banner1046
banner1117
11 Eylül 2020 Cuma 13:42
“Yüzünü göresim yok!”

Röportaj: Aysun Özcan ERENKAYA

Fotoğraf: Merve DİŞLİ

 

İktidar partisinin Koceaeli Milletvekili ve AKP MKYK Üyesi Emine Zeybek ile yaptığımız röportajın ikinci bölümündeyiz. Emine Hanım bu bölümde oldukça dikkat çeken açıklamalar yaptı. Sorduğum bütün sorulara hiç takılmadan kendi üslubuyla cevap verdi. Sakin yapısıyla tanıdığımız Emine Zeybek, konu İzmit Belediyesi’nde memur kadrosuna geçen gelinine gelince öfkesi sözlerine yansıdı. Fatma Kaplan Hürriyet tarafından sözleşmesi feshedilen Zeybek’in kardeşinin eşi Gamze Macit’e yapılanların haksızlık olduğunu, kasıtlı algı haberleriyle yıpratılmaya çalışıldığını ifade etti. “Biz her şeyden önce meslektaşız, bizde ahilik vardır, büyüğümüze üstad deriz, beni tanıyor” diyerek Hürriyet’in bundan sonra yüzünü göresim yok şeklinde konuştu. Yapılanların tamamen iftira olduğunu sözlerine ekledi. Emine Zeybek’e İzmit seçimlerini de sordum. Profil olarak Sibel Gönül’ün doğru isim olduğunu ancak rakibi Hürriyet’in milletvekilliği sürecinde İzmit’te vakit geçirdiğini dolayısıyla tanınırlıkta üstünlük sağladığını ifade etti. Emine Zeybek ile yaptığımız uzun sohbetimizin ikinci bölümünde daha pek çok önemli konulara değindik. Gerisi röportajımızda… Keyifli okumalar

***AKP İzmit’İ neden kaybetti? Aday mı yanlıştı, Fatma Hanım mı çok iyiydi yoksa teşkilatta mı bir zayıflık vardı?

-Bir tek etkenle bunu ifade edebilmek çok zor. Dışardan baktığınız zaman bile seçim analizi yapabiliyorsunuz. Ak Parti İzmit’te meclisi almış, belediyeyi kaybetmiş, büyükşehirde fark atmış. İlk baktığınızda aklınıza gelen şey adayın yanlış olması. Tablo bunu gösterir ilk etapta ama adayımıza da yanlış diyemeyiz. Sibel Gönül çok tecrübeli, siyasi geçmişi olan, hizmet etmiş, mesleki olarak da donanımlı biri. Yani profil olarak aday olması gereken bir aday. Fatma Hanım’a baktığımızda evet milletvekilliği yapmış, milletvekili olduğu dönemde şehirdeki zamanının yüzde 90’ını İzmit’te geçirmiş. Ben Fatma Hanım’ı Kocaeli’nin diğer ilçelerinde hatırlamıyorum. Eğer kafasında bu varsa akıllıca yatırım yaptı. Çünkü biz Kocaeli milletvekiliyiz ve ben 12 ilçeyi de geziyorum ama Fatma Hanım kendi dönemini İzmit’te yaptı. Öyle olunca buradaki diyaloğunuz, tanınırlığınız daha farklı olabiliyor.

“ADAYIMIZ YANLIŞ DİYEMEM”

***Sibel Gönül’ün uzun süre ortalıkta olmaması da etkendi sanırım?

-Evet Sibel Hanım’ın bir süre siyasetten uzak kalması da bir handikaptı. Fatma Hanım da çok çalıştı bu da onun için bir artı. Ben hala adayımız yanlış diyemem çünkü Sibel Hanım belediye başkanlığı yapamayacak bir insan değil.

“HERKESİN EKSİĞİ VARDIR”

***Teşkilat yeterince sahiplendi mi sizce? Bence sahiplenmedi…

-İlk etapta İzmit için aday olanlar vardı ama biz o durumu çok çabuk aştık. Güçlü aday adaylarımız da vardı, insani bir refleksle bir bölünme olur gibi oldu ama biz onu aştık. Herkes elinden geleni gerçekten yaptı. Halkımızın da takdiri. Biz analizlerle nerede eksiğimiz varsa baktık. Bir seçim eğer kaybediliyorsa en alttakinden en üsttekine kadar herkesin eksiği vardır.

***Ama bir tek il başkanınız Abdullah Eryarsoy diyet ödedi?

-Öyle oldu evet.

