banner1046
banner1038
15 Şubat 2020 Cumartesi 09:22
CHP’nin 3 adayı yan yana: "Kongreden kol kola çıkacağız"

Cumhuriyet Halk Partisi İzmit İlçe Gençlik Kolları Kongresi 16 Şubat Pazar günü KYÖD’te yapılacak. Kongre için adaylığını ilk açıklayan Ahmet Sefa Aşkın olmuştu. Aşkın’ın ardından Ahmet Ömer Kavut ve seçime son bir hafta kala Kocaeli CHP İl Sekreteri Emre Gümüş de adaylığını açıklamıştı. Pazar günü yarışacak olan 3 adayla Kuzgun Kafe’de bir araya gelerek kongre sürecini konuştuk. Gençler gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

Adaylık kararını nasıl aldınız?

Ahmet Sefa Aşkın: Yaklaşık 1 sene önce ekip arkadaşlarımızla toplanıp bir yola çıkmak istedik. İsim üzerinden gitmedik. Yeni bir oluşum, yeni bir gençlik enerjisi yakalamak istedik. Bu toplantılar sonucunda benim ismim çıktı, diğer mahallelerde aldığımız destekle de.

Sefa bey daha önce de aday olmuştunuz, bir yenilgi almıştınız. Bundan ötürü bir tereddüdünüz olmadı mı?

Önceki seçimde 3 gün kala aday olmuştum. Bir tepki adaylığıydı. Bu dönem için hazırlığımı yaptım, gerekli çalışmaları yaptım. Bir tereddüdüm yok bu dönem için.

“DAĞINIK YAPININ KURTARILMASI GEREKİYOR”

Emre bey siz 1 hafta kala aday oldunuz. Daha önce Türkiye Değişim Hareketi’nde görev aldınız. Bunun öncesinde bir CHP geçmişiniz var mı?

Ben 1 hafta kala aday olmaya takılmıyorum çünkü ben 2 yıldır Gençlik Örgütleri İl Sekreteriyim zaten. Sahadayız, çalışmalarımızı yapıyoruz. CHP’ye üye olduğumdan beri de aktif görevler alıyorum. Türkiye Değişim Hareketi’nden önce CHP geçmişim yoktu sonrasında üye oldum. 2013-2015 yılları arasında il yönetim kurulu üyeliği yaptım. Biz de kendi arkadaşlarımızla oturduk, hem yaş itibariyle hem tecrübe itibariyle dağınık yapının kurtarılması gerekiyordu. Bu kavga, gürültü, küslüklerin toparlanması lazım. Hep bir arada seçimden sonra da hareket etmemiz lazım. Pazar günü de gençlerin desteğiyle bu yolu başarıyla sonuçlandıracağımıza inanıyorum.

İl yönetiminde görev alırken, il başkanlığına aday olmak yerine neden ilçe gençlik kollarına aday olma gereğinde bulundunuz?

Bazen görevleri kendiniz talep edemiyorsunuz, verildiği zaman kabul ediyorsunuz. Bir ekip siyaseti yapıyoruz, ekip arkadaşlarınız bir şey rica ettiğinde kabul etmek durumunda kalıyorsunuz. Bizim il gençlik kolları başkanı olmamız, il yönetim kurulu üyeliği yapmamız ya da ilçe gençlik kolları başkanı olmamız arasında hiçbir fark yok.

“YALNIZCA YÖNTEMLERİMİZ FARKLI”

Ahmet Ömer Kavut: Bizim adaylık geçmişimiz çok geçmiş dönemlere dayanıyor. CHP içerisinde biz gençlerle birlikte, ekiplerimizle birlikte bir siyasi yol izliyoruz. Arkadaşlarımız da dediği gibi biz bir yol izliyoruz yalnızca yöntemlerimiz farklı. Hem eski gençlik kolları başkanı görevinde bulunmuş büyüklerimizle görüştüm, daha sonra mahallelerde genç arkadaşlarımızla görüştük. Nasıl bir yapıya ihtiyaç duyduğumuza ortak akılla karar vermek istedik. Bu düşünceler doğrultusunda uygun profilde bir yönetim ve adayla yola çıkma kararı aldık. Ben aday olmayı istedim, arkadaşlarım da bu konuda beni önerdiler. Ortak alınmış bir karardı. Adaylığımızı açıkladıktan sonra da arkadaşlarımıza gidip kendimizi tanıttık, ifade ettik. Sağ olsunlar mutlu oldular, güzel bir hoşgörüyle karşıladılar.

