banner830
11 Ocak 2019 Cuma 16:34
Cengiz Sarıbay: Tahir Büyükakın'ı sevip sayarım ama...
banner728
Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay ile yerel seçim sürecine dair keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.
İYİ Parti ile gerçekleştirdikleri ittifaktan, Fatma Kaplan Hürriyet’in adaylığına, ittifakın tıkandığı süreçten, bu sürecin tekrar sağlıklı şekilde işlemesi için yaptığı görüşmelere, Serdar Kaman’ın Büyükşehir adayı yapılmasından Hüseyin Erol’un disipline sevkine kadar pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu Sarıbay.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin İYİ Parti’ye verilmesine gösterilen tepkilere “Bir tek fare kapanına konulan peynir bedava” sözü ile cevap veren Sarıbay, Serdar Kaman isminin CHP’de kabul gördüğünü de kaydetti.
CHP’nin yaptırdığı anketlerden de söz eden Sarıbay, özellikle İzmit’te açık ara önde olduklarını söyledi.
Hüseyin Erol’un Didem Arslan Yılmaz’a yönelik infial yaratan paylaşımıyla ilgili de konuşan Sarıbay, Hüseyin Erol’un bir hata yaptığını, hatasından da kısa sürede dilediği özürle döndüğünü ancak disiplin sürecini işleteceklerini belirterek, “Kendisi Didem Hanım’ın affına mazhar olursa, biz de gerekeni yaparız. Vazgeçemeyeceğimiz bir değerimiz” dedi.
Saadet Partisi’nin de sürece dahil edilebilme sinyalini de veren Sarıbay, meclis üyesi adayları belirlenirken de farklı siyasi partilere de yer verileceğini aktardı.
Sarıbay, Körfez’de tıkanan ittifak görüşmeleriyle ilgili sorumuza ise CHP’li hiçbir adayın geri çekilmemesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını, her adayın ittifak dahilinde geri çekilebileceğini aktardı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kentimize gelecek olmasından dolayı Yahya Kaptan’da başlatılan hummalı çalışmaya da değinen Sarıbay, Erdoğan’a konteyner muhtarlık binasında çay içme tavsiyesinde bulundu.
AKP’nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahir Büyükakın’ı insan olarak sevip saydığını dile getiren Sarıbay ancak kenti Büyükakın’ın değil, güç merkezlerinin yöneteceğini belirtti.
Sarıbay ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi ile sizleri baş başa bırakıyoruz…
 


 

CHP, SERDAR KAMAN İÇİN TAM KADRO ÇALIŞACAK

*** “Efsane” diye adlandırdığınız Sefa Sirmen bile İzmit Belediyesine aday olmuştu, CHP’nin Büyükşehir’de seçim kazanma iddiası yoktu… Büyükşehir Belediyesini İYİ Parti’ye bıraktınız, bazı CHP’liler bu duruma tepki gösterdi. Nasıl değerlendiriyorsunuz bu durumu?
-Hiçbir zaman ‘Bizim Büyükşehir’de iddiamız yok’ diye bir deyim kullanmadım, kimsenin de kullanmasını istemedim, böyle bir şey yok. Neden? 1989 yılında da Türkiye’de 52-53 il alacağımız belli değildi, İstanbul’da Bedrettin Dalan gibi bir dev, ANAP’ın en iyi döneminde devrildi. Onun için biz iddialı değiliz demedik ama genel merkezler düzeyinde yapılan bir protokolle Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin İYİ Parti’ye verildiğini duyduk. Buna saygı duymak lazım çünkü onların desteğine bizim tüm Türkiye’de ihtiyacımız var. Seçim almamız için bazı ittifaklarda bulunmamız lazım. Hiçbir şey vermeden de bu ittifakın sürmesi olanaksız. Bir tek fare kapanına konulan peynir bedava onun dışında bedava bir şey yok. Vereceksiniz.

*** İYİ Parti, Büyükşehir adayı olarak Dr. Serdar Kaman ismi üzerinde karar kıldı, sizin bu sürece müdahiliniz oldu mu? İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız ile istişare yaptınız mı?