“ALİ GÜNEY GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTI”

***İl başkanı Eryarsoy’a diyet ödetildi ama sorumluluğu olan ilçe başkanı görevde duruyor. Burada biraz tezatlık yok mu?

-Eğer kendisinin açık bariz bir hatası ya da aleyhe çalışmak gibi bir şeyi yoksa illa görevden alınması gerekmiyor. Ali (Güney) o süreçte elinden geleni yaptı. Her gün sahadaydı, gece gündüz çalıştı. Sonuçta İzmit’i kaybettik. Seçim kaybetmek de doğal bir şeydir, halkımız böyle uygun görmüş ve ben saygı duyuyorum. Abdullah sadece ona bağlı olarak görevden alınmadı. Çok düzgün bir insandır ama bazen bazı olaylar sizi diskalifiye etmek için geliştirilir. Yoksa Abdullah’ın görevden alınması tek etkene bağlı değil.

***Eryarsoy’un son ana kadar yanında olduğunuzu hatırlıyorum?

-Evet, hatta Abdullah’ın istifasını verdiği günde yanında durdum ama bir şey diyemeyiz Cumhurbaşkanımızın takdiridir. Biz Cumhurbaşkanımız sayesinde bu koltuklarda oturuyoruz o istemezse oturamayız. Ben vekil oldum, beni MKYK’ya aldı. Önümüzdeki dönem kongrede beni MKYK’ya almazsa isyan etmem. Abdullah’a ben gerçekten çok üzüldüm. Arada da ofisine uğrarım, siyaseti bırakın bir tarafa meslektaşım. Adliyeye geldiği günü, mesleğe başladığı günü bilirim. Onlara karşı ayrı bir sevgim var her zaman da ziyaret edebilirim. Abdullah, Mahmut (Civelek) benim kardeşimdir.

“BENİ MAHALLE BAŞKANLIĞINA VERSİN”

***Belki bundan sonra Cumhurbaşkanı tıpkı Sibel Gönül’e dediği gibi sizin için de “Yol arkadaşım” diyecektir?

-Diyebilir tabii ama şunu anlamak lazım, beni göreve getirdiği gibi alması da çok doğal bir şeydir. Görevi verince iyi de alınca niye kötü oluyor? O zaman döneceksin kendine bakacaksın ‘Benim de hatam vardır, belki de hak etmedim, benden daha iyi yapacak birileri geldi beni görevden aldı’ diyeceksin. Beni ileride de takip edeceksiniz. Beni bugün görevden alsın mahalle başkanlığına versin hiç gocunmadan giderim çünkü bana bu onuru yaşattı, ben bunu unutamam.

***Sibel Hanım’la görüşüyor musunuz? Neler yapıyor bu süreçte?

-Uzun zamandır görüşmüyoruz. Neler yaptığı hakkında da bir bilgi sahibi değilim.

“VATANDAŞA ANLATACAK ÇOK ŞEYİM VAR”

***Şimdi bir seçim olsa; ortada yapılan icraatlar, yapılmayanlar vs. şu anki haliyle İzmit’i geri alabilir mi AKP?

-Bugün seçimi alırız almayız onu bilemem. Ama bugün seçim olsa benim bu vatandaşa anlatacak çok şeyim var. Her seçim döneminde çok çalıştım fakat şu bir buçuk yıllık belediye hizmetleriyle alakalı bu sefer vatandaşa anlatacak çok verilerim var.

“YALAN ÜZERİNE KURGULANIP HABER YAPILDI”

***Gelininizle alakalı konuda sizi de çok yıprattılar. O süreçte gerçekten haksızlık oldu mu? Çünkü 31 Mart seçimlerine yakın Nevzat Bey’in (Doğan) memur kadrosu verdiği ve bu yüzden siyasi bir karar olduğu konuşuldu. En son durum nedir?

-Bu tür şeyleri konuşurken zul duyuyorum gerçekten çünkü yalan ve iftira benim hayatta en nefret ettiğim şeylerdir. Ben de şimdi kalkıp yalan ve iftira atıp algı oluşturabilirim. Bu ülkede insanlar algı oluşturmayı seviyor. Atın iftirayı söyleyin çünkü seveni var sevmeyeni var. Bunları duymak isteyenler var ve çok rahat algı oluşturabilirsiniz ama bir de bunun hesabı var. Ben Allahtan çok korkuyorum, her attığım adımda hesabını verip veremeyeceğimi düşünürüm. Bu belki abartı gelebilir. Meclise ilk gittiğimde nasıl mutlu olduysam artık ‘Allahım bu salona nasıl girdiysem öyle çıkmayı nasip et’ dedim. Benim söylediğim bir şeyin yalan olduğunu ortaya çıkarsınlar özür de dilerim. Ben bu olayda çok üzüldüm, çok basit bir olay. Yalan üzerinden kurgulanıp her tarafa haber yapılması beni üzdü. Gelin diyorlar da sanki benim oğlumun eşi. Tamam, benim kardeşimin eşi, inkâr edecek halim yok.

“ÇIKARDIĞI İŞÇİLERE TEPKİ GÖSTERDİM”

***Fatma Hanım neden size karşı bu kadar cephe aldı peki? Milletvekilliği günlerinden kalma bir mevzu mu yoksa seçimden sonra mı başladı bu durum?

-Fatma Hanım’ın bana tepkisi seçimden sonra başladı. Kendisi başkanlığa gelir gelmez birkaç işçi çıkardı. Ben yıllarca işçi avukatlığı yaptım 28 yıllık avukatlık hayatım işçilerin haklarını savunmakla geçti. Benim için onların emeği, ekmeği çok önemli. Onlardan ücret alırken de azami almaya asgari almaya uğraştım. Çünkü işçi o, tek derdi evine ekmek götürmek ve aldığı kazanç belli. Gelir gelmez çıkardığı işçilere tepki gösterdiğim için kendisi de böyle bir olayı gündemde tutarak karşılık vermek istedi herhalde.

“İŞÇİLER KONUSUNDA DİK DURDUM”

***Siz de yıllarca belediyecilik yaptınız. CHP’li işçilere karşı böyle bir işten çıkarma durumuna şahit oldunuz mu?

-Biz 2004 yılında Bekirpaşa Belediyesi’ni aldığımızda Fikret Toker seçime yatırım olsun diye çok sayıda işçi almıştı. O zaman belediyenin durumunu da biliyoruz emekli ikramiyelerini alamayanlar belediye önünde eylem yapıyorlardı. Biz seçim döneminde onları gördük, işçilerin maaşları var içerde alamıyorlar. Biz seçimi aldık, geldik bir baktık ki yüzlerce yeni işçi. Toplu iş sözleşmesi imzalanmış ama ödenmesi mümkün olmayan bir oran. Ondan sonra başkan ne yapacağız diye karara kara düşünüyor. Başkan Abdullah Köktürk acaba son altı ayda alınan işçileri işten mi çıkarsak ödeyemeyiz zaten daha alacaklılar var dedi. O zaman çok dik durdum ‘Başkanım bir şekilde yaparız. CHP bu insanları seçim yatırımı olarak almış olabilir ama çıkarmayalım.’ dedim. Evet, o işçiler siyasi olarak girdi işe ama tek dertleri evlerine ekmek götürmekti. Başkan da istemiyor ama çaresizsiniz. Biz çok uğraştık ve çıkarttırmadık.

“LAFININ ARKASINDA DURACAKSIN”

***İşten çıkarmalara tepki vermenize mi bozuldu yani?

-Belediye seçiminden sonra işçileri işten çıkartılınca ben mecliste konuşma yaptım. Senin vaatlerin var hepsi de elimde ‘Ben kimsenin ekmeğiyle oynamayacağım, siyasi ayrım yapmayacağım’ şeklinde. Bunları söylüyorsan lafının arkasında duracaksın. Daha seçim olmuş aradan zaman geçmeden sen insanları kapının önüne koyuyorsun sadece AK Partili oldukları için. Bunu herkes biliyor. Ben de ‘Sadece vaadini yerine getir, insanların ekmeğiyle oynama’ dedim. Bu da çok doğal, sonuçta muhalefetim burada ve ben sana yalan söylemiyorum iftira da atmıyorum. Bundan sonra bu olay koptu benim anladığım. Gamze’yle ilgili bu şeyi yapınca da ben sosyal medyadan ona cevap verdim şu anda benim mevkidaşım değil Fatma Hanım. Bir ilçede belediye başkanı. Benim mevkidaşım Haydar Akar’dır. Benim onlara cevap vermem hoş olmaz ama Fatma Hanım benim meslektaşım ona cevap verdim.  

***Yani Fatma Hanımı başkan olarak değil, meslektaş olarak mı muhatap aldınız?

-Tabiki öyle. Ahilik gibidir avukatlık bizden bir kıdem üsttekine biz saygı duyarız. Ben bugün mesela baroda Fahri Örengül’ü çok severim ağabeyim gibidir. Cengiz Sarıbay, bunlar bizim üstadımızdır çünkü meslek büyüğümüz.  Ve adliyede onları gördüğümüzde saygı gösteririz, siyaset bir taraftadır. Adliyede bir şey varsa ben duruşmalarda onlara ön veririm bu bir kültürdür. Ben ona bunu hatırlattım ben senin mesleki üstadınım dedim doğru bilgi vermesini istedim.

“O GERÇEKLERİ BİLİYOR”

***Fatma Hanımı bu konuda hiç aramadınız mı?

-Aramam niye arayayım ki? Çünkü o biliyor gerçekleri, her şey kayıtlı ben neyi izah edeyim. Gamze 2004 başında belediyede işe başladı. Siz 16 yıllık çalışanı belediyede bir aylık gibi gösterirseniz burada bir art niyet vardır. Çünkü kayıtlarda belli ne zaman girdiği.

“BAŞKASI OLSA MÜDÜR YAPARDI”

***Nasıl öyle gösterdi peki?

-Orada 2004’ten beri Abdullah Köktürk’ün özel kaleminde çalıştı. İzmit Belediyesi’yle birleşince İbrahim Bulut’un özel kalem müdürüydü sonra da Güray Oruç’un. Hani diyorlar ya bankamatik memuru diye. O kızın mesaisi yoktu. Özel kalemlerde bilirsiniz başkanla, başkan yardımcıları ne zaman çıkarsa onlar da o zaman çıkar. Benim yerimde başka biri olsa bu vasıflarda birini belediyede müdür yapardı. Ben ona hep ‘Beni zor durumda bırakmayın lütfen’ dedim. Başkası olsun, siz olmayın dedim. O çocuk orada ezilmiştir.

“DÜŞÜK ÜCRETLERLE ÇALIŞTI”

***Gamze Macit’in memurluğa geçişi nasıl oldu? Bu süreçte müdâhil oldunuz mu?

-Bu kız ilk yıllar temizlik şirketi elemanı oldu ve asgari ücretle özel kalemde çalışıyordu. İzmit Belediyesi’nde yine temizlik şirketinde çalıştı. Sonra hükümetimiz taşeronları kaldırıp, işçileri belediyeye alınca o kararla belediye şirketine girdi. Bakın burada benim hiçbir dâhilim yok ve o zaman belediyede encümen üyesiydim. Hep düşük ücretlerle çalıştı sonra başkanımız kriterlere uyanları sözleşmeli memurluğa geçirmeye başladı. Bunca yıldır çalışan bir insanın da hakkıdır yani. Başkası olsa daha farklı bir şey olurdu. Allah şahit seçime 1-2 ay kala Nevzat Bey beni aradı ‘Abla uzun yıllardır bize çok emek vermiş olanlara vefa borcumu ödemek için sözleşmeli memurluğa geçirdim’ dedi.

“YENİ ALINMIŞ GİBİ LANSE ETTİ”

***Öncesinde hiç konuşmadınız mı peki Nevzat Bey’le? Daha önce memurluğa alınsaydı bu kadar dikkat çekmezdi belki de…

-Bir iki kere ben de çıtlattım ‘Başkanım uzun yıllardır taşeronda çalışıyor bir şirkete alsak maaşı yükselir’ diye. Başkan hiç oralı olmadı. Hiçbir konuda da ısrarcı değilimdir, bir kere söyler bırakırım. Bu kızın her şeyi uyuyor ne eksik burada? Adam kayırma mı var? Sen bunu belediyeye yeni alınmış personel gibi lanse ettin, bu insanlığa sığmaz. Ben yıllarca aile içinde niye sahip çıkmıyorsun diye eleştirildim. Bunu niye yapıyorsun, yapacaksan doğru haber yaptır. Ben altı yıl Encümen başkanlığı yaptım, varsa oradan bir şey çıkart.

“KART BASMALARA BAKSIN”

***Gamze hanımı siyaseten yanında taşıyor, mesai saatinde Emine Zeybek’in yanında dolaşıyor, diyerek bazı fotoğraflar da otaya çıkartıldı?

-Cumartesi Pazar çalışmıyorlar evet hafta sonu yanımdaydı ama hafta içi değildi. Çıkartsın kart basmalara baksın. Parmak basmalara baksın bakalım Gamze’nin gitmediği mesai var mı yok mu? Cumartesi Pazar benim yanımda durması kadar doğal bir şey olamaz. Milletvekiliyim ve o dönem o memur değil, işçi statüsünde. Yasak da yok. Ne yapıyor? Benimle beraber yanımda duruyor. Ailem yanımda durmayacak da kim yanımda duracak benim?

“HAKSIZ YERE SÖZCÜ’YE, FOX’A ÇIKARIYORSUN”

***Hiç kimseyi torpille işe aldırmadım diyebilir misiniz?

Ben 17 yıldır bu partiye hizmet ediyorum. Kimse bana şunu belediyede işe soktun diyemez. Referans olduklarım vardır onlar da gerçekten mağdurlardır. Biri şehit eşidir, birinin eşi kanser olmuştur eve ekmek girsin diyedir. Bunlar için rica etmişimdir. Kendi ailem için böyle şeyler istemedim. Haksız yere Sözcü’ye, Fox’a çıkarıyorsun beni. Çıkart çok dert değil ama olay tamamen bu. Ben bu konularda hassasım.

***Eşinizin kardeşini büyükşehir belediyesinde işe soktuğunuz doğru değil mi?

-Yani benim kardeşim elektrik elektronik mühendisi İGSAŞ’da çalışıyordu. İGSAŞ özelleşince bunları dağıttılar köy hizmetlerine geldi. Köy hizmetleri yasası çıkınca Büyükşehir’e bağlandı öyle Büyükşehir’e geldi. Ne alakası var, çocuk orada memur. Ben de desem ki kardeşini yeğenini Nevzat Bey zamanında işe soktun, ekip mi bunlar? Siyaset bu değil yüz yüze bakmamız gerekiyor ve ben çok samimi söylüyorum onun yüzüne bakasım yok.

***Çok ağır bir cümle kurdunuz, o derece mi kızgınsınız Fatma Hanıma?

-Haksız değilim. Ben sana bir abla olarak dokunma bu işçilere dedim. Ha siyaset yapan varsa, yani arkandan aleyhine çalışan varsa çıkartırsın ama sırf AK Partili diye AK Parti döneminde girdi diye çıkartamazsın. Biz belediyedeyken müdürlerin çoğu CHP döneminde girmişlerdi ve müdürlük yaparlardı. Biz onları çok severdik onlar da bizleri severdi ve biz onlara dokunmadık.

“MESLEKTAŞ OLARAK SİNDİREMEDİM”

***Mecliste beraber görev yaptığınız CHP’li meslektaşlarınızla hiç sorun yaşadınız mı?

-Biz çoğu CHP’li meslektaşımla iyi arkadaşızdır. Bizim için önce dostluk sonra siyaset gelir. Ben Fatma Hanım’ın bunu yapmasını meslektaş olarak sindiremedim. Başka bir meslekte olsa beni tanımıyor barodan da bilmiyor derdim. Ama sen beni tanıdığın ve barodan bildiğin halde bunları yaptın. Ben Fahri Örengül ve son dönemde de Veli’yle (Beyaztaş) meclis üyeliği yaptım. Ben eleştirirken Fahri bana bakardı, Fahri eleştirirken ben bakardım ‘Yapma’ derdim ve dururdu orada. Böyle insani bir durum var her şey makam mevki değil.

-Ama şimdi seçim olsa Fatma Hanım’la ilgili anlatacağım çok şeye sahibim diyorsunuz?

-Kendisi verdi bu doneleri ben almadım.

“RANTLA İŞİ OLMAYACAK DEDİK”

***İlçelerden bir problem geliyor mu? Belediye başkanları oturdu mu sizce? Neredeyse hepsi yeni isimler sonuçta?

-Biz belediye başkanlarımızı belirlerken ‘Rantla işi olmayacak’ dedik. Belediyenin parasının halkın parası olduğunu bilmesi lazım dedik. AK Parti’de sürekli bir yenilik vardır. Kadroların değişmesi insanlarımızda da heyecan yaratır. Genel merkezimiz de değişim yönünde bir karar aldı. Tüm belediye başkanlarımızın bir alt yapısı vardır. Dışardan gelme değildir hepsinin bir teşkilat çalışması var, tecrübesi var.

“ABDULLAH İLE YILDIRIM’I ÇOK İSTEDİK”

***Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer hariç galiba? Çünkü partide tanınmıyordu bile?

-Evet Yıldırım’ın yok. Biz Yıldırım’ı çok istedik Abdullah’la birlikte. Belki meslektaş kayırması olabilir biraz.

***Partiye uyum sağladı değil mi? Çok bir bağı yoktu Yıldırım’ın partiyle.

-Bir kere seçim sonucu beklediğimizden çok yüksek bir oy oranı aldı ve çok çalıştı. Diğer adaylarımızın hepsi çok tecrübeliydi ama Yıldırım iyi iş çıkardı ve şu anda da partiyle gayet uyumlu çalışıyor.

“RANT OLAYI DUYMADIK”

***İlçe belediye başkanları çok iyi çalışıyor diyebilir misiniz?

-Gelinen süreçte pandemi çok etkiledi belediyeleri ben İzmit için de ayı şeyi söylüyorum. Belediyelerimiz pandemi döneminde çok rolantide kaldı, kendilerini gösterme şansı bulamadılar. Hizmet, büyük proje anlamında çok bir şey beklenmemesi gerekiyor. İlçeleri geziyorum çok şükür belediyelerimizden büyük bir şikâyet yok. Pandemi sürecinde de vatandaşın istekleri değişti maske dezenfektan bekledi sürece bağlı olarak.

***Başarılı bir süreç yönettiklerini söyleyebilir misiniz? Rantla ilişkilendirilen oldu mu hiç?

-Şu ana kadar en azından kulağımıza rant olayı gibi bir şey gelmedi. Onlar da sorumluluklarının çok ağır olduğunu biliyorlar. Cumhurbaşkanımız da söyledi ‘Artık kimse benim ismimin arkasına sığınmasın’ diye. Başkanlarımız da bunu biliyor önemli olan da halkla ilişkileri koparmamak. Halkın yanında olacaksın. Vatandaş yüzde 20 hizmete bakıyorsa yüzde 80 senle ilişkilerine bakıyor. Büyükşehir’imizle beraber projelerini takip ediyoruz.

“Y. KAPTAN’DA OTURUYORUM DİYE FAKİR DEĞİLİM”

***Rant dediniz de, aklıma geldi. İbrahim Karaosmanoğlu dönemini nasıl değerlendiriyorsunuz? Din öğretmeni İbrahim Bey 15 yılda çoluk çocuk zenginleşti diye konuşuluyor. Ne diyorsunuz?

-İbrahim Başkan ile ilgili bu söyleniyor ama gözümle görmediğim bir şey. Sonuçta çalışıyor insanlar yani. Geçen benimle ilgili bir şey çıkardılar, oğluma 2 milyon TL’lik ev almışım. Alabilirim de ben 28 yıllık avukatlık yapmışım, ev hanımı değilim ki ben evde oturmamışım. Çocuk da avukatlık yapıyor, benim meslektaşlarımın hepsi öyle yerlerde oturuyorlar zaten. Ben Yahya Kaptan’ da oturuyorum diye fakir değilim yani benim burada oturmamın farklı bir amacı var. 26 yıldır aynı evde oturuyorum ben. İki milyonluk evde oturamaz mıyım? Otururum, ben öyle bir yaşamı tercih etmiyorum.

***Eski komşuluk kültürünü seviyorsunuz galiba?

-Komşuma çat kapı gidip kahve içmeyi seviyorum. Bu benim alamıyor olduğum veya standardım bu değil anlamına gelmiyor. Bu benim tamamen hayata bakış açım ve tarzımla tercihimle alakalı bir konu. Ev hanımı olsam bana bunu yapabilirsin nereden buldun bu parayı diyebilirsin ama ben ömrümü bu mesleğe adamışım, hiç durmadan çalışmışım. Malım da var mülküm de var ama hepsi de vergili ve kayıtlıdır.

“İBRAHİM BAŞKAN HEP MÜTEVAZI OLMUŞTUR”

***İbrahim Başkan’dan örnekle geldim buraya, çocuklarınız okudu meslek sahibi oldular, siz keza öyle yıllardır Avukatlık yapıyorsunuz. Sizin iki milyonluk ev almanız bizi şaşırtmaz. İki milyondan bahseden kim?

-Ben şimdi İbrahim Başkan’a baktığım zaman çocukları çalışıyor hepsinin de bir işi var bir meslekle uğraşan insanlar. Yani şunu söyleyeyim, ben ihtimal vermek istemiyorum. Milletin malını çok kurcalayan araştıran biri değilim meraklı bir tip de değilim ama varsa bir durum bunun hesabını verecek herkes, haram yiyorsa çıkacak. Kişiden çıkmazsa çocuğundan, torunundan çıkacak. Burada çıkmazsa öbür tarafta hesabı sorulacak. Herkes yaşam tarzını buna göre yönetmeli. İbrahim Başkan hayatı boyunca hep mütevazı olmuştur. Başkanlığı döneminde de öyledir. Siz İbrahim başkanı çok lüks görmezsiniz yani halktan biridir o. Evi de mütevazıdır. Evine gittiniz mi bilmiyorum ama normal bir insanın yaşaması gereken bir standartta yaşıyor.  Ben artık yani iddia olarak bakıyorum. Bir şey yapıldıysa gidip haklarını arasınlar. Bu benim için de geçerli çok samimi söylüyorum benimle alakalı da bir şey varsa gidin kanuna şikâyet edin gider hesap veririm.

“ÇOCUĞUNA SÖZ GEÇİREMEYEBİLİRSİN”

***Zaten biz bunu suç olarak demedik. Haksızlıktan da öte nüfuz ticaretinden bahsediyorum. Aynısı Sefa Sirmen’de oldu. Çocukları bitirdi adamı, onları düzeltmek için farklı işlere girmek zorunda kaldı. İkisinin hikâyesi çok benziyor?

-Çocuklarınızı bir yere kadar savunabilirsiniz o da bir kişilik bir karakter.  Böyle bir şey yok diye düşünüyorum ama eğer varsa da İbrahim Başkan’ı bununla itham etmek de biraz haksızlık. Çocuğuna söz geçiremeyebilirsin, yapamayabilirsin. Rahmetli Turgut Özal benim çok takdir ettiğim bir liderdi. Ama onunla ilgili de sonradan çocuklarıyla ilgili durumlar ortaya çıktı.  Bir yere kadar evladına söz geçirebilirsin. Ben İbrahim başkanı başkanlığı döneminde çok takdir etmişimdir. Bir kere halkın sevdiği bir başkandı çok sevilir yani babadır. Çok güzel hizmetler ettiğine inanıyorum. Bu şehir bu halde yeşile büründüyse bunu ona borçlu. Şu sahile gidip oturabiliyorsak onun sayesinde oturuyoruz.

“TAHİR BAŞKAN SEVİLDİ”

***İbrahim Başkan’dan sonra Tahir Bey nasıl geldi peki?

-Tahir Başkanımız akademisyen bir başkan. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var. Herkesin tarzı farklı, benim tarzım farklı, Fikri Bey’in tarzı farklı, atıyorum Sami Bey’in farklı. Herkes başlı başına bir karakterdir. Herkesin dünyaya bakış açısından tutun çalışma tarzı farklıdır. Önemli olan halka hizmet noktasında neler yapılabiliyor olduğudur, buna bakmak lazım. Halk arasında gezerken bakıyorum ve diyorum ki Tahir Başkan samimi olduğu için sevildi.

“İÇİMİZDEN BİRİ OLSUN DİYE DÜŞÜNÜYORSUNUZ”

***Başta Tahir Büyükakın’a pek olumlu bakmadınız. Tahir Bey aday adayı bile değildi. Başka isimleri düşünüyordunuz, doğru mu?

-Hayır hayır, olumlu bakmamak gibi bir şey değil bu. Tahir Başkan bizde genel sekreterlik yaptı ardından vali olarak Bilecik’e gitti. Şimdi teşkilatçı olunca ‘İçimizden biri olsun’ diye düşünüyorsunuz. Yani bu teşkilatçılığın getirdiği bir şey. ‘Tahir Başkan bu işi yapamaz’ ya da ‘Tahir Başkan’a karşıyım’ değil.  Mesela ben Nevzat Başkan’la 10 yıl çalışmışım, kendisinin çalışma tarzını biliyorum. Yani yakından tanıyorsunuz. İzmit Belediyesi’ni, İzmit Belediyesi yapmıştır. Bir kuruş borç bırakmamıştır.  Bunları görünce olumlu destekler bir pozisyona geçiyorsunuz.  Tahir Bey’i istemedi, aleyhinde durdu gibi bir durum yok ama size sorulduğu zaman Genel Merkez’den “Adaylar bunlar Nevzat Bey yapabilir, beraber çalıştım” diyorsunuz. Bu fikrinizi beyan ediyorsunuz bu diğer adaya karşı olduğunuz anlamına gelmez.

“TAHİR BAŞKAN’LA İLGİLİ ÇEKİNCEMİZ OLMADI”

***Büyükşehir adayı açıklanmak üzereyken Büyükakın’ın olacağı belli olmaya başlamıştı. Genel merkeze, milletvekili arkadaşlarla gidip de cumhurbaşkanına bunun yanlış bir tercih olabileceğini ifade ettiğiniz bir görüşme oldu mu?

-Tabi oldu. Milletvekilisiniz sizin buradaki fotoğrafı cumhurbaşkanınıza taşımanız gerek. Yarın öbür gün bir şey olduğunda bilgi eksikliği olmaması için biz Cumhurbaşkanımıza sadece bilgi veriyoruz. Takdir ona ait. Yani Tahir Başkan’la ilgili hiçbir çekincemiz olmadı, vali olduğu için belediyecilik tecrübesi de vardı. Seçime giriyoruz vatandaş tarafından tanınırlık yönü önemli, çok da güzel oy aldı. Bu onun başarısıdır, kendi çabasıdır. Biz de tabii teşkilat olarak sahada olduk seçim süreci boyunca.

“GÜZEL BİR UYUM YAKALADIK”

***Büyükakın’ın şu anki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tahir Başkan’ın durumu umduğumuzdan daha iyi, çok da uyumlu. Kocaeli’de güzel bir uyum yakaladık biz İl başkanı, büyükşehir, vekiller olarak. Güzel gayet hoş bir seviye var.

“HERKES SEÇİMLE GELDİ”

***Sizin diyaloğunuz nasıl?

-Çok iyi. Ortaya bir şey koyduğumuz zaman gayet uyumluyuz. Demokratik olacaksınız kararlarda, ben üstüm sen büyükşehirsin ben MKYK’yım, o il başkanı öbürü düz vekil yani öyle bir şey olamaz sonuçta herkes seçimle gelmiş. Öbür görevlerimiz bize genel merkezin verdiği bir görevdir. Çok güzel bir uyum var şuan.  Çünkü ortak bir payda var. Biz İzmit’i kaybettik ve geri almalıyız. Bunun için de çok çalışmak gerekiyor.

Son Güncelleme: 01.10.2020 13:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şeyma= gamze 2020-09-18 18:33:03

Bu da yakin da seyma gibi kitap yazar..

Avatar
Ne güldük 2020-09-13 17:36:06

Gelinin gerçekten seni hiç mahçup etmemiş

Avatar
Paşalı 2020-09-13 10:39:22

Fatma hanım Başkanlığı tırnaklari ile kazıyarak cok çalışarak kazandı.Bunu tüm izmit gördü.sizin kıskanmanız ve çekememeniz gayet doğal.

Avatar
Hayatınız Torpil 2020-09-13 09:31:58

Hayatınız torpil..

Avatar
Baskan Fatma Kaplan Olacak 2020-09-13 09:30:18

Siz fatma hanıma kurban olun..O kadın gerekeni yapiyor..

Avatar
Ne çektin bee gaMze.. 2020-09-13 09:27:03

Bilmezmiyiz.. Sekreterken çalıştığın yer yerde,bi elin de kahve, diğer elin de törpü karşın da tv paparazzi izlerdin.. Ah be gerçekten sen ne çektin be gamze.. Görümcen de seni savunmaya çıkmış oraya ama, kim kimin ne olduğunu gerçekten iyi biliyor.. Acınacak bir durum da bile değilsiniz..Hayatınız torpil..

Avatar
İzmitli seçmen 2020-09-12 20:31:29

Fatma hanıma oy veren biri olarak İzmite hirbirşey yapmadığı ve yapamayacağı kanaatine vardığım için doğrusu bir dahaki seçimlerde ben de Fatma hanımın yüzünü İzmit mahallelerinde görmek istemiyorum net..!!

Avatar
İl Sağlık Müdürlüğüne Müfettiş talebi 2020-09-12 18:07:13

Sayın vekilimizden istirhamım lütfen il sağlık müdürlüğü hakkında haberelere duyarlı olun, bazıları sözleşme imzalamayanlar, müdürü yıpratmak isteyen diyerek hedef şaşırtmak istiyor. Kamu kurumlarında müdürünün usulsüzlüklerine memurun
Müdahalesi çok zordur. Anında sürgün, mobing yolu açıktır. Bu sebeple bir itirafın ardından domino etkisiyle bu çıkan haberler çok önem içeriyor ve halen bu sesler kesilmeye çalışılıyor. Allah rızası için başka kurumdam müfettiş talep edin ve inceleme yapsın. Bu sesleri duymazsanız sesler kapatılacak, kol kırılıp yen içinde kalacak 20 yıldir olduğu gibi. Bu konuya duyarlı olacağınıza inanıyorum.

Avatar
Ah ne çekmiş be Gamze 2020-09-12 16:32:28

Görümcen seni korumak için röportaj vermis anlaşılan ama.. Biz seni ozel kalem de sekreterken, bi elin de kahve diger elin de törpü, karsin da tv de paparazzi izlerken hatırlıyoruz.. Sahiden ne çektin sen be Gamze..

Avatar
Sağlikçi 2020-09-12 07:55:41

Sağlıkta yeni donemde sözleşme ımzalamayanlar, sözleşme imzalayan yöneticiler hakkında sürekli olumsuz haberler yaptırarak sözde herşeyin sil baştan olmasını belki kendilerine yer bulabilmeli hedefliyorlar.Bu durumun çözülmesi gerekir .Burokratlarin bu kadar kolay yipratilmamaso lazım.Hem de pandemi döneminde

Avatar
Harun gibi 2020-09-11 21:37:49

Heee bu milletvekili nerenin acaba ben şahsen hiç tanımıyorum

Avatar
Selahattin patır 2020-09-11 18:12:12

Fatma hanımın yüzünü görmek istemiyormuş fatma hanımda senin yüzünü görmeye çok meraklı sanki avukatım tarafsızım diyorsan fatma hanım şunu bunu işten çıkardı diyorsun nevzatın başkanlığı döneminde belediyeden çıkarfıklarınıda söylesene avukat hanım

Avatar
Zayıf 2020-09-11 18:02:49

Yaaa millet vekili olmussun ama secimi neden kaybettiginizi haleeen anlamamışsın.Tek gercek 30milyona maal olan pazar yerini AKP Lİ oda başkanı ve güray oruç iş nirliginden den dolayı RANT peşinde olanlara dur demediginizden dolayı Kaybettiniz eger Fatma hanım a Tahir başkandestek vermesse buyuksehir ide kaybedeceksiniz

Avatar
Ersoy Kandemir 2020-09-11 13:58:16

Fettullah sever il sağlık müdürü ve bürokraside cemaat yapılanması ile ilgili de konuşsaydı keşke biraz!

banner1212

banner1048

banner354

banner599

banner820