banner1046
banner1038
Semih Barış: KOTO'da hala kriptocular var

Kocaeli gündemindeki yerini her daim koruyan,  son dönemlerde de yaşanan skandallarla gündemden düşmeyen Kocaeli Ticaret Odası geçtiğimiz günlerde yine şaşırtıcı bir konuyla geldi gündeme. KOTO’daki muhalifler KOTO Başkanı Semih Barış’ın istifasını gerekçe göstererek başkanlığının düşürülmesini istedi, Barış ise mahkeme tarafından onaylanan bir durum olmadığı için bu durumun mümkün olmadığını savunuyor. KOTO’yu yine oldukça karışık günler beklerken, kuşkusuz şu anki sürecin en önemli ismi Semih Barış öncesi ve sonrasıyla Kocaeli Barış Gazetesi’ne anlattı. Bu haftaki Salı sohbetlerimizin konuğu olan Barış birbirinden önemli konulara değindi, oldukça dobra açıklamalarda bulundu. “İstifa edişim de, KOTO’ya başkan seçilmem de olay oldu” diyen Barış, “Yönetimi 3 gün daha toplayamasak odaya kayyum gelecekti, Bu şu demektir; biz yönetemiyoruz, gelip biri Oda’yı yönetecek. Bu bize yakışır mı?” diyerek tepkisini dile getirdi. Kendisinden şikayetçi olan ve Semih Barış bu odadan istifa etmiştir, başkan olması mümkün değildir” diyen Fuat Berna için ise, “ Benimle ilgili şahsi bir meselesi yok, Mehmet Kaya’nın başkan olamayışını kabullenemedi” yorumunda bulundu. Barış Fuat Berna ile ilgili neler söyledi? Semih Barış “Kafasını kopartacaktım” derken kimi kastetti? FETÖ’cüler Barış ile nasıl irtibat kurmaya çalıştı? Barış’ın “Beni almaya geldi” dediği isim kim? “Hesap verecekler” derken kimi kastetti? Semih Barış siyaset FETÖ’ye sahip çıkıyor” cümlesini neden söyledi? Barış’ın Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’a vereceği belgelerin içeriğinde ne vardı? Semih Barış’a “Özdağ’ın emanetçisi diyen kim? “Bana iftira attılar, arkamdan iş çevirdiler” derken Semih Barış kimi işaret etti? Berat Albayrak’a kadar uzanan iftirayı Barış’a kim attı?  Geçtiğimiz hafta kendisi ile ilgili açıklamalarda bulunan ve arasının bozuk olduğu TÜMSİAD Kocaeli Şube Başkanı Erdoğan Yılmaz için Barış neler söyledi? Hepsi ve çok daha fazlası röportajımızda. Keyifle okumanız dileğiyle…
 
*KOTO uzun süreden beri sıkıntılı bir süreç geçiriyor. Şimdi de sizin başkanlığınızın düşmesi durumu gündemde. Anlatır mısınız süreci?
Dokuz ay sonra odada zaten seçim olacak. Barış başkan olsa ne, olmasa ne? Başkanlık seçiminin hukuka uygun olmadığı, baskın seçim olduğu gündemdeydi. İstifa edişimiz gündem oldu başkanlığa gelişimiz olay oldu, şimdi de bu olay gündem oldu. Öyle bir şey yok. Orada ne diyorlardı hatırlıyor musunuz? Baskın seçim dediler, şudur budur dediler ki biz o zaman da izah ettik. Tebligatlar gitti. Fuat Berna ve Oktay il dışındalardı, onların arkasından başkan seçimi olmuş gibi olmasın diye düşündük. Çarşamba geleceklerini söylediler ve biz de seçimi o saat ve tarihte yapacağımızı söyledik. “Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?” dediler. Bilmiyorsunuz işte. Yönetim toplanamıyor. Başkan gitmiş, meclis başkanı gitmiş. Üç gün daha toplanmasak odaya kayyum atanacaktı. Ondan daha önemlisi okul kapanacaktı. Müslüman değil misiniz? Okul iki defa ihtar aldı. Biz odanın işleyişini yerine getiremiyoruz.  
 
BİZE YAKIŞIR MI?
*Odaya kayyum gelmesi ne demektir, ne olur?
- Kayyum gelmesi şu demektir. Yönetim bypass olacak. Meclisle beraber belli bir dönem sonra, Ankara örneği gibi kayyum seçime götürür odayı. Bu çok mu kötü bir şey? İtibar, saygınlık diyoruz ya kayyum gelen bir yerde itibar yoktur. Bu şu demektir; biz yönetemiyoruz, gelip biri Oda’yı yönetecek. Bu bize yakışır mı? “Bilgi olmadan, bize bir şey gelmeden bunu dillendirir miyiz?” diyoruz, anlamıyorlar.
 
*Okulun kapanması meselesi neydi? Açar mısınız biraz konuyu?
- Okulun açılış talimatları var. O okul teknik kolej. Teknik kolejin malzemelerinin alınması, yeterliliğinin olması gerekiyor ki Milli Eğitim buna onay versin. Biz bunu yapamadık, bütçeyi oluşturamadık, malzemeyi alamadık, oraya para aktaramadık. Alamayınca da teknik olay kapanıyor. Buna da 3 gün var ve bize dendi ki ‘kayyum geliyor’ O zaman okul kapansın, kayyum gelsin, o kadar emeklerimiz ne olacak? Sonra diyorlar ki yangından mal mı kaçırıyorsunuz? O arkadaşlarımızın da burada olduğu tarihte yapılandık biz. Onlarında olduğu ortamda başkanlık seçimini yaptık. Ondan önce ne vardı? Mehmet Coşan meclis üyesiyken başkanlık yetkisinin olmayacağını söyledim. Önce yönetime gelmesi gerektiğini söyledik. ‘Yönetime gel’ dedik. Kendi aramızda da konuştuk, Mehmet yönetime gelsin, 8-9 ay çalışsın’ diye. Sanıyorlar ki Mehmet yönetime kendi insiyatifiyle geldi. Mehmet’in ismini veren biziz. Zihni Yılmaz’ın kendi oyuyla oldu bu. Süreç devam ediyor. Birkaç ay sonra Fuat kardeşimiz avukat aracılığıyla diyor ki, “Semih Barış istifa etmişti ya, o istifasından dolayı başkanlık yapamaz!”
 
KOTO BAKKAL DÜKKANI MI?
*Fuat Berna’nın size karşı kişisel bir hırsı mı var?
- Benimle aslında şahsi bir meselesi yok. Temizlenme sürecinde de birlikte çok güzel çalıştık. Fuat hırslı bir arkadaş ve Mehmet Kaya’nın başkan olmayışını kabul edemedi. Mehmet Kaya kabullendi o kabul edemedi gibi bir durum oldu. Fuat ile bir yol git, seni yarı yolda bırakmaz. Yiğidi öldür hakkını yeme. Benim istifa olayım da bir yanlış bilgi daha var onu da düzelteyim. Sümen altı edilmiş dosya diyorlar. Komedi mi diyeyim, iftira mı diyeyim. Mart’taki dilekçemde alınan kararda Fuat Berna’nın da imzası var. Biz bunu sümen altı etmişiz. Ya ne diye sümen altı edelim? Fuat ortaya çıkarmış. Ya bu belge resmi bir belge, zaten kayda geçmiş. Sen imza atmışsın. Bakkal dükkanı mı burası, sümen altı edelim? İlginci şu: Bunu sümen altı etmiş, Fuat ortaya çıkartmış diyorlar. Ya bu resmi evrak, Fuat’ın imzası var, bilgisi dışında olan bir şey değil. Yönetimden ‘Oy birliğiyle devam edilmesi’ kararı çıktı. Fuat 6 ay sonra diyor ki “istifa etti, gitsin.” Ya sen imza attın, neyi, senden sakladık, kaçırdık? Sümen altı olma durumu yok evraka girmiş bu, cevaplanmış sen de imza atmışsın.
 
FETÖ DEVREYE GİRDİ
*Daha önceki süreçlerde görüşmediniz mi hiç bu konuları, neden aylar sonra gündeme geldi? Farklı durumlar mı var?
- İstifa olayından sonra bunlar görüşüldü. Hukuk müşaviriyle görüşüldü. Fuat’ın talebinden sonra avukatı dava açıyor. Mahkemenin birinden takipsizlik çıkıyor. İkinci mahkemeye gidiyor, oradaki hakim de bilirkişi talep ediyor. O mahkemenin de bilirkişisi ‘benlik bir durum yoktur, yetkililer mahkemelerdir’ diyor. Mahkemeden sonuç alamayınca Gümrük Bakanlığı’na yazıyorlar ve film burada başlıyor. Gümrük Bakanlığı odamıza müfettiş gönderiyor. Odamıza müfettişin gönderileceğini bilen bazı iradeler de işe müdahil olmaya başlıyorlar. Fuat’tan bağımsız. Hazır müfettiş geliyor bunu da Fuat yapıyor diyerek yapıyorlar. Siyaset devreye giriyor, FETÖ devreye giriyor, Fuat var üç. Zannediyorlar ki bunu sadece Fuat yapıyor. Yahu Fuat kıvılcımı yakıyor da ateşe odun taşıyanlar çok.
*Fuat Berna ile bu olayların ardından yüz yüze konuştunuz mu? Ya da görüşecek misiniz?
- Fuat ile inşallah birgün yüz yüze geliriz konuşuruz. Ben onu seviyorum. Ağabey, kardeş olarak.
 
FUAT ‘FETÖ’CÜDÜR’ DEMEZ
Mesajlar verdiniz, çok açıktı kendisi dönmedi mi size?
Fuat ile enterasan bir mesafe aldık, güzel çalıştık. Ben onu tanırım o beni tanır. Fuat gidip bu FETÖ’cüdür diye şikayet etmez. Müfettişin bana ilk sorduğu soru şu; ‘siz FETÖ’cüsünüz, şahsi ve kurumsal destek veriyorsunuz, en son attığınız insanları haksız yere attınız bu konuda ne düşünüyorsunuz? oha dedim.
 
*Kimi atmıştınız?
- 3 elemanı göndermiştik. Ben orada işi anladım bu adam Semih’in ipini çekmek için gelmiş. Bazı şeyleri üst üste koyuyorsun ve sonuç çıkıyor. FETÖ’de operasyon yapmışsın, kafaları kopartmışsın, bağları kesmişsin, sana böyle bir soru geliyor. KOTO’da da birkaç kripto var. Zaten müdahale etmeme ramak kala bu müfettiş geldi.
 
*Peki neden şimdiye kadar müdahale etmediniz?
- Bir yetkimiz yoktu. Kimseye de “Ya senin böyle olduğundan şüphe ediyorum sen istifa eder misin?” deme yetkin yok. Bize bir yetki verin dedik. Bir yazı geldi, “Bu yapıyla irtibatlı, gönül bağı olan yönetiminde, mecliste, komitede kim varsa istifasını iste edenlerin de ismini bildir, etmeyenleri de bildir bakanlığa” dedi. O yazının geldiği tarihe bakın müfettişin geldiği tarihe bakın.
 
İKİ KİŞİNİN KAFASINI KOPARTACAKTIM
*Eğer fırsat olsaydı kimleri alacaktınız?
-İki iki kişiyi kafama takmıştım, kafasını kopartacaktım. Gelişmelere göre açıklayacağım. Müfettiş bey hangi vali 15 Temmuz’dan sonra FETÖ’cü birini başkan olarak tutabilir? Senin bana gelmeden önce bu işi çözmen gerekiyordu ki ben söyledim herşeyim soruldu başkan olmadan önce.
 
Size geçmiş dönemlerde yaklaşmaya, sizinle irtibat kurmaya çalıştılar mı?
2010’larda biri geldi,  ‘illa kahvaltımıza gel’ dedi. Gittik durumu anlayınca işten hoşlanmadım ve çıktım gittim. Gün ışığı gibi ortada. Müfettişle kavga ettim.  “Senin hakkında dava açacağım” dedim. Kim şikayet etti beni dedim” BİMER’den geldi” dedi. Senden BİMER’e kadar kim varsa şikayet edeceğim. Sen bir başkana geliyorsun FETÖ’cü müsün diye soruyorsun. Bunu bana soracak adam sen değilsin” dedim.
 


BENİ ALMAK İÇİN GÖNDERİLMİŞ

Yetkililerle, Vali beyle görüşecek misiniz?
Kurumların başı ilimizde Vali beydir. Vali soruşturma yaptırmaz mı, bir yerde FETÖ’cü bırakır mı? Ben bu iş hukuka intikal etti, Vali beyle de kesinlikle görüşmek isteyeceğim çünkü çok enteresan şeyler var. Müfettişin sorduğu soru bir FETÖ, müfettiş buraya beni almak için gönderilmiş. Bana FETÖ’cü diye geliyor adam, kurgulanmış. Bunun içinde çok şey var. Gelen rapora bakıyorsun KOTO İnceleme Raporu diyor. Raporda FETÖ ile ilgili bir şey yok. Odanız nezdinde yapılan incelemede rapor vermiş. Görevden alma yazısı değil bu rapor.
 
*Ne olacak şimdi Oda’nın durumu?
- Ben koltuğa otursam gitmiyorum desem kimse git diyemez, beni en fazla mahkemeye verir. Ben kaos olsun istemiyorum.
 
*Neden gidiyorsunuz?
- Gitmiyorum ki. Sadece toplantılara katılmayacağım. Yönetim kurulu arkadaşlarımın eyvallah hepsi arkamda. Hep birlikte istifa edelim dediler kabul etmedim yine gündem olmayalım dedim. Bunu en az hasarla götürelim dedim.
 
SİYASET FETÖ’YE SAHİP ÇIKIYOR
*Bu operasyonu kim yaptı? Semih Barış’ın koltuğundan kalkmasını isteyen kim? Merkezde kim var?
- Siyasiler var, FETÖ var. Burada en masum Mehmet ve Fuat.  Onlara bilmeden hizmet ediyorlar ve diyorlar ki madem bunlar çıktı mahallenin akıllısı biz de oradan süsleyelim diyorlar. İç içe geçmiş çok yapı var. Bu yapıların ortak paydalarından siyaset, FETÖ ve odadaki rekabet çıkıyor ama ana omurga FETÖ. Buna siyaset sahip çıkıyor. Onlar biliyorlar kendilerini.
 
HERKES HESAP VERECEK
*KOTO’nun o zaman bilgilerine başvurulması lazım?
- Ben nerede konuşulduğumu ve nerelere benimle ilgili raporlar verildiğini biliyorum.  Vatanım, milletim ve odamın bekası için her şeyi yaptım. Herkes hesap verecek ve bunları göreceğiz. Bu işten kaçamayacaklar. Ben KOTO Başkanı olduktan sonra ilimin bakanıyla görüşemedim. Görüştürülmedim. Büyükşehir Belediye başkanımla çok rahat görüştüm, konuştum Büyükşehir Belediye Başkanı ile sıkıntım yok ama bakanımla görüştürülmedim.
 
*Görüştürülmediğinizi söylüyorsunuz, bunda kasıt var mı?
- Bir ticaret odası başkanı bakanla görüştürülmüyorsa nedenlerini önümüzdeki günlerde göreceğiz.
 
*Bireysel bir çabanız olmadı mı görüşmek için?
- Oldu. Ne yapabilirim ben? Danışmanını ararım, siyasileri devreye sokmaya çalışırım.
 
*Programlarda yan yana gelmediniz mi?
- Geliyoruz ama ayak üstü anlatılmaz bazı şeyler. Görüşmek istediğimi de biliyordur büyük ihtimalle. Diyaloğum iyidir. Bazı gelişmeleri aktarmam lazımdı, bazı belgeleri vermem lazımdı ama görüşemedim.

 

MURAT ÖZDAĞ’IN EMANETÇİSİ DEDİLER
*Sizinle Murat Özdağ arasında bağ olduğunu düşünenler oldu mu hiç, böyle bir tedirginlik oldu mu?
- Siyaseten yukarılara Murat Özdağ’ın emanetçisi, devamı, ticari ilişkisi var diye raporlandım ki böyle bir şey yok. Emanetçisi de değilim. Ben giriyorum cezaevine sen devam et demek. Böyle şey mi olur o kadar seçim oldu, ben defalarca bırakmak istedim Zihni Yılmaz’a. Böyle bir şey olma ihtimali yok Allah şahittir. Zannetmesinler ki kimin konuştuğunu bilmiyorum.
 
BANA İFTİRA ATTILAR
Mehmet Coşan’ın istifasına neden olan olayda biz KOTO Genel Sekreterinin değişmesi ve yerine gelecek kişinin belirlenmesi için yönetim kurulu olarak bir toplantı yaptık. Olay Cumhurbaşkanımızın damadı Berat Albayrak’a gitti. Coşan ve ben toplantıda genel sekreterin bu yapıyla gönül bağı olmayan birinin olması gerektiğini söyledik. Birisi de Albayrak’ın okul arkadaşı olduğunu söyledi. İsmini şu an vermek istemediğim kişi de ona orada “Sen Albayrak’ın ne kadar şerefsiz olduğunu biliyor musun?” diye sordu ve o lafı ben söylemişim gibi bana iftira atıldı. Oha be kardeşim, ne koltukmuş, yazıklar olsun. Mehmet Coşan da bu olaya şahittir.
 
NEDEN ARKAMDAN İŞ ÇEVİRİYORSUNUZ?
Bunu bir siyasetçiye söylüyorum sağda solda konuşuyormuşsunuz dedim
Semih Barış’ın bulunduğu ortamda kullanılmış bu kelime dedi. E neden başka bir isim değil, neden sadece ben? Çocuk mu kandırıyorsunuz? Biz bunu anlamayacak kadar safız yani. Raporlandığım Ankara’dan da bana teyitlendi. O yüzden kimse bana anlatmasın. Benimle uğraşacağına bana de ki “Biz seni tanıyoruz, arkadaşım, senin başkan olmanı istemiyoruz, siyaseten başkan olmanı sindiremedik, şu ismi istiyoruz” deyin ben zaten bırakırım koltuk meraklısı değilim. Neden arkamdan iş çeviriyorsunuz? Neden entrika çeviriyorsunuz. Beni FETÖ’cü yapmak için elinizden geleni yapıyorsunuz olmadığım halde. Müfettiş gönderiyorsunuz.
 
KAOS İSTEYENLERE
*Planınız ne peki, ne yapacaksınız?
- Hayatta pes etmem hukuken nereye kadar gidiyorsa götürürüm. Artık başkanlık yaptık bir de o kimliğimiz var ve söylediklerimiz gündem olur. Kaos yaratmak istemiyorum. Ben eğer koltuğa yapışmazsam arkadaşların bir ay içinde başkan seçmesi lazım yönetim kurulu içinden. Mahkeme istifası geçerli değildir dese yine başkanım. Ne olacak? Kafamda kaos isteyenlere tam kaos yaşatmak var ama odanın itibarı nedeniyle hukuka bırak diyorum. Sağduyulu davranmaya çalışacağım. Ortalık kan ağlıyor. Çok zor dönemlerden geçiyoruz. Ordumuz Suriye’de, içeride farklı şeylerle uğraşıyoruz. Gündemi KOTO yapıp insanların midesini bulandırmak istemiyorum. İnsanlara gına geldi. Yeter.

ALLAHTAN KORKUN
İşim etkileniyor, ailem etkileniyor. Ne menfaat elde ettim ben? İşime gücüme bakmadım. Bir yerde FETÖ yapılanmasında dik duralım diyoruz, ortam gerilmesin, her kurum saygın olsun, Kocaeli kimliği taşıyalım, herkes İzmitliyim desin istedik.  Odanın parasını Gölcük’e vermişim Gölcük’ten komisyon almışım. Allah’tan korkun. Bütün bankalar bize teklif veriyor en yüksek faizi kim veriyorsa parayı ona veriyoruz. Onu bile malzeme ediyorlar.
 
*Meclis üyeleri ne diyor duruma?
- Meclis üyelerinin kafası karışık. Herkes bıkmış durumda. Bu kadar da olmaz diyorlar. Hukuki süreci bekleyeceğim, yönetim kuruluna katılmayacağım. Arkadaşları rahatlatacağım onlar da rahat hareket etsinler Üzülmüyorum, ümitliyim, inanıyorum siyasi baskı olmazsa çok rahat çözülecek bir iş.
 
BENİM ÜZERİMDEN PRİM YAPMASIN
*TÜMSİAD ile ilgili ne söyleyeceksiniz? Yakın dönemlerde TÜMSİAD Başkanı Erdoğan Yılmaz’ın da açıklamaları oldu sizinle ilgili?
- TÜMSİAD’ı seviyorum ama Kocaeli şubesinden bahsetmiyorum. TÜMSİAD bildiğiniz gibi Türkiye’de örgütlenmiş önemli bir dernek. Kocaeli Şube Başkanıyla sorunluyuz konuşup benim üzerimden prim yapmasını istemiyorum. Üzülüyorum. Onun büyüklerine saygımdan laf etmeyeceğim onun hakkında, bu da ona yeter. Onun ne olduğunu kim olduğunu cümle alem biliyor. Üzüldüm ve acıdım. Allah yardım etsin. Yazık.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1048

banner354

banner820

banner599

banner1050