banner920
banner887
22 Mart 2019 Cuma 16:18
"5 ilçede öndeyiz"
banner919
Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, eşi Nurdan Hanım ile birlikte seçime 9 gün kala gazetemizi ziyaret ederek, gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Aysun Özcan Erenkaya’ya bir tablo hediye etti. Ziyaret sırasında Sarıbay’a hem dün gerçekleştirilen ortak miting hem de anketlerdeki son durum hakkında kimi sorular yönelttik. Ayrıca AKP’nin HDP’nin aday çıkarmamasını Millet ittifakına bağlanmasıyla ilgili de görüş aldık. Sarıbay’a mitingde açılan “Çayırova’da ittifak istiyoruz” tarzı pankartları da sorduk. Sarıbay, mitinge katılım oranından çok memnun kaldığını anlatırken bu mitingin oy oranlarını en az yüzde 3-5 oranında artıracağını söyledi. Çayırova’daki ittifak talebiyle ilgili ise Sarıbay, artık adayı geri çekme gibi bir durumun söz konusu olamayacağını söyledi. Anketlere de değinen Sarıbay, 5 ilçede önde olduklarını dile getirdi. Sarıbay, İzmit’te son yaptırdıkları ankette Fatma Kaplan Hürriyet’in yüzde 5 önde çıktığını kaydetti. İzmit’i kazandıklarını ve bu farkın kapanmayacağını belirten Sarıbay, Gebze’de de seçimi alabileceklerini ve Gebze’yi almaları durumunda Büyükşehir’i de kazanacaklarını dile getirdi. HDP ile ilgili iddialara da değinen Sarıbay, Binali Yıldırım’ın “HDP biliyorsunuz İstanbul’da aday çıkarmadı, onların oyunu istiyorum” sözlerini hatırlattı.
Sohbet havasında, birkaç merak edilen konuda sorumuzu içeren söyleşimizle sizleri baş başa bırakıyoruz...

5 İLÇEDE ÖNDE GİDİYORUZ

***Seçim çalışmaları nasıl gidiyor? Kamuoyuna yansıyan anketler var. AKP’nin İzmit’te önde olduğu söyleniyor…
-Ortaya anketler atıyorlar evet ama 5 ilçede biz öndeyiz. Bunların bütün sıkıntıları bundan. Dün gerçekleştirdiğimiz İzmit’teki miting dahi gösterdi ki biz İzmit’te en az 5 puan öndeyiz. Son yaptırdığımız anket de bunu söylüyor. Bunlar bu farkı tabii kapatmaya çalışıyorlar. Biraz kararsızlar var, onlar üzerinde zaten biz de çalışıyoruz. 5 ilçede önde olduğumuzu bunlar biliyor, bütün sıkıntıları, davranışları bundan kaynaklanıyor. İzmit’i alacağız, hiç kaçarı yok. Yüzde 5 oranında fark var yaptırdığımız son ankette.

