığa uğratmaya devam ediyor. Neredeyse hiçbir özel günü atlamayan, elinde belirli günler ve haftalar kitapçığıyla konuşma yapabilmek için sürekli özel gün aradığı tahmin edilen İlyas Şeker, Çarşamba günü de Akçakoca’nın vefatının yıldönümü dolayısıyla söz aldı. Her zaman olduğu gibi Kocaeli’nin sıkıntılarından, meclisin Kocaeli için yapabileceklerinden, trafikten, hava kirliliğinden, yüksek vergi tahsilatına rağmen yatırım konusunda fakir kalışımızdan bahsetmeyen Şeker, Akçakoca’yı ve Kocaeli tarihini bir masal gibi anlattı.

TARİH KİTABI OKUR GİBİ…

İlyas Şeker konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Değerli milletvekilleri, Kocaeli'ye ismini veren Akçakoca'nın 681'inci ölüm yıl dönümü ve Kocaeli'nin tarihi konusunda söz almış bulunmaktayım. Gazi Meclisi saygıyla selamlıyorum. Tarihçi Âşıkpaşazade'ye göre, Akçakoca'nın ailesi Kayı boyundan olup Ertuğrul Gazi'yle birlikte Horasan'dan Erzurum yoluyla Ankara bölgesine, oradan da Söğüt tarafına gelmişlerdir. Söğüt'ten Sapanca'ya, oradan Kandıra'ya kadar Sakarya Nehri boyunca fetihlerde bulunan ve Kocaeli'ye ismini veren Akçakoca, Osmanlı'nın kurucu beyleri Ertuğrul Gazi, Osman Gazi ve Sultan Orhan'ın silah arkadaşı ve yoldaşıdır. Osman Gazi, oğlu Orhan Gazi'yi Sakarya boylarında fetihlere gönderirken yanına Akçakoca'yı ve diğer alpleri de yardımcı olarak görevlendirmiştir. Osmanlı tarihi yazarlarından İsmail Hakkı Uzunçarşılı ‘Akçakoca ise Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda hizmeti görülen aşiret beylerinden olup Osman Gazi'nin silah arkadaşıdır’ diye ifade etmektedir.

KANDIRA’NIN FATİHİ

1326 yılında Sakarya'nın batısına akınlar düzenleyen Akçakoca, Kandıra Araman'ı, Kandıra Kalesi'ni, Akmeşe bölgesini ve Sapanca Gölü çevresini fetheder. Akçakoca'nın göstermiş olduğu kahramanlık nedeniyle Orhan Gazi bu bölgeye ‘Koca ili’ adını verir ve idaresini Akçakoca'nın yönetimine bırakır. 1326'da Kandıra'nın fethiyle adını tarihe ‘Kandıra'nın Fatihi’ olarak yazdıran Akçakoca, Kandıra bölgesini sever, buraya yerleşir ve Nikomedia yani İzmit için yapacağı akınlarda burayı üs olarak kullanır.

MEZARLAR GEBZE’DE

Değerli milletvekilleri, Osmanlı Beyliği topraklarını Sakarya Nehri boyunca genişleten ve ilk defa Karadeniz'e ulaştıran Orhan Gazi ve Akçakoca olmuştur. Akçakoca, Konuralp ve Abdurrahman Gazi'yle Samandıra ve Aydos Kalesi'ni de fethetmiştir. Akçakoca'nın asıl hedefi Nikomedia yani İznikmit yani İzmit'i fethetmektir ancak ömrü vefa etmez, 1328 yılında 94 yaşlarında vefat eder, mezarı Kandıra Babaköy yakınlarındaki Baba Tepesi'nde bulunmaktadır. Akçakoca'nın vefatı sonrası ailesinin büyük bir kısmı Gebze bölgesine taşınır. Akçakoca'nın oğlu İlyas Bey Gebze'de ilim ve irfanla meşgul olur, Gebze'de bilimin gelişmesine ön ayak olur, cami, zaviye, kitaplık, tekke, medrese, mektepler yaptırır, hâlen ismiyle anılan cami, cadde ve resmî kurumlar bulunmaktadır. İlyas Bey'in oğlu Fazlullah da Gebze'de kadılık ve vezirlik görevlerinde bulunur, bilimin gelişmesine ön ayak olur. Her ikisinin de mezarları Gebze'de bulunmaktadır.

İZMİT’İN FETHİ

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Akçakoca'nın Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi dönemlerini de görmesi, yaşaması, Osmanlı Devletinin kuruluşu aşamasına şahitlik etmesi ve devletin kurucu iradesini oluşturan alp ve sultanlarla birlikte mücadele vermiş bir kişi olması bakımından tarihimizdeki önemli bir şahsiyettir. Akçakoca ölümünden önce İzmit'in fethi için vasiyette bulunur ve bu vasiyeti Orhan Gazi'ye iletilir. 1337 yılında Orhan Gazi Abdurrahman Gazi'yle birlikte Nikomedia'yı yani İznikmid'i yani İzmit'i fetheder ve Akçakoca'nın vasiyeti de yerine getirilmiş olur. Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Orhan Gazi, Akçakoca ve arkadaşlarının gerçekleştirdiği İzmit ve diğer fetihler sonunda İstanbul Boğazı'ndan Düzce'nin batısındaki Melen Çayı arasına kadar olan yarımadanın tamamı ‘Koca ili sancağı’ olarak adlandırılır. Akçakoca ölünce Koca ili sancağının yönetimi 1337'de Orhan Gazi'nin oğlu Gazi Süleyman Paşa'ya verilir ve Kocaeli'nin ilk yöneticisi olur. Cumhuriyetin kurulmasıyla Koca ili Kocaeli olarak değiştirilir ve ilk valisi 1924 yılında Mehmet Vehbi Demirel olur.”

Son Güncelleme: 08.02.2019 13:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kandıralı 2019-02-08 13:12:50

Samimi değil. Kandıra namazgahta akçakocanın fedailerine ait kabirler ne durumda. Yadigar namazgaha dev beton binayı benmi yaptırdım.

Avatar
Ersoy Kandemir 2019-02-08 11:45:53

Olmaz mı,bugün daha hiç sevmediğim hazetmediğim bir kurum amiri ile görüştüm valilikte,2 şey için bir tanesi ilimizde haritadaki köşe noktalara ambulansların gecikmeleri ve Kandıra ölüm yolundaki sık kaza noktalarına neden EDS konmadığı ile ilgili,meğer BELEDİYENİN GÖREVİYMİŞ,2.si ise kendisinin nasıl bir devlet adamı olduğunu anlamakla ilgiliydi,anladım ama anlayana kadar kulaklarındaki kızarıklığı basıncı kendisininde hissettiğine eminim,anlamamın başka yolu yoktu,kolay DEĞİL hakkında çok kötü şeyler düşündüğün şahsın karşısında sakin durmak,neyse makamdır sonuçta seviye bozulmadı,ALACAĞIMI ALDIM VERECEĞİMİ VERDİM,kendisi yakında meydanlarda bol bol duyacaktır adını,Allah milletimize yüksek sabırlar ihsan eylesin.

banner846

banner820

banner354

banner482

banner599

banner879

banner328