banner929
banner887
18 Mart 2019 Pazartesi 20:14
İşte Kaman’ın Kocaeli için projeleri
banner919

Başiskele sahilinde bulunan TRYP By Wyndham Oteli büyük salonunda gerçekleştirilen toplantıya İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İYİ Parti Milletvekili Lütfü Türkkan, CHP Milletvekilleri Tahsin Tarhan, Haydar Akar, Millet İttifakı’nın İzmit Belediye Başkan Adayı ve CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, CHP Eski Milletvekili Sefa Sirmen, Millet İttifakı’nın Kartepe Belediye Başkan Adayı Cumhur Karakadılar, Millet İttifakı’nın Gölcük Belediye Başkan Adayı İsmet İşeri, Millet İttifakı’nın Başiskele Belediye Başkan Adayı Rıza Güven Usta,  CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İYİ Parti ve CHP ilçe başkanları, Millet İttifakı’nın belediye meclis üyesi adayları ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.

SİRMEN, KAMAN İÇİN ORADAYDI

Millet ittifakı İyi Parti Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Serdar Kaman'ın proje tanıtım toplantısında göze çarpan bir isim vardı. O isim CHP'nin efsane başkanı olarak nitelendirilen Sefa Sirmen idi. Uzun süredir ortada görülmeyen, siyasi çalışmalara ve programlara katılmayan Sirmen, proje tanıtım toplantısında Serdar Kaman'ı yalnız bırakmadı. Sirmen geçtiğimiz günlerde CHP'nin İzmit Belediye Başkan Adayı Hürriyet'in proje lansman toplantısına katılmamıştı.

BUNLAR YALANCI

Programda ilk olarak konuşan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay: Millet ittifakı Kocaeli’de birinci gelecek buna inanıyorum. Millet ittifakına sıkı sıkı bağlıyız sözümüz söz.  Belediyecilik bizden sorulur, sosyal demokrat belediyecilik bizden sorulur. Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya, Leyla Atakan, Erol Köse bunun örnekleri şimdi de Serdar Kaman ile bunu göstereceğiz.  Zeki Aygün Derince’ye üniversite getireceğiz diyor. O kadar sene vekillik yaptın. Bunlar yalancı. Perşembe günü iki genel başkanımız geliyor. Büyük bir miting olacak. Saat 16:00’da herkesi bekliyoruz” dedi.  Daha sonrasında söz alan İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız: “Bir daha Çanakkale gibi bir savaşın yaşanmaması için oylarınızı iyi bir şekilde vermeniz lazım” dedi.

YENİDEN MARKA ŞEHİR OLACAĞIZ

Daha sonrasında söz alan CHP milletvekili Haydar Akar: Bizi birleştiren üç temel unsur var; vatan, bayrak ve Atatürk.  Biz Serdar Kaman’ı belediye başkanı yapacağız ve 15 yıl sonra Kocaeli’yi yeniden marka şehir yapacağız” ifadelerini kullandı.

O ŞİRKET ANKETLERİ AÇIKLAMIYOR

Akar’ın ardından söz alan İYİ Parti milletvekili Lütfü Türkkan: “ Sayın Serdar Kaman Kocaeli’ye yapacaklarını tek tek anlatmış. Bir daha ki seçim geldiğinde ben de kendisine soracağım eksik yaptığı varsa. Ama ben Kaman’ın kadrosu ile birlikte Kocaeli’yi marka kent yapacağına inanıyorum. Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’in mitingini izliyorsunuz. Ne kadar kalabalık olduğunu görüyorsunuz. Her dönem anket yapan bir şirket vardı bu dönem yapmayacakmış. Neden çıkmayacağını anlamışsınızdır” ifadelerini kullandı.

CANINIZI EMANET ETTİNİZ ŞEHRİNİZİ DE EMANET EDEBİLİRSİNİZ

Proje tanıtımı öncesi sahneye çıkan Serdar Kaman: “Elinizde bulunan kitapçık nasıl bir Kocaeli istediğimizin özeti. Biz insana yatırım yapmak istiyoruz. Benim işim insanlar ben doktorum. Bana canınızı emanet ettiğiniz gibi şehrinizi de emanet edebilirsiniz. Bu şehre 15 yıldır ihanet ettiler. Kocaeli’yi sorunlar yumağına dönüştürdüler Artık millet ittifakının iktidarı başlayacak. Biz kazanacağız, İYİ’ler kazanacak, halk kazanacak. Ben şeffaf, mütevazi olacağım bol bol proje yapacağım. Hukuka bağlı kalacağım. Yakınlarım sebepsiz zenginleşmeyecek. Lüks araçlara binmeyeceğim” ifadelerini kullandı.

