banner1046
banner1038

Merhabalar, virüslü haberlerin havada uçuştuğu ortamda bu konuya bir sağlıkçı olarak bende ilgi duydum ve biraz geçmiş zamanda kaleme alınan yazılara bakınca birden Haşmet Babaoğlu’nun bir yazısını okudum. Yazının tarihi 2018 yılında.

Önümüzdeki on yıl içinde 30 milyon kişiyi öldürecek bulaşıcı hastalıklarla karşılaşacağız.

Hoppala, bu da nereden çıktı, diyorsunuz şimdi içinizden, eminim.

Dün internet sitelerinde pek "tıklanan" bir haber vardı:

Microsoft'un kurucusu Bill Gates geleceğe dair ne söylüyorsa, çıkıyormuş.

Gates 1999'da yazdığı "Düşünce Hızında Çalışmak" adlı kitabında "insanlar nerede olurlarsa olsunlar, minicik dijital cihazlarıyla işlerini takip edecek, para aktaracak, sağlık durumlarını yönetecek, haber okuyup, evlerinde kendileri yokken olan biteni izleyecek" demiş, hepsi çıkmış.

"E zaten bunların hepsi 99'daki dijital gelişimin normal uzantıları" diye düşünmekte haklısınız da...

İnsanın içine kurt düşüyor.

Adamın normal projeksiyonları böyle pompalanarak haber yapılıyorsa, çaktırmadan esas kritik tahmin ve iddialarına mı dikkat çekiliyor acaba?

***

Bill Gates'in bir süredir sahip olduğu gelirin büyük bölümünü viral hastalıklar alanındaki araştırmalara yatırdığını biliyoruz.

Sık sık da kamuoyunu uyarıyor:

"Öyle bir virüs çıkabilir ki, altı ay içinde 30 milyon insanı öldürebilir.

Bu bakımdan çok kırılganız, hazırlıklı değiliz. On yıl içinde böyle salgınlar bekliyorum." Ne oluyor peki?

Pentagon'un burnumuzun dibindeki Tiflis'te bir biyoloji laboratuvarı kurduğu; çok tehlikeli virüs deneyleri yaptıkları ortaya çıkıyor.

ABD'lilerin diplomatik kargolarında insan kanı ve çeşitli patojenler taşıdıkları anlaşıldı. (Proje malum: Bazı ırklara özel, yani sadece onları öldürecek hastalıklar üretmek mümkün!) Büyük olay.

Fakat ilgilenen yok!

Sıcak savaş tehditlerine, siyasal çatışmalara, küresel ekonomik krize odaklanan dünya kamuoyu bu türden "şeytanlık"ları gözden kaçırıyor.

***

Peki Gates bu uyarılarında masum mu? (Malum, bilgi teknolojisi içinde Amerikan devleti ve Pentagon'la en iyi geçinen Gates'dir.) Durup dururken bu kadar keskin "kıyamet" uyarıları nereden çıktı?

Niye binlerce insanı laboratuarlarında çalıştırmaya başladı?

Şu ana kadar çıkmayan salgınlar neden bundan sonra çıkacak?

Usta yazarın yazdıkları ve bugünlerde yaşadıklarımıza bakıldığında galiba büyük güçlerin bir oyunlarının içindeyiz.

Virüssüz günler dilerim.

---------------------

İnsanlığın korkulu rüyası olmuş 24 salgın…

Salgın hastalıklar tarih boyunca insanlığın en büyük korkularından biri olmuştur. Yalnızca kadim bir korku olmakla da kalmayıp geleceğe ilişkin felaket senaryolarında önde gelen distopya senaryolarından birini salgın hastalıklar oluşturur.

Her ne kadar geçmişteki büyük salgınların nedeni olan hastalıkların birçoğu bilimsel gelişmeler ve yaygın aşılama sayesinde günümüzde alt edilebilmişse de birçok modern salgın hastalık insanlığın korkulu rüyası olmaya devam ediyor.

Salgın hastalıklar tarih boyunca insanlığın en büyük korkularından biri olmuştur. Her ne kadar geçmişteki büyük salgınların nedeni olan hastalıkların birçoğu bilimsel gelişmeler ve yaygın aşılama sayesinde günümüzde alt edilebilmişse de birçok modern salgın hastalık insanlığın korkulu rüyası olmaya devam ediyor.