-Evet istişare yaptık, ‘Serdar Kaman ile ilgili partinizin bir tepkisi olur mu?’ diye sordu. ‘Olmaz’ dedim. Serdar Bey, İYİ Parti’nin kurucu il başkanı, kendisiyle birlikte çalıştık. 24 Haziran seçimlerinde ittifak olayında birlikte hareket ettik. Serdar Bey, beyefendi biri, iyi bir cerrah, herkese dokunmuş, yıllarını vermiş, ağzından kötü bir laf çıkmayan, iyi bir politikacı. Sevimli ve de sempatik. Onun için hiçbir sıkıntı olmaz.

*** CHP’li seçmen, Serdar Kaman’a oy verir mi?

Benim bütün partililerim ittifak devam ettiği sürece İYİ Parti’nin Büyükşehir adayına oy verir. Ne yapacak? Yani şimdi şöyle söyleyeyim; ülkemiz artık ikili sisteme giriyor. Bir tarafta ülkemizi 16 yıldır yöneten, çıkmaza götüren Adalet ve Kalkınma Partisi, bir tarafta da buna karşı olan bizler; İYİ Parti, Saadet Partisi ve benzeri. Şimdi elli elli cephe varsa biz bu cephede ya Serdar Kaman’a oy vereceğiz ya da AKP’nin adayına vereceğiz. AKP’nin adayına neden verelim? Türkiye’yi bu hale getirdiğini iddia ettiğimiz, ‘Yanlış yönetiyor bunlar’ dediğimiz, mahalli yönetimlerde 2004’ten bu yana hiçbir soruna çözüm bulmadığını iddia ettiğimiz AKP’nin adayına mı oy verecek benim partilim? Niye versin?

*** Peki CHP, tam kadro bir şekilde İYİ Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Serdar Kaman’ın başarılı olması için çalışacak mı?

-Çalışacak, çalışacağız, çalışmamız lazım… Bakın bu bir masal, bir hikaye, bir oyun değil. Kurgu da değil. Bu bir ciddi iş ve bu eğer bir ciddi iş ise siz İYİ Parti’nin İstanbul’da oyunu istiyorsanız, Ankara’da oyunu istiyorsanız, Eskişehir’de, Aydın’da oyunu istiyorsanız -fotoğraf büyük- siz de burada verdiğiniz söze uyacaksınız. Siz de onlara kayıtsız şartsız, amasız fakatsız destek vereceksiniz.

SAADET PARTİSİ İLE GÖRÜŞECEĞİZ

*** Saadet Partisi, Kocaeli’de kimi bölgelerde güçlü bir parti ancak resmiyette ittifaka dahil değil. Görüşmeleriniz oluyor mu?
-Türkiye’de ikili bir sistem var. Bir tarafta AKP ve MHP, diğer tarafta ise diğer partiler var. Biz bu seçimde her siyasi düşüncenin desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Bizim adaylarımız için de ihtiyaç duyuyoruz, İYİ Parti’nin bizim desteklediğimiz adayları için de ihtiyaç duyuyoruz. Her siyasi partiden amasız, fakatsız destek istiyoruz. Belli görüşmeler yaptık Saadet Partisi’yle ama daha vaktimiz var. Onların da bu bizim mahalli yönetimler seçimlerinde birlikte hareket edeceğimiz yerlerimiz olacak.

*** Saadet Partisi, Başiskele’de iddialı. Adayları Zafer Mutlu ile iddiaları daha da artıyor. Bu noktada Zafer Mutlu ismi üzerinde bir ittifak söz konusu olabilir mi?

-Yani şöyle, Zafer Mutlu’nun ismi üzerinden görüşmedik ama Saadet Partisi İl Başkanı Nurettin Çelik kardeşimle yakın zamanda görüştük. İYİ Parti ile olan 3 ilçedeki ittifak sorunu çözüldükten sonra diğer siyasi partilerle de bu konuları görüşeceğiz.