İŞTE KAMAN’IN BELEDİYECELİK ANLAYIŞI VE PROJELERİ

EŞİT HİZMET

Herkes hukuk ve idare karşısında eşittir. Bizim Büyükşehir Belediye Başkanlığımız döneminde kent sakinleri, ırk, din, dil, cinsiyet, etnik köken, farklı düşünce ve kanaatlerinden dolayı herhangi bir ayrıma tabi tutulmayacaktır.

MİLLİ DURUŞ

İYİ bir belediye başkanı; Türk Milletine ve değerlerine hizmet etme bilinci ile hareket eder. Biz de 5000 yıllık Türk tarihinin; dilinin, kültürünün ve manevi değerlerinin bekçisi olacağız.

12 ORTAK AKIL

Her fikre; ifade ve kanaat hürriyetine saygılı olacağız. Tek sesliliği reddedip, akıl ve istişareyi savunacağız. Herkesi ilgilendiren konularda halkoyuna başvuracak, alınacak kararlara halkın katılımını sağlayacağız.

ŞEFFAF, ETKİN, KALİTELİ, İYİ HİZMET

Belediyenin kaynaklarını halkın zenginliği olarak göreceğiz. Belediye-vatandaş arasındaki paylaşım; yönetimde açıklık, şeffaflık, etkinlik ve kalite içerecek. Kamu kaynaklarının kullanımı ile ilgili gerçekleştirilecek harcama dökümlerini kamuoyu ile düzenli olarak paylaşacağız.

14 SANAT VE ESTETİK

Kültür-sanat kurumlarını ve sanatçıları destekleyeceğiz. Oluşturacağımız estetik Kurullar şehrin mimari ve estetik yapısını; millî, tarihi ve kültürel değerler çerçevesinde ortak akılla belirleyecek.

HIZLI… ÜRETKEN… EHİL...

İYİ Belediye; süratli ve planlı hareket eder. Personel alımlarında; yakınlık ya da siyasal tercihler değil liyakat ve ehliyeti esas alacağız. Üretken belediyecilik yaparak; yatırım, üretim ve istihdamı teşvik edeceğiz.  16 İYİ bir belediye; ihtiyaç sahibi her kimsesizin kimsesidir. Biz de insanların hayat kalitesini yükseltmek “amacıyla çalışılacak ve bu yönde projeler üreteceğiz.

KİMSESİZİN KİMSESİ

İYİ bir belediye; ihtiyaç sahibi her kimsesizin kimsesidir. Biz de insanların hayat kalitesini yükseltmek amacıyla çalışılacak ve bu yönde projeler

BİLİM VE TEKNOLOJİYİ ESAS ALAN BELEDİYECİLİK YAPACAĞIZ

20 Bilgi ve teknolojinin sunduğu bütün yenilikleri kullanacağız. Kocaeli’nde yaşam kalitesini artıracağız. Doğal kaynaklardan ve enerjiden tasarruf sağlayacağız

AKILLI KENTLER

Akılı kentler inşa edeceğiz. Akıllı kentlerle ekonomik, sosyal ve çevresel faaliyetlerin veri analizlerini yaparak, sürdürülebilir kalkınmayı sağlayacağız.

AKILLI KENT KOCAELİ; 21 TEKNOLOJİK ALTYAPI ENVANTERİNİ HAZIRLAYACAĞIZ

 Kentleşme için, ivedilikle Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yardımıyla Teknolojik Altyapı Envanterini hazırlayacağız. Elde “edilen bilimsel verilerle yapısal eksiklikleri süratle gidereceğiz.

22 BÜRUPAS’I KURACAĞIZ

Bilgi, Üretim, Ulaşım, Paylaşım Sistemini (BÜRUPAS), hayata geçireceğiz. Kentlerdeki üniversiteler, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerin bütün birimleri arasında Coğrafi Bilgi Sistemlerine (CBS) dayalı veri paylaşımlı ortak çalışma zeminleri oluşturacağız.  ”

TEKNOLOJİYİ HER YERDE KULLANACAĞIZ

Kent hizmetlerinde, nesnelerin interneti uygulamaları aracılığıyla cihazlar, sensörler, iletişim ağ altyapıları, bulut sistemleri ve internet uygulamalarını kullanılacağız. Kentin anayol ve sokakları; trafik, güvenlik, temizlik gibi kenti ilgilendiren bütün olayları, akıllı sistemlerle izleyeceğiz. Akıllı Kent modeli ile ulaşım, su kaynakları, atık su, atık yönetimi ve enerji üretimi gibi konularda bilişim teknolojilerini kullanarak maksimum tasarruf sağlayacağız.

MAKSİMUM TASARRUF SAĞLAYACAĞIZ

25 Kamu alanlarına ücretsiz internet hizmeti vereceğiz. Belediye binalarında, kent meydanlarında, öğrenci- gençlik merkezlerinde, kamusal alanlarda ve toplu “taşıma araçlarında ücretsiz internet hizmeti sağlayacağız.