Tarihte yaşanmış ve günümüzde yaşanmaya devam eden büyük salgın hastalıkları sizin için derledik.

1- Atina Veba Salgını (M.Ö. 430-427) – Tahmini 1.000 ölüm

Tarihçi Thucydides’in aktardığı, MÖ 430 yılında Atina’yı vuran büyük salgını tasvir eden, Michiel Sweerts’ın Atina Veba Salgını tablosu (1652–1654).

Atina Veba Salgını, Antik Yunanistan’da Peloponez Savaşı (MÖ 430) sırasında, Atinalıların savaşı kazanacağı düşünülürken Atina Kent Devleti’ni kasıp kavuran büyük bir salgındı.

2- Jüstinyen Veba Salgını (541-542) – On milyonlarca ölüm

Jüstinyen Vebasını tasvir eden bir tablo. Jüstinyen Veba Salgını, tarihte bilinen en büyük can kaybına yol açmış olan salgındır. Doğu Roma İmparatorluğu’nun ve başkent Konstantinopolis’in nüfusunu neredeyse yok eden salgın Sasani İmparatorluğu’na ve Akdeniz genelindeki bütün liman kentlerine yayılmıştır.

3- Kara Veba (1346-1350) – Tahmini 50.000.000 ölüm

Kara Veba salgını sırasında Avrupa’da, salgına müdahale eden hekimlerin giydikleri maskenin bir çizimi. “Göz yerleri camlı olan bu maskenin içine karabiber veya başka baharatlar, kurutulmuş bitkiler konuyor böylelikle nefes yoluyla burundan mikrobun bulaşmasına engel olunacağına inanılıyordu.”

Kara Veba, Kara Ölüm, Büyük Veba, Büyük Salgın ya da yalnızca Veba adıyla da anılan, insanlık tarihindeki en büyük salgınlardan biridir. Avrasya’dan Batı Avrupa’ya kadar geniş bir coğrafyaya yayılmış ve on milyonlarca insanın ölümüne neden olmuştur. Kara Veba’ya Yersinia pestis adlı bakterinin neden olduğu sanılıyor. Kısa süre içerisinde geniş bir coğrafyada etkili olan salgın, aynı zamanda Avrupa’da birçok dinsel, toplumda ve ekonomik başkaldırıya da neden olmuştur.


Pieter Bruegel’in, ortaçağ Avrupa’sını kasıp kavuran büyük veba salgının ardından yaşanan toplumsal altüst oluşu ve korkuyu tasvir ettiği Ölümün Zaferi (1562) başlıklı tablosu.

4- Amerika yerlilerinin salgın hastalıkları (1492-1900)

Franciscan friar Bernardino de Sahagún tarafından 16. yüzyılda gerçekleştirilmiş olan Florentine Codex (derleniş 1540-1585) adlı araştırmada yer alan bir çizim: Çiçek hastalığından ölen Aztekler.

Amerika’nın keşfi sırasında nüfusun 2.000.000 ila 10.000.000 arasında olduğu tahmin ediliyor. 1492’den başlayıp 1900’lere gelinene dek çiçek, kızamık, tifüs gibi hastalıklar yüzünden Amerika yerlilerinin nüfusu 500.000’e düşmüştür.

Çiçek hastalığına yakalanmış bir çocuk

5- Büyük Londra Vebası (1665-1666) – Tahmini 100.000 ölüm

Londra’da meydana gelen büyük veba salgını, 1340’larda Avrupa’da meydana gelen büyük salgından yüzyıllar sonra meydana gelen ikinci salgındır.

6- Birinci Kolera Pandemisi (1817-1823) – Tahmini 110.000 ölüm

Vibrio cholerae (aynı zamanda Kommabacillus), insanlarda koleraya sebep olan bir eğilmiş-çubuk şekilli gram negatif bakteridir.