HÜSEYİN EROL’UN KELLESİNİ ALACAK HALİMİZ YOK

***Didem Arslan Yılmaz’a yönelik sözleri nedeniyle SKM’deki görevine son verilen, özür dileyen ancak tedbirli olarak disipline verilen Hüseyin Erol ile ilgili süreç nasıl işleyecek?
-Hüseyin Erol, bu partinin bir değeri. ‘Biz İzmitiz’ grubunu kuran, İzmit’te çarşı esnafınca sevilen sayılan bir kardeşimiz. Benim de çok beğendiğim, siyasetin içinde olmasını arzuladığım bir arkadaşımız. Aslında bu paylaşımı da kendi tarzına uygun değil. Kendisi de nitekim farkına varmış, ’10 dakikada kaldırdım başkanım’ diyor. Tabii kaldırmış olması, özür dilemiş olması belki hafifletici sebep ama şu an için bir infial var, bunu kaşıyan bizim dışımızda siyasi partiler var, bu konuda biz gerekeni yaptık, yönetim olarak oy birliğiyle tedbirli olarak disipline sevk kararı verdik, dosya tam hazırlanmadı, disipline henüz göndermedik ancak göndereceğiz. Artık zaman içinde Hüseyin Erol ile ilgili disiplin kurulu bir karar verecek ama bu konuda Hüseyin Bey’e de büyük iş düşüyor. Didem Arslan Yılmaz Hanım’dan da özür dilemiş zaten, onun da affına mazhar olursa eğer biz de burada kendisine her türlü desteği veririz. Hüseyin, bizim vazgeçemeyeceğimiz bir arkadaşımız, yani bir hata oldu diye kellesini alacak halimiz de yok. 

HÜRRİYET’İN BAŞARILI OLACAĞINA İNANIYORUM

*** İzmit’te Fatma Kaplan Hürriyet ile bir ivme yakaladı CHP, bir milletvekilinin İzmit’e aday yapılmasını siyaseten kullanmak isteyenler elbette ki oluyor… Neden bir milletvekili aday yapıldı?
-Şimdi şöyle söyleyeyim; Fatma Kaplan Hürriyet bir defa genç, avukat, kısa dönemlik milletvekilliği döneminde de üstün başarı gösteren, herkese dokunmayı bilen, fedakarlık yapan çok çalışkan bir kardeşimiz. O nedenle İzmit ile irtibatı olan bir il başkanı olarak Fatma Kaplan Hürriyet’in ismi bana da çok yerden geldi. Yani bu partililerimizin dışında bana ve yakınlarıma ‘Ben başka partiye oy veriyorum ama Fatma Kaplan Hürriyet aday olursa ben bu partiye oy veririm’ diyenler oldu. Bize gelen talepler tabii ki genel merkeze de gidiyor. Şimdi Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kocaeli ile büyük irtibatı var. Derince’de kardeşi oturuyor, akrabaları oturuyor. Eşinin akrabaları var. Yani yakınlarından da Fatma Kaplan Hürriyet ile ilgili olumlu haberler gitmiş. Bize de sordular, ‘Takdir sizindir’ dedik. Fatma Kaplan Hürriyet’in aday oluşu bizim burada elimizi güçlendirdi. Bir kadın oluşu çok önemliydi, çalışkan oluşu önemliydi. İnsanlara 3 yıldan beri dokunan bir siyasetçi, başarılı olacağına kesinlikle inanıyorum, başarılar diliyorum.

DERİNCE İLE İLGİLİ SIKINTI YOK

*** İzmit konuşuluyor ama Derince’de de çok iddialı bir adayınız var. Kocaeli Barosu eski Başkanı Av. Sertif Gökçe, 103 bin seçmene ulaşmak gibi bir hedef koydu kendine… Çalışmalarını nasıl görüyorsunuz, Derince’de iddialı mısınız?
-Dün akşam tüm adaylar ve 12 ilçe başkanımızı davet ettim, bir toplantı gerçekleştirdik. Orada kendi görüşlerimizi aktardık, onların da sıkıntılarını dinledik. Derince ile ilgili herhangi bir sıkıntımız yok. Orada da arkadaşlarımız, örgütümüz son derece faal ve çalışkan. Sertif Gökçe’nin de orada kendine has bir havası, tanınırlığı söz konusu ve doğru. Ben orada da Sertif Gökçe’nin başarılı olacağına inanıyorum.

*** Peki, Derince’de İYİ Parti de aday çıkardı. Sertif Gökçe lehine İYİ Parti adayının çekilmesi söz konusu olabilir mi? Bir ön açma durumu olur mu?