ÜCRETSİZ İNTERNET HİZMETİ VERECEĞİZ

Meydanlarında, öğrenci- gençlik merkezlerinde, kamusal alanlarda ve toplu “taşıma araçlarında ücretsiz internet hizmeti sağlayacağız.

BELEDİYECİLİK “TEK NOKTA”DA

Tek Nokta Hizmet Sistemi ile vatandaşın günlük hayatını kolaylaştıracağız. Belediye ile ilgili her türlü ödemeler elektronik ortamda gerçekleşecek. Elektronik ortamı kullanamayan vatandaşlarımızın da belediye ve diğer kurum hizmetlerine, tek noktadan ulaşmasını sağlayacağız.

ÖRNEK KÜTÜPHANE YAPACAĞIZ

Mimarisiyle sembol içeriği ile dünyanın sayılı kütüphanelerinden birini yapacağız. Teknolojinin tüm imkanlarının kullanıldığı kütüphane, fiziki “yapısıyla herkesi hayran bırakacak ve dönemimizin simgesi olacak.

İNSAN ODAKLI SOSYAL BELEDİYECİLİK YAPACAĞIZ; 30 SOSYAL DOKU HARİTASINI ÇIKARACAĞIZ

 Zor koşullarda yaşamlarını sürdüren dezavantajlı gruplar ile ilgili “Sosyal Doku Haritası” bilgilerini güncelleyerek CBS veri tabanında toplayacağız. Bunun üzerinden ihtiyaç analizi yapacağız, toplanan veriler ışığında hizmetleri, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız.

VEFA EVLERİ KURACAĞIZ

Muhtaç ve kimsesiz olan yaşlılarımız için “iyi yaşayacakları” vefa evleri açacağız. Ücretsiz muayene, ücretsiz ilaç, gıda, yakacak, nakdî ve ayni yardımların yanı sıra “Panik Butonu” ile sağlık ekiplerini çağırabilme imkânı sağlayacağız. Belediyelerimiz bünyesinde köy, mahalle, semt ve kent genelindeki tüm yaşlıların sınıflandırmasını yapacağız. “Geriatri ve Hizmet Birimi (GHB)” kuracağız.

BEŞ YILDIZ BAKIM EVLERİ KURACAĞIZ

 Yatağa bağlı ya da sürekli bakıma muhtaç vatandaşlarımız için, bünyesinde her türlü konforun düşünüldüğü “Beş Yıldız” adını vereceğimiz bakım evleri “kuracağız. Kadınlarımız toplumsal hayatın her alanında söz sahibi olacak.

KADINLARIMIZA REHBERLİK HİZMETİ VERECEĞİZ

Kadın eğitim, danışma ve rehberlik merkezleri kurarak; kadınlarımıza, teknolojik ve mesleki alanlarda eğitim ve sertifika programları vereceğiz. Hukuki, sosyal ve ekonomik menfaatleriyle ilgili yasal kuralları anlatacağız. Aile eğitimi, evlilik, çocuk eğitimi, madde bağımlılığı ile mücadele gibi konularda eğitim, bilgilendirme ve psikolojik danışma desteği de sunacağız. Yöresel sanatlarla ilgili kurslar, kadınlara özel spor salonları, yüzme havuzlarının bulunduğu özel çalışma programları açacağız.

KADINLAR İÇİN YUVAM PROJESİ

Yeniden Umutla Yaşama Merhaba (YUVAM) Projesini hayata geçireceğiz. Şiddete uğramış ve devlet tarafından koruma altına alınmış kadınlarımızın barınma ve korunma ihtiyacını karşılayacağız.

ZÜBEYDE HANIM ÜRETİM PROJESİ

Ev hanımlarımızın ve kızlarımızın evinde yaptığı el emeği göz nuru ürünler, belediyemiz tarafından kurulacak sanal internet marketi ile satışa sunulacak. Ata’mızın annesi Zübeyde Hanımın adı ile taçlandıracağımız bu projeyle, ev hanımlarımız ve kızlarımız da üretime katkı sağlayacak. Bu proje kadınlarımızdan gelecek öneri ve istekler ile geliştirilecek.

ENGELSİZ KENT KOCAELİ

İlçelerimizde ‘Engelsiz Kentler ve Mekânlar’ uygulaması başlatacağız. Engelli Hizmetleri Başkanlığı kuracağız. Engelli vatandaşlarımızın her ortamda temsilini sağlayacağız. Engelli vatandaşlarımız ve ailelerinin, sosyal hayata katılmasını sağlayacağız. Engelli Danışma Merkezinden Engelsiz Plajlara, Engelsiz Parklardan Engelsiz Araçlara kadar her türlü hizmeti sunacağız. Tüm engellilerimizin akülü araçları yenilenecek ve şehrimizin tamamında kolayca ulaşabilecekleri akü şarj istasyonları kuracağız.