Aynı zamanda ilk Asya kökenli kolera salgını olarak da bilinen Birinci Kolera Pandemisi, Kalküta yakınlarında ortaya çıktı ve Güneydoğu Asya’dan Ortadoğu’ya, Doğu Afrika’dan Akdeniz kıyılarına kadar yayıldı.

7- İkinci Kolera Pandemisi (1829-1849) – Tahmini 200.000 ölüm

Başta İngiltere olmak üzere Batı dünyasına da sıçrayan Asya kökenli kolera salgınında, Sunderland’de hayatını kaybetmiş bir hastaya ait çizim. Wellcome Kütüphanesi, Londra.

Asya kökenli bir kolera salgını olan İkinci Kolera Pandemisi, Hindistan’dan Batı Asya’ya, Avrupa’dan Amerika kıtasına; hatta Çin ve Japonya’ya kadar sıçramış çok büyük bir salgındı.

8- Tifüs Epidemisi (1847) – Tahmini 20.000 ölüm

Theophile Hamel’in Le Typhus tablosu (1848).

Tifüs, Rickettsia bakterilerinin etken olduğu bulaşıcı hastalıktır. 1847 yılında Kuzey Amerika’da meydana gelen büyük salgın, İrlanda’da yaşanan büyük kıtlığın ardından İrlanda’dan Amerika’ya gerçekleşen göç ile birlikte ortaya çıkmıştır. Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde on binlerce ölüme neden olmuştur.

9- Dördüncü Kolera Pandemisi (1860-1879) – Tahmini 705.000 ölüm

Dördüncü Kolera Pandemisi, Bengal bölgesinde Ganj deltasında ortaya çıkmış ve Müslüman hacılarla birlikte Mekke’ye kadar yayılmıştır. Salgın ilk yılında 90.000’e yakın ölüme yol aşmış, haccın ardından ülkelerine dönen hacılarla birlikte Ortadoğu’ya, Rusya’ya, Avrupa’ya, Afrika’ya ve Kuzey Amerika’ya yayılmış ve yüz binlerce can almıştır.

10- Beşinci Kolera Pandemisi (1881-1896) – Tahmini 990.000 ölüm

Koleraya yakalanmış olan hastalar. Hamburg, 1892.

Beşinci Kolera Pandemisi, 19. yüzyılda ortaya çıkmış olan Hindistan kaynaklı beşinci uluslar arası salgındır. Asya ve Afrika’da etkili olduktan sonra Fransa’nın bazı bölgeleriyle Almanya, Rusya ve Güney Amerika’ya yayılmıştır. Salgında yalnızca Hamburg’da 8.600 ölüm yaşanmıştır.

11- Rus Gribi (1889-1890) – Tahmini 1.000.000 ölüm

1889 Rus Gribini tasvir eden, gazetede yer alan bir çizim.

Bazı araştırmacılar, Rus Gribi olarak bilinen 1889-1890 grip salgınına enflüanza A (grip) virüsünün bir alt tipi olan H2N2’nin neden olduğunu düşünüyor. Yakın zamanda gerçekleştirilen araştırmalar ise H3N8’in salgına neden olmuş olabileceğini gösterdi. Nedeni hangi virüs olursa olsun, Rus Gribi, tarihte bilinen en eski grip salgını olarak tarihe geçmiştir.

12- Modern Veba (1894-1903) – Tahmini 10.000.000 ölüm

Vebadan korunmak için toplu dezenfeksiyon bölgeleri oluşturulmuş.

Üçüncü veba salgını ilk olarak Çin’in Yunnan bölgesinde 1850’lerde ortaya çıktı. Ancak 1894’te Hong Kong’a sıçramasının ardından tüm dünyaya yayıldı. Salgın, halk sağlığı uygulamaları ve bakterilere karşı savaşım için bir test ortamı yaratmıştı. Aynı zamanda sömürge kentlerinin sağlıklı çevre planlamasının da sorgulanmasına neden olmuştu.

13- Altıncı Kolera Pandemisi (1899-1923) – Tahmini 1.500.000 ölüm

Hindistan Bombay’da kolera salgını, 1898.

Altıncı Kolera Pandemisi, Hindistan’da ortaya çıkıp bu ülkede 800.000 insanın ölümüne neden olduktan sonra Ortadoğu, Kuzey Afirka, Doğu Avrupa ve Rusya’ya yayılmıştır.