- Şimdi görüşmelerimiz sürüyor. Derince’de büyük ölçüde bir ittifak sağlanmış durumda. MHP ve AKP dışında da farklı siyasi partilerden de destek alınmış durumda. Bu bir karşılık olarak değil ama stratejik oy akışı içinde bir destek söz konusu.

ADAYIN GERİ ÇEKİLME İHTİMALİ VAR

*** Körfez’de de ittifak noktasında bir sıkıntı söz konusu. Eski CHP’li olan Salih Şirin’i İYİ Parti aday gösterdi ve CHP’nin Körfez’de aday çıkarmayacağını ön gördü ancak CHP, bu ilçede Bozkurt Uslu’yu aday yapmayı tercih etti. Adayınızı geri çekmeniz söz konusu olabilir mi?
-Biliyorsunuz Balıkesir’de 1-2 ay önce Parti Meclisi’nde adı açıklanan milletvekilimiz Ahmet Akın, adaylıktan geri çekildi. Burada da atanmış belediye başkan adaylarımız da dahil, ittifak içinde her zaman geri çekilme ihtimalleri var. Hiç kimsenin yeri garanti değil. Bunu aday arkadaşlarımıza da söyledim dün. ‘Bu sizi çalışmaktan alıkoymamalı, siz parti için çalışıyorsunuz’ dedim. Söz konusu olan vatan olduğuna göre değişiklik tabii ki olabilir. Genel Merkez böyle bir karar verebilir ama bizim görüşümüzü muhakkak alacaklardır. Bu bağlamda da arkadaşlarımız çalışmalarına devam edecek ama Körfez ile ilgili, Başiskele ve Kandıra ile ilgili ittifak sonlandırılır, 12 ilçede aday çıkarır İYİ Parti, biz de Büyükşehir’de aday çıkarırız. Belirlemediğimiz 2 ilçeye de aday çıkarırız ama geçtik bunları, bizim çözemediğimiz yerler var, bu yerleri çözeceğiz. İttifak görüşmeleri de olumlu gidiyor. Hiç kimse paniklemesin. İki taraf da art niyetli değil. İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Bey de aynı şekilde olumlu düşünüyor.

BİZİM ONAYIMIZDAN GEÇMEZSE ANKARA’YA GÖNDERMEYİZ

*** Meclis üyesi adaylarının belirlenmesi sürecinde kararı belediye başkan adaylarına mı bırakacaksınız yoksa siz mi müdahil olacaksınız?
- Tabii ki adayların tercihi önemli ama tüm meclis üyelerinin adaylar tarafından belirlenmesi söz konusu değil. Adaylar, meclis üyesi adaylarını belirleyip önümüze sunacaklar. Dün toplantıda da söyledim; ‘Hiç kimseye söz vermeyin, hiç kimsenin garantisi yok’ dedim. Atama yapıldığına göre atamayı genel merkez yapacak, atamayı genel merkeze sunacak olan da il örgütü. Hiçbir ilçenin, genel merkeze, ‘Ben bunları atıyorum, ben bunları tayin ettim’ deme şansı yok. Yazılarını bize gönderecekler, bizim onayımızdan geçmeyen hiçbir listeyi de Ankara’ya göndermeyeceğiz.

*** Meclis üyelerinin belirlenmesinde bir kriteriniz var mı?

Tabii ki var. Bir defa meclis üyeliklerinde; sevilen sayılan, bu işe vakit ayıracak olan ve buradan menfaat beklemeyen, buradan bir oturum ücreti beklemeyen arkadaşlarımız olmalı. Bunlar meslek gruplarından olmalı. Bir haritacı olmalı, doktor olmalı, mühendis olmalı, bir mali müşavir olmalı, bir avukat olmalı ve benzeri… Yani işin ehli isimler olmalı. Kendi mahallesinde sevilen, sağ partilere de daha önce oy vermiş de olabilir ama ‘Ben bu partiye üç yüz, beş yüz, bin oy getiririm’ diyen insanlar olmalı. Şaibesiz olmalı. Hem işin ehli hem de sevilen sayılan isimleri belirlemek gerek. Meclis üyelerimiz iktidar olursa çalışmalar yapabilecek, iktidar olamadı mı etkili muhalefet yapabilecek bir meclis lazım bize.