Adaylık karar almanızda etkili olan bir sebep var mı?

Ahmet Ömer Kavut: Adaylık kararımı almamdaki en önemli sebep, bugün CHP İzmit İlçe Gençlik Kolları Üyelerine bakarsak şu an 743 olarak görünüyor. 2 sene önceki seçimlerde 800 küsürlerde, daha önceki dönemlerde ise bin küsürlerde. Düzenli olarak bir düşme var üye sayımızda. Biz şu an İzmit Belediyesi’ni almış durumdayız, yerel siyasette iyi bir konumdayız. Güzel bir noktadayken bu kentte, gençlerin siyasette aktif bir rol almaması bizi düşündürdü. Bu yapıyı düzeltmek için planlı ve programlı devam etmemiz lazım. Örnek vermek gerekirse biz bir sonraki hedefimizi KBB olarak açıklıyoruz ama bu sadece istemekle olmuyor. Bunun için planlı ve örgütlü bir yapıya ihtiyacımız var. Bu yapıyı tüm sokaklarda hissettirebilmemiz için aday olmamız gerektiğini, partimize en çok katkı sağlayabilecek yapıyı oluşturabileceğimizi düşündüğümüz için, bir çözüm bulabilmek için, küslüklerin kavgaların olmadığı bir yapı kurmak istiyoruz. Bu sebeple aday olma ihtiyacı duyduk.

Ahmet Sefa Aşkın: En etkili sebep mahallelerden gelen talep oldu. Mahalleler gençliğin dağınık olmasından şikâyetçi. Gittiğimiz mahallelerde kamuoyu araştırması yapmıştık adaylığımızdan önce, talep edildi bu. Ahmet Ömer’in de dediği gibi üye sayımızda müthiş bir düşme var. Geliştirmemiz, arttırmamız gerektiğini düşünüyorum ben de.

Emre Gümüş: Beraber yıllarca yol yürüdüğüm genç arkadaşlarımızın talebi üzerine bu işi en iyi şekilde yapabileceğimi düşündüğüm için aday oldum. Görev sürem bitene kadar da bu süreci tamamlayacağımı düşünüyorum. 743 üye sayısı çok az bir sayı, özellikle yaklaşık 1 yıl olacak bu üyenin artması lazım. Gençleri CHP’ye çekecek projelerin alt yapısını hazırladık. Bu adaylığımızın da başlıca nedenlerinden biri bu.

Seçim hazırlıklarına ne zaman başladınız?

Ahmet Sefa Aşkın: Ben 15 gün önce başlamadım özellikle bunu söylemek isterim. Daha önce de söylediğim gibi bir senedir üstünde durduğumuz bir konu. Gerekli çalışmalarımızı da mahalle mahalle yaptık. Ben bir sene öncesinden çalışmaya başladığım için de çalışmalarım konusunda da bir sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum.

Ahmet Ömer Kavut: Biz hazırlıklarımıza başlarken adaylık üzerinden bir hazırlığa başlamadık. Ben kendi hazırlıklarıma kendi kendime başladım. Benim başlangıcım kendimi bildim bileli diyebilirim. Adaylık sürecimiz başladıktan sonra da arkadaşlarımızla ekipsel olarak tüm mahalledeki gençlerle görüşüyoruz, ekip olarak hareket ediyoruz.

Emre Gümüş: Biz iki dönemdir bu gençlik örgütlerini yöneten kadronun içinde yer alıyoruz. Aday olduğumuz her süreçte de bu dönem de dâhil gerçekleştirdiğimiz 10 ilçe kongresinde görüldüğü gibi çok güçlü şekilde destek alıyoruz. 2 yıldır zaten sahadayız biz, 1 yerel 1 genel seçim atlattık. 28 senedir doğup büyüdüğüm İzmit sokaklarında geziyoruz. Bizim hazırlığımız her zaman vardı, bu hazırlıklarımızı da adaylığımızla taçlandırıyoruz. Ziyaretlerimizi yapıyoruz, rutin ziyaretlerimizle son dokunuşlarımızı gerçekleştiriyoruz.

Projeleriniz neler?

Ahmet Sefa Aşkın: Ben projelerimi şu an açıklamak istemiyorum. Kongre sonunda açıklayacağım. Basına da hazırlattığım kitapçıklarımı vereceğim. Gittiğim birkaç yerde açıkladım kulaktan kulağa yayılmış. Çünkü benim gerçekten güzel projelerim var.

Ahmet Ömer Kavut: Biz öncelikli olarak gençlik yapısındaki örgütlenmedeki azalmayı gidermek istiyoruz. Bir siyasi partiye üye olmasına rağmen apolitik duruş sergileyen birçok gencimiz var. Bu gençlerin siyasete kazandırılması için, gençlik örgütünün yanında olduğunu hissedebilmesi lazım. Öncelikle öbek öbek çalışmak istiyoruz. Mahalle mahalle örgütlenmeyi yayarak, her mahalledeki gençlerin kendi sorunlarını kendileri tartışıp çözebilecekleri mahalle meclisleri oluşturmak istiyoruz. Bunun dışında genç istihdam konusunda çok sıkıntılarımız var. Bugün bu ülkede üniversite mezunu olmasına rağmen atanamadığı için intihar eden çok gencimiz var. Bu gençlerimizin yanında olup yalnız olmadıklarını hissettirmemiz gerek. Bu sebeple de hem partilimiz olsun, hem belediyemiz olsun gençlerimize istihdam alanı oluşturabilecek işverenlerle bir araya getirebileceğimiz platformlar oluşturmak istiyoruz. Biz iş bulma kurumu değiliz ancak gençlik örgütü gençliğine sahip çıkarsa, parti büyüklerimiz de elini taşın altına koyacaktır. Bir sorunu çözmek istiyorsanız bu sorunu analiz etmeniz gerekiyor. Analiz edebilmek için de alanında uzman kişilerden yararlanmak gerekiyor. Bununla ilgili yapılabilecek en önemli şey çalıştaylardır. Genç işsizlik üzerine çalıştaylar yapmayı düşünüyoruz. Şimdilik projelerimizle ilgili bu örnekleri vereyim diğerlerini de pazar günü görürüz.

Emre Gümüş: Bizim de pazar günü dağıtacağımız kitapçıklarımız hazır. Kongre salonunda dağıtıp bilgilendirmek istiyoruz.

Partideki genç aday tartışmaları hakkında neler düşünüyorsunuz? Kemal Kılıçdaroğlu da özellikle genç adayların olması gerektiği üzerinde duruyor…

Ahmet Sefa Aşkın: Gençlik partinin öz gücüdür bence. CHP’de de bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Belki de bunu Türkiye’de yapabilen tek partiyiz biz. Gençlere yer verildiğini düşünüyorum ben ana kademede siyasetinde de. Ben de genç adaydan yanayım, her zaman gençliğin enerjisini kullanmamız gerekiyor.

Ahmet Ömer Kavut: Bu konuda kadrolar oluşturulurken öncelikli olarak niteliğe bakmak gerektiğini düşünüyorum. Gençlik her zaman önemli, gençlerin önü açılmalı ama gençliğin önü açılsın diye gençlik beklediği sürece başarıya ulaşılamayacaktır. Gençlik hedefledikleri yerlere kendi çabalarıyla gelmeyi düşünmelidir. Hiçbir zaman bir elle, bir destekle bir yerlere gelmeyi amaçlamamalıdır. Gençler birlikte kendi mücadelelerini verdiği sürece ana kademedeki gençlerin sayısı da artacaktır.

Emre Gümüş: CHP’de gençliğin gücü önemli bu nedenle de gençliğin daha fazla aktif siyasete katılmaları ve rol almaları gerekiyor. Bu dönem çok mutlu olduk. Başta İzmit İlçe Başkanımız olmak üzere Darıca, Çayırova, Derince ve Gebze ilçe başkanlarımızın gençlik örgütlerinde yetişmiş olmalarından ötürü çok mutluyuz. Özellikle Gebze İlçe Başkanımızın hali hazırda Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı iken büyük bir ilçenin başkanı seçilmesi bizi çok onurlandırdı. Biz özellikle yerel seçim sürecinde de zaten kendi yönetim kurulundaki arkadaşlarımız biri Kartepe biri Derince Meclis üyesi seçildi. Darıca Gençlik Kolları başkanımız meclis üyesi oldu. Gölcük Gençlik Kolları Başkanımız meclis üyesi oldu. İzmit’te de eski gençlik kolları başkanımız Devrim Bal meclis üyesi oldu. Biz özellikle görev parti içinde emek vermiş tüm genç arkadaşlarımızın yanında durduk. Bu genç arkadaşlarımız seçildiği görevleri hak eden arkadaşlarımız. Yıllarca partide mücadele etmiş, bu partinin bayrağını daha ileriyle taşıyabilmek için yol yürümüş arkadaşlar. O yüzden bu sürecin desteklenmesi lazım. Biz de elimizden geldiğince genç noktasında daha fazla genç arkadaşımızın görev yapması için destek vereceğiz.

Tek adayda neden birleşmediniz?

Ahmet Sefa Aşkın: Ahmet Ömer kardeşimin de dediği gibi yolumuz bir ama yöntemlerimiz farklı. Yani oturup tabii ki görüşmeler gerçekleştirdik ama anlaşılmadı. Ben bunu olumlu buluyorum çünkü bu bir demokrasi örneği. Diğer partiler gibi temayül şeklinde olmuyor, atama şeklinde olmuyor, örgütün seçtiği başkan oluyor. Ben bu konuda tek adaya karşıyım mesela çünkü adayların olması demokrasinin örneğidir. Benim için hoş bir durum, ben güzel buluyorum mutluyum bu konuda. Gençlerin partiye sahip çıktığı anlamına geliyor üç adaylı bir seçim olması.

Ahmet Ömer Kavut: CHP esaslı baktığımızda, biz kişi güdümlü ilerleyen değil ilke odaklı ilerleyen bir partiyiz. Bu seçimlerin daha demokratik ve çoğulcu olması için birden fazla adayın olması daha iyi. Bizde bir atamayla ya da bir kişinin söylemiyle aday olunması partimizin menfaatlerine zarar bir olay. Sefa’nın da söylediği gibi üç adaylı olması gençlerin daha katılımcı olmasını da getireceği için gençlerin kendi yöntemlerini de kendilerinin belirlediğini gösterdiği için her zaman CHP’nin şölen havasında geçirdiği kongrelerden birine daha örnek olma yolunda ilerliyoruz. Daha fazla adayın olması daha fazla temsiliyet daha fazla katılım anlamına geliyor. Bu yüzden ben de 3 adaylı bir kongre geçireceğimiz için mutluluk duyuyorum.

Emre Gümüş: CHP biat ve tebaa fikrine dayalı bir siyasal parti değil, demokrasiye bağlı bir parti. Bu yüzden kardeşlerim yaşlarındaki arkadaşların aday olması çok güzel bir şey. Biz teknik duygusunu inşallah kongre salonunda, seçim bittikten sonra km kazanırsa kazansın 3 aday girdiğimiz salonda kol kola çıkacağız.

Birbirinize il delegeliğinde yer verecek misiniz?

Ahmet Sefa Aşkın: Adettendir başkan adaylarının yazılması gerekir. Geçen sefer beni yazmadılar mesela, ben yazmıştım siyasi bir cevap vermiştim. Ben yine yazmayı düşünüyorum, arkadaşlar ne düşünüyor bilmiyorum ama. Adet ayrı bir şey hem de verilen değeri gösteren bir şey.

Ahmet Ömer Kavut: Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Sonuçta bir emek var ortada, adaylar emek veriyor. Burada 3 farklı yöntem seçim sürecine gidiyor olsa bile 3 farklı arkadaşımızla mücadele eden 3 farklı ekibin bir çalışması var. Sayımız belli, diğer arkadaşları delegasyona yazamasak bile aday arkadaşlarımızın her bir listede bulunması gerektiğini düşünüyorum. Bu hem emeğe karşı saygı hem de birbirimize karşı nezaket. Hani söylemde diyoruz ya “Oradan kol kola çıkacağız” diye, aynı listede olmamız da bunun en büyük göstergesi olacaktır diye düşünüyorum.

Emre Gümüş: Söylemlerde birlik ve beraberlikten bahsederken aday kardeşlerimizi il delegasyon listesine yazmamak çok ayıp olur. Ben bu soruyu sormasanız dahi iki arkadaşıma da listemde yer verecektir. Biz bu gerçekleştirdiğimiz kongrede de ana kademelere de örnek olmalıyız, doğru olanı yapmalıyız.