14- İspanyol Gribi (1918-1920) – Tahmini 20.000.000 ölüm

1918 Gribi alışılmadık şekilde hızla yayılan ve ölümcül bir salgındı. H1N1 virüsünün neden olduğu salgın dünya genelinde tahminen 500.000.000 insana bulaşmış ve milyonlarcasının ölümüne neden olmuştur. Tarihteki en ölümcül salgınlardan biri olan İspanyol Gribi, Kuzey Kutup Bölgesi’nden Pasifik adalarına kadar dünyanın her yerine yayılmayı başarmıştır.

15- Asya Gribi (1957-1958) – Tahmini 2.000.000 ölüm

Asya Gribi 1956 yılının sonlarında Çin’in Guizhou bölgesinde ortaya çıkmış, daha sonra Singapur’a, Hong Kong’a ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yayılmıştır. Bazı araştırmacılar gribin vahşi ördeklerden insanlara bir mutasyonla geçtiğini belirtiyor.

16- HIV/AIDS (1960’tan günümüze) – Tahmini 40.000.000 ölüm

AIDS klinik olarak ilk kez 1981 yılında ABD’de gözlemlendi. İlk AIDS vakaları uyuşturucu bağımlılarıydı. Ancak AIDS’e neden olan HIV virüsünün 20. yüzyılın başlarında Batı ve Merkez Afrika’da bazı primatlarda ortaya çıkmaya başladığı sanılıyor. Dünya genelinde yayılan HIV/AIDS, milyonlarca insanın ölümüne neden olmuş ve olmaya devam ediyor.

17- Yedinci Kolera Pandemisi (1961’den günümüze) – Tahmini 570.000 ölüm

Uganda’da kolera salgınından bir kare.

Uluslararası kolera salgınlarının yedincisi (ve sonuncusu) 1961’de Endonezya’da ortaya çıkmıştır ve salgının etkileri günümüzde hâlâ devam etmektedir.


18- Hong Kong Gribi (1968-1969) – Tahmini 1.000.000 ölüm


Çin’de Kızıl Muhafızlar grip virüsünün yayılmasını önlemek için halkı bilgilendiriyor (1968).

İlk olarak Hong Kong’da görüldüğü için Hong Kong Gribi olarak da bilinen 1968 grip salgını, H2N2 virüsünün değişime uğramasıyla ortaya çıkan H3N2 virüsünün neden olduğu salgında 1.000.000’a yakın insan yaşamını yitirmiştir.

19- SARS Salgını (2002-2003) – 774 ölüm

SARS (Ağır Akut Solunum Yolu Yetersizliği Sendromu), viral bir solunum yolu hastalığıdır. Hastalığa SARS coronavirus neden olmaktadır. 2002 yılında meydana gelen salgın kısa süre içerisinde 8.000’in üzerinde insana bulaşmış, kayıtlara geçtiği kadarıyla 37 ülkede 774 ölümle sonuçlanmıştır.

20- Domuz Gribi (2009) – Tahmini 284.000 ölüm

Domuz Gribi, ortaya çıkmasından kısa süre sonra dünya genelinde büyük bir korku ve paniğe neden oldu.

2009 domuz gribi salgını, grip virüsünün yeni bir şekli ile Nisan 2009 yılında yayılmaya başlayan bir salgındır. Virüsün bu yeni türüne genelde domuz gribi denilmesine karşılık; Meksika gribi, domuz merkezli grip, Kuzey Amerika Gribi ve H1N1 gribi de denilmektedir.

21- Batı Afrika Menenjit Salgını (2009-2010) – 1.210 ölüm

Batı Afrika Menenjit Salgını, bakteriyel menenjitin neden olduğu uluslararası bir salgındır. Burkina Faso, Mali, Nijer ve Nijerya’da etkili olmuştur. Salgın en çok Nijerya’yı etkilemiştir. Salgında görülen vakaların yarısından fazlası Nijerya’da görülmüştür.

22- Haiti Kolera Epidemisi (2011-2017) – Tahmini 6.700 ölüm

Birleşmiş Milletler, Haiti’deki kolera salgınını durdurmak için yeterince aktif mücadele etmediği gerekçesiyle protesto ediliyor.

