banner1046
banner1117
05 Ağustos 2020 Çarşamba 14:02
Hikmet Erenkaya: Parti içinde de adalet yürüyüşü yapmamız lazım
Söyleşi: Aysun Özcan ERENKAYA
CHP Kocaeli eski Milletvekili Hikmet Erenkaya, 1 Mart’ta yapılan Kocaeli Kongre Merkezi’nde yapılan CHP Kocaeli İl Olağan Kongresi’nde CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı ve CHP Körfez eski İlçe Başkanı Bozkurt Uslu ile yarışmıştı. 256 oy ile kongreden ayrılan Erenkaya, ilk kez gazetemize konuştu. CHP İl Kongresinden, kurulan ittifaka, kurultaydan Cengiz Sarıbay’ın YDK’ye alınmamasına varana kadar pek çok konuda sorularımızı yanıtlayan Erenkaya, CHP’de parti içi demokrasinin sağlanamadığını belirterek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 3 yıl önce gerçekleştirdiği Adalet Yürüyüşü’nün parti içinde de yapılması gerektiğin kaydetti. Erenkaya ile yaptığımız söyleşi ile sizleri baş başa bırakıyoruz…


 
EKSEN KAYMASI YAŞANABİLİR
***Kurultayı değerlendirmenizi isteyeceğim ilk olarak. sizce nasıl bir Kurultaydı?
-Kurultayla ilgili herkes pandemi nedeniyle heyecan olmadığını ve sonucun belli olduğunu söylüyor. Özellikle Türkiye genelinde ilk defa ben SHP zamanında da çok aktif bir başkandım. SHP zamanını da CHP zamanını da gördüm. İnönü zamanını da Deniz Bey zamanını da Kemal Bey zamanını da gördüm. Özellikle SHP zamanında kıran kırana bir yarış ve bir kazanım vardı. Erdal ve Deniz Bey arasındaki o yarışa tüm Türkiye heyecanlanırdı. O kadar katı bir yarışa rağmen başarı da vardı. Bir ara yüzde 89’lara kadar oy aldık. Şimdi İstanbul, Ankara alındı diyoruz ya o zaman ittifaksız alındı. CHP’nin iktidar olması için ittifak gerekebilir ancak bu ittifak nereye kadar gider bilinmez.
 
***İttifaka karşı mısınız?
-Sağa dayalı bir ittifak belirliyoruz ancak önemli olan kurucu iradeye sahip olan bu partinin kendi ilkelerini koruyabilmek için ittifaksız bir şekilde iktidar olması lazım. Yani bu genel başkanımızın söylediği ittifaklarla kurucu değerlerimizi korumamız mümkün değil çünkü ittifaklar geçici dönemlerde olur. İzmit’te biz 89-2004 yılları arasında ittifaksız belediyeleri kazandık. İttifaka karşı değilim ama sonuç itibariyle ittifaklarla kurucu değerlerimizde eksen kayması yaşanabilir.
 
***Nasıl bir eksen kayması?
-Ben İnönü zamanında SHP’den geldiğim için oradaki uygulamaları gördüm. Deniz Bey zamanında da parti içi demokrasi engellendi. Hem CHP hem SHP zamanında da birtakım aksaklıklar oldu ama bu dönemki kadar parti içi demokrasinin askıya alındığını ben görmedim. Şu anda parti içi demokrasi kesinlikle yok. Biz bir adalet yürüyüşü yaptık Türkiye genelinde ama parti içinde de bir adalet yürüyüşü yapmamız lazım. Yıllarını partiye vermiş bir insan olarak çok mücadele verdim, bedeller ödedim. Partide bir eksen kayması, sağa doğru bir meyil var. İttifaklardan kaynaklanıyor gibi görünüyor ama genel merkezimiz bu durumu böyle kurtarabiliriz diye düşünüyor. Partiyi ittifaksız iktidar yapmamız gerektiğini söylediğimde bana imkansız diyorlar. Biz zamanında Antalya, Adana, Mersin, İzmit, İzmir’de de ittifaksız kazandık. Bu dönem de belediyeler alındı ama bunu ittifaksız bir şekilde alabilecek duruma gelmesi lazım CHP’nin.
 
