banner1046
banner1038
01 Haziran 2020 Pazartesi 17:53
994 metrekaresi orman arazisiymiş!

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, TBMM’de düzenlediği basın açıklamasında AKP Kocaeli Milletvekilleri hakkında dikkat çeken bir iddia ortaya atmış, “Kocaeli’ndeki her belediye, AK Partili Kocaeli milletvekillerine tahsis edilmiş durumda. Orada yapılan bütün ihaleler, yapılan tüm işe alımlar AK Partili vekillere bağlı. AK Partili Kocaeli milletvekilleri, Kocaeli'nin belediyelerini kendi aralarında pay ettiler. Gün gelecek tüm kirli işleri ortaya dökülecek” demişti. Türkkan’ın bu açıklaması sonrası Fikri Işık ve Emine Macit Zeybek harici AKP Kocaeli milletvekilleri Türkkan’a ağır ithamlarla yüklenmiş, öyle ki Radiye Sezer Katırcıoğlu, Türkkan’ın yağ fabrikasının orman arazisinde, çiftliğinin ise TOKİ arazisinde olduğunu yani kaçak yapıldığını öne sürmüştü.

“FABRİKA VE ÇİFLİĞİ DEVLET ARAZİSİNDE”
Katırcıoğlu, "Müddei iddiasını ispatla yükümlüdür. Bay Lütfü Türkkan, iddia ettiklerinin yalan ve iftira olduğunu gayet iyi bir şekilde bilmektedir. Amacı, kendisinin haksız ve hukuksuz işlerini gizlemek ve hedef şaşırtmaktır. Hayal dünyasında yaşayan ve ahlaka sığmayan kurgularını biz AK Parti Kocaeli milletvekillerine yansıtamayacağını hatırlatmak isterim. Şunu da açıkça belirtmek isterim ki ellerindeki karaları başkalarına çalanlar ancak kendi pisliklerini kanıtlamış olurlar. Meydanı bu ahlak yoksunu iddiaların sahiplerine bırakmayacağımız net bir şekilde bilinmelidir. Ayrıca kendisinin kasıtlı yalan iftiralarını içeren beyanları için siyasi süreçleri başlatıyorum. Bundan sonra da bu tarz açıklamaları için tüm hukuki süreçleri başlatacağımı altını çizerek ifade ediyorum. Kendisiyle ilgili şahsıma birkaç gündür birçok bilgi ve belge ulaştı. Bunların içerisinde doğrulattığım iki konuyu milletimizden bir kez daha özür dileyerek kendisine sormak durumundayım. Bunu, inanın benimle beraber hem Kocaeli hem de ülke kamuoyu öğrenmek isteyecek. Biliyorsunuz bu milletvekilinin ve iş insanının Kocaeli Dilovası’nda fabrikaları ve çiftlikleri var. Soruyorum belgelerle birlikte, Bay Lütfü Türkkan. Türkkan Yağ Anonim Şirketi, 126 bin metrekare orman arazisi üzerinde mi değil mi? İkinci sorum, belgemle birlikte Bay Lütfü Türkkan, Türkkan Çiftliği TOKİ arazisi üzerinde mi değil mi. Cumhuriyet savcılarını göreve davet ediyorum. Türkkan’dan bu soruları cevaplamasını bekliyoruz. Ayrıca ilgili kurum ve kuruluşların yetkilileri bu işin takipçisi olacak” demişti.

İDDİALAR GERÇEK DIŞI VE ASILSIZ

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın bahse konu olan fabrikasından yazılı bir şekilde bu iddialara yanıt geldi. . Türkkan Yağ San. ve Tic.A.ş.’den  AKP’li milletvekillerinin iddialarına yönelik yapılan yazılı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: Anılan basın toplantısı ile  Türkkan Yağ Sanayi ve Tic. A.Ş. ortakları tarafından tarafından 25 yıl önce Kocaeli Dilovası’nda kurulmuş olan yağ fabrikasının orman arazisi üzerinde olduğunu iddia ederek bir kısım uydurma ve gerçeğe aykırı belgeleri basına göstermiş ve ilgili kurum ve kuruluşların yetkililerinin gereğini yapacağını ifade etmiş ve Cumhuriyet Savcılarını göreve davet etmiştir.

Öncelikle belirtilmelidir ki müvekkil şirkete ait fabrika TAPULU olup; 8.032 m2 kısmı kapalı alan olmak üzere toplam 20.159 m2 araziden oluşmaktadır. Basın açıklamasında Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu tarafından gösterilen  “179 ada 1 parsel “ de bulunan 126.000 m2 yüzölçümlü tapu bilgisi müvekkil şirkete ait olmadığı gibi müvekkilin kullanımında da değildir ve bu iddialar tamamen gerçek dışıdır,asılsızdır.

