banner980
20 Ocak 2020 Pazartesi 12:18
Çöp tesisinde AKP'nin yapamadığını, CHP yapıyor!
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın katı atık tesisinin, halk diliyle çöp fabrikasının Kandıra’ya yapılacağını açıklaması sonrası, en büyük tepki muhalefetten değil, AKP’de aktif görev yapan isimlerden gelmişti. Bu açıklamalar, Kandıralıları ayaklandırmıştı. Ve dün bir eylem gerçekleştirildi Kandıra’da. İzmit Kandıra Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği’nin (İZKANDER) çağrısıyla Sarıhocalar köy meydanında yapılan eyleme CHP İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Acurman, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, İYİ Parti ilçe başkanları ve bu partilerin temsilcileri de destek verdi. Sosyal medyadan çöp fabrikasına tepki gösteren isimlerden biri olan Erdoğan Şentürk’ün dışında, sosyal medyada çöp fabrikası karşıtlığı yapan, eyleme katılacağını söyleyen AKP’li meclis üyeleri eylemde yoktu. 
 
AKP’LİLER BÜYÜKAKIN’A BAYRAK AÇTI
Peki CHP, bu konuda ne düşünüyor. Daha önce CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’dan demeç almıştık. Sarıbay, bu tesisle ilgili akademik odalardan görüş alınmadan yapılmak istenmesini doğru bulmadığını dile getirmişti. Ancak körü körüne, tam bilgi edinmeden de bu tesise karşı net bir tavır ortaya koymaktan sakınmıştı. Tahir Büyükakın da bu tesisin Kandıra’da kesinkes yapılacağını belirtmemiş, ÇED sürecinin olduğunu dile getirmiş, bölgede çalışma yapılmasından kaynaklı köy halkının durumdan haberdar olup konuyu kamuoyuna yansıtmasından dolayı, Kandıra’da çöp tesisi yapma düşüncesini açıklamak durumunda kalmıştı. Yani henüz ortada net bir şekilde “Bu tesis, buraya yapılacak” diye bir şey yok. Gebze Balçık’a yapılacak depolama alanına herhangi bir tepki gelmezken Kandıra’daki tesisle ilgili tepkiler arttı. AKP’li isimler dahi bu tesisle ilgili adeta Büyükakın’a karşı bayrak açtı. İYİ Parti de bu bölgede çöp tesisi kurulmasına karşı olduğunu ifade etti. Ancak CHP’de durum farklı. CHP, yarın bir toplantı gerçekleştirecek ve konuyu enine boyuna tartışacak. Ellerinde bir çözüm önerisi olmadan “Bu tesis buraya yapılamaz ya da yapılabilir” demeyecek.
 
“TOPLANTIDA TARTIŞMAYA AÇACAĞIM”
Gazetemize konuşan CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, Başkan Tahir Büyükakın’ın, muhalefet gruplarına hiçbir şey danışmadan tesisin Kandıra’da kurulacağını açıkladığını belirterek, “Bize ‘Buna, hep birlikte oturup, konuşup karar vereceğiz’ demişti. Böyle bir şey olmadı. Tahir Bey’in hatası bu” dedi. Taşdemir, yarın yapacakları toplantıya konuya vakıf akademik isimleri de çağıracaklarını, uzun uzun bu konuyu tartışıp, ellerinde bir çözüm önerisiyle konuşacaklarını dile getirdi. İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç ile görüştüğünü, ondan da bilgi aldığını belirten Taşdemir, “Burada bir yakma ve bertaraf tesisi değil, ayrıştırma ve depolama tesisi kurulacak. Bunlar kısa vadeli çözümler. Yakma ve bertaraf tesisinin maliyeti 2,5 milyar lira. Büyükşehir’in şu an bunu yapacak bütçesi yok. Bu nedenle geçici bir çözüm üretiyorlar. Ama evde ya da yerinde ayrıştırma gibi bir yöntem çok daha etkili ve az maliyetli olacaktır. Ben bunu da yarınki toplantıda tartışmaya açacağım” dedi.
 