*** Mevcut meclis üyelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Şu anki arkadaşlarımız kendilerine göre gayet başarılılar. Hepsine çalışmaları için teşekkür ediyorum. Yeniden aday olanlar var, onların takdiri. Günü geldiğinde havuzda belediye başkan adaylarımızla birlikte hepsi değerlendiririz.

KARMA BİR MECLİS OLACAK

*** İYİ Parti İzmit’te CHP’nin adayını destekleyecek, ittifak görüşmeleri olumlu sonuçlanırsa diğer ilçelerde karşılıklı benzer durumlar olacak. Peki, meclis üyesi bazında CHP’nin aday çıkardığı yerlerde İYİ Partililere meclis üyeliği kontenjanı verilecek mi?
-Tabii ki verilecek; İYİ Parti’ye verilecek, Saadet Partisi’ne verilecek, diğer partilere temsil hakkı verilecek. Karma meclis olacak. Bunların da içine sinecek. Sivil toplum örgütleri var, sendikalar var. CHP çatı olacak.

İZMİT’TE AÇIK ARA ÖNDEYİZ

*** Anketler yaptırıyor musunuz? Özellikle herkesin dikkat kesildiği İzmit’te anket yaptırdınız mı, durum ne?
-Anketler yaptırıyoruz. Mesela İzmit’te açık ara önde olduğumuzu söyleyebilirim. İzmit’te adayımızın Fatma Kaplan Hürriyet olduğunu açıklamamızın ardından partimizde hiçbir çatlak ses çıkmadı, bunun dışında da daha önce CHP’ye oy vermeyen, yüzlerce binlerce insan Hürriyet’e oy vereceğini söylüyor.

KARAMÜRSEL DE EN İDDİALI OLDUĞUMUZ İLÇELERDEN

*** İzmit ve Derince’den bahsettik ancak Karamürsel’de de etkili bir adayınız var. Karamürsel’de 35 yıllık esnaf olan Ahmet Çalık ile Karamürsel’de bir ivme yakalandı mı?
-Karamürsel, umduğumdan çok daha iyi. 24 Haziran genel seçimlerinde Karamürsel’e gittiğimizde, belediye meclis üyemizdi Ahmet Çalık, bir çarşı gezisi, esnaf gezisi yaptık; çok sevilen sayılan bir adam. Çok sempatik, güler yüzlü. Karamürsel de en iddialı olduğumuz yerlerden birisi.

İKİ GENEL BAŞKAN BİRLİKTE GELEBİLİR

*** CHP ve İYİ Parti olarak ortak bir Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) oluşturulacak mı?
-Oluşturulacak. İttifaka dair tüm görüşmeler bitirilip sonuca ulaştırıldıktan sonra AKP ve MHP dışındaki tüm siyasi partilere yakın insanların da dahil olduğu ortak bir çalışma grubu oluşturacağız.

*** CHP’nin ittifak ile birlikte Kocaeli’deki iddiası ne? 13-0’lık skor değişecek mi?

-13’te 13 yapacağız. Hedefimiz de inancımız da iddiamız da bu.

*** CHP ve İYİ Parti’nin genel başkanlarının Kocaeli’ye birlikte gelmesi söz konusu mu?

-Şu ittifakları tam anlamıyla tamamlayalım getiririz, öyle bir düşüncemiz var tabii ki.

HEPİMİZİN CUMHURBAŞKANI OLSUN

*** AKP’nin tüm adayları 12 Ocak Cumartesi günü yani yarın açıklanacak. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tüm adayların netleşeceği gün, Kocaeli’nin adaylarını açıklamak için bizzat Yahya Kaptan’da bulunan Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu’na gelecek olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
-Bir Cumhurbaşkanı olarak bütün şatafatı ile geliyor. Hoş geldi, sefa geldi! Ben de sizin aracılığınızla ‘Sayın Cumhurbaşkanım hoş geldiniz’ demek istiyorum ama bir siyasi partinin ağzını, bir siyasi partinin genel başkanı gibi konuşmayı bıraksın, hepimizin Cumhurbaşkanı olsun. 

ERDOĞAN, KONTEYNERE ÇAY İÇMEYE GİTSİN

*** Erdoğan’ın gelişi nedeniyle Yahya Kaptan Mahallesi 3 gündür olağanüstü hizmet görmeye başladı. Erdoğan’ın sık sık gelmesini istiyor musunuz?
-Sık sık gelsin ama kaldırımları, kasisleri söküyorlar, tekrar koyacaklar. Ne var yani Cumhurbaşkanı 3 tane kasisten geçse ne olacak yani?

