Milliyetçi Hareket Partisi ile Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 3 büyükşehir üzerinden ittifakı söz konusu… MHP, İstanbul, İzmir ve Ankara’da aday çıkarmayacak; AKP de kimi il ve ilçelerde MHP’nin önünü açacak… İttifakın görünürdeki yüzü bu.

Peki bu ittifak, Kocaeli’ye nasıl yansıyacak?

AKP, geçmiş yerel seçimlerde Kocaeli’de hep tulum çıkardı.
12-1’lik skorunu önce DP’den seçilmiş Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ı partilerine katarak 13-0 yaptı, sonrasında ise İsmail Yıldırım’ı AKP’den aday gösterdi ve seçimi 13-0 kazandı.
30 Mart 2014 yerel seçimlerinde CHP’nin İzmit, Gölcük, Derince ve Dilovası dışında bir iddiası pek yoktu. MHP’nin ise en iddialı olduğu ilçe Derince idi.
Bu iddiasının gerçekleşmesinde etkili olan isim ise bugün MHP’den kopup İYİ Parti’yi kuran İzmitli Meral Akşener idi. Milli Görüş çizgisinden gelen Halit Altuntaş’ı MHP’nin adayı olmaya ikna etmişti.
Ama sonuç değişmedi, AKP, Büyükşehir ve tüm ilçeleri kazandı Kocaeli’de.

Şimdi önümüzde yeni bir yerel seçim var ve MHP, eski MHP değil…
AKP tabanı, 16 Nisan referandumu ve 24 Haziran seçimlerindeki tavrından dolayı MHP’ye yoğun bir sempati besliyor. Bu sempati, kopma noktasına gelen ittifakın, AKP’nin geri adımıyla tekrar kurulmasına neden oldu. AKP, tehlikeyi gördü, MHP ile yerel seçimlerde ittifak yapmak üzere tekrar masaya oturdu. 3 büyükşehir için söz aldı. Tabii MHP, hayır kurumu değil, veriyorsa isteyecek de. Her şey karşılıklı.

Kimi illerde AKP’nin, MHP lehine aday çıkarmaması, MHP’nin de AKP’nin adaylarını desteklemesi söz konusu olabilir.
Bunu, MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü, dün yaptığı açıklamada deklare etti.
MHP Genel Merkezi’nden talimat gelmesi durumunda, kimi ilçelerde aday çıkarmayabileceklerini söyledi. Tabii bunun karşılıklı olduğunu da ifade etti. Yani MHP, atıyorum İzmit’te aday çıkarmazsa AKP de bir başka ilçede MHP’nin adayını destekleyecek, aday çıkarmayacak.
Yani Aydın Ünlü’nün açıklamasından çıkan sonuç bu.
Daha doğrusu Ünlü’nün kafasındaki ittifak yöntemi bu!

***

İşte bu açıklamanın akabinde MHP’nin Gebze hamlesi gündeme bomba gibi düştü.
Kocaeli’nin nüfusu en fazla olan ilçesi Gebze’de, MHP’nin tüm aday adayları Gebzespor’un eski Başkanı iş adamı İlker Çakır’ın, Marmara gazetesinin sahibi olan eşi Serap Çakır lehine çekildi. Kentte geniş bir kesim tarafından tanınan ve sevilen Serap Çakır için Gebzespor taraftarları, lig maçı sırasında destek pankartı dahi açmıştı. Eşi İlker Çakır ile emlak sektöründe de faaliyet yürüten Serap Çakır’ın tek adaya düşürülmesi sonrası gözler MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye çevrildi. Genel Merkezden onay gelir ise Çakır, MHP’nin resmen Gebze Belediye Başkan adayı olacak… Bu ilçede AKP-MHP ittifakı olmaması durumunda, AKP’yi en çok zorlayacak, terletecek isim Serap Çakır…
AKP’ye oy vermiş seçmenin MHP’ye sempati ile bakması, AKP’nin Gebze’nin il olmasına karşı çıkması, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’den duyulan rahatsızlık, kimi mahallelerdeki mülkiyet sorunu ve pek çok nedenle Serap Çakır’a bir yöneliş söz konusu olabilir AKP tabanında. Gebzelilerin, Gebzespor aşkı da göz önüne alındığında Çakır’ın şansı daha da artıyor.