2010 yılında Haiti’de gerçekleşen 7 büyüklüğündeki depremin ardından meydana gelen kolera salgını, son 100 yıldır ülkenin gördüğü tek salgındı. Depremin ardından kentlerin altyapısının çökmesi, salgının ortaya çıkmasına neden oldu ve kısa sürede önüne geçilmesini önledi. Yoksulluk ve altyapı yetersizliği, basit bir sorunun 7 yıl süren bir salgına dönüşmesine ve binlerce ölümün yaşanmasına neden oldu.

23- Kongo Kızamık Epidemisi (2011’den günümüze) – Tahmini 4.600 ölüm

Dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olan Kongo’da, yaygın aşılamayla önüne geçilebilecek bir hastalık olan kızamık, 21. yüzyılda binlerce kişinin ölümüne neden oldu.

24- Batı Afrika Ebola Epidemisi (2014’ten günümüze) – Tahmini 4.900 ölüm

2013 yılının sonunda Gine’nin güneyinde başlayan salgın, kısa sürede Liberya ve Sierra Leone’ye ardından Nijerya’ya yayıldı ve kısa sürede binlerce ölüme neden oldu. Bir filovürüsün neden olduğu hastalık ilk kez 1970’lerde ortaya çıkmış. Vücut sıvıları aracılığıyla yayılıyor; ancak zaman zaman hava yoluyla da yayılabilecekleri düşünülüyor.

İnsanlık tarihi görüldüğü gibi çok büyük salgınları atlatmıştır. Bugün kamuoyunu rahatsız eden Coronavirüs de tarihin sayfalarında yerini alacaktır.

Sağlıklı günler dileyerek sözlerime son veriyorum.

--------------

İnsanlığı yok edebilme potansiyeli olan virüs salgınlarını konu edinmiş 22 görülesi film…

Dünya tarihine baktığımızda veba, kolera, SARS, AIDS, H5N1 ve çeşitli grip virüslerinin sayılamayacak kadar çok can aldığını biliyoruz. Gelecekte de insanlığın en büyük korkuları arasında yer edineceği malum. Filmlerde de bu virüsler bilimkurgudan korkuya, dramdan romantizme kadar pek çok kez konu edildi. İşte bu salgınları pek çok kez konu edinen o izlemeye değer filmler...

22. Veba / Carriers (2009)

Veba illetinden korunma yolu olarak Meksika körfezindeki hiç kimsenin ulaşamadığı bir kumsala ulaşmak Danny'nin en büyük arzusudur. Bu katil kendini sıyırmayı kafasına koyan Danny, kardeşi Brian, kız arkadaşı Bobby ve Danny'in okuldan arkadaşı Kate, Amerika Birleşik Devletleri'nin güneybatısı boyunca, hayalini kurdukları bu güvenli mekana ulaşmak için hızla yolları katederler.
 

21. Kolera Günlerinde Aşk / Love in the Time of Cholera (2007)

Terk edilmiş bir sevgilinin, yeniyetmelik yıllarından başlayarak yaşlılığın alacakaranlığına dek süren yarım yüzyıllık aşkının öyküsü. Florentino Ariza, 13 yaşında ilk gördüğü andan beri Fermina Dazave'ye karşılıksız bir aşk duymaktadır. Ancak kızı Fermina için Florentina'dan daha iyi bir damat düşünen baba, kızını evden uzaklaştırır. Doktor Juvenal Urbino ise iyi bir damat adayı olarak karşılarına çıkacak, olaylar bu aşk üçgeninde beklenmedik sürprizlerle ilerleyecektir.

20. Tehdit / Outbreak (1995)

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Albay Sam Daniels, Zaire’de ortaya çıkan çok ciddi ve ölümcül bir virüsü araştırmakla görevlendirilir. Araştırmaları sonucunda virüsün Amerika’ya da geldiğini tespit eder. Eğer önlem alınmazsa birkaç hafta içinde bütün Amerika’yı yok edebilecek kadar tehlikeli bir virüstür bu.

