banner1046
10 Ekim 2019 Perşembe 13:10
Ensar’a sesini  çıkarmadı,  dünya taciz  verilerini paylaştı!

“Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, dünyada her 3 kız çocuğundan 1'inin ve her 5 erkek çocuğundan 1'inin istismara uğradığı, sadece Avrupa'da 18 milyon çocuğun cinsel istismara, 44 milyon çocuğun fiziksel şiddete, 55 milyon çocuğun duygusal istismara maruz kaldığı ifade edildi” diyen AKP Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:“Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; bilindiği üzere İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu tüm partilerin ortak ittifakı ve kararıyla Çocuk Hakları Alt Komisyonunu 3 Temmuz 2019 tarihinde kurmuştur. Komisyon, ilk toplantısında Başkan olarak görevi şahsıma tevdi etmiştir. Gazi Meclis çatısı altında bir ilk olan bu komisyonumuz, çocuklarımızın yüksek yararını önceleyen başta yaşam hakkı, sağlık, eğitim, güvenlik, barınma gibi konulardaki çalışmalarına hızlıca başlamıştır; ilk olarak Bağlum Çocuk Destek Merkezine inceleme ziyareti, arkasından Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün bilgilendirilmesi şeklinde bir toplantı gerçekleştirmiştir.

5 ERKEK ÇOCUĞUNDAN 1'İ

Bununla birlikte, Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin kabulünün 30'uncu yıl dönümü nedeniyle 25 Eylülde UNICEF'in New York'ta Birleşmiş Milletlerde düzenlediği yüksek düzeyli anma etkinliğine katılım sağladık. Bu anma toplantısında Birleşmiş Milletler 74'üncü Genel Kurul Başkanı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, UNICEF direktörü ve barış elçisi Malala Yousafzai ve sözleşmeyi ilk onaylayan ülkelerin temsilcileri konuşma yaptılar. Toplantıda şunlara değinildi: EUROPOL'ün verilerine göre 2014 yılından itibaren 10 binin üzerinde göçmen çocuğun Avrupa Birliği topraklarında kaybolduğu belirtildi, bu çocukların çeteler tarafından seks işçiliğine, köleliğe ve organ mafyasının ağına düşebileceği uyarısı yapıldı. Yine bu toplantıda İsveçli yetkililer ülkelerinde 100 bin mülteci çocuğun kayıp olduğunu raporladı ve aynı zamanda INTERPOL'ün verilerine yer vererek her gün 1 çocuğun kaybolduğu ifade edildi. Ayrıca, Dünya Sağlık Örgütünün verilerine de yer verilerek dünyada her 3 kız çocuğundan 1'inin, her 5 erkek çocuğundan 1'inin istismara uğradığı, sadece Avrupa'da 18 milyon çocuğun cinsel istismara, altını çiziyorum…

1 YILDA 12 BİNDEN FAZLA ÇOCUK…

Bu verileri tekrarlamak istiyorum: Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, dünyada her 3 kız çocuğundan 1'inin ve her 5 erkek çocuğundan 1'inin istismara uğradığı, sadece Avrupa'da 18 milyon çocuğun cinsel istismara, 44 milyon çocuğun fiziksel şiddete, 55 milyon çocuğun duygusal istismara maruz kaldığı ifade edildi. Yine, başka bir rapora yer verildi ki o da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine sunulan ‘Çocuklar ve Silahlı Çatışma’ başlıklı rapor. Bu, 2018 yılında çatışma bölgesindeki çocuklarla ilgili ağır ihlallerin konu olduğu bir rapor. 20 ülkenin verileri burada. Başta Suriye, Irak, Filistin ve Yemen gibi birçok ülkenin olduğu verilerde 24 bine ulaştığı ifade edilmiştir. Bunun dünya genelindeki çatışma bölgelerinde ise geçtiğimiz yıl 12 binden fazla çocuğun öldürüldüğü ya da yaralandığı ifade edilmiştir.

DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ

Yine, aynı toplantıda Ürdün kamplarında büyümüş Suriyeli bir mülteci kız çocuğu olan ve barış elçisi olarak seçilen Muzoon Almellehan ile bir görüşme gerçekleştirdik. Kendisi bir konuşma yaptı. Bu görüşmesinde kendisinin Cumhurbaşkanımızı çok sevdiğini, nedenini sorduğumuzda Türkiye'de çok uzun yıllar Suriyelileri, çok sayıda Suriyeliyi barındırdığını, eğitim, sağlık ve güvenlik noktasındaki desteklerinden dolayı kendilerine teşekkür etmek istediğini ifade etti ve görüşme talebini bizlere iletti. Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Birleşmiş Milletlere üye ülkelerin kararıyla 2012 yılından itibaren 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Bu karar da Türkiye, Kanada ve Peru'nun önderliğiyle anılmıştır. Yine, ekim ayının ilk pazartesi günü Dünya Çocuk Günü olarak kutlanmaktadır. Ülkemin ve tüm dünya çocuklarının bu anlamlı günlerini en içten dileklerimle kutuluyorum.

ÖYLE BİR İNANCIN MENSUPLARIYIZ Kİ…

Çocukların sorumluluk sahibi, bilinçli, nitelikli bireyler olarak yetiştirilmesinin toplumun bugünü ve geleceği için çok önemli olduğunun altını çizmek istiyorum. Ayrıca kız çocuklarının geleceği şekillendiren ve toplumları dönüştüren bireyler olmaları sebebiyle önlerindeki engelleri kaldırmak hepimizin sorumluluğudur diyorum. Bu sorumluluk ve bu bilinç medeniyetimizden ve inancımızdan aldığımız çok önemli bir mirastır. Her birimiz kız çocuklarının diri diri gömülmesini yasaklayan ve ortadan kaldıran bir inancın mensuplarıyız. Yine, öyle bir inancın mensuplarıyız ki ‘Bir şey ikram edilecekse ilk önce kız çocuklarından başlayın.’ diyen ve kuşu ölen bir çocuğa taziyeye giden bir Peygamber'in ümmetiyiz. Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; bir ayı geçen Diyarbakırlı annelerin evlat nöbetlerinde tarifi imkânsız acılarına şahit oluyoruz.

SİYASET ÜSTÜ BİR KONU

Diyarbakır'da başlayan sessiz çığlık bugün güçlü bir sese dönüşmüştür. Bu duruş ve cesaret, terör örgütlerine ve onun siyasi uzantılarına karşı onurlu annelerin başkaldırısıdır. Tarih Diyarbakır'daki anneleri ve teröre meydan okuyan direnişleri saygıyla yazacaktır. Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Türkiye, 2023'e doğru tarihsel yürüyüşünde yani Türkiye'mizin, cumhuriyetimizin 100'üncü yılında ülke nüfusunun üçte 1'ini oluşturan göz bebeğimiz, cennet kokularımız çocuklarımızın mutlu, huzurlu, güven içinde, yarına umutla bakan, annelerinden, ailelerinden hiçbir sebeple koparılmayan, hiçbir kötü emele alet edilmeyen evlatların ülkesi olma yolunda ilerleyecektir. Bunun gerçekleşmesi için hepimize, bizlere, 82 milyona, özellikle buradaki tüm milletvekili arkadaşlarımıza… Farklılıklarımızı sıfırlayarak siyaset üstü ve vicdani bir konu olarak ele alacağız. Bunu da gerçekleştireceğimize inancım tamdır.

TERÖR MAĞDURU ÇOCUKLAR

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın her zaman vurguladığı gibi, çocuk dünyanın her yerinde masumiyetin simgesidir diyor, Dünya Çocuk Günü'nü, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü'nü en kalbî duygularımla tekrar kutluyorum. Artık, Nupelda'nın, Yasin Börü'nün, Nurcan annenin ve 11 aylık bebeğinin ve diğer tüm terör mağduru çocukların ve her türlü mağduriyete maruz kalmış çocuklarımızın olmadığı bir ülkede sadece çocuklarımızın başarısını andığımız, konuştuğumuz, kutladığımız özel günlerimiz ve özel haftalarımız olsun diyor, Gazi Meclisi saygıyla selamlıyorum.”

Son Güncelleme: 10.10.2019 14:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir 2019-10-10 15:33:20

Ben Akpli yetkili bir konumda olsaydım bu haysiyet düşmanlığını yapan Ensardakilere meydana toplar tüm halkıda çağırır yüzlerine tükürttürür,savcılığa suç duyurusunda bulunurdum,o kadar tükrüğe rağmen utanmadılar yüzlerindeki ve ruhlarındaki kirlerin çıkmadığı gerekçesiyle!

Avatar
İZMİTLİ 2019-10-10 13:54:40

Ensar olayının vebali destek veren tüm siyasilerin sırtındadır.

banner1048

banner354

banner1152

banner599

banner820