İZMİT’TEKİ OY FARKINI KAPATAMAZLAR

***2014 yerel seçimlerinde de seçime 15 gün kala adayınız Sefa Sirmen öndeydi ama AKP o farkı kapatıp, seçimi aldı. Şimdi seçime 9 gün var, bu farkı kapatamazlar mı?
İzmit’te 5 puan farkı kapatmak kolay değil. Sirmen zamanındaki durum çok farklı. Şöyle çok farklı, bakınız; o zaman AKP biraz daha denenmemişti. Şimdi AKP denendi. Vatandaşın, yoksulluk, yokluk, hayat pahalılığı belini büker hale geldi. Patlıcan 10 lira, biber 7-10 lira, tanzim satış yerleriyle fiyatı düşürmek, seçim sürecinde halkı öyle rahatlatmak istiyorlar. Tabii akılları fikirleri eleştirmekte. Ne diyorlar, ‘1945 yılında ekmek İnönü döneminde karneye bağlandı.’ Evet, biz savaşın eşiğinden döndük o zaman. Rahmetli İnönü, ‘Evet ben ekmeği karneye bağladım ama ülkemi savaşa sokup, sizi babasız bırakmadım’ dedi. Aynı şekilde Kıbrıs Barış Harekatı sırasında biz milliyetçi duygularımızla Kıbrıs’a çıktığımız zaman, Amerika, ambargo koydu, benzin kuyruğu oluştu. Dışarıdan gelen bir mal benzin. Peki patlıcan, gübre dışarıdan mı geliyor? Siz şimdi bunun kuyruğunu oluşturdunuz. Dün Genel Başkan çok güzel söyledi; ‘Fabrikaları satıp domates alıyorsunuz, pamuk alıyorsunuz…’ Biz pamuk mu aldık bu zamana kadar? Tarımı bitirdi bunlar. Yani demem o ki genel politikadan dolayı vatandaş sıkıntı yaşıyor. Ekonomik sıkıntılar düzelmedikçe yüzde 5’lik farkı kapatma şansları yok. Sirmen döneminden farkı bu. Fatma Kaplan Hürriyet’in adaylığı ile ilgili İl Başkanı olarak söylüyorum, hiç kimsenin olumsuz tek bir cümlesi yok. Neden? Fatma Hanım, 3-4 yıl içindeki milletvekilliği döneminde en çalışkan milletvekiliydi TBMM’de. EYT’lilerden tutun da sigortasız işçilere, atanamayan öğretmenlere… Yani ülkenin hangi sorunu varsa onunla ilgili fikir yürüten, sahip çıkan; genç, barbar bağıran, diri, çalışkan, canlı bir kadın. Ve bunun karşılığı sokakta var.

ÇAYIROVA’DA ADAYI GERİ ÇEKMEMİZ SÖZ KONUSU DEĞİL

***Dünkü mitinge Çayırova’dan gelenler pankartlar açmış, ittifak istemişti… Seçime 9 sayılı günler kaldı, adayın geri çekilmesi söz konusu olabilir mi?
Şimdi Çayırova’da tabii bir sıkıntı oluştu. Biz Kocaeli’de Millet ittifakını sağladık, 2 ilçemizde sağlayamadık. Çayırova’da bizim örgütümüz dedi ki ‘herkes kendi adayını çıkarsın’ dedi. Ondan sonra İYİ Parti kendi adayını, biz kendi adayımızı çıkardık. Bir de meclis üyesi aday listesinde anlaşamadığımız Karamürsel var. Orada da meclis üyesi aday listeleri ortak değil. Onlar, belediye başkan adayı çıkarmadı ama meclis üyesi adaylarını ayrı çıkardı. Bunun dışında Millet ittifakında herhangi bir sıkıntı yok. Her yerde biz onların desteklerini alıyoruz. Adaylarına da destek veriyoruz. Bu aşamadan sonra değişim söz konusu olmaz Çayırova’da. Ne ben adayımı çekebilirim ne de İYİ Parti, adayını çeker. Mitingde de bir partilimiz Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na verilmek üzere mektup getirdi. Okudum, Genel Başkan’a verdim. Çayırova’da ittifak talebiyle alakalıydı. ‘Ne düşünüyorsunuz’ dedi Sayın Genel Başkanım, ben de ‘Bizim 3 aydan beri orada başkan adayımız çalışıyor, adayı çekmemiz söz konusu olmaz’ dedim. Ama Genel Başkan’ımız ne takdir eder bilmiyorum.