***

Şimdi merak edilen şu; MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kocaeli nezdinde AKP ile ittifaka dair bir görüşme yapmadan Çakır’ın adaylığını onaylayacak mı? Yoksa ittifakın şekillenmesini mi bekleyecek?

Ya da Bahçeli, AKP ile Kocaeli nezdinde de ittifakı planladı, Serap Çakır’ın adaylığı da bunun bir parçası mı? Yani AKP, Gebze gibi en çok nüfusa sahip bir ilçeyi MHP’nin farklı ilçe ve illerdeki desteğini alabilmek adına MHP’ye mi bırakacak? Yani, MHP lehine aday çıkarmayacak mı?
13-0 gibi bir skorun sahibi olan AKP’nin Gebze’yi gözden çıkaracağını düşünmüyorum.

Evet Aydın Ünlü, bir ittifakın sinyalini veriyor ancak AKP,
Gebze’yi kesinlikle MHP’ye bırakmaz.

MHP Gebze Teşkilatı, tüm kademeleri ile birlikte Serap Çakır’ı bu kadar açık ve aleni bir şekilde aday olarak ilan etti…
Gebze İlçe Başkanı Ferit Taşdemir, sosyal medya hesabından açık yüreklilikle Çakır’ın aday olması için atılan adımı paylaştı. Ancak Aydın Ünlü’nün sayfasında Çakır’ın adaylığına dair tek bir paylaşım yer almadı.
Ünlü’nün bu konuda temkinli olması, Serap Çakır’ın genel merkezden onay alamaması ihtimalini güçlendiriyor.

Peki Serap Çakır, ya Genel Merkez’den veto yerse?
İşte o zaman işler karışır…
Neden mi? Anlatayım…

***

Ne İlker Çakır ne de eşi Serap Çakır, siyasetin içinde aktif varlık göstermediler bu güne dek… Serap Çakır’ın kayınpederi merhum Salih Çakır da keza öyle. Darıca Gençler Birliğispor’un yönetiminde yer alan Furkan Çakır, keza o da öyle. Yani bu ailenin adı siyasetle parlamadı. Gebzeliler onları siyasetle sevmedi. Bu ailenin Gebze’ye, Gebzespor’a ve Batı yakasındaki amatör spor kulüplerine katkısı büyük. Bu ailenin Gebze’de ellerinin uzandığı, yardım ettikleri insan sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Beylikbağıspor, Arapçeşmespor, Mustafa Paşa Spor, Sultan Orhan Spor ve benzeri pek çok amatör spor kulübüne maddi desteği oldu Çakır ailesinin. Emlak sektöründe önemli işlere imza atan bu aile, pek çok insanın yer, mülk sahibi olmasını da sağladı.
Serap Çakır, aynı zamanda Marmara gazetesinin de sahibi, bölgede basının desteğini de arkasına almış bir isim.

Böyle bir ismi hangi parti aday gösterirse göstersin partisinin blok oylarını katlar Gebze’de… AKP’yi zorlar, seçimde iddialı kılar…

Evet, MHP Gebze İlçe Teşkilatı bunun bilincindeydi. Yerel seçimlerde ittifak olmayacağının açıklanmasını fırsat bildiler ve oylarını katlayacağını ön gördükleri Serap Çakır’a teklif götürdüler. Daha önce 7 Haziran ve 1 Kasım genel seçimlerinde tüm ısrarlara rağmen milletvekili adaylığını kabul etmeyen Serap Çakır, bu kez “Pes” dedi ve adaylığı kabul etti. Geçtiğimiz haftalarda Ankara’ya gidildi, 5 aday adayının değil, sadece Serap Çakır’ın dosyası Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye sunuldu. Genel Merkez de Çakır’ın aday olmasını istiyordu. Bahçeli ile görüştü, bu görüşme basında yer buldu. Artık Çakır’ın adaylığına kesin gözüyle bakılıyordu, Gebzespor taraftarları, “Serap Çakır gelecek, Gebze güzelleşecek” diye pankart dahi açmıştı. Derken AKP ve MHP arasındaki ittifak görüşmeleri tekrar masaya yatırıldı ve anlaşmaya varıldı. Bu nedenle de MHP Genel Merkezi, Serap Çakır’ın adaylığını hala onaylamadı, kamuoyuna deklare etmedi. Aslında tüm aday adayları Ankara’ya gittiklerinde Serap Çakır lehine çekilmişti ancak dün ilan edildi bu kamuoyuna. Yani teşkilat, “Çakır’ın arkasındayız” dedi, onu ikna edip, ardından sessizliğe bürünmedi. Ama gelin görün ki İl Başkanı Aydın Ünlü’den Serap Çakır ile ilgili tek bir paylaşım yok. Temkinli yaklaşıyor Ünlü… Belli ki Genel Merkez’in vermiş olduğu bir karar söz konusu değil.