ÇOCUKLARA DAHA ÇOK SÖZ HAKKI VERECEĞİZ

Çocuklarımız, Belediye Çocuk Meclisleri ile daha çok söz hakkına sahip olacaklar. Çocuklarımız için kreşlerden spor kulüplerine kadar her ihtiyaca uygun hizmet binaları yapacağız. Park ve oyun alanlarını, yaş gruplarına uygun düzenleyeceğiz.

ŞEFKAT EVLERİ KURACAĞIZ

Şefkat Çocuk Koruma Evleri ile kimsesiz kalmış, evden kaçmış, ailesi tarafından sömürüye uğramış çocuklarımıza yuva olacağız. Hiçbir yerde, “sokakta çalışan çocuk kalmayacak.

GENÇLİK FESTİVAL MERKEZLERİ KURACAĞIZ

Birden fazla ilçeye hitap edecek lokasyonlarda gençlerin biraraya gelip kaynaşmalarını temin edecek, festival merkezleri kuracağız. Bu “alanlarda gençler için kültür, sanat, spor faaliyetleri düzenleyeceğiz.

GENÇ ÇÖZÜM MERKEZLERİNİ KURACAĞIZ

 Gençlerimiz için araştırma, tasarım ve yazılım geliştirme yapabilecekleri, sorunlarını ve çözüm yollarını konuştukları ve paylaştıkları Genç AR-GE Teknoloji Merkezlerini de içinde barındıran Genç Çözüm Merkezlerini kuracağız.

GENÇ KÖPRÜ KAMPLARI

Köylerimizden kentlerimize, bütün gençlerin birbirleriyle ortak çalışmalar yapabilecekleri, kaynaşabilecekleri kültür ve sanat kampları düzenleyeceğiz. “Genç Köprü” kampları, dünya gençlerinin ziyaretine açılacak, karşılıklı kültürel zenginliklerin paylaşılmasını sağlayacağız.

İYİ ÖĞRENCİ KARTI VERECEĞİZ

Tüm öğrencilerimize dağıttığımız İyi Öğrenci Kartı ile kırtasiye ve okul kıyafeti ihtiyaçlarını karşılamak üzere destek sağlayacağız.

DOST MARKET VE İYİ KART PROJESİ

 İhtiyaç sahiplerine, Sosyal Belediyecilik anlayışımızla örtüşen, insan onuruna yakışır destekler vereceğiz. Var olan yoksul destek hizmetlerini geliştireceğiz. Sosyal yardıma muhtaç vatandaşlarımıza yapılacak nakdî yardımlar, İYİ KART’lara yüklenecek ve belediyemizin anlaşmalı olduğu indirimli “Dost” market, bakkal ve kooperatiflerde kullanılabilecek.

İYİLİK EVLERİ AÇACAĞIZ

İyilik Evleri’nde, yardımseverlerden gelecek her türlü yardım malzemelerini toplama ve dağıtma organizasyonunu yapacağız. İhtiyaç sahiplerine aşevleri açılacak, evlere ücretsiz yemek servisi yapacağız. Ayni, nakdî ve sağlık yardımlarını, hiçbir ayrım gözetmeden ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız.

DAR GELİRLİYE SOSYAL KONUT ÜRETECEĞİZ

Son dönemde amacı dışına çıkarak lüks konut üretir hale gelen Kent Konut aracılığıyla dar gelirliler için gerçekçi bir planlama ile sosyal konut üreteceğiz. Belediyemizin öncülüğünde ve denetiminde kooperatifleşmenin önünü açarak, dar gelirliye barınma ve konut edinme destekleri vereceğiz.

SUYU UCUZLATACAĞIZ

 İçme suyunu popülist bir yaklaşımla ucuzlatmak yerine İSU’da doğru kaynak kullanımı politikası ile giderleri azaltacağız. Ayrıca İSU’nun elde ettiği gelirleri başka alanlarda kullanmayacağız. Böylece kendine yetebilen İSU, su fiyatlarını vatandaşın lehine olacak şekilde belirleyebilecek. İçme suyunu mutlaka ucuzlatacağız.

GÖÇ KOORDİNASYON MERKEZİNİ KURACAĞIZ

 Kentsel Kalkınma Strateji Merkezi (KEKSEM) bünyesinde Göç Koordinasyon Merkezi kuracağız. Kente gelen göçmen ve mültecileri alabilme kotamızı belirleyeceğiz.

SANAT EVLERİ KURACAĞIZ

Her türlü sosyal faaliyetlerin programlanacağı, içinde atölyelerin bulunduğu sanat evleri ve sokaklar kuracağız. Kültür merkezlerinde; konser, sinema, tiyatro, edebiyat gibi alanlarda ücretsiz etkinlikler düzenleyeceğiz. Sosyal ve kültürel hayatı canlandıracağız.