“ÇÖP SORUNU DA KENTİN BİR GERÇEĞİ”
Taşdemir, şunları kaydetti: “Birincisi bize danışmadı burayı Tahir Bey. Özellikle seçildikten sonra kendisini ziyaret ettiğimizde ve sonrasında birkaç kez görüşmemizde bize, ‘Buna, hep birlikte oturup, konuşup karar vereceğiz’ demişti. İkincisi ben bu konuyla ilgili partideki milletvekilleriyle, il başkanımızla görüştüm, bu konuda hiç birimizin şu aşamada açıklama yapmasının doğru olmadığı, oturup ilk önce ne yapıldığını bir anlamamız gerektiğiniz, ona göre çözüm önerisiyle gidilebilecek bir şekilde çalışma yapmak gerektiğini konuştuk. Bununla ilgili de milletvekillerini, il başkanını ve Büyükşehir Belediye Meclis grubunu, 21 Ocak Salı günü (yarın) toplantıya çağırdım. Toplantı saat 16.00’da yapılacak. Bu konuda oturup uzun uzun konuşacağız. Bu konuda akademik bilgisi olan 2-3 ismi de davet ettik. Hep birlikte bu konuyu görüşüp ne yapabiliriz, ne öneri getirebiliriz, yapılan yer doğru mu, yanlış mı, tartışacağız. Tamam yanlış ama bununla ilgili mantıklı bir çözüm de üretmek lazım. Sonuçta çöp sorunu da kentin bir gerçeği.
 
“TAMAM, YANLIŞ DA PEKİ NERESİ DOĞRU?”
Ben şunu çok doğru bulmuyorum; bir anda atlayıp, yok şurası doğru, burası yanlış demeyi. Tamam yanlış da peki neresi doğru? Biz direk karşı çıkmayacağız, körü körüne muhalefet yapmayacağız. Evet, Sayın Başkan’ın tüm muhalefet partilerine de mutlaka danışması gerekirdi, kesinlikle danışmadı ama biz yine de araştıracağız, bununla ilgili toplantı yapacağız. Çözüm üretmeye çalışacağız. CHP olarak biz bir yeri öneremeyiz, nokta yer belirleyemeyiz. Çünkü bizim elimizde bununla ilgili veriler yok. Biz mülkiyetleri bilmiyoruz. Atıyorum, kafadan bir yer söyleyeyim; Kartepe… Biz Kartepe’de, o bölgedeki yer Ahmet’e mi ait, Mehmet’e mi ait bilemiyoruz ki. Mülkiyetler var, bundan dolayı kamulaştırmalar çıkıyor. Bunların hepsini bilen yetkili kurum, Büyükşehir’in başında duranlar. Dolayısı ile biz şurası olsun diyemeyiz ama bilimsel yönden çeşitli öneriler getireceğiz.
 
“MUHAMMET SARAÇ İLE GÖRÜŞTÜM”
Bu konuda İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç ile de görüştüm ben. Gerekli bilgileri ondan da aldım; ‘yer durumu nedir İZAYDAŞ’ta, kapasitesi ne durumda?’ gibi bilgileri. Şimdi onun söylediklerini düşünüyorsun, bu yapacakları yeri düşünüyorsun, çelişkiler de var. Bu Kandıra, Gebze gibi yerlerde yapılacak tesisler, 5-6 sene, en fazla 10 sene ömrü olan yerleşmiş. Sonra, bunlar kısa vadeli çözümler. Daha köklü çözümler getirmek lazım. Bugüne kadar sürekli yer değişimleri yaptılar, buna para harcadılar, bu konuda muhalefeti hiç dinlemediler, hep kafalarına göre hareket ettiler. Muhalefet doğru söyler değil ama sonuçta fikir alışverişi her zaman iyidir. Doğruyu o şekilde bulabiliyorsun. Bu anlamda biz yarın il başkanımızı, milletvekillerimizi, bir de Büyükşehir grubunu toplantıya davet ettim. Bu konuda uzun uzun oturup konuşacağız. Gerekirse nasıl bir çalışma yapacağımıza, ne öneri getireceğimize karar vereceğiz.
 
“TAHİR BEY’İN HATASI ŞU…”
Tahir Bey’in hatası şu; bize de söyleyip alt yapısını oluşturmadan gazetecileri çağırıyor, gazetecilere yer açıklıyor masa başında. Oranın planlarıyla ilgili mesela benim dikkatimi çeken; şimdi orada karşıda Gıda İhtisas OSB var. Yanında cezaevi var. Cezaevinin hemen bitişi, bundan 5-6 sene önce konut imarına açıldı, yani kurulmak istenen çöp tesisinin bulunduğu alan ile bu imara açılan alan arasında 2-3 kilometre ya vardır ya yoktur. Şimdi sen oraya konut imarı veriyorsun, konut yapmamışsın ama 5000’lik planlarda imara açmışsın. Bu tarafına çöp tesisi yapıyorsun. Diğer yandan Karadeniz’e kıyı Kandıra’nın turizm kenti olmasını söylüyorsun. Çöp algısı o kadar kötü bir algıdır ki belki hiçbir zararı olmasa bile Kandıra’dan yer almayı, satmayı, ilçeye yatırım yapmayı düşünen insanların kafasında direk şu olacak; Kandıra’da çöp fabrikası var. Olamaz demiyorum bakın, mutlaka olabilir, bu bir ihtiyaç ama bence bu konuda muhalefet gruplarını, milletvekillerini, kentin dinamiklerini, akademik odaları dikkate alması lazımdı. O açıklamayı, akademik odalarla neden yapmıyorsun mesela.
 
“SADECE KANDIRA’DA DEĞİL, GEBZE’DE DE YAPILACAK”
Çöp tesisi sadece Kandıra’da değil, Gebze Balçık’ta da yapılacak. Gebze’deki hiç konuşulmuyor bile mesela. 2 depolama alanı yapılacak. Buralarda yakma ve bertaraf işlemi olmayacak. Ayrıştıracaklar, ayrıştırıp geri dönüşüme kazandırılabilecekleri kazandıracaklar, geri kalanı ise toprağın altına gömecekler. Sistem bu. Sıkıntı da bu zaten. Kandıralıların tepkisi de o. Hani bir yakma, bertaraf falan olsa tamam. Şimdi burada iki tane nokta belirlemişler. Bir tanesi Gebze Balçık köyü, orası zaten sanayileşmiş, köylükten falan çıkmış. Diğeri de Kandıra… Biz geçmiş dönem Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile kavga ettiğimizde hep şey diyordu, ‘Bir bertaraf tesisi kurulacak.’ Baktılar 2,5 milyar lira maliyet çıkıyor, bunun altından kalkamadılar. Bunu şimdi çeşitli noktalara küçük ölçekli bertaraf tesisi kurma olayına dönüştürdüler. Bu noktaya geldiler. Ama onu da kurmak için para lazım. O da yok şu anda. Bunlar da diyorlar ki ‘3-5 sene sonra onu yaparız, şu anda geçici çözüm olarak depolamayı yaparız.’ Olayın özü bu aslında. Ben bunu Muhammet Saraç ile de görüştüm, ondan bizzat aldım bu bilgileri de. Şu anda geçici çözüm yapıyorlar aslında.
 
“ASIL KALICI ÇÖZÜM…”
Asıl kalıcı olan çözüm; birincisi ayrıştırma, hatta mümkünse -bunu dile getireceğiz- evde ayrıştırma sistemine yönelik çalışma. Avrupa bu şekilde yapıyor. İkincisi, yerinde ayrıştırma. Atıyorum, Kandıra’nın çöpünü Kandıra’ya toplarsın, Gebze’yi Gebze’ye, Kartepe’yi Kartepe’ye, Körfez’i Körfez’e… Bizim önerimiz, düşüncemiz bu. Her ilçede belirlenen boş arazilerde ayrıştırmayı yaparsan, boş yere nakliyeden tasarruf edersin. Mesela, Körfez’deki bir çöpü, Kandıra’ya kadar taşıyacaksın, orada ayrıştıracaksın. Ne gereği var, Körfez’de bir sürü boş alan var. Orada ayrıştırmayı yap, geri dönüşüme kazandırdıklarınızı ayırdıktan sonra en son kalan kısmı yine çöp tesisini yapacağın yere taşı. Bu da maliyetin düşmesine sebep olur. Yakma ve bertaraf için düşündükleri tesisi zannedersem bütçeden dolayı yapamıyorlar şu an. Ne zaman yaparlar bilemiyorum. 2,5 milyar lira para yapıyor bir bertaraf ve yakma tesisi."

AKP İLE CHP'NİN DEĞİŞEN TARZI
Evet, Taşdemir'in de açıklamalarından görüldüğü üzere, CHP'nin yapmadığı muhalefeti, İzmit Belediyesini kaybederek kısa sürede muhalefete alışan AKP'li kimi isimler yaparken AKP'nin "Çöp tesisiyle ilgili bir araya gelip, müzakere edelim, tartışalım, doğrusunu yanlışını ölçüp tartıp, çözüm önerisi ile konuşalım" şeklinde almadığı tavrı, CHP alıyor. Yerel seçimler sonrası, kentimizdeki iktidar ile muhalefetin tarzı bir hayli değişmiş görünüyor!
Son Güncelleme: 20.01.2020 17:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner820

banner1040

banner599

banner482