19. Körlük / Blindness (2008)

Adı bilinmeyen bir şehirde, ne olduğu anlaşılamayan bulaşıcı bir körlük salgını başlar. 'Beyaz körlük' olarak tabir edilen bu durumdan etkilenmeyen tek kişi bir göz doktorunun karısıdır. Yavaş yavaş herkesi etkisi altına almaya başlayan bu salgının yayılışını ve yaşanan kaos ortamını canlı canlı gören doktorun karısı, kendisini ve ailesini bu zor durumdan kurtarmaya çalışır.

18. Salgın / The Crazies (2010)

Şehir sularına karışan ne olduğu belirsiz zehirli bir madde, kasaba sakinlerini psikopat katillere dönüştürmüştür. Bunu fark eden yetkililer, kasabayı karantinaya almaya karar verirler. Dışardan bakıldığında her şeyin kusursuz gözüktüğü kasaba sakinlerinin kontrollerini kaybederek birer caniye dönüşmeleriyle Amerikan Rüyası sona erer. Salgını önlemeye çalışan askeriye, kasabaya girişi ve çıkışı engelleyince içeride sağlıklı kalanlarla gözü dönmüş katiller arasında bir kaos başlar.

17. Grip / Gamgi (2013)

Bilenmeyen bir hastalık aniden baş gösterir, bölgesel yıkımlara sebep olur. Hastalık solunum yoluyla bulaşmaktadır ve hastalığı kaptıktan 36 saat sonra ölüm gerçekleşmektedir. Salgını durdurmak ve ölümleri engellemek için bir itfaiyeci ve bir doktor beraber çalışacaklardır.

16. Salgın / Contagion (2011)

Hava ve solunum yoluyla rahatlıkla geçen ve insanları birkaç gün içinde öldüren, ölümcül bir virüs salgın şeklinde yayılmaktadır. Dünya çapında uzmanlardan oluşan medikal bir ekip, hem salgına çare bulmaya çalışır hem de insanlarda virüsten daha da hızlı yayılan panik halini kontrol altına almaya çalışırlar. İnsanlar şimdi hem canlarını kurtarmaya çalışırken hem de dağılmanın eşiğine gelen toplumsal hayata tutunma mücadelesi verirler.

15. Ölümcül Deney / Resident Evil (2002)

Raccoon şehrinin dışında Umbrella Corporation isimli bir şirket tarafından yönetilen, Hive isimli bir genetik araştırma merkezi bulunmaktadır. Araştırmalar esnasında uygulanan deneylerden birinde üretilen T-virus isimli virüsü ele geçiren bir hırsız bu virüsü Hive binasının içerisine salar. Virüs The Red Quinn isimli yapay zekayı ele geçirir ve sonrasında merkezdeki herkese bulaştırmaya başlar. Tüm personel zombiye dönüşür ve bu zombiler Red Quinn tarafından yönetilir. Red Quinn'i durdurmak için merkeze gelen bir ekip bu yapay zeka makineyle savaşırken zombilerle de baş etmeye çalışacaktır.

14. Sıcak Kalpler / Warm Bodies (2013)

İnsanoğlu yaklaşık 8 yıl önce başlayan ve nedeni, nasıl yayıldığını artık hatırlanmayan bir zombi salgınının esiri olmuştur. Zombilerin sayısı, hayatta kalmayı başaran bir grup insandan çok daha fazladır; insanlar ellerindeki tüm silah teknolojisine rağmen kendilerini ancak yüksek duvarların ardına hapsederek emniyete almışlardır. Zombilerin pek çoğu gibi havaalanında yaşayan R, bir gün arkadaşlarıyla beslenmeye çıktığında, kendisini öldürmek isteyen Julie ile karşılaşır. Onu ısırıp beslenmesi gerekirken âşık olmuştur, zira kaybettiği insani özellikleri teker teker ve yavaş yavaş yerine gelmeye başlar.

13. Dünya Savaşı Z / World War Z (2013)

Gerry Lane, iki kızı ve sevgili eşiyle mutlu bir hayat sürdüren bir aile babasıdır. Bir gün arabaları trafikte sıkıştığında her zamankinden farklı olarak yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu fark ederler. Tehlike hızla yaklaşmaktadır... Ailesini güvenli bir bölgeye yerleştiren Gerry, ikiye ayrılan dünyayı kurtarmak için zamana karşı yarışacaktır.