***Ne yapılabilir mesela?
-Parti içi demokrasiyi sağlayıp, herkesi sahaya sürersen, alın terini ortaya koyanlara karşılığını verirsen bu olur. Partide son zamanlarda gelişen olaylar örneğin alt kimlik ilişkileri çok yükseldi. Ne kadar gizlesen de görünüyor. Maddi ve manevi ilişkilerin, akrabalığın öne çıktığı bir anlayış yürütülüyor. 81 ile de genel merkez hakim şu istediklerini milletvekili, istediklerini il başkanı, istediklerini ilçe başkanı yaptılar, şimdi de istediklerini parti meclisine getirdiler. Ortam hazır, bir tane muhalefet yok şu an. Bir tık muhalefet yapan, fikir belirten, ‘Böyle daha iyi olur’ diyen herkes elendi, ben de dahil.
 
PARALILAR MİLLETVEKİLİ YAPILDI
***Kemal Bey’den mi kaynaklı bu durum yoksa bir üst akıl mı var?
-Genel merkezden kaynaklanan bir durum. 2015 yılında AKP çoğunluğu sağlayamayınca bir milletvekili arkadaşımız KYÖD’de İzmit İlçe Toplantısı’nda orada kürsüde ‘Genel başkanımızın bütün illerde ricası sakın internette, yazılı basında AKP’yi eleştirmeyin ama kendi aranızda eleştirin” diye konuştu çekti gitti. 205 Kasım’da seçim yapıldı AKP yine tek başına iktidara geldi olan CHP’ye oldu. 2015’te milletvekili seçimi oldu, kısmen ön seçim yapıldı. 134 milletvekilinden yaklaşık 29 arkadaşımız önseçimle geldi. Hükümet kurulamadığı için kasımda erken seçim oldu. Önseçimle gelen, alın teri akıtmış herkes kasımda yapılan seçimde silindi, paralılar milletvekili yapıldı.
 
***Milletvekili seçiminde nasıl bir yöntem izlenmeli?
-Genel başkanımızın ‘Tüzük gereği bir kere atama hakkı var, ikinci bir daha olmayacak’ gibi beyanatları var. İkiyi bırak altıncı olan var bu şekilde parti içi demokrasi nasıl olacak? Genel başkanımız uygular mı bilmiyorum ama ‘Halk seçsin milletvekillerini’ diyor. 10 yıldır halk seçsin denmiyordu şimdi kürsülerde ‘Halk seçsin’ diyor bu güzel bir gelişme. Bırak halkı, üyeler bile seçse yeter. Bunu AKP’yle MHP yapmayacağına göre ‘E ne yapalım’ deyip devam edecekler. Gerçekten iyi niyetle söylenmiş bir reformsa bunu uygularsınız. Şu andaki milletvekillerimiz ve il başkanlarımız atamalı sayılır. Bazılarında tek adaylı seçimlere gidildi. SHP ve CHP’de bunlar yoktu ilk defa parti yeni bir düzene geçiyor. Bu düzende solcu ve sosyal demokratların o tarafa meyledeceğini bilemiyorum. Hiçbir solcu ve sosyal demokratın Abdullah Gül'ün övülmesini ya da Ekmeleddin İhsanoğlu’nu kabulleneceğini düşünmüyorum.
 
CUMHURBAŞKANI ADAYIMIZ SAĞ KÖKENLİ BİRİ OLACAK
***CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı nasıl biri olacak? Bir öngörünüz var mı?
-2023’te eğer erken seçim olmazsa Türkiye’de CHP adayının kesinlikle sağ kanatta olacağı şimdiden belli. Genel başkanımız kendisi de söylüyor ‘Genel başkanlar aday olmamalı’ diye. Bence CHP’nin genel başkanı cumhurbaşkanı adayı olmalıdır bu bir mazeret değildir. İttifaklar, yüzde 51 lütuf değil ama şu anda tablo belli. Kurucu iradenin üyeleri şu anda 2023’te olağanüstü bir durum olmazsa cumhurbaşkanı adayımızın sağ kökenli bir isim olacağını genel merkez ilan ediyor, gidişat belli. Kesinlikle sosyal demokrat bir adam olmayacağı belli herkese çağrı yapılıyorsa doğal olarak onların içinden biri olacak. İYİ Partili, Gelecek Partili, DEVA’lı ama yine de Atatürk ilke ve devrimlerini yıllardır reddeden insanlardan biri olacak. Abdullah Gül gibi Atatürk devrimlerine karşı yaşamış biri konuşuluyordu, Meral Hanım itiraz etmeseydi az daha adayımız oluyordu. Çünkü Ekmeleddin Bey olduğuna göre dilerim ki öyle bir sürece gitmezler ama gidecek gibi görülüyor. Bu yüzden il başkanları genel merkezin sözünden çıkmayacak şekilde dizayn edildi.
 
