banner1046
banner1117
banner1189
21 Kasım 2019 Perşembe 10:33
Kılıçdaroğlu, EYT’ye çözüm buldu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı. Erken seçimin tartışıldığı programda en kilit konu emeklilikte yaşa takılanlar konusuydu. Bakanların, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın EYT konusundaki son açıklamaları kendisi de EYT’li olan İsmail Küçükkaya tarafından soruldu Kılıçdaroğlu’na. Kılıçdaroğlu, “EYT’nin sorunu nedir, onu bilmiyorlar” diyerek başladı cümlelerine. Konuya çok hakimdi, belli ki EYT’yi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet yetkililerinin muhatap almaya yanaşmadığı EYT SYD Derneği’nden dinlemişti, EYT’lilerden dinlemişti.

Kılıçdaroğlu, sordu: “EYT’nin sorunu ne?” Ve şöyle cevapladı: “Sorunu şu, Diyor ki ‘beni işimden attılar, iş bulamıyorum. Gidiyorum özel sektöre diyorlar ki ‘kusura bakma sen yaşlısın, çalışamazsın, daha gençler var, ben onları çalıştıracağım.’ Gidiyor devlete, ‘ben aç kalacağım’ diyor, ‘bana iş…’ ‘Sen daha gençsin seni emekli edemiyoruz.’ Nasıl geçinecek? Nasıl geçinecekse bunu çözeceğiz.”

Kılıçdaroğlu, çözümü ise şöyle anlattı: “Nasıl geçinecek? Aile sigortasıyla… Aile sigortası şu; uluslararası çalışma örgütünün kabul ettiği 102 Sayılı Sözleşme… 9 sigorta dalı da geçerli, bütün dünyada uygulanıyor. Yaşlılık sigortası, ölüm sigortası, emeklilik sigortası, hastalık sigortası, iş kazası sigortası, meslek hastalıkları sigortası, işsizlik sigortası... Türkiye’de 8’i uygulanıyor, 9. sigorta dalı uygulanmıyor: Aile sigortası. Niye uygulamıyorlar, hangi gerekçeyle uygulamıyorlar. Biz iktidara gelince uygulayacağız.

Şöyle uygulayacağız: Diyelim işsiz kaldın, işsiz kaldığın dönem içerisinde nereye başvuruyorsun, işsizlik sigortasına. Sana en fazla 10 ay para veriyor. 10. aydan sonra sen ve ailen aç kalıyorsunuz. O zaman devreye aile sigortası giriyor ve o aile sigortası emekli oluncaya kadar onun bütün harcamalarını karşılıyor. Sadece aylık değil; doğalgaz, elektrik, su… Belli bir miktardaki harcamalarını karşılıyor. Çocuk sayısına göre de kimi harcamaları da karşılıyor; eğitim harcamalarını karşılıyor. Aile sigortası olursa bütün bu belaların hiç birisi olmaz.

Biz bunu her yerde, her ortamda söyledik. Ki bir şey daha var, o daha garip bir şey… Diyorlar ya ‘reform yaptık, reform yaptık’ diye… EYT’li iş bulsa dahi çalışmak istemiyor, neden biliyor musunuz? Çünkü çalışıp, daha fazla prim öderse emekli olduğunda daha az emekli aylığı alıyor. Dünyada böyle bir reform duydunuz mu hiç? Daha fazla prim ödüyorum, daha uzun yıllar çalışıyorum ama emekli olduğumda neden daha fazla prim ödedin diye cezalandırılıyorum ve benim emekli aylığım düşüyor.”

Küçükkaya’nın seçim sürecinde 2 maaş ikramiye vaadini hatırlattığı ve “Sizin vaadinizdi, hükümet bunu uygulamaya geçirdi” dediği Kılıçdaroğlu, “Evet, ‘2 maaş ikramiye vereceğiz size’ dedik, kıyameti kopardılar. ‘Nasıl yapacaksınız, nereden karşılayacaksınız, bütçede para yok…’ Bütçede para var efendim, bütçede para var. Bütün mesele şu; parayı kimin için kullanacağınız önemli. Yandaş için mi, vatandaş için mi? ‘Biz yandaşa değil, vatandaşa vereceğiz’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

İzleyicilerden gelen soruların da okunduğu programda, Kılıçdaroğlu’na EYT’nin mücadele kapsamına giren staj mağdurlarıyla ilgili bir soru geldi. Soruda, “Sayın Kılıçdaroğlu’na sorar mısınız? Staj sigortası var diye, sigorta yapılmadı bizlere. En azından borçlanma imkanı getirilebilir mi, bu da bir mağduriyettir” ifadeleri yer aldı, Kılıçdaroğlu, “Evet, getirilebilir” dedi.

Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde tüm bu sorunları nasıl düzelteceklerine dair soruya da şu yanıtı verdi: “Önce hukuk güvencesi. İkinci aşama; üreten Türkiye. Ne demek üreten Türkiye? Sadece tarlada üretmeyeceğiz, sadece fabrikada üretmeyeceğiz. Hayatın her alanında üreten Türkiye. Üretmeyi destekleyeceğiz. Üretene her türlü desteği vereceğiz. Üreten Türkiye derken, katma değeri yüksek ürün üreteceğiz. Türkiye, bir sıçrama yapmak zorunda. Sıçramayı nasıl yapacağız? Üniversiteler bilgi üretecek, sanatçı sanat eserlerini üretecek… Üreteni teşvik edeceksin. İsmail Bey, şöyle bir şey düşünebiliyor musunuz? Eğer bir şey ekmiyorsanız tarlaya size destek veriyor. Neden, batının egemen güçleri, sizi üretmekten koparmak istiyor. Hollanda, defalarca örneğini verdim, bir daha vereyim. Konya’dan küçük bir devlet. Hollanda’nın yıllık tarım ihracatı geliri 138 milyar dolar. Türkiye’nin 30 milyar bile değil. Tam tersine, ithalatçı konuma geldi. Batının egemen güçleri diyorlar ki 82 milyonluk Türkiye’yi biz doyuracağız.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selim 2019-12-20 18:01:46

Adını da haydar yazmış aktrol ali. Kılıçdaroğlu nu kötüleyeceğine nereye kaçacağını düşün sen. Reisin kaçar kurtulur esas sizin durum ne olacak? Hala yazıyorsun ama biz hepinizi biliyoruz.

Avatar
Serkan 2019-11-22 18:03:08

Adamlar milletin gotundeki dona goz dikmis milletin savunmasina bak

Avatar
Haydar 2019-11-21 22:48:32

ben CHP liderini vatan hayini olarak görüyor um cunku buadam diyorki dünyaya türkiyede mal can güvliyi yok yani türkiye yatırım yapmayın yalancı

Avatar
Ömer 2019-11-21 18:29:33

Bu arkadaşın hayatı toz pembe rüya alemi. Allah akıl versin yazık.

banner1212

banner1048

banner354

banner599

banner820