banner1046
banner1117
24 Ekim 2018 Çarşamba 15:18
İYİ Partili aday Kozan’dan “İYİ” proje! Bu proje İzmit’te kentten köye göçü başlatabilir!
İzmit’te yerel seçimler, hiç kuşkusuz yıllardır 2 parti arasında geçiyor; AKP ve CHP… Geçmişte CHP’nin kalesi olan, sosyal demokrat nüfusun yoğunlukta olduğu İzmit, referandumda “Hayır” oylarının birinci çıktığı tek ilçeydi. CHP’si, İYİ Partisi, diğer hayır bileşenleri bir olmuş ve İzmit’te “hayır” çıkarmayı başarmıştı. Kocaeli’nin merkez ilçesi olması nedeniyle özellikle CHP, enerjisinin büyük yoğunluğunu İzmit için harcarken bu yerel seçimlerde İYİ Parti de oldukça iddialı. Seçimler, bu kez 2 parti değil, 3 parti arasında geçebilir. Daha doğrusu, partilerden çok adaylar arasında kıyasıya bir yarış olabilir. Bunun bilincinde olan iş adamı Mümin Kozan, kendine güvendi, iyi bir ekiple yola erken koyuldu.

Eylül ayının başlarında aday adaylığını resmen ilan eden Kozan, kentin yerlisi ve geniş bir kesime hitap ediyor. Farklı görüşlerden insanlarla gerek ticari gerek komşuluk ve dostluk ilişkisi içinde olan Kozan, anılarda kalan İzmit’i tekrar canlandırmak için yola çıktı. Köyden kente göçü engelleyip, bu göçü belki de kentten köye şeklinde değiştirecek bir proje ile yola çıkan Kozan, tam bir proje adamı olduğunu geçmişteki icraatları ile ortaya koyuyor.

Çevresi sosyal demokrat, kendisi imam hatip mezunu, Ülkü Ocakları’nda görev almış, polislik ve öğretmenlik yapmış, 6 yıldır ise ise Yenişehir Mahallesi’nde Kozanlar Kandıralı Ekmekçi Fırını’nı işleten Mümin Kozan, aday gösterilmesi halinde İzmit’i kazanacağından emin. Çalışma ekibinde yer alan Akmeşe’de çiftçi olan Nezir Yakar ve özel bir hastanede doktor olan Özcan Avcı ile birlikte gazetemizi ziyaret eden ve fırınında hazırlanan mancarlı pidelerden getirmeyi de ihmal etmeyen Kozan ile adaylığı üzerine konuştuk, mini bir söyleşi yaptık. Kozan, aday olması halinde detaylarını açıklayacağı projelerinden bahsederken en dikkat çeken projesi ise köyden kente göçü önleyecek olan tarımla alakalı proje idi.

Kozan ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi ile sizleri baş başa bırakıyoruz. 
İZMİT, SEÇİMDE 2 PARTİ ARASINA SIKIŞTI
***Aday adaylığı ilanı noktasında pek çok isim henüz bir adım atmamışken siz eylül ayının başlarında aday adaylığınızı ilan ettiniz… Neden bu kadar erken davrandınız?
-Kararı biz vermedik, millet verdi. Millet ile yürüyenler zamana bakmaz. İstişarelerimizi bitirdik, akabinde yola çıktık. Bekleyenlerin sıkıntısı vardır, bizim beklemek için bir gerekçemiz yok, önümüz temiz, arkamız temiz, neyi bekleyeceğiz. Ne kadar çok kişiyle tanışır görüşürsek o kadar faydalı oluruz.

***Neden aday adayı oldunuz?

-Projelerimizi, hayallerimizi gerçekleştirmek için yola çıktık. İzmit uzun süreden bu yana kendi adayını bir türlü bulamadı, 2 tane parti arasına sıkıştı. Tercih etme imkanı yok. Millet kendi derdini anlatacak, problemlerini çözdüreceği bir adayla, bir projeyle, bir çalışmayla daha karşılaşmış değil. İzmit halkı bu ikilemi hak etmiyor. Biz İzmit halkını bu ikilemden kurtarmak için yola çıktık.

***Nasıl bir ekiple yola çıktınız?

-Tüm mahallelerde, tüm köylerde, tüm sivil toplum kuruluşlarında, odalarda, meslek gruplarında, üniversitelerde proje odaklı bir ekibimiz ve çalışmalarımız var. Teşkilatlanmayla ilgili bizim partinin aldığı oy belli. Başkan olabilmeniz için en az partinin 1,5 katı kadar daha oy almanız gerekiyor. Bununla ilgili bir çalışma da yaptık.