***Bu anlayış mı kongrede etkili oldu?
-İttifakla Ankara ve İstanbul’un alınması çok güzel oldu evet ama beni söylediğim bu strateji her zaman geçerli olmayabilir. Cumhuriyet Halk Partisi ittifakla dışarı bağlanmadan güçlü hale gelmeli. İttifakla kendi öz değerlerini bırakıp başka değerlere bağlı insanları başa getiriyorsun. Bu il başkanları seçimlerinde de belli oldu ben 30 küsur yıldır CHP içindeyim. İl başkanları genel merkezin yönlendirmesiyle dizayn edildi. İnşallah başarılı olurlar, biz de tebrik ederiz. Bu dizayna, tek sesliliğe parti içerisinde yıllardır mücadele eden arkadaşların ne yazık ki müdahale etme şansı yok. Şu an ne yaparsanız yapın genel merkezin bu yapısıyla Deniz Gezmiş’le Mahir Çayan mezardan çıksa bu listelerde yer alması mümkün değil.

***İl başkanı olsaydınız kurultay sürecini nasıl götürürdünüz?
-Eğer il başkanı olsaydım şu anda Türkiye’de tek başıma kalacaktım. Çünkü ben parti içi demokrasinin olması için mücadele veriyorum o niyetle yola çıktım. Geçmişte tanıdığım arkadaşlarıma ‘Parti içi demokrasi yok’ dediğimde ses çıkartamıyorlar. Ahbap- çavuş ilişkileri, maddi ilişkiler, alt kimlik ilişkileri çok öne çıktı, gözle görülüyor.
 
***Mesela nasıl, daha somut örnekler misiniz?
-Sırf alt kimliği nedeniyle  yöneticilikte bir alın teri olmayan insanlar milletvekili sırasına yazılabiliyor. Parti içinde lobiler var ve bunlar da sağa kaymış durumda. Bizim il seçiminde bile lobiler oluştu. Bir ara Karslılık vardı şimdi de Gürcülük var. Ben geçmişten beri aktif siyasetin içindeyim böyle lobi görmedim. Her yerde bu böyle, neticede dar alanda siyaset yaparsan her şeyi ele geçirirsin ama iktidar olamazsın.
 
HİÇBİR BEKLENTİM OLMADIĞINI ANLAYACAKLAR
***Bundan sonraki hedefiniz nedir?
-Biz parti içi demokrasiyi sağlayana kadar mücadele edeceğiz. Hiçbir beklentimin olmadığını anlayacaklar. Cumhuriyeti kuran bu partinin ilkelerini korumak için hayatta kaldığım sürece arkadaşlarımla birlikte mücadeleye devam edeceğiz. Parti hiç kimsenin değildir. Bugün bu şartlar vardır ve mutlaka yarın bu şartlar değişecektir.
 
***PM Üyesi seçilen Tahsin Tarhan’ı aradınız mı?
-Ben bütün seçilen arkadaşlarımız Haydar Bey’i de Tahsin Bey’i de arayıp kutladım, tebrik ettim. Böyle şartlarda gelişen olaylarda bize arayıp tebrik etmek düşüyor. Biz partimizde şu anda az sayıda da olsak Türkiye’de, belediye başkanlarında, il başkanlıklarında olsak da olmasak da partinin ekseninin kaymasından rahatsız olan arkadaşlar var. Hepsiyle telefonlaşıyoruz, sosyal medyada da görüyorum. Geçmişte de birtakım hatalar oldu ama bu dönem dediğim şartlar öne çıktı.
 
***Hurşit Güneş üç listede vardı, nasıl bir tavır izledi sizce?
-Hurşit Güneş, il kongresinde çok profesyonelce bir siyaset izledi ve istediğini de aldı. Ama Kocaeli’de izlediği taktik Ankara’da tutmadı. Haliyle doğal olarak genel merkez yanlısı bir tavır kullandı.
 
CENGİZ SARIBAY’A KATKIDA BULUNDUM
***Sarıbay için ne diyorsunuz? Yüksek Disiplin Kurulu’na alınması gerekli miydi?
-Sarıbay, bu partiye yıllarca hizmet vermiş bir arkadaşımız burada da mücadelesini verdi. Ben milletvekiliyken Cengiz Bey’in partide bir yerlere gelmesi için katkıda bulundum. Her ne kadar o, bu katkıyı kamuoyuyla paylaşmasa bile partililerimiz benim Cengiz Bey’e nasıl baktığımı, iyi niyet çerçevesinde katkı sunduğumu bilir. Bunda samimiydim, tekrar İl Başkanlığı’na getirdim ama o her ne kadar kamuoyuna dile getirmese de bu bir gerçek.
 
