banner881
banner887
banner883
23 Ekim 2018 Salı 15:26
Gebze'ye tıp fakültesi açılsın
banner728

İyi Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan  Gebze'ye tıp fakültesi açılması için kanun teklifi verdi

Kanun Teklifi’nin gerekçesinde;

“Gebze'ye üniversite yapılması geç kalınsa da gerçekleşmiş, ancak bu üniversite bünyesinde Tıp Fakültesi’nin hala açılmamış olması büyük bir eksiklik olmuştur.” diyen Türkkan, “Gebze'de yer alan bir üniversitenin uhdesinde bir Tıp Fakültesi olması zorunludur. Dilovası gibi, kanser vakalarının tavan yaptığı bir ilçenin komşusuna yapılan bir üniversitede Tıp Fakültesi’nin bulunması olmazsa olmazdır.” ifadelerini kullandı.

Türkkan teklifinde; “Bir sanayi kenti olan Kocaeli’nde, iş kazalarının oldukça sık yaşandığı Gebze gibi Organize Sanayi Bölgesi’nin bulunduğu bir ilçede bu kazalar nedeni ile meydana gelen yaralanmalara kısa sürede müdahale etmek ve ayrıca nüfusu gittikçe artan bu ilçe ve çevresinde yaşayanların muayene ve tedavileri için Gebze Teknik Üniversitesi bünyesinde bir Tıp Fakültesi açılmasına ihtiyaç vardır.” dedi.

İşte İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın kanun teklifi:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

6562 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun teklifim ve gerekçesi ekte Başkanlığınıza sunulmuştur. Gereğini arz ederim. Saygılarımla.23.10.2018

Lütfü TÜRKKAN

Kocaeli Milletvekili

İYİ Parti Grup Başkan Vekili

GENEL GEREKÇE

Gebze Teknik Üniversitesi, 21/10/2014 tarihinde kabul edilen 6562 No’lu kanun ile kurulmuştur. Bu üniversitede, Rektörlüğe bağlı olarak;Temel Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İşletme Fakültesi,Enerji Teknolojileri Enstitüsü, Biyoteknoloji Enstitüsü, Nanoteknoloji Enstitüsü, Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü, Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü,Savunma Teknolojileri Enstitüsü, Bilişim Teknolojileri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü yer almaktadır.

2016-2017 yılında yapılan, yaklaşık 6 bin öğrencisi olan üniversiteler sıralamasında Sabancı ve Koç Üniversiteleri’ni geride bırakarak 1.sırada yer alan Gebze Teknik Üniversitesi, tüm üniversitelerin genel sıralamasında 5.sırada, Tıp Fakültesi olmayan üniversiteler arasında da ODTÜ’den sonra en iyi 2.üniversite olarak yer almıştır.

Kocaeli‘nin Gebze ilçesi, 400 bine yaklaşan nüfusuyla pek çok ilimizden daha kalabalık bir ilçemizdir. Turizm potansiyeliyle, sanayisiyle, ekonomik kapasitesiyle, İstanbul ve Kocaeli gibi iki büyük şehrin arasında yer alan, her türlü ulaşım kolaylığına sahip (kara, deniz, hava ve demiryolları), oldukça stratejik önem taşıyan, sürekli göç alan, Anadolu'nun bir çok ilinden daha büyük bir ilçedir.

Nüfusu her geçen gün biraz daha artan Gebze, İstanbul'a en yakın ilçelerden biridir ve adeta bir geçiş güzergâhındadır. Gebze ve çevresinde bulunan Çayırova, Darıca, Dilovası, Körfez ilçeleri ile Gebze'ye yakın İstanbul'un ilçeleri Pendik, Sultanbeyli, Kartal ve Tuzla'da liselerden mezun öğrenci sayısı yaklaşık 500 bini bulmaktadır.

Sırf bu tablo göz önüne alındığında bile Gebze Teknik Üniversitesi’nin gittikçe daha çok öğrenci çekeceği ortadadır.

üniversite yapılması geç kalınsa da gerçekleşmiş, ancak bu üniversite bünyesinde Tıp Fakültesi’nin hala açılmamış olması büyük bir eksiklik olmuştur.

Gebze'de yer alan bir üniversitenin uhdesinde bir Tıp Fakültesi olması zorunludur. Dilovası gibi, kanser vakalarının tavan yaptığı bir ilçenin komşusuna yapılan bir üniversitede Tıp Fakültesi’nin bulunması olmazsa olmazdır.

Bir sanayi kenti olan Kocaeli’nde, iş kazalarının oldukça sık yaşandığı Gebze gibi Organize Sanayi Bölgesi’nin bulunduğu bir ilçede bu kazalar nedeni ile meydana gelen yaralanmalara kısa sürede müdahale etmek ve ayrıca nüfusu gittikçe artan bu ilçe ve çevresinde yaşayanların muayene ve tedavileri için Gebze Teknik Üniversitesi bünyesinde bir Tıp Fakültesi açılmasına ihtiyaç vardır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Yapılan düzenleme ile Gebze Teknik Üniversitesi bünyesinde yer alan akademik birimlere Tıp Fakültesi’nin eklenmesi öngörülmüştür.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

21/10/2014 TARİHLİ VE 6562 SAYILI YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI TEŞKİLATI KANUNU İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1– 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’nun ek 19’uncu maddesinin (j) bendindeki “Sosyal Bilimler Enstitüsünden” ibaresinden sonra (k) bendi getirilmiş ve Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan “Tıp Fakültesinden” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu kanunun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir 2018-10-23 23:31:00

Sayın vekile hakvermekle birlikte bir sorum olacak,acaba kendileri KOÜ tıp fakültesinde neler olup bittiğini de inceleyebilirler mi,rektörü de süper başarısız buluyorum,valiyi de yardımcılarını da,acaba yönetimsel ciddi zaafiyetler vardır da makamlarından dolayı görülememektemidir?

Avatar
xutkux41 2018-10-23 21:37:51

Sayın Türkkan ' a çağrımdır. Tıp Fakültesi ile beraberinde kesinlikle Eczacılık Fakültesi ' de açılması gerekiyor.
İstanbul ' dan sonra Bolu ve Zonguldak illerine kadar Kocaeli Üniversitesi dahil hiç bir yerde Eczacılık Fakültesi yok. Önemli bir konudur. Dikkate alınması.

banner846

banner820

banner354

banner482

banner599

banner879

banner328