12. 28 Hafta Sonra / 28 Weeks Later (2007)

Rage virüsünün Britanya adalarına yayılmasının yarattığı karışıklık kontrol altına alınmış ve halk yavaş yavaş boşaltmak zorunda kaldıkları evlerine geri dönmeye başlamışlardır. Amerikan ordusu da, Londra’nın çeşitli yerlerinde düzenin sağlanması ve insanların güvenle evlerine yeniden yerleşebilmelerini sağlamak için yardım etmektedir. Öte yandan Rage virüsü, bütün planları alt üst edecek kadar tehlikeli ve sinsi bir virüstür.

11. Yeryüzündeki Son Aşk / Perfect Sense (2011)

Michael ilişkilerde bağlanma sorunu yaşayan ama yemek pişirme konusunda usta olan bir şeftir. Soğuk görünümlü ama işinin ehli doktor Susan ise uzun zamandır özel hayatına kimseyi sokmadan kendisini sadece işine vermiştir. Susan ve Michael yakınlaşırken, tüm dünyada insanların duygularını bir bir yok eden bir salgın hastalık ortaya çıkar. İnsanlar sevme yetilerini bir bir kaybederken Susan ve Michael'ın aşkı hayata tutunabilecek midir?

10. Andromeda Esrarı / The Andromeda Strain (1971)

Bir araştırma uydusunun Arizona yakınlarındaki küçük bir kasabaya düşerek parçalanması beraberinde büyük tehlikeler getirir. Dünya dışından gelen ve son derece ölümcül olan bir virüs bu kaza sonrasında serbest kalır ve kasabadaki hemen herkes kısa bir süre içinde ölür. Olayı çözmek için getirtilen bir grup doktor ve bilim adamı virüsü yok etmek için zamana karşı zorlu bir yarışa girecektir.

9. Ben Efsaneyim / I Am Legend (2007)

Robert Neville çok başarılı bir bilim adamıdır, ama o bile tedavi edilemeyen, insan yapımı o korkunç virüsü kontrol altına alamamıştır. Her nasılsa virüse bağışıklık gösteren Neville, New York şehrinden, hatta belki dünyadan arta kalan yerde, hayatta kalmış tek insandır. Neville üç yıl boyunca inancını yitirmeden her gün telsiz mesajı göndererek, umutsuz bir şekilde, hayatta kalmış başka insanlar bulmaya çalışır. Ama yalnız değildir.

8. Ölülerin Şafağı / Dawn of the Dead (2004)

Hemşire Ana, hastanedeki günlük mesaisini bitirip evine, çok sevdiği kocasına döner. Ertesi gün kocası yan komşu tarafından öldürüldükten sonra yeniden hayata döner. Ana, mahallede olan kaosu ve etrafta birikmeye başlayan zombileri fark ederek evden kaçar. Kendine geldiğinde bir polis ve diğer kurtulmak isteyenlerle karşılaşır. Bir alışveriş merkezinde hep birlikte güvenlik ararlar. Çok geçmeden diğer kaçanlar da gelirler ve eğer hayatta kalmak istiyorlarsa birbirlerine kenetlenmeleri gerektiğini öğrenirler.

7. Duvak / The Painted Veil (2006)

Film 1920’lerde genç bir İngiliz çift arasında geçen bir aşk hikayesini konu alıyor: Üst sınıfa mensup bir kadın olan Kitty, orta sınıfa mensup bir doktor olan Walter’la yanlış nedenlerden ötürü evlenmiştir. Çift Şangay’a gider ve genç kadın burada bir başkasıyla aşk yaşar. Walter karısının bu sadakatsizliğini öğrenince, intikam almak amacıyla, Çin’in ölümcül bir salgının kol gezdiği, ücra bir kasabasından gelen iş teklifini kabul eder ve karısını da beraberinde götürür. Yaptıkları bu yolculuk sayesinde ilişkileri bir anlam kazanır ve dünyanın bu en uzak ama en güzel köşelerinden birinde ortak bir amaç edinirler.