BİZ BAĞIRTA BAĞIRTA SEÇİMİ KAZANACAĞIZ

***Fatma Kaplan Hürriyet’in Dolphin AVM karşısında yer alan afişi Kocaeli Barosu gerekçe gösterilerek indirildi, ancak sizlerin itiraz ettiği ve kaldırttığı kimi noktalarda AKP’lilerin afişlerini tekrar görüyoruz, ne diyorsunuz?
Biz ilk günden bu yana, hak-hukuk-adalet diyoruz. Hak-hukuk-adalet için de 434 kilometre yol yürüdük 25 günde. Ama maalesef… Bu seçimin güvencesi Yüksek Seçim Kurulu olması lazım. Bizim bir afişimiz vardı indirdiler, olabilir; doğruydu, yanlıştı artık onu eleştirmiyorum. Peki kardeşim İlçe Seçim Kurulu’nun, İl Seçim Kurulu’nun indirdiği afişler var; Vakıf Bank’ta, eski MADO binasında. Efendim, ruhsat olmayan yere afiş asamazsın. AKP’nin İl Başkanı da, İlçe Başkanı da bunun üzerine çok gidiyorlar. Ben Abdullah Bey’e (İl Başkanı Abdullah Eryarsoy) rica ettim, dedim ‘Başkanım, biz indiriyoruz, bakın siz de indirin’, indirmiyorlar. Bunlar devlete güveniyor. Bizim afişimizle ilgili karar çıkıyor, karar çıktığı gün gece 2-3’te gelip zabıta indirmeye kalkıyor; 3 gün oldu, 4 gün oldu, karar çıktığı halde indirmedikleri afişleri var. Bu afişlere takılıp kalma. Biz afişe seçim kazanmayacağız. Biz basa basa, bağırta bağırta seçimi kazanacağız. Her yeri afişlesinler. Her yere, yandaş medyaya reklamlarını yapsınlar ama onlar artık son nefeslerini alacaklar. Bu seçimde biz kazanacağız.

BUNLARIN YAPTIĞI AHLAKSIZLIK

***AKP’li kimi vekiller, gittikleri ilçelerde HDP’nin aday çıkarmadığını hatırlatıyor ve bunu Millet ittifakıyla ilişkilendirmeye çalışıyor, ayrıca Millet ittifakının listelerinde HDP’lilerin olduğunu iddia ediyor, ne diyorsunuz?
-HDP ile ilgili üzerimizde bir algı yaratmak işlerine geliyor. Bütün aldatmaca. Bakın dün Binali Yıldırım’ı ben de dinledim. ‘Adayları yok, HDP’liler bana oy versinler’ diyor. Ben bunu söyleyince, HDP’nin desteğini almış oluyorum, o söyleyince bir şey yok. Biz AKP’nin de MHP’nin de istiyoruz. Biz her partinin oyuna talibiz. Seçimi kazanmak istiyoruz. Bu bir genel seçim değil, bu bir yerel seçim. Yerel seçim olduğu için de hangi partiden olursan ol destek ver bize diyoruz, bizim adayımız en iyisi diyoruz. Sosyal demokrat belediyeciliği bilen, Türkiye’de sosyal belediyeciliğin yaratıcısı Leyla Atakan’dır, Erol Köse’dir, Sefa Sirmen’dir, Hikmet Erenkaya’dır. Adam daha önce HDP’li olmuş olabilir, bugün CHP’li olamaz mı? Veya bir gün İYİ Partili olamaz mı? Bir seçim önce MHP’li olan isimler, bugün İYİ Partili oldu. Ne olmuş yani? Türkiye Cumhuriyeti, büyük bir devlet, benim listeme aldığıma eğer HDP’li diyorlarsa bir suça karışmışsa hemen gider polis, alır, yargıya götürür. Der ki bu adam suçlu. Sen suçlu suçsuz olduğunu bilmeden buna HDP’li diye çamur atarsan o zaman neden 70 milyon lira para veriyorsun senede. Partiye yardım ediyorsun. Parlamentoda temsil ediliyor. Yani bunların yaptığı ahlaksızlık, resmen ahlaksızlık. Başka bir şey değil, halkı kandırma, algıyı yönetme. Halkın düşüncesini hayat pahalılığından başka yere yöneltme, milli duygulardan beslenme. Ama samimi değil. Samimi olsalardı PKK’lılar, Habur’dan giriş yaptığında seyyar mahkemeleri kurmazlardı. PKK kıyafeti ile gelen kişileri; Kars, Ağrı, Iğdır’a kadar kortej eşliğinde oraya göndermelerdi. Diyarbakır’da megri megri şarkılarını Şivan Perver ile birlikte söylemezlerdi. Sen desteğini alırken iyi; seçime kadar kan dursun, ben seçimi alayım, seçimden sonra Allah kerim… Bunlar samimiyetsiz, barış sürecini de o dönem inanmadan yürüten insanlar.