***Neden YDK’ye alınmadı sizce?
-Siyasette ahde vefayı bilmeyen, unutan insanların genel anlamda Türkiye’de yıllarını verseler de bir yerlere gelemiyorlar. Bir yerde bir yanlış var. Cengiz Bey benim arkadaşım, çok istedim milletvekili olmasını. Haklıydı, örgütte büyük mücadele verdi. İl Başkanlığı kazandırdı, şu an il yönetimine baktığımızda 30 kişinin yüzde 80’i 4-5 yıldır devam eden arkadaşlar. Genel merkezimiz yenilik mesajı verse de bu bir yenilik değil. İl başkanımız da dahil gelenlerin hepsi eski. Genç başkan, yeni kadrolar tezi çürüdü. Şu anda 5 yıl İl başkanlığındaydı Cengiz Bey, 2010’dan beri milletvekillerimiz de aynı, örgütümüz de aynı. Demek ki 1-2 yıl daha ihtiyaçları var.

 
OY ARTIRMAK GİBİ BİR DERTLERİ YOK
***İl Başkanı ve yönetimini nasıl değerlendiriyorsunuz?
-Onun kararını örgüt versin, ben izliyorum ama yorum yapmıyorum. Şu andaki tablolar genel merkezin şu anki yapısıyla ilgili birinci öncelik genel merkezi korumak. Oy artsın artmasın fark etmiyor. Tercih edilenler o koltukta olsun oy artırmak gibi, milletvekili artırmak gibi bir dertleri yok.
 
***Örgütte bir yenilik olmadı mı?
-10.5 yıldır genel merkez aynı, milletvekilleri aşağı yukarı aynı. Hiç kimse bununla ilgili bir yorum yapmıyor. 600 mv olan bir ülkede siz ana muhalefet olarak 134 milletvekilinde kaldınız. 600’e 134 milletvekili bundan hiç kimse rahatsız olmuyor, bunu arttırmanın bir yolunu bulmak lazım. Bütün çaba genel merkezi elimizde tutalım çabası. Şu anda partide görev alan arkadaşlarımızın büyük çoğunluğu kendi memleketlerinde aday değil. Ön seçimsiz direkt atamayla milletvekili oldukları için bir daha kendi memleketlerine oy istemeye gidemeyen milletvekillerimiz var. Utanır insan. Önseçimle geliyorlar 2015’te, 6 ay sonra erken seçime gidiliyor atamalar mevcut listede aday, önseçimle gelenlerin yerine yine atama yapılıyor. Böyle parti içi demokrasi olur mu?
 
***AKP ve İYİ Parti arasında “kiralık vekil” tartışmaları bir dönem tekrar alevlenmişti. Sizce kiralık vekil yöntemi doğru bir hamle mi oldu?
-“Demokrasi kahramanı” diyorlar ya ben tarihte hiç böyle demokrasi kahramanı görmedim. O transferlerin hepsi de kabul görmedi. Bir partiye gidiyorsun 15 gün sonra geri dönüyorsun ve bunların hepsi milletvekili. ‘Helal olsun Kemal Bey’e 15 milletvekili verdi’ deniliyor ama bunun karşılığı kamuoyunda hiç böyle değil. Transferler kahramanlık değil bunun da ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğunu tarih gösterecek.


 
Son Güncelleme: 06.08.2020 21:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bünyamin @Adı Yok 2020-08-06 12:21:38

yalakalık değil köpeklik olabilir mesela. ....Milletimin köpeğiyim...