***Cumhurbaşkanı’nın gelişi nedeniyle Yahya Kaptan’da makyajlama yapılıyor ancak ortada duran bir şey var ki o da CHP’li Ahmet Mirzaoğlu’nun muhtarlığı yürüttüğü, konteyner muhtarlık binası. Erdoğan ise muhtarları sıkça Saray’da ağırlayan bir Cumhurbaşkanı… Ne diyorsunuz bu işe?

-O ayıp başlı başına Nevzat Doğan’ın, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun değil. Nevzat Doğan, iyi şeyler yaptığına inandığım ama bazı sabit fikirlerinden kurtarılamayan bir insan. Siz her yere konak yapıyorsunuz, bir tek Yahya Kaptan’daki Cumhuriyet Halk Partisi mensubu diye yapmıyorsunuz. Onu konteynere mahkum ediyorsunuz. Aslında ben Cumhurbaşkanı’nın yerinde olsam ‘Nerede buranın mahalle muhtarı?’ derdim. Mirzaoğlu’nun da benim demesi, karşılaması ve ‘Sayın Cumhurbaşkanım gel bir çay iç konteynerde’ demesi lazım. Bunların gerçek yüzünü Cumhurbaşkanı’nın da görmesi lazım. Nevzat Doğan’ın şahsi kaprisinden kaynaklı bir durum, başka bir şey değil. Sayın Erdoğan, konteynerde bir çay içsin.

*** AKP ile MHP ittifakı konusunda ne düşünüyorsunuz? Bu ittifak başarı şansını artırır mı, tersine mi etkiler?

-Ak ile kara yarın belli olacak. Cumhurbaşkanı İzmit’e gelecek, 12 tane belediye başkan adayını açıklayacak, bakalım MHP buradan ne alacak, alamadığı zaman ne yapacak?

BÜYÜKAKIN, SEVDİĞİM BİRİ AMA…

*** AKP’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Prof. Dr. Tahir Büyükakın’ı nasıl değerlendiriyorsunuz?
-Tahir Bey, bir bürokrat olarak, bir insan olarak, bir vali olarak, sevip saydığım bir arkadaşımız. Tanırım, o da beni sayar sever ama politikacılık ile belediyecilik farklı bir şeydir. Yani insanlara dokunmak farklı bir şeydir. Geçenlerde birisi yazmış Tahir Bey’e, ‘sokakta korumayla geziyorsun’ diye. Ben korumayla gezmiyorum, Fatma Kaplan Hürriyet de korumayla gezmiyor, Büyükşehir adayı da korumayla gezmeyecek ama Tahir Bey korumayla geziyor. İnsanlar bunun farkına varıyor. Yani ‘yarın bu seçildiği zaman ben buna dokunamam, ulaşamam’ düşüncesi var vatandaşta. Sempatik bir insan ama yeter mi, yetmez.

*** Peki, oldu ki Tahir Büyükakın seçimi kazandı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesini kendinin yönetebileceğini düşünüyor musunuz? Yani bir değişim gerçekten söz konusu olur mu?

-Bırakın Büyükşehir Belediyesini, ilçelerde de AKP’nin adayı kazandığı zaman oradaki belediye başkanı orayı yönetmiyor. Güç merkezleri yönetecek. Hiç kimsenin hiçbir şeyde etkinliği yok. Hiçbir şey değişmeyecek. Bunların başarısızlığı ortada, hiçbir sorunu çözememişler. Bakın Tahir Büyükakın için şunu söyleyeyim; bir tek tramvay iyi bir proje, doğru bir proje, bunun dışında ‘AKP’nin biz şunu yaptık’ demelerini bekliyorum. Yani üç tane üst geçit, üç tane alt geçit, mahalle konakları, bunlar değil. Nerede sosyal alan, nerede kent meydanı? Mahalle konaklarında düğünden başka bir şey yok.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART

*** Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en borçlu belediyesi… Geçen seçimlerde borcu Sefa Sirmen’den kaynaklı olarak halka yansıtmışlardı… Ne diyorsunuz?
-Şimdi tabii bunlar, algıyı güzel yönetiyorlar. Sefa Sirmen’den borç kaldığını söylüyorlar, Sefa Sirmen’den kalan su hesaplansa belediyenin borçları kısa sürede ödenir. Siz 10 sene bu suyu satarak para kazandınız, niye ödemediniz bu borcu? Bu borç batağını biz yapmadık, 2004 yılından bu yana siz de ödemediniz. Siz oradan gelen paraları çarçur ettiniz. Sefa Sirmen döneminde yapılan bir İZGAZ’ı 600 milyon dolara sattınız. Sefa Sirmen 110 milyon dolara mal etti diye ceza yedi adamcağız, benim başkanım ceza yedi, siz 600 milyon dolara sattınız, paranın nereye gittiği belli değil. Bunlara gelen para 25 milyon dolar, Sefa Sirmen’e gelen para 2,5 milyon dolar. Sefa Bey’in yaptırdığı çöp arıtma tesisi, baraj, buz pateni, Yürüyüş Yolu gibi büyük projeler; 2,5 milyon dolarla yapılan projeler. Bu projelerden biri de İZGAZ, satıyorlar 600 milyon dolara. Bir tane İZGAZ yapamadılar, bir tane baraj, çöp fabrikası yapamadılar. Neyle yapamadılar, 25 milyon dolarla yapamadılar.

*** İzmit’te Veliahmet ve Hacıhızır mahallelerinin riskli alan ilan edilmesi sonrası kentsel dönüşüm çalışmaları zaruri hale geldi. AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, halkı topladı ve bu toplantıda müteahhitle tartıştı. Ne diyorsunuz bu konuya?

-Kentsel dönüşüm gerekli bir şey. Buna karşı çıkmamız mümkün değil. Ama bunun ranta dönüşmemesi lazım. Bunun şeffaf yapılması lazım, kapalı kapılar ardında olmaması lazım. Şimdi Fikri Işık bırakmış gelmiş korumalarıyla, orada birileri ile görüşüyor, birileri ile görüşmüyor. Onla da görüş, müteahhidi de çağır. Aslında orada Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kendi içindeki çekişmeden, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’a olan garezlerinden dolayı böyle bir ayrımcılık yapıyorlar. İki tarafta dinlenmeli ama hiç kimse kentsel dönüşüme karşı çıkmamalı. İtfaiye, ambulans, araba giremiyor sokaklara. Kentsel dönüşüm şart ancak vatandaş mağdur edilmemeli. Herkes kucaklanmalı. Şeffaf bir yönetim, kurgulama olmalı. Ben bunları söylediğimde Fikri Işık bana Veral inşaatın avukatlığını yapıyor dedi. Ama gördük ki o firmanın avukatlığını yapanlar kendi partisinden birileri. O dediği ben değilim.
Son Güncelleme: 12.01.2019 09:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kandıralı 2019-01-13 15:09:16

Biz Kandıra’da ak partiden gelen denenmiş Kandıra için hiç bir şey yapmamış eski belediye başkanı şimdinin iyi partilisi ercüment Şahin’i istemiyoruzzzz

Avatar
Kandıralı 2019-01-13 15:06:38

Bu ittifak yüzünden bizi ak partiden gelen birine oy vermeye mahkum ettiniz ya ilk defa sandığa gitmiyeceğim ve ilk defa kaybetmemiz için dua edeceğim bizim adaylarımızı yok sayan CHP benim için bitmiştir

Avatar
Baran deniz 2019-01-12 11:21:35

Sevme kardeşim sevme.sen muhalefetsin o iktidar bunu anlayamıyormusun.sen anlamasan da söylemiyorlar mı sana.bunlar yüzünden milletin anası ağlamış darboğaz içinde sen hala bunlarla yemeklere gidiyorsun muhabbet ediyorsun.senin danışmanın falanda mı yok hiç mi kimse bir şey söylemiyor.kukla gibi bir şeysin belli ki.

Avatar
Gerçek izmitli 2019-01-12 08:51:54

Fatma hanım bu seçimi açık ara kazanır ak partinin adayından sonra işi çok kolay

Avatar
Zenci musa 2019-01-11 22:08:56

Yalan bile değil. PALAVRA.

banner354

banner820

banner482

banner599

banner846

banner328