 
BÜYÜKŞEHİR’DE KAPANIYOR
***Büyükşehir’de durum ne? Fark çok mu?
-Büyükşehir’i almamız için bizim Gebze’yi almamız lazım. Gebze’de çok iddialı ve umutluyum. Orada, Cumhur ittifakı dışındaki partilerde bir konsensüs oluşmuş. Eğer biz orayı alırsak ki alacağız; Büyükşehir’i de alırız. Çünkü Büyükşehir adayı Dr. Serdar Kaman, halka dokunan, sevilen sayılan, bey efendi bir adam. Dün mitingde yaptığı sunumda söylediği, ‘Bana canınızı emanet ediyorsunuz, belediyeyi de emanet edin’ dedi. Güzel bir görseldi. Başarılı olacağına inanıyorum çünkü hiçbir şaibesi olmayan, burada yıllardan beri hekimlik yapıp da bir falsosu olmayan, ne bileyim vatandaştan para talep etmeyen, işini layıkıyla yapan, terbiyeli bir insan. Biz halkımızın Serdar Kaman’a destek vereceğine inanıyorum. İzmit’i alacağız, Gebze’yi de aldık mı, ki alacağız; o zaman Büyükşehir de tamamdır. Recep Dursun’dan çok umutluyum Gebze’de. Çok çalışıyor. Büyükşehir’de anketimiz var, aradaki puan farkı azaldı. Bu 9 gün içinde bu fark da kapanabilir.

KATILIM, AKP’NİNKİNDEN 5 BİN KİŞİ AZDIR

***Ortak mitingin seçime etkisi olur mu? Kaç kişi katıldı?
-Dünkü miting bize burada en az 3-5 puan verecek. Bizim mitingimiz çok güzeldi. 3-5 puan artırsak, Büyükşehir’i kazanmamıza yeter. Cumhurbaşkanı, buraya gelip partisinin oyunu artıracak bir etki yaratmadı. Hep taşıma, devşirme. Hep aynı şeyleri söylüyor. Kendisi adaymış gibi. Polis kayıtlarını daha sormadım ama bana göre 60-70 bin kişi katıldı mitingimize. Onların da o kadardı ya da 5 bin fazlaydı bizden. Başka ilden bir il başkanı bile getirmedim. Yakın illerden yardım istemedim. Biz istesek o farkı da kapatırdık. Mitinge gelen otobüs sayısı 43; onların mitingine gelen otobüs, başka illerden gelen otobüs 300-500. Başka illerden gelen desteklerle birlikte anca kalabalığı sağlayabildiler. AKP’nin mitingini görmedim ama basından takip ettiğime göre eski havalarının olmadığını yazdı gazeteler. Daha fazla olması lazımdı, niye MHP’nin yüzde 11-12 oyu var burada.

KILIÇDAROĞLU’NUN İZMİT PROGRAMI YOKTU

***Miting neden saat 14.00’te yapıldı, mesai saati dışında olamaz mıydı?
-Aslında bizim Genel Başkan’ımızın İzmit programı yoktu, bu Meral Hanım’ın programıydı. Ama Gebze’de geçen Pazartesi günü yaptığımız Recep Dursun’un sunumunda, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Bey, oradaki bizim Grup Başkan Vekilimiz Engin Altay’a, ‘Biz miting yapacağız, Genel Başkan’ımız Meral Hanım da gelecek, sizin Genel Başkan’ınızı da istiyoruz. Lütfen bunu iletin’ dedi. Biz de talepte bulunduk bunun üzerine. Kabul etti, hoş oldu.

Son Güncelleme: 23.03.2019 10:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Arkadaş 2019-03-23 12:14:52

Aşağıda yorum yapan aktroller yahu öndesiniz de o zaman neden bu kadar yorum yapıyorsunuz,haklısınız da o zaman neden bu kadar feryat figan edip yorum döşüyorsunuz.Hakikaten merak ediyorum..