Avatar
Bünyamin @Adı Yok 2020-08-06 12:08:25

adını yazmaya korkan fetonun suç ortağı akp teröristi Milletin üzerine ne zaman tüm devlet gücüyle, fetoyla, ingiliz ajanlarının kurduğu bölücü vatan haini tarikatlarla, işidçilerle ne zaman saldırıp Milleti katletmeye başlayacaksınız yazsana şuraya

Avatar
Bünyamin @ayhaN 2020-08-06 11:30:03

18 senedir peşinden koştuğunla karıştırma aktrol... asıl diktatör senin peşinden koştuğun tayyip erdoğandır

Avatar
Bünyamin @Kritikçi Klik 2020-08-06 11:28:19

lafa bak ne diyon. o eeleştirmezse kimse kimse eleştiremez. yani eleştir yapabilir diyosun. sonrada yazmışsın sen kim oluyorsun.. necisin ki eleştirdin. yani diyosunki sen eleştiremezsin senin elkeştirmeye hakkın sus otur yerine köle.. bu tarzlar asla bir chpli tarzı olması imkansız... bu aktrol kafası mantığı. 1 takım elbisesine de iddaya girerim :))))

Avatar
Adı Yok 2020-08-06 11:10:58

Hadi Benjamin, yalakası olduğun ama mensubu asla olmadığın partin hakkında bir Bomba Yorum patlat da yüzümüz şenlenşin,...Zu hah hah haaaa.

Misafir Avatar
Bünyamin 2020-08-06 12:21:38 @Adı Yok

yalakalık değil köpeklik olabilir mesela. ....Milletimin köpeğiyim...

Beğenmedim! (4)
Misafir Avatar
Bünyamin 2020-08-06 12:08:25 @Adı Yok

adını yazmaya korkan fetonun suç ortağı akp teröristi Milletin üzerine ne zaman tüm devlet gücüyle, fetoyla, ingiliz ajanlarının kurduğu bölücü vatan haini tarikatlarla, işidçilerle ne zaman saldırıp Milleti katletmeye başlayacaksınız yazsana şuraya

Beğenmedim! (4)
Avatar
Kritikçi Klik @Mamo 2020-08-06 11:05:34

O bu şehirde belediye başkanlığı yağmış, m.vekilliği yapmış tabandan gelen biri devşirme değil....O eleştiremezse kimse eleştiremez.Sen kim oluyorsun, necisin ki eleştirdin?

Misafir Avatar
Bünyamin 2020-08-06 11:28:19 @Kritikçi Klik

lafa bak ne diyon. o eeleştirmezse kimse kimse eleştiremez. yani eleştir yapabilir diyosun. sonrada yazmışsın sen kim oluyorsun.. necisin ki eleştirdin. yani diyosunki sen eleştiremezsin senin elkeştirmeye hakkın sus otur yerine köle.. bu tarzlar asla bir chpli tarzı olması imkansız... bu aktrol kafası mantığı. 1 takım elbisesine de iddaya girerim :))))

Beğenmedim! (4)
Avatar
Hakan toprak 2020-08-06 09:01:28

Biz kendinin millet vekilinigi ve belediye başkanlığını gördük getirdi ulus pazarını izmite kurdu izmit esnafını düşünmedi bu chp sefa sürmenin ve kendinizin partisi değil her vatandaşlarının partisi

Avatar
ayhaN 2020-08-06 08:56:05

bu sol kafası ebedi billah iktidar olamaz.dikta kemal

Misafir Avatar
Bünyamin 2020-08-06 11:30:03 @ayhaN

18 senedir peşinden koştuğunla karıştırma aktrol... asıl diktatör senin peşinden koştuğun tayyip erdoğandır

Beğenmedim! (4)
Avatar
PATRON 2020-08-05 20:18:59

Patron belli :))))))) ogün çok güldüm

Avatar
Mamo 2020-08-05 17:59:56

İl başk seçilemeyince hemen eleştir he babam he senin makam mevki para derdin yok

Misafir Avatar
Kritikçi Klik 2020-08-06 11:05:34 @Mamo

O bu şehirde belediye başkanlığı yağmış, m.vekilliği yapmış tabandan gelen biri devşirme değil....O eleştiremezse kimse eleştiremez.Sen kim oluyorsun, necisin ki eleştirdin?

Beğenmedim! (1)
Avatar
ŞOK İfşaat 2020-08-05 14:16:47

Mesela başlıklı bölüm çok ilginç.

Avatar
Kahramankandıralı 2020-08-05 14:10:38

Şok İfşa, Kral Çıplak.........Gel Bakalım Muharrem......İstanbul CHP vekili Milli Görüş Kökenli biri Muharreme rüşvet teklif ederek gel seni GENEL SEKRETER yapalım dedi....Bu pilav daha çook su kaldırır....Dostlarıyla iktidar olacakmış bay Kemal, sen kendi bünyendeki dostlarını dışlıyorsun haricen dost arama peşindesin.Güleyim bari.

banner1212

banner1048

banner354

banner599

banner820