Seçimi kazanamayan taraflarda partiye bir küslük oluyor. Böyle bir durum yaşanır mı bu seçimde?

Ahmet Sefa Aşkın: Ben iki sene önce seçimi kaybettiğim zaman hiçbir yere gitmedim. Mevcut başkanımız Mehdi Kaan Günan, Muharrem İnce’nin seçim sürecinde ilçe binası önünde biber gazı yediği zaman arkasında ben vardım. Kendisine de sorabilirsiniz, her aramasında her çağırmasında gittim. Onun da çağırmasına gerek yoktu, biz seçim sürecinde gönüllü bir ekip kurduk hep beraber çalıştık. Herhangi bir kopma durumu yok, koltuk sevdalısı değiliz, biz partiyi seviyoruz .

Ahmet Ömer: Bizim de aynı şekilde CHP içerisindeki mücadeleden kopmak gibi bir durumumuz söz konusu olmadı, olamaz da. Bizim için ülkemizin bayrağının olduğu her yer, CHP bayrağının dalgalandığı her yer bizim evimiz sayılır ve biz evimizde her mücadeleyi gösteririz. Bundan sonraki süreçte de kongreler bizim şölenimiz ve silkinme dönemimiz oluyor. Bu silkinme dönemiyle beraber yakaladığımız ivmeyi 3 adayın çalışmalarının tek bir yapı altında birleştirmemiz partimize fayda sağlayacak. Hepimizin amacı da partimizin menfaatine çalışmak olduğu için herhangi bir kopma olacağını düşünmüyorum. Şahsım adına da durum ne olursa olsun hiçbir kopma yaşanmayacaktır.

Emre Gümüş: Bizler CHP’nin başarısı için mücadele eden gençleriz. 2011 yılından itibaren CHP’den kopmadık. Bu saatten sonra da İzmit gençlik kolları kongresini kazansak da kazanmasak da kopmayacağız. Kol kola gireceğiz, birlikte hareket edeceğiz. Önümüzdeki sürece kenti, partiyi hazırlayacağız.

Önümüzde bir il kongre süreci var. Kongrede açık açık taraf olunması hakkında neler düşünüyorsunuz?

Ahmet Sefa Aşkın: İl yöneticimizin cevap vermesini istiyorum öncelikle, ne cevap vereceğini oldukça merak ediyorum.

Emre Gümüş: CHP’de kim seçilirse seçilsin hepsi bu kente bu partiye değer katacak isimler. Hepsi de CHP’yi CHP yapan değerler. Kim seçilirse seçilsin başarılı olacağına inanıyorum. Hepsine başarılar diliyorum. Taraf olma konusunda da çok bir yorum yapmak istemiyorum.

Ahmet Ömer Kavut: Aday olan kişiler bu partinin bayrağını daha ileriye taşımak, memlekete daha fazla hizmet etme idealiyle yola çıkmış insanlar. İnanıyorum ki göreve gelen kim olursa olsun bu noktada elinden gelen özveriyi gösterecektir. Çünkü hepsi siyaseti

içerisinden gelmiş, yetişmiş isimler. Destek konusunda etik olayına girilebilir ancak biz de siyasi partilerin içinde siyasi figürleriz. Bu insanların da bence taraf olması gerekir. Ben dürüst siyaset yapmaktan yanayım ve gönlümden geçen kişinin yanında olup o mücadeleye destek vermem lazım. Söylemin ötesinde bu konuların eyleme geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Herkesin gönlünden biri geçebilir sokaktaki mücadeleye dökmediğimiz zaman yanlış anlaşılmalara da sebebiyet verebilir. O sebeple yöneticilerin keskin olmamak kaydıyla, karşı tarafa yıpratıcı hareketler yapmadığı sürece bu sürecin bir parçası olabilirler. Onların da adaylıkları olabilir onlar da yönetimlerde yer alabilirler, ekipse olarak destek vermek isteyebilirler. Bu noktada da ana kademedeki büyüklerimizin aldığı kararların arkasında olması gerekmektedir. Taraflarsa da taraf olduklarını belli etmeleri gerekiyor. Bence sıkıntılı olan taraf, tarafını belli etmeyen kişilerdir.