BU SEÇİMİ ADAYLAR KAZANACAK

***Yani bu yerel seçim adaylar arasında mı geçecek? Kazanacağınıza inanıyor musunuz?
-Evet, bu seçimi adaylar kazandıracak. Kurumların ve tabelaların vatandaşa hiçbir şey ifade etmediğini her haliyle kuvvetli olan AK Parti döneminde millet gördü. İzmit farklı şehir, genel seçimde AKP’ye ya da x partiye oy verirken, yerel seçimde bir başka partiye oy verebiliyor. Bu yüzden kimse bir önceki seçimde aldığı oyu cebinde görmesin. Milletin takdirinin partilerin üzerinde olduğunu siyasetçiler gördü. Buradaki adayların özelliği şu olmalı; bakın ben Tavşantepe’de büyümüş bir adamım. Siyasi hayatım Ülkü Ocaklarında 13 yaşında başladı, burada imam hatip lisesi okudum, beden eğitimi mezunuyum. Aynı zamanda yöresel ürün yapan bir işletmenin sahibiyim. Üstteki komşum Tunceliliydi, çaprazım göçmendi, alt komşum köylümdü, en kısımdaki komşum Roman’dı, üst kısımda doğulular vardı. Ne memleketine baktık, ne partisine baktık, ne inancına baktık. Küçükken tuğla taşırken ellerimin parçalandığını biliyorum, kime taşıdığımı ise hatırlamıyorum. Birbirimize yardımcı olurduk. Şimdi İzmit, bu kültürü özleyen ve yaşatmak isteyen bir şehir. Bu şehrin bu değerlerini bilen, özellikle komşuluk değerlerini yaşatmak isteyen biriyim. Bu yüzden ısrarla söylüyorum hiçbir parti geçmişte aldığı oyları cepte görmesin. Kim vatandaşa dokunabilirse kim bir şeyler yapacağına inandırabilirse o kazanır. Ben bu kentin yerlisiyim, her kesime dokunabilen biriyim, kazanacağıma inanıyorum.

İZMİT, BU PROJE İLE ŞEHİRDEN KÖYE GÖÇ EDEBİLİR

***Peki, halkı ikna edecek, can alıcı altı dolu projeleriniz var mı?
-Adaylığımız ilan olduktan sonra söyleyeceğim bunları ama kısaca bilgi vereyim. Tarım ile ilgili çok ciddi projelerimiz var. Nezir Yakar Bey, Akmeşe’de çifti. Ziraat mühendisi arkadaşlarla birlikte sahada çalışmalar yapıyorlar şu an. Küçücük bir örnek vereyim sadece. Şu an malum, mirastan dolayı araziler küçülüyor. Ziraat mühendisi arkadaşlarla bir ekip kurduk, 3-4 tane üniversiteden teknik destek alıyoruz. Köylünün kendi arazisinde herhangi bir sermayeye ihtiyaç duymadan ve yatırım yapmadan, bir aileyi geçindirebilecek kadar gelir elde edecek bir sistem kuruyoruz. Zincirleme bir sistem, ayakları yere basan, altı dolu bir proje bu. Hiçbir köylü şehre göç etmek zorunda kalmayacak. Aksine şehirdekiler köye gitmek için heveslenebilir. Zaten adaylığımız ilan olduktan sonra projeleri detayları ile anlattığımızda siz de dersiniz ‘ucu açık değilmiş, her yeri bir yana bağlanıyor’ diye. Ben sosyal proje uzmanıyım aynı zamanda. Engellilerin ilk halı saha futbol turnuvasını biz yaptık mesela. İstanbul tarafında yaptığım çalışmada 4 farklı oyunda halk oyunları grupları çıkarttık. İlk lunapark gezilerini biz yaptık. 7 yıl polis memurluğu yaptım, sonrasında kendi isteğimle istifa ettim. Polisken de çocukları suç ve suç örgütlerinden kurtarmak amaçlı 3 yıl boyunca bir çalışma yürüttük. 2 yıl üst üste yılın polisi seçildik. Bingöl’de yaptık bu çalışmayı ve halkın desteğini almayı da başardık. En düşük bütçeyle istihdamı en uzun sürede devam ettiren projeye imza attık, yılın projesi seçildi.

***İl ve ilçe yönetiminin sizin aday adaylığınız konusundaki tavrı ne?

-Heyecanlılar. Her il başkanı ne düşünür, ‘ben burada partime ivme kazandırayım, genel merkeze karşı yükümlülüğümüzü yerine getirmiş olayım.’ Şimdi siz diyorsunuz ki dünyanın en hızlı arabasını yapacağım’ tamam yapın, ‘tüp takacağım” diyorsunuz, olacak iş mi şimdi? Bu belli benzinli yapacaksınız, 5 bin, 10 bin motoru olacak.

MÜMİN KOZAN KİMDİR?

1982, Kandıra Terziler köyü doğumlu. İlkokulu köyde, ortaokul ve liseyi İzmit’te imam hatipte okudu. Üniversiteyi KOÜ Beden Eğitimi Yüksek Okulu’nda tamamladı. Yaklaşık 5 yıl, zihinsel engellilerin sosyal hayata adaptasyonuyla ilgili öğretmenlik yaptı. 7 yıl polis memurluğu görevini yürüttü. Ticarete atıldı, İzmit Bekirdere’de 6 mahallenin birleştiği noktada, Kozanlar Kandıralı Ekmekçi adlı iş yerini 6 yıldır işletiyor. Yöresel ürünler yapıyor. Aynı zamanda www.mancarlipide.com, www.kuyden.com ve www.koylokumu.com adlı internet sitelerinin sahibi. Kocaeli’deki işletmesinden yurt dışına ihracat yapıyor. Evli ve 1 çocuk babası.

Son Güncelleme: 24.10.2018 16:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1048

banner354

banner599

banner820