GÖSTERDİĞİ NE OLDUĞU ANLAŞILAMAYAN GÖRSELLER

Türkkan Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye ait olan ve fabrikanın üzerinde bulunduğu tapu bilgileri şöyledir;Kocaeli ili, Dilovası İlçesi,Muallim-2 Mahallesinde kayıtlı *** ada 8 parsel 16.571m2 yüzölçümlü arsa tapuda "İdari Bina Depolama Tankları  Ekstrasyon  ve Pres Atölyesi Binası  ve Müştemilatı ve Arsası" olarak kayıtlıdır. Kocaeli ili, Dilovası İlçesi,Muallim-2 Mahallesinde kayıtlı *** ada 22 parsel 3.588m2 yüzölçümlü arsa tapuda "Depo Binası ve Arsası" olarak kayıtlıdır. Kocaeli ili, Dilovası İlçesi,Muallim-2 Mahallesinde kayıtlı *** ada 19 parsel 4.610m2 yüzölçümlü arsa tapuda arsa niteliğinde kayıtlıdır.(Üzerinde herhangi bir tesis bulunmamaktadır) Radiye Sezer Katırcıoğlu'nun bu parsellerin "Orman" arazisi olduğuna dair iddiası gerçek dışıdır. Basın açıklamasında milletvekilinin gösterdiği ne olduğu anlaşılamayan görsellerin Türkkan Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile ilgisi yoktur.

ORMAN İŞLETME ANLAŞMAYI FESHETMİŞ

25 sene önce fabrikanın inşası sırasında kadastro çalışmaları devam ettiği için, toplam alanı 20.159 m2 olan fabrika alanı yanlış tespit edilmiş, bu nedenle yağ tanklarının bir kısmının fabrika sınırı dışına ve orman arazisi içine taştığı anlaşılarak Orman İdaresi Gebze Şefliği tarafından 2003 yılında şirkete kullanım izni verilerek 20 yıl süreli kira sözleşmesi imzalanmıştır. Ancak 2010 yılında tek taraflı olarak Gebze Orman İşletme Şefliği tarafından feshedildiği anlaşılmıştır. 2019 Haziran ayında Kanun Yararına Bozma talebimize konu İstinaf Mahkemesi kararı ile 994 m2 alanın haksız işgal edildiğine karar verilmiştir. Takdir edilmelidir ki, 20.159 m2 fabrika alanında 994 m2 lik kısım, müvekkil için olmazsa olmaz bir alan değildir, fabrika alanında halihazırda 12.000 m2 boş alan bulunmaktadır, şayet kadastro sırasında yanlış tespit yapılmamış olsa idi, fabrika alanında inşa edilecek yağ tanklarının bulunduğu alandır. Ancak bu gün gelinen noktada, Milletvekilinin bu açıklamalarının ardından üretimi engellemek amacıyla feshin üzerinden 10 yıl geçmişken konu tekrar gündeme getirilmiştir.    

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Bu maddi gerçeklerin ardından belirtmek gerekir ki, Radiye Sezer Katırcıoğlu tarafından yapılan basın açıklaması ile Türk Ceza Kanunu ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca; İftira,Suç Uydurma ve Kişisel Verilerin Korunması Hakkındaki Kanuna Muhalefet  suçları milletvekilliği görevi kullanılarak, kamuoyu önünde  kanunda belirtilen nitelikli hali ile işlenmiştir.  Bu konuyla ilgili başvurular ve suç duyuruları yapılacak, müvekkil şirketin uğradığı ticari itibar kaybına bağlı tazminat davaları açılarak adaletin tecellisi sağlanacaktır.

Müvekkil şirkete ait tapu bilgilerinin bir kısmı Kişisel verilerin korunması maksadıyla gizlenmiştir. İlgili kurumlar tarafından talep edildiği takdirde tüm bilgiler resmi kurumlarla paylaşılacaktır.”

Son Güncelleme: 02.06.2020 08:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kamil 2020-06-02 10:56:15

bu herifi dikkate almayın almış yanınada yanlı gazeteciyi saldırıyor saldırıyor ama bir ilerlemede yok lütfü sen ne boş adamsın gerçi senide onun için orda tutuyorlar

Avatar
reko 2020-06-01 23:24:44

İyi araştırılsın vardır daha vardır .

Avatar
Mert 2020-06-01 21:49:58

Demek ki neymiş 2000 m2 orman arazisine çökmeyip, sadece 990 m2 sine çökünce bu suç değilmiş. Sağdan sonra solun da yandaşını gördük ya.

Avatar
ata 2020-06-01 21:46:38

eee ne oldu şimdi radiyeciğim ?? hayatınız yalan Allahtan korkunuz kuldan utanmanız yok

Avatar
Kemal Aydın 2020-06-01 19:20:16

yanlı gazeteci alo neden sormadın çiftlik ne alemde onu neden açıklamamış. yapsana korkusuz gazeteci. 994 m' orman arazisini kaç yıl kullanmış vergisi bedeli ödemişmi? sorsana

banner1048

banner354

banner1129

banner599

banner820