YETENEKLERİ KEŞFEDECEĞİZ

Sağlıklı yaşam için herkese ve her yaşa uygun spor alanları oluşturacağız. Mahallelerde yapılacak tesislerde, spor dallarındaki gizli yetenekleri keşfederek Türk sporuna yeni yıldızlar kazandıracağız. Her mahallede “Amatör Spor Güçlendirme Organizasyonu” kuracağız.

SAĞLIKLI KENT KOCAELİ

 Sağlığım İyi Projesi ile HASEP- Halk Sağlığı Eylem Proje Birimini kuracağız. Kentte, altyapı veya atıklara bağlı koku, hava kirliliği ve gürültüye dayalı tüm sağlık sorunları önlenecektir. Toplumumuzu tehdit eden; obezite, ruh sağlığı, ağız sağlığı, madde bağımlılığı gibi konularda, genel halk sağlığını korumaya yönelik önlemler alacağız. Psikiyatrik hastalar için özel yaşam köyü kurarak hastaların bakımını temin ederken yakınlarının da yaşam kalitesini artıracağız.

KATILIMCI BELEDİYECİLİK YAPACAĞIZ; KARARLARA HALKIMIZ DA KATILACAK

 Kent Konseyi’ni daha aktif hale getireceğiz. Kentin bütün kesimlerden temsilcileri karar mekanizmasına katacağız. Yerel Dijital Oylama Ekranları ve “Mobil Uygulamalar ile belediye faaliyetlerini bölge halkının görüşüne açacağız.

12 İLÇEYE SİVİL TOPLUM MERKEZLERİ

Sivil toplum örgütlerinin fiziksel ihtiyaçlarının karşılandığı, sosyal aktiviteleri için uygun zeminlerin oluşturulduğu ayrıca halkımızın sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayabildiği Sivil Toplum Merkezlerini 12 ilçemize de kuracağız.

KOMŞULUK BİRLİKLERİNİ KURACAĞIZ

Apartman yöneticileri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, okul müdürleri, din görevlileri ve okul aile birliği başkanlarını Komşuluk Birliklerinde buluşturacağız. Komşuluk birlikleri sosyal, çevresel ve mekânsal kararlarda söz sahibi olacaklar. Muhtarlar, karar mekanizmalarına dâhil edilecek ve belediye bütçesinden ödenek sağlayacağız.

HALK GÜNLERİ YAPACAĞIZ

Belediye başkanına halkımızın rahatça ulaşabilmesi ve derdini - isteğini anlatabilmesi için halk günleri düzenleyeceğiz. Bunun için teknolojik imkanların kullanıldığı  platformlar oluşturacağız.

BAŞKAN MAHALLEMİZDE

 Halk günlerinin yanı sıra mahallelerimizin sorunlarını yerinde görmek, mahalle sakinlerini bizzat kendi semtlerinde dinlemek için Komşuluk Birlikleri ile ortak mahalle programları düzenleyeceğiz. ”

EKONOMİK KALKINMADA ETKİN BELEDİYECİLİK YAPACAĞIZ ; KEKSEM VE MAYA İLE ORTAK ÇALIŞACAĞIZ

İYİ Parti genel merkezinde “Mahalli Yönetim Akademisi” (MAYA), kentlerde de Kentsel Kalkınma Strateji Merkezi (KEKSEM) kurulacak. Bu merkezlerde bölgesel kalkınma stratejileri geliştirilecek. Ortak yapacağımız çalışmalarla kentimizin geri kalmış ve desteklenmesi gereken alanlarını belirleyecek ve kalkındıracağız. Kamusal ve Özel Sanayi Bölgeleri ile küçük sanayi sitelerinin kurulmasını teşvik edeceğiz. Bunun için gerekli sosyal ve teknik altyapıları tesis edecek, yerli ve dış yatırımcının kente gelmesini sağlayacağız.

KARİYER- İSTİHDAM AMAÇLI CV BANK KURACAĞIZ

 Vatandaşlarımızın iş bulma zorluklarını en kısa sürede aşmasını sağlayacak CV Bank Projesi yapacağız. İş arayanla personel arayanın en kolay şekilde buluşmasını sağlayacağız. CV Bank aynı zamanda başta yeni mezun gençler olmak üzere kariyer planlaması için herkese yön verecek.

YATIRIMI VE YATIRIMCIYI TEŞVİK EDECEĞİZ

Kocaeli’ne yatırım yapmayı düşünen müteşebbisleri teşvik edeceğiz. Teknik okullar açılmasına destek vererek, kalifiye iş gücü ihtiyacının giderilmesi için üniversiteler ile ortak çalışacağız. Büyük işletmeler karşısında rekabet etme şansını yitirmiş küçük esnafın üretimini de destekleyeceğiz. İş kazasına uğrayanlara, hukuksal ve sosyal yardım sağlayacağız.

