banner1046
banner1182
banner1184
16 Ocak 2020 Perşembe 13:46
HDP Kocaeli’den saldırı açıklaması

Dün Beyoğlu’nda bulunan İstanbul HDP İl Binası’na 7 el ateş edilerek silahlı saldırı gerçekleştirilmişti. Bu olayın ardından bugün Kocaeli HDP İl Yönetimi, il binasında basın açıklaması düzenleyerek saldırıya tepki gösterdi.

Basın açıklamasına, AB eski Bakanı Ali Haydar Konca, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, SYKP İl Başkanı Erhan Sevim, Halkevleri, Sol Parti Kocaeli İl Yönetimi ve Dersimliler Derneği Yönetim Kurulu katıldı.

Düzenlenen açıklamada konuşan Kocaeli HDP İl yöneticisi Selda İlgöz Kocayiğit şu sözleri kaydetti: “15 Ocak Çarşamba saat 15:00 sıralarında İstanbul HDP il binasına silahlı saldırı düzenlendi. Kimliği belirsiz bir kişi il binasına 7 el ateş ederek biraz ilerideki karakola sığınmıştır.

BU BİREYSEL BİR HAREKET DEĞİL

Bugün burada toplanma sebebimiz bizim açımızdan son derece üzücüdür. Dün İstanbul il binasında arkadaşlarımız faaliyetlerini gerçekleştirdiği sırada bir kişinin silahlı saldırısına maruz kalmışlardır. Şans eseri kimsenin can ve mal kaybına sebep olmamıştır. Çok kötü bir sonuç da olabilirdi. Elindeki silahla il binasının içine de ateş açabilirdi. Bu kişi saldırıdan iki gün önce İstanbul il binasına gelmiş, il binasında oturmuş, çay içmiş, bir takım temelsiz konuşmalar yapmış. İstanbul İl binasındaki arkadaşlarımız kendisiyle konuşmuşlar, usulünce çıkıp gitmiş. İki gün sonra saldırı için tekrar gelmiştir. Kuşkusuz ki bu saldırının münferit olmadığını, saldırganın kendi kişisel fikrinin, yöneliminin olmadığını, bunu en iyi bilenin geçmiş dönemde de benzer saldırılara maruz kalmış HDP olarak söyleyebiliriz. Bu sıradan, bireysel bir hareket değil. Bir kişi gündüz vakti gelip İstanbul İl binamıza ateş açıp elini kolunu sallayarak ilçe emniyete teslim olabiliyor.

CUMHURBAŞKANI VE İÇİŞLERİ BAKANI’NIN SÖYLEMLERİ

Sabahtan akşama kadar, Cumhurbaşkanı’ndan, İçişleri Bakanı’na kadar HDP’ye yönelik sarf edilen kışkırtıcı sözler toplum nezdinde böyle bir fiile, harekete dönüşüyor. Biz siyasal bir partiyiz ve yapmış olduğumuz tüm demokratik çalışmalar politik faaliyetlerimizin sonucudur. Faaliyetlerimizin kendilerinin önünü kestiğini düşünen iktidar bloğunun bize karşı kurduğu söylemler insanları kışkırtmaya dönüktür. Bu saldırı eylemi de kışkırtmaların, tahammülsüzlüğün, tıkanmışlığın bir sonucudur. Bunların önüne geçilmesinin yolu da bu ülkede demokratik mücadeleden vazgeçmeyen bizim gibi partilerin varlığını tanımaktır. Tahammülsüzlüğün, tıkanmışlığın sonucu iktidarlarının, menfaat alanlarının daralmasıyla birlikte kendilerinin bir kayba gitmesini görmeleriyle beraber saldırılar daha da çok artacaktır, bunun farkındayız. Saldırının her türlüsünü deniyorlar. Bu anlamda tüm saldırıları boşa çıkacaktır.

BİZDEN KORKUYORLAR

Bizler demokratik mücadelemizi yükseltmeli, meşru siyaset alanımızı genişletmeliyiz. Selahattin Demirtaş'ın "Devran" kitabından sahneye uyarlanan tiyatro oyununun onlar üzerindeki yıkımını gördük en son. Her gün bununla ilgili açıklamalar yapıyorlar. Son derece normal bir faaliyetin onlar üzerinde nasıl yıkıcı bir etki yarattığını gördük. Sesimizi yükseltmemizden, yan yana oluşumuzdan, bizden korkuyorlar. Son dönemlerde siyasi iktidarın dili, tartışma yöntemi, Halkların Demokratik Partisi'ni hedefe koyması bu kişilerin partimize dönük saldırıları için cazip bir fikre dönüştürmüştür. Bunların her biri çeteci, mafyacı olabilirler ama Türkiye’nin dili, siyasi iklimi ve oluşturulan zemini bunun ana kaynağıdır. Siyasi iktidarın bu dilinden, yönlendirme biçimlerinden uzak durarak Türkiye’deki demokratik, barışçıl siyaset yapma zeminini sağlamaya davet ediyoruz. Bu yöntemin, bu tip saldırıların Türkiye’nin demokrasisi, barışı ve siyasetine katkısı olmadığı gibi Türkiye’yi gitgide çatışmaların ve iç savaşın zeminini oluşturan hale getirdiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu yöntemlerle geri adım atmayacağımızı ve her defasında daha ciddi karşı duruş sergileyeceğimizi, kenetleneceğimizi bilmeliler.

DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ

Bu saldırılar hangi odaklar tarafından planlanıyorsa bu yol ve yöntemlerden vazgeçmelilerdir. Tam tersine Türkiye’nin rahatça tartışılacak konularını, her yerde özgürce tartışılabileceği bir zemin hazırlanmalıdır. Şimdiye kadar diz çökmedik, bundan sonra da diz çökmeyeceğiz. Biz bu saldırıları daha önce de gördük. Defalarca bu çeşit saldırıların karşısına dikildik. Milletvekillerimiz, sözcülerimiz bu saldırıların mağduru oldu, hayatlarını kaybedenler oldu. Şimdiye kadar hiçbir yerde diz çökmedik. Bu çeşit saldırıları bize yöneltenler, diz çökmeyeceğimizi de gayet iyi biliyorlar. Bu saldırının açık bir adresi var. Siyasal iktidar sıkıştığı yerde., kendi tabanında bile kaybetmeye başladığı yerde ülkenin coğrafyasını, buradaki siyaset zeminini başka bir zemine kaydırmak istiyorlar. Bu yüzden bu saldırılar bu kadar kolay yapılıyor. Bu saldırganı yönlendirenler ve arkasında duranlar, ne şimdiye kadar diz çöktük ne bundan sonra diz çökeriz. Saldırıyı yapanlar bilmelidirler ki bizler sadece kendimizi değil bu ülkedeki bütün özgürlük ve demokrasi değerlerine ve bu güçlerin sözlerini ve sözcülerini sahiplenmeye devam edeceğiz.

ZAMANLAMA TESADÜF DEĞİL

Tüm demokrasi güçlerini HDP ile yan yana durmaya çağırıyoruz. Buradan açık çağrı yapıyoruz, demokrasi ve emek güçlerine sesleniyoruz; bundan sonra olacak her şeyin sorumlusu siyasal iktidar olacaktır. Pazar günü 19 Ocak, Hrant Dink’in katledildiği gün. Bu saldırılar, bu zamanlamalar tesadüfi değil. Bu coğrafyada demokrasiye en acı saldırıları gerçekleştirdiler. HDP’ye yönelik yapılan saldırılar ve tüm saldırılar aslında emek ve demokrasi güçlerine yönelik yapılmış saldırılardır. Kabul etmek gerekir ki, HDP bu ülkede rahat ve özgür bir şekilde siyaset yapmadığı sürece, yani Kürt sorunu adil ve demokratik bir şekilde çözülmediği, emekçiler, demokrasi güçleri sözlerini rahatça söyleyemediği sürece, hiç kimse özgür olamayacaktır. Ya hep beraber bunları geri püskürteceğiz veya hep birlikte faturasını ödemeye devam edeceğiz. Biz HDP olarak bu konuda üzerimize düşeni yapmaya bundan sonra da yapılması için elimizden geleni ortaya koymaya devam edeceğiz.

OMUZ OMUZA DURMAYA DAVET EDİYORUZ

Bütün emek ve demokrasi güçlerini de bu saldırılara karşı tavır almaya ve HDP ile yan yana, omuz omuza durmaya çağırıyoruz. Demokrasiye olan inancımızı sürdürecek ve asla bu tür saldırılara mahal vermeyeceğiz. Bu konuda çabalarımızın önünü hiçbir şekilde kesemeyecekler. Mücadele etmeye devam edeceğiz. Son olarak saldırganla ilgili; İstanbul İl örgütümüz bu saldırgan hakkında suç duyurusunda bulunacaktır. Ellerinde kendisine ilişkin kayıtlar da var olduğu söylendi. Biran önce tutuklanmasını ve yargılanmasını, bundan sonra, yargıda ve karakolda bu tip saldırılara tevessül edebilecek kişileri cesaretlendirici davranışlardan kaçınılmasını öneriyoruz. Oluşacak daha vahim sonuçların hiç kimseye faydasının olmayacağını hatırlatıyoruz. HDP adına tekrar bu saldırıyı kınıyoruz.”

Anahtar Kelimeler:
HDP Kocaeli İl Yönetimi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Esnaf 2020-01-16 18:08:43

kocaelide pkk yandaşlarınıda bu esnada görmüş tanımış olduk

banner1048

banner354

banner599

banner820