banner1046
banner1117
08 Ekim 2020 Perşembe 13:02
Yasin Özlü: Kariyerimi planlayan adam Tahir Büyükakın’dır

Röportaj: Aysun Özcan Erenkaya
Fotoğraflar: Merve Dişli
 

Merhaba değerli okurlar…

Röportajlar serimizin bu haftaki konuğu iktidar partisinin yönettiği Başiskele’nin genç Belediye Başkanı Yasin Özlü oldu. Yasin Özlü ile Başiskele sahilindeki Lastik İş Sendikası’na bağlı olan Tryp By Wyndham Otelinde buluştuk. O muhteşem manzaraya karşı çaylarımızı yudumladık, sohbetimizi ettik. Yasin Özlü Kocaeli’deki en genç belediye başkanı. Ama genç yaşına rağmen oldukça dolu bir CV’si mevcut. Hem siyasette hem bürokraside merdivenleri çok hızlı tırmanmış, şanslı bir isim. Gönlünde hep belediye başkanı olmak varmış. Kariyer planlamasında ise ona el tutan isim Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın olmuş. Yasin Özlü’nün genç yaşına rağmen o basamakları nasıl tırmandığı, gençlere yol verince neler yapabileceğinin örneği niteliğindeki bu röportajımız iki bölüm halinde yayımlanacak. Sıcak, samimi bir ortamda geçen sohbetimizde Özlü, halkın bir belediye başkanından ne beklediğini anlattı. Büyük projeler, beton binalar yapmak yerine, bakın neler söyledi. Hepsi ve daha fazlası bu röportajda…

***Yasin Özlü Belediye Başkanlığı’nı ne zaman kafaya koydu? O hedefe nasıl gitti?

-Siyasete tam anlamıyla AK Parti’yle başladığımı düşündüğümüzde kendime hep ‘Siyaseten ne yapmak isterim?’ diye sordum. Aslında hep belediye başkanı olmak istedim. Bana ‘Hangi görevlere talipsin?’ diye sorulduğunda hep belediyecilik derdim. Üniversiteye gittiğim 2001 yılından beri de içimde bu vardı. Hiç Ankara’ya gideyim, milletvekili olayım gibi bir düşüncem de olmadı.

“YUVACIK BAŞLANGIÇ OLABİLİR DİYE DÜŞÜNDÜM”

***Başiskele’yi mi istiyordunuz?

-Ben bunu istediğimde Başiskele diye bir ilçe yoktu. Benim beldem o zaman Yuvacık’tı, ‘Burası bir başlangıç olabilir mi?’ diye düşünüyordum. 2009’da Başiskele kuruldu doğal olarak zaman zaman düşündüğümüz ilçelerden biri oldu. Ne yalan söyleyeyim, belediye başkanı olmayı istiyordum açıkçası.

“BİR YERDEN BAŞLAMAM LAZIMDI”

***Kariyer planlamanız bu yönde mi gelişti?

-Yani biraz planladım, biraz şansım yaver gitti diyelim. Ben aday olduğumda burada güçlü bir belediye başkanımız vardı. Hüseyin Ağabey (Ayaz), güçlü bir profildi. Ayrıca Başiskele AK Parti siyasetinin önemli isimlerinin bulunduğu bir bölge. Konuşurken arkadaşlara ‘Bu dönem çıkalım bir sahneye bakalım ne olacak’ diyordum. Açıkçası ‘olacağım’ diye çıkmadım yola. Bir yerden başlamam lazımdı. Siyasette görünmüyordum, bürokratlık tarafım çok ağır basmıştı, aktif görev yapmayalı uzun zaman olmuştu. Önce bir çıkayım, insan ilişkilerimde nerede eksiğim var bunları bir göreyim dedim.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN ÖNÜNE CV’M GİTSİN”

***Kaybetme korkusu olmadı mı hiç içinizde?

-Ne kaybedebilirim 38 yaşındayım. En çok da medeni cesaretimden dolayı takdir edileceğimi düşündüm. Böyle çıktım yola aday adayı olduğumda bile siyasi büyüklerime sorduğumda ‘Ya acaba erken mi?’ gibi konuştular bana. Süreç başladı, sahneye çıktık. Hüseyin Ağabey üç dönemden ötürü aday gösterilmedi. Karşıma ciddi rakipler çıktı, Şahin Talus, Ulvi Yılmaz gibi kentte önemli ismi olan, siyaseten tanınan insanlar vardı. Heyecanlı bir süreç oldu korkudan çok. Ben hep ‘Cumhurbaşkanımızın önüne sadece CV’im gitsin yeter’ dedim. Özgeçmişim Cumhurbaşkanımızın önüne gitsin buna rağmen aday olmuyorsam bunda kesin vardır bir hayır. 

“EN İYİ BEN YAPARIM BU İŞİ”

***O derece iddialıydınız yani?

İddialıydım çünkü Cumhurbaşkanımızın gençlerden aday yapmak istediğini biliyordum. Bütün ilişkilerimden aldığım bilgiler de bu doğrultudaydı. İlkten bir çıkayım görüneyim diyorsun sonra ‘En iyi ben yaparım bu işi’ diyorsun. Bundan sonra da ‘Ben olmalıyım, benim hakkım’a dönüyor. İnsanlar da seni motive ediyor, herkes bir mücadele veriyor. Nasip böyleymiş baktık ki AK Parti’nin adayı diye 12 Ocak’ta Cumhurbaşkanımız bizim elimizi kaldırdı. Hala söylerim karşımda çok değerli, çok önemli isimler vardı. Hepsiyle de hala görüşürüm. Uzun bir aday adaylık süreci oldu ve hepimizi yıprattı. Sonuçta istediğimiz bir şeydi, şikayetçi olmak hakkımız değil. Rabbim nasip etti inşallah güzel hizmetler veririz buraya.

“ONUN EVLATLARI GİBİYİZ”

***Sizi Karaosmanoğlu’nun istediği, ileriki zamanlarda onun veliahtı olacağınız konuşuldu. İkiniz de Yuvacıklısınız. Gerçekten Karaosmanoğlu aday olmanız için uğraş verdi mi?

-İbrahim Karaosmanoğlu’nun veliahttı olmak öyle kolay bir iş değil. Onun için daha çok fırın ekmek yememiz lazım. İbrahim Başkan’ın hepimizin üzerinde çok büyük emeği var. Sadece benim değil bu şehri yöneten çoğu insanın üzerinde emeği var. Hepimiz onun evlatları gibiyiz. Biz tabii ki çok yakın çalıştık. Ben özel kalemliğini bile yaptım ama bu sadece bir şey için yetmiyor. O zaman herkese haksızlık oluyor. Ben bu partinin il gençlik kolları başkanlığını yaptım Şemsettin Bey’den (Ceyhan) sonra. İbrahim Karaosