banner1046
25 Haziran 2019 Salı 11:52
112 çalışanlarına Kocaeli’de keyfi mesai uygulaması!

İl Ambulans Başhekimliği tarafından 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan sağlık çalışanları arasında farklı Mesai (Nöbet) başlayış ve bitiş saatlerinde farklı uygulama yapılması ile ilgili konuşan Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker uygulamanın kabul edilemeyeceğini ifade etti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı faaliyet gösteren 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarının ve bu istasyonlarda görev yapan sağlık çalışanlarının iş akışını ve sağlık hizmetlerini sevk ve idaresini planlayan İl Ambulans Servisi Başhekimliği işini gücünü bırakmış işleyen ve çalışanların memnun olduğu ülke ve ilimizdeki tüm 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonlarda uygulanan mesai(nöbet ) uygulamasını yok sayarak adeta eski köye yeni adet getirme misali istasyon içerisinde ve istasyonlar arasında farklı mesai uygulamasını hayata geçirerek çalışanları huzursuz etmeyi kendilerine görev addetmişlerdir.

ÇALIŞMA BARIŞI SABOTE EDİLİYOR

112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonlarında görev yapan sağlık çalışanları bir çok olumsuzluklara rağmen özveri ile görev yapmakta ve tüm olumsuzluklara rağmen vatandaşımıza ulaşılabilir kaliteli sağlık hizmeti verebilmek için fedakarca çalışmaktadırlar. Bu çalışmanın karşılığı çalışanlar ödüllendirilmesi ve taltif edilmesi gerekirken adeta cezalandırılmaktadırlar. Kurum amirleri 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonlarının bulunmuş olduğu fiziki mekânlardaki teknik eksik ve olumsuzlukları giderme yerine saat gibi çalışan ve çalışanların memnun olduğu sistemi işlemez hale getirmek için büyük gayret sarf etmektedirler. Halk deyimi ile “Yürüyen tekere çomak sokmaya çalışmaktadırlar.” Adeta çalışma barışını sabote etmektedirler.

SAĞDUYUYA DAVET EDİYORUZ

Sorunun çözümü için idarenin kendisini sağlık çalışanın yerine koymak suretiyle empati yapmaya ve sağ duyuya davet ediyoruz. Sorumlu sendikacılık anlayışımız çerçevesinde sorunun çözümüne katkı sunmak için idare ile haziran ayının başında yapmış olduğumuz görüşmede çalışanların kaygılarını idareye ilettik ve çözümü noktasında sendika olarak üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu ilettik.

KİMSENİN HAKKI DEĞİL

Sağlık çalışanlarının temsilcisi ve sesi olarak yetkililere bir kez daha sesleniyoruz. 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan personelin çalışma saatleri ve sürelerinin yasal dayanaktan yoksun bir şekilde idarenin Whatsapp üzerinden yayınladıkları resmiyeti olmayan mesaj ile çalışanların mesai (Nöbet) saatlerini keyfi düzenleme ile belirlenmesi çalışanlarda rahatsızlık yaratmıştır. 24 saat kesintisiz hizmet veren 112 çalışanlarının mesaiye başlama saatlerini değiştirmek, çalışanı belirsizliğe sürüklemek kimsenin hakkı değildir. Nöbet saatlerinde istasyonda görev yapanlar arasında ve istasyonlar arası farklılık oluşturmak personeller arası eşitsizliğe ve düzensizliğe yol açacaktır.

KANUNA AYKIRI

Ayrıyeten idarenin takdir yetkisi sınırsız olmayıp kamu yararı ve hizmet gerekleriyle sınırlıdır. Yapılan işlem Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 10. ve 49. Maddesine, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 10.ve 100 Maddesine, Yataklı Tedavi Kurumlar İşletme Yönetmeliği’nin Nöbet Esasları başlığı altında yer alan 41. Maddesinin (a) bendine, Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 9. ve 10. Maddesine aykırılık teşkil etmektedir.

GEREKLİ BAŞVURUYU YAPTIK

Sendika olarak yaşanan sorun hakkında ilgili yerlere gerekli başvuruları yaparak fiili durumun sonlandırılmasını talep ettik. Üyelerimiz içinde örnek başvuru dilekçeleri hazırlayarak çalışanların da bireysel olarak haklarını aramalarının da önünü açtık. Beklentimiz gerekli düzenlemelerin yapılarak çalışma barışının tesis edilmesi kamu vicdanının rahatlatılması ve uygulama birliğinin sağlanmasıdır. Çünkü idare keyfiyete göre, ben yaptım oldu mantığı içerisinde hareket etmemelidir.

YANLIŞTAN DÖNÜLMELİ

İdare mevcut yasal düzenlemeleri uygulamak zorunda olduğu gibi çalışma ortamında iş barışını, huzurunu sağlamak ve korumak zorundadır. Bu temennilerle bu yanlıştan bir an önce dönülmesini, bu konuda tüm yasal platformlarda da hakkımızı arayacağımızdan hiç kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın. Çalışanın mağdur edilmesine asla müsade etmedik, etmeyeceğimiz.

DAVA AÇMAK İSTEYENLERE HİZMET

Konu ile ilgili 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görev yapan sağlık çalışanlarını nöbetlere dilekçe ile itiraz etmelerini ve itiraz sonrası konuyu idari yargıya taşıyarak dava açmaya davet ediyoruz. Sendika avukatlarımız sendika üye ayrımı yapmadan idari dava açmak isteyen tüm sağlık çalışanlarına hizmet verecektir. Sağlık çalışanlarına ve kamuoyunun bilgilerine sunulur. Hepinize Teşekkür Ediyor, Saygılar Sunuyorum.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Eski Sendikacı 2019-06-25 12:47:55

Ömerrr hala aynı kafaa . Bize de zamanında idarenin yaptığı görevlendirmeye gitmeyin anayasaya aykırı dedin . sayende hem uyarı cezası aldım hem de mahkemeyi kaybettin avukat parasını benden aldın. Avukatlardan komisyon mu alıyorsun yoksa milletin başına çorap örümekten zevk mi alıyorsun anlamadım!'

Avatar
Maydonos 2019-06-25 12:12:20

Sadece ilk yardım personeli değilki bu durumda olan,Tüm hemşirelerin durumu ağlanacak halde.Kimsenin sahip çıkmadığı gibi hastane yönetimi hemşireleri asgari ücrette çalıştırıyor,Mesai saatleri belirsiz,Fazla mesai vermiyorlar,Görev ve yetkileri dışında işler yaptırılıyor.Bakanlığın bu durumu çözmesi,sağlık-sen sendikasının bunları seslendirip sağlık persneline sahip çıkması gerekiyor.bunları di

banner1048

banner354

banner1152

banner599

banner820