Ahmet Sefa Aşkın: İl ana kademe başkanlığına aday olan herkes bizim büyüğümüz, önemli değerlerimiz. Bizim ekibimiz tüm adaylara sıcak bakan arkadaşlarımızdan oluşuyor. Ancak ilçe gençlik kongremize birkaç gün kalmışken süreci gençlik kolları dışında tartışmalara sokacak bir fikir belirtmeyi doğru bulmuyorum.

İl gençlik kolları seçimiyle ilgili neler düşünüyorsunuz?

Emre Gümüş: Son olarak İzmit ve Dilovası kongrelerinin yapılması lazım. Bu kongreler de tamamlandıktan sonra tüm ilçe başkanları bir araya gelerek uygun bir isimde karar kılacaklarına inanıyorum.

Ahmet Ömer: Resmi olarak adaylar olmamakla beraber ilçe seçimimiz sonrasında aday olacak tüm arkadaşlarımızla görüşüp delegasyonunuzun ortak kanaatine göre partimizin ve memleketimizin menfaatine daha çok katkı sunabilecek bir başkan ile çalışmak isteriz. Öncelikle seçimlerin tamamlanmasını bekliyoruz.

Ahmet Sefa Aşkın: Gençlik Kolları İl Başkanlığı süreciyle alakalı olarak önce kendi ilçemizde seçimi kazanacağız, ardından ileriye dönük adımlarımızı atacak ve tavrımızı ortaya koyacağız.

Gençlere bir mesajınız var mı?

Emre Gümüş: Tüm gençlerimizin kongreye katılmasını talep ediyorum. Önümüzdeki 2 yıllık süreç hakikaten çok güzel olacak, çok başarılı olacak. Bu sürece tüm genç kardeşlerimizin de destek vermesini diliyorum. Ben adaylığımı açıkladığımda da beni ilk Ahmet Ömer kardeşim aramıştı kendisine de çok teşekkür ediyorum burada.

Ahmet Sefa Aşkın: Arkadaşlar 2 gün daha sabredebilir her şey çok güzel olacak.

Ahmet Ömer Kavut: Katılımın yüksek olacağı, arkadaşlarımızın temsil edilebileceği bir kongre olmasını temenni ediyorum. Oy kullanmaya gelen bütün genç kardeşlerimizin, arkadaşlarımızın da partimiz için en doğru kararı vereceğine inanıyorum. Beni de ilk adaylığımı açıkladığımda Ahmet Sefa kardeşim aramıştı ben de ona çok teşekkür ediyorum.

Son Güncelleme: 16.02.2020 15:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İzmit Çocuğu 2020-02-15 22:19:07

Ahmet Ömer bu işi götürüyor gençler sosyal medyada takılacağınıza mahallelere sorun size ne söylüyor

Avatar
Ersoy Kandemir 2020-02-15 22:16:22

Genç kardeşlerime başarılar diliyorum.

Avatar
HodriMeydan 2020-02-15 22:02:11

Bağımsız bir partili üyesi olaraktan, adayların yaptığı açıklamalardan yola çıkarak şuan ki fikrimi söylüyorum.
Ahmet Ömer Kavut bence alır.
Potansiyeli belli CHP nin böyle insanlara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Yarın tek bireysel katılıp arkadaş için geleceğim.

Avatar
Cabbar 2020-02-15 14:52:48

Yeşili sev doğayı koru

Avatar
Piro 2020-02-15 14:28:51

Bizim cemaat kazanacak. Oylar Ömer Kavut a

Avatar
Mert Kurtar 2020-02-15 12:38:46

İzmit Aşkına Oylar Sefa Aşkın'a!

Avatar
Salman 2020-02-15 12:18:32

Butun izmit kenetlendi. Yarin zafer günü. #İZMİTAŞKINA

Avatar
Atatürk’ün Bir Çift Gözü 2020-02-15 12:11:18

Mavi listede mi buluşuyoruz?

Avatar
Damalaya cevap 2020-02-15 11:23:53

Sizi maviliklere süreceğiz hayatım rahat ol sen

Avatar
Delikanlı 2020-02-15 10:49:27

Ahmet Sefa Aşkın 221 Emre Gümüş 110 Ahmet Kavut 66 İZMİT AŞKINA

Avatar
Damla 2020-02-15 09:37:41

Mavi listede buluşuyoruz

banner1048

banner354

banner599

banner820