***

Kirazpınar, Karaçukur, Arapçeşme bölgeleri ve Barış Mahallesi’nde tulum çıkaracak güce sahip olduğu söylenen bir isim Çakır. Bu bölgelerde yaşayan halka katkıları büyük. Gebzespor için başkanlığı döneminde 10 milyon liraya yakın para harcamış bir aile Çakır ailesi. Başkanlık görevini bıraktıktan sonra dahi Gebzespor’un yardımına koşmuş, yaşanan ekonomik krizde siyasi partilerin aday adayları aday olduktan sonra yardım edebileceklerini söyleyip geçiştirse de meseleyi, Çakır ailesi hiçbir çıkar gütmeden çıkarıp 100 bin lira parayı Gebzespor’un kasasına aktarmış.

Şimdi böyle bir ailenin böyle bir ferdini yani Serap Çakır’ı adaylık için ikna edip, sonra da “İttifaktan dolayı seni aday gösteremiyoruz, kusura bakma” demek siyaseten intihardır. Ve Çakır ailesini de rencide edecek bir durumdur.
Çakır aday gösterilirse MHP’yi Gebze’de en iddialı partilerden biri yapar, AKP’nin işini bir hayli zorlaştırır.

 

Olur da Serap Çakır aday gösterilmez ise bu durum MHP’ye kaybettirir, onun destekleyeceği AKP’nin adayına da bir artı katmaz.
Serap Çakır, adıyla bu yola çıktı; “Hiçbir partiye ihtiyacım yok” diyerek eşinin de desteğiyle “Bağımsız aday” dahi olabilir bu yüzden. Çakır ailesi, seçim sürecini yürütecek maddi ve manevi güce sahip…

***

Gebzespor’un taraftar grubu olarak 10 bin blok oyu var.
Bu taraftarların her birinden en az artı 1 oy gelse 20 bin oy eder.
Yukarıda bahsi geçen bölgelere olan katkısı göz önüne alındığında
en az 10 bin oy da bu mahallelerden gelir.
İstedikleri isim aday yapılmayan MHP’lilerin tepki oyları da Serap Çakır’a gider.
Ve Çakır, AKP tabanından 10-15 bin oy alabilecek bir güce de sahip.

CHP’nin Kocaeli Büyükşehir Belediyesini İYİ Parti’ye bırakıp, Gebze’de CHP’nin adayı üzerinde olası bir ittifak kurması, AKP’nin ise Adnan Köşker ile yola devam etmesi, Serap Çakır’ın bağımsız ya da MHP’nin adayı olarak ittifaksız bir şekilde yola çıkması demek; “AKP’nin Gebze’de işi bir hayli zor” demektir.

AKP, Serap Çakır’dan dolayı Gebze’de zaten oy anlamında kaybeden taraf olacak.
MHP bu noktada kendi hesabını yapmalıdır. Serap Çakır ile kazanmak mı, yoksa kaybetmek mi? Tercih onların…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mahmu TT 2019-02-23 17:52:25

ilker cakir ve esi serap cakir gebzeyi seven dogru guvenilir insanlar oyumuz gebzespor sevdalisi serap cakira her sey gebze icin

Avatar
padml 2019-02-20 18:57:48

İYİ partı'den girseymiş keşke,bu memlekete böyle yürekli insanlar lazım..

Avatar
Ersoy Kandemir 2018-12-05 19:13:43

En sevdiğim özelliklerden biri HESAP BOZMADIR bu hayatta:)