6. Rec: Ölüm Çığlığı / [Rec] (2007)

Gazeteci Angela'nın istediği fırsat ayağına kadar gelmiştir. Çünkü tam da TV muhabiri Angela ile kameramanı Pablo'nun, itfaiyecileri konu alan bir program yaptıkları sırada gelen bir ihbar üzerine, itfaiyeyle beraber ihbarın geldiği eve gidip haberi canlı canlı yaşama imkanına kavuşmuşlardır. Yaşlı bir kadının ev kazası geçirdiğini sandıkları olayın gerçeklerden çok uzak ve dehşet verici boyutlarda olduğunu eve vardıkları zaman öğrenmeleri ise kötü bir sürpriz olarak karşılarına çıkacaktır.

5. 28 Gün Sonra / 28 Days Later... (2002)

Ölümcül bir virüs, İngiltere’yi tehdit altına almıştır. Bir araştırma laboratuarındaki hastalıklı şempanzelerden yayılan bu virüse yakalanan insanlar zor durumdadırlar. Bu işle mücadele eden kişiler sadece virüsü yok etmek değil, hastalığa yakalananlarla da büyük sorun yaşamaktadırlar. Çare olarak askerler tarafından yönetilen sığınağa taşındıklarında çok başka sorunlar ortaya çıkmaya başlar.

4. Son Umut / Children of Men (2006)

Takvimlerin 2027 yılını gösterdiği dünya üzerinde, nedeni çok anlaşılamayan olaylar yaşanmaktadır. Son dünyaya gelen bebeğin üzerinden 19 yıl geçmiştir ve insanlık artık üreyememek gibi bir çıkmazla karşı karşıyadır. Ülkelerin politik düzenlerini de etkileyen bir şekilde değişimler yaşanmasına neden olan bu durum, kendini olayların akışına bırakarak çöküşe giden insanların yanında, bu durumun nedenlerini bulmaya çalışan mücadeleci insanları da yaratır.

3. Yaşayan Ölülerin Gecesi / Night of the Living Dead (1968)

Barbra ve kardeşi Johnny, babalarının mezarını ziyaret etmek için şehir merkezinden bir hayli uzakta, izbe bir bölgede olan mezarlığa giderler. Burada dua rutinlerini tamamladıkları esnada kendilerine yaklaşmakta olan yabancı bir silüetle karşılaşırlar. Kız kardeşinin aksine bir hayli rahat davranan Johnny, bu yabancının saldırısına uğrar ve oracıkta hayatını kaybeder. Ancak bu bir son değil, ürkütücü bir başlangıcın habercisi olur.

2. Ölülerin Şafağı / Dawn of the Dead (1978)

İki polis memuru, Peter ve Roger, zombiler tarafından ele geçirilen bir apartmanı temizledikten sonra yakındaki bir televizyon istasyonuna sığınırlar. Burada tanıştıkları iki televizyoncuyu da yanlarına alarak helikopterle binadan kaçarak bir alışveriş merkezine ulaşırlar. Erzak almak üzere kısa bir süre için uğradıkları alışveriş merkezinde hesapladıklarından daha fazla kalmaları gerekecektir, çünkü anlaşılmayan bir nedenle tüm zombiler bu binaya girmeye çalışmaktadır.

1. 12 Maymun / Twelve Monkeys (1995)

1997’de ortaya çıkan bir virüs, 5 milyar insanın ölümüne yol açar. Çok az sayıda insan, yer altına çekilip virüsten korunmayı başarır. Kurtulanlar, çözüm bulabilmek için bir zaman makinesi geliştirirler. Henüz test aşamasında olan cihazı kullanmak üzere, mahkûmlardan James Cole’u seçerler. Cole, ilk denemesinde yanlış bir tarihe gider. Başarılı olan ikinci denemesi sonucunda, kendisini 1990’da bir akıl hastanesinde bulur.

Evet sizlere sunduğum listeden gördüğünüz üzere beyazperde de virüs oyunları her zaman çekiciliğini korumuştur.

Virüssüz güzel bir hayat diliyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1048

banner354

banner820

banner1040

banner599

banner1050