YATIRIM ENVANTERİ OLUŞTURACAĞIZ

 Her bölgenin ihtiyaçları çerçevesinde yatırım envanteri oluşturarak, savurganlığa son vereceğiz. Akıllı ve bilgiye dayalı yönetim modeli ile var olan kıt kamu kaynaklarından tasarruf sağlayacak ve belediye gelirlerini artıracağız.

İLÇELERİN TİCARİ MERKEZLERİNE AVM ÖZELLİKLERİ KAZANDIRACAĞIZ

Fethiye ve İstiklal caddeleri esnafının haklı yakınmalarını şehir merkezlerinin ıslahı projesi ile gidereceğiz. Şehir merkezlerindeki ticari bölgelerin bir AVM gibi düzenlenmesini sağlayacağız. Bu konuda esnafımız ile ortak hareket edeceğiz.

TARIMSAL ÜRÜN DESENLERİNİ ÇIKARACAĞIZ

Kocaeli sanayi kenti olduğu kadar tarıma da çok elverişli bir kenttir. Tarımsal üretimin, sanayi ürününe dönüşmesini sağlayacak politikalar uygulayacağız. Küçükbaş hayvan dağıtımı ve arıcılığı destekleyeceğiz. Çiftçimizin ürün verimliliğini artırması için laboratuvar desteği vereceğiz. Hangi bölgede hangi ürün yetişir, ürün desenlerini çıkaracağız.

KÖYLÜMÜZÜN KOOPERATİFLEŞMESİNİ TEŞVİK EDECEĞİZ

 Karadeniz’de balık çiftlikleri ve kültür balıkçılığını, Kandıra’da manda yetiştiriciliği ve seracılığı, il genelinde meyveciliği, kalkındırmak için çiftçimizin- köylümüzün “kooperatifleşmesini teşvik edeceğiz. Kurulan kooperatiflere destek vereceğiz.

KÖYLER TARIM TURİZMİ İLE KAZANACAK

 Eko-köy ve yeni gelişen tarım turizmi akımları uygulamaları için coğrafyamız çok uygun olmasına rağmen yerel yönetimler teşvik etmediği için çok geç kalındı. Biz büyük bir turizm planı dahilinde eko-köy, organik tarım, şehrimizin değerleriyle harmanlanmış yeni bir tarım turizmi programı uygulayacağız.

ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Kocaeli sadece sanayisiyle anılmayı hak etmiyor. İzmit simidi, Kandıra bezi, Kandıra yoğurdu, Eşme ayvası, Karamürsel sepeti, Hereke halısı gibi “ürünler bir marka değeri olarak değerlendirilecek. “

KARTEPE’DEN HERKES YARARLANACAK

 Kartepe’den Kocaelililer hak ettikleri gibi yararlanamıyor. Küçük ve varlıklı bir azınlığın yararlanabildiği zirvede orta ve dar gelirlilerin de konaklayabileceği tesislerin yapılmasını teşvik edeceğiz, öncülük yapacağız. Kartepe’yi kış sporları merkezi olarak da değerlendireceğiz.

KOCAELİLİLER SAHİLLERİ İLE BULUŞACAK

 İki denize ve Sapanca Gölüne kıyısı bulunan ilimizde Kocaelililer, sahillerden yeteri kadar yararlanamıyor. Geliştireceğimiz projelerle Kocaeli sahilleri turizme tam anlamıyla açılacak. Sahillerde yapacağımız yatırımlarla kongre turizmini geliştireceğiz.

SAHİLLER VE KONGRE PROJELERİ

Pembe Kayalıklar Projesi Köy Evlerinin Restorasyonu Yuvacık Tabiat Parkı Projesi Sapanca Gölü Projesi Selimiye Yayla Projesi Kartepe Turizmi Geliştirme Projesi Halıdere Sahil Projesi Ereğli Evleri Projesi Darıca Sahil Projesi

AKILLI ULAŞIM SİSTEMİ KURACAĞIZ AUS

Akıllı Ulaşım Sistemi ile sinyalizasyon, kavşak ve trafik akışını kontrol edecek, park sorununa çözüm sağlayacağız. “Toplu taşımada elektrikli araç kullanımına geçeceğiz.

METRO ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRACAĞIZ

 Mevcut yerel yönetim raylı sistem konusunda hamle yapmak için çok geç kaldı. Biz metroyu kalıcı bir çözüm olarak görüyoruz. Dilovası Sahil- Gebze OSB Metrosuna devam edeceğiz. Sabiha Gökçen Havaalanı’na uzanacak metro konusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile de ortak çalışmayı sürdüreceğiz. Kartepe- Körfez arasındaki metro için kaynak bulacağız. Gerekirse Yap İşlet devret modelini devreye sokacağız.