Avatar
Ks41 2019-03-23 11:56:09

5 ilçede mi öndeymiş ha hay kendi ni bırak genel başkanlar bile izmit ten başka biryer söyleyemedi büyükşehir de bile rezil olmamak için iyi partiye verdiniz o rezil olsun dediniz hep aynı terane muharrem incenin dediği gibi çıkmışsın yenmiş çıkmışsın yenmiş yenmişte yenmiş adamlar bizi he birde şu var hdp yle de iyice yakınlaştınız bir chp li olarak asla size oy vermicem bu seçimde oyum dsp

Avatar
İzmit 2019-03-23 09:08:44

Başkan sen nasıl bir hayal dünyasındasın sokaklara çık herkez gene akp diyor kendi eski il ilçe başkanları bile hayal olur bizim izmit almamız zaten kaman için büyük rezillik diyorlar insanlara yazık chp hep aynı yüzler yeter bu şeçimden sonra size yakısan hep birlikte istifa etmek

Avatar
Can öncü 2019-03-23 00:53:06

Cengiz sarıbay adam gibi adam kardeş izmit belediyesini şu an kazandırmış ve kimsenin yapamadığını yap birisidir.
31mart akşamı izmit te tahrib yazan cengiz sarıbay olacak.

Avatar
Ne 2019-03-23 00:47:24

Sarıbay bir il başkanı olarak seçimden sonra polis kayıtlarını alırsın heralde.bir il başkanı hiç merak edip bakmazmı.bakmaz çünkü yarı yarıya fark var utanıyor bakmaya .az olduğunu görse çalışmak zorunda ne gerek var şimdi yorulmaya zaten kazanamıcak ...

Avatar
Vedat 2019-03-22 23:32:34

İl başkanı boş keseden sallıyor ne çalışma yaptın kazanmak için.İzmitte hergün partiden birileri istifa ediyor foyalarınız birbir ortaya çıkıyor.AKP 13-0 Alır hiçbir yeri alamazsınız siz bu zihniyete sen önde olsan bu açıklamayı yapmazsın belli ki tutuştunuz algı politikası yaratmaya çalışıyorsunuz hep terane anlat gidicisin senn

Avatar
Ata 2019-03-22 22:40:52

Oldu gara bayram mancarlida var yen mi .Ya büyükşehirde tahir başkan rekor kırar aha yazdım buraya

Avatar
Cumhuriyet 2019-03-22 18:01:24

9 gün,siyasette 24 saat bile çok önemlidir demiş rahmetli Demirel.9 gününüz var yani 216 saatiniz var uyumayın gerekirse yemeyin içmeyin ben herşeye elimden geldiğince tarafsız bakmaya çalışan biri olarak şunu görüyorum muhalefet çalışırsa bu iktidar umulmadık bir tokat yiyecektir bundan da hiç şüphem yok.Her gittiğiniz yerde ekonomik vehameti anlatın gece gündüz tabiri caiz ise girmediğiniz delik kalmasın.Dün ki kalabalık gösteriyor ki o saate rağmen toplanan kalabalık muhalefete büyük teveccüh göstermiştir umutlarını boşa çıkarmayın başarı,hatta olmaz denilen şeyler hiç mi hiç uzak değil..

Avatar
Muzaffer 2019-03-22 17:08:21

Beyefendi anlatmışsın da,

Sondan başlayalım, senin seçim kazanma amacın olsa ve genel başkanını rica ile getirecek gücün varsa bunu en başta kullanıp doğru düzgün bir saatte miting yaparsın.

Çayırova da alınabilecek seçim bıçak sırtı olmuş plansızlık, hazırlıksızlık yüzünden. yüzünüze vurmuşlar. Yazık

Gelelim İzmite. Yıllarca çalışmadan gezerek, size bugün küfür ettiren, hainlikle suçlayan rakiplerinizle çay-kahve içip kabul günü yaparken partililerinize ihanet ettiniz.

Hüseyin Erol gibi itici bir gücü rakip gördüğünüz için partiden atmaya çalıştınız. Neden ihraç edilmediğine dair kararı 25 gün sümen altı ettiniz Cengiz Bey?

Sizin koltuk sevdanız mı önemli, güya il başkanlığı yaptığınız partinin İzmit seçimini kazanması mı?

Görülen şudur. Partinizi bu seçimlere hazırlayamadınız. 1 Nisan itibariyle yepyeni, çalışkan ve değerlerine sahip çıkan, gücünü kullanabilecek bir il başkanı görmek dileğiyle.

Hayatta başarılar!

banner846

banner820

banner354

banner482

banner599

banner921

banner328