TRAMVAY DÖRT İLÇEYE DAHA UZAYACAK

 Raylı sistemde hemen tramvayı devreye alacağız. Tramvayı, Batı “ yönünde Derince’ye kadar uzatacağız. İzmit içinde Şehir Hastanesi ve Kocaeli Stadyumu güzergahını hızla tamamlayacağız. Tramvayı Köseköy- Sarımeşe güzergahına da uzatacağız. Bir diğer tramvay hattı uzantısı Başiskele - Gölcük güzergahı olacak.

DAHA UCUZA TOPLU TAŞIMA SAĞLAYACAĞIZ

 Raylı sistem yaygınlaştıkça bilet fiyatını sabitleyeceğiz ya da aşağıya çekeceğiz. Ancak bunu yaparken minibüsçülere de zarar ettirmeyeceğiz. Öğrenci fiyatını aşağıya çekeceğiz. Aradaki farkı kooperatiflere ödemeye devam edeceğiz. 65 yaş üstü için şoför kardeşlerimizin aldığı miktarı da yükselteceğiz. “

HAFTA SONU AİLEMLE GEZİYORUM

Taşıma kooperatifleriyle ortaklaşarak Hafta Sonu Ailemle Geziyorum Projesi’ni hayata geçireceğiz. Hem ailelere toplu taşımayı pazar günleri ücretsiz yapacağız hem de sosyal hayatı hareketlendireceğiz. Minibüsçü, esnaf ve halkımız için fayda üretmiş olacağız.

ÜCRETSİZ OTOPARKLARI YAYGINLAŞTIRACAĞIZ

Kocaeli’nin en önemli sorunu olan otoparklar konusunda göreve gelir gelmez adımlar atacağız. Ücretsiz otoparkları yaygınlaştırıp şehir merkezlerindeki ulaşım akslarını rahatlatacağız. Yeterli otopark kapasitesine ulaşıldığında yol kenarlarındaki otoparkları- parkomatları kaldıracağız.

İKİ BÜYÜK LOJİSTİK MERKEZİ YAPACAĞIZ

Ağır tonajlı ticari taşıma araçlarının kentlerde trafiği aksatmaması için Gebze ve Kartepe bölgelerinde lojistik merkezleri oluşturacağız. Bu “konuda yatırım yapan özel teşebbüsü teşvik edeceğiz.

ÇEVRE DOSTU KOCAELİ

Mevcut yerel yönetimin meydandan ne anladığını eski Valilikte ve Kültür Tepesi’ndeki çalışmalarından anlamak mümkün. Betonlaştırılan alanlar kültürel, sanatsal ve sosyal aktivitelerle canlandırılamadı. Oysa kentler meydanlarında yaşar. İzmit Perşembe Pazarı alanından başlayarak yeşilin yok sayılmadığı, altları otopark ihtiyacı için değerlendirilmiş sosyal aktiviteler için herkesin tercih ettiği meydanlar yapacağız. Çayırova, Kandıra gibi ihtiyacı büyük olan ilçelere öncelik vererek tüm ilçelerimizde meydan meselesini yeniden ele alacağız.

BETON DEĞİL YEŞİL KENT MEYDANLARI YAPACAĞIZ KİŞİ BAŞINA DÜŞEN YEŞİL ALAN MİKTARINI ARTIRACAĞIZ

Parklar, piknik alanları, koru düzenlemeleri ve ulaşım hatlarının çevresindeki yeşil alan düzenlemelerine önem vereceğiz. Kocaeli’nde kişi başına düşen yeşil alan “ miktarını artıracağız.

BÜYÜK TEMA PARKLAR YAPACAĞIZ

Yeşil alanları aynı zamanda milli ve manevi değerlerimizi anlatan tema parklara dönüştüreceğiz. 12 ilçemize de “ tema park yapacağız.

 DOĞAYA ZARAR VERENLERE SIKI DENETİM

İnsansız hava araçları ile kentlerdeki kaçak yapıları tespit edeceğiz. Yeşil alanlar ve doğaya zarar veren her tür yapıya anında müdahale edeceğiz. Ekolojik yeşil bina uygulamalarını başlatacağız.

SU KAYNAKLARINI KORUYACAĞIZ

Su rezervlerimizin tamamını korumaya alacağız, gelecek kuşakların su yönetimini planlayacağız. Yağmur sularını toplayarak, tarım ve kent içi sulama alanlarında kullanacağız. Su şebeke sistemlerindeki kaçakları önleyerek, tasarruf sağlayacağız.

 UCUZ VE ÇEVRE DOSTU ENERJİ ÜRETECEĞİZ

Kocaeli enerjisini kendi üretecek. Atık, ayrıştırma ve geri dönüşüm tesisleri ile birlikte yenilenebilir, ucuz, çevre dostu enerji üreteceğiz. Belediye binalarına güneş panelleri yerleştireceğiz, akıllı kamu binaları ile enerji tasarrufu sağlayıp, katı atıktan enerji üreten sistemler kullanacağız.

CANLI DOSTU KOCAELİ

Her türlü bitki ve hayvanın, içinde özgürce yaşayabileceği kent parkları ve ormanları daha da geliştireceğiz. Kentlerde sahipsiz ve aç hayvan bırakmayacağız. Parklarımızda kuş evleri, köpek ve kedi barınakları yer “ alacak. Hayvanseverlerimizle birlikte projeler üreteceğiz.

KOCAELİ’Yİ DEPREME DAYANIKLI HALE GETİRECEĞİZ

Afetlere karşı erken uyarı sistemleri kuracağız. Afet Risk Yönetimi Hazırlık ve Zarar Azaltma Birimi kurarak, kentlerimizi her türlü afet ile mücadeleye hazır hâle getireceğiz.

Son Güncelleme: 19.03.2019 09:10
Anahtar Kelimeler:
Serdar Kaman
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersin Soykan 2019-03-19 10:25:19

SAYIN KAMAN DERSİNİ İYİ ÇALIŞMIŞ.İYİ PROJELER ÜRETMİŞ.KOCAELİ BU PROJELERLE TÜRKİYEYE ÖRNEK OLUR.KOCAELİ HALKI BU PROJELERE SAHİP ÇIKARAK KENDİNİ GÖSTERECEKTİR.

Avatar
Çoşkun @Cemal 2019-03-19 01:46:40

he he aktrol

Avatar
Cemal 2019-03-19 00:15:23

Bu şehrin kim ne derse desin , hatta bu şehrin değil , Türkiyedeki tüm şehirlerin yatırıma ihtiyacı yok. Acilen tasarruf yapmalıyız. Önümüzde ki 20 yıl ödenecek büyük borçlar var. ( osmangazi köprüsü, istanbul havaalanı, fatih sultan mehmet köprüsü, çanakkale köprüsü, daha onlarca projenin borçları dururken ???) 1 tl boşa israfa gerek yok. Şu anda kuruşun hesabını yapmamız gerekirken, ülkenin tüm şehirlerinde israf hat safhada. Herkes aklını başına almalı. Şayet bu şekilde gidersek önümüzdeki 20 yıl boyunca yıllık enflasyon 50% nin altına düşmez. şu an hiç bir partiye sempatizanlığım yok. Ben sadece vatanımı , milletimi sevdiğim için bu uyarıyı tüm Türkiye ye hatırlatmak istedim. İsraf her alanda müthiş. Acilen DUR demeliyiz.

Misafir Avatar
Çoşkun 2019-03-19 01:46:40 @Cemal

he he aktrol

Beğenmedim! (0)
Avatar
Erkan 2019-03-18 23:43:19

Serdar Kaman Kocaeli için bir şanstır.Kendisine yürekten başarılar diliyorum.

Avatar
Cumhuriyet 2019-03-18 21:24:54

Projeler dikkat çekici ve akılda kalıcı.Köyde tarım,sahil,gençlik festival alanları,ucuz ulaşım,bedava internet,çevre dostu Kocaeli projeleri gayet güzel ve hayata geçirilmesi kolay projeler ama bir sorun var oda adayın tanınırlığı.Şu toplantı halkın daha kolay ulaşabileceği veya halkın katılımının daha fazla olacağı bir mekanda yapılsaydı keşke.Genel Başkanlar düzeyinde de katılım olsaydı bu tanınırlılık handikapı bir nebzede aşılırdı belki.Muhalefet ileri gelenleri bir an önce bu sorunun üstesinden gelmeli zaman az biraz geç olacak ama hatanın neresinden dönersen kardır..

Avatar
Ayşe Nur 2019-03-18 21:17:05

KOCAELİ SERDAR KAMANA, İZMİT FATMA KAPLAN HÜRRİYETİNE KAVUŞUYOR

Avatar
Tufan 2019-03-18 21:12:23

Muhteşem projeler. İnsanı temel alan ve tüm Kocaeliye ve her kesime hitap ediyor.

Avatar
Çoşkun @Emir yurt 2019-03-18 21:10:30

Serdar Kamanın projelerini duydun küçük dilini yuttun aktroool

Avatar
Emir yurt 2019-03-18 20:30:12

Kusura bakmayın ama çok zayıf aday çıkardınız şansı hiç yok hürriyet büyükşehir olsaydı bundan daha iyiydi

Misafir Avatar
Çoşkun 2019-03-18 21:10:30 @Emir yurt

Serdar Kamanın projelerini duydun küçük dilini yuttun aktroool

Beğenmedim! (0)

banner846

banner820

banner354

banner482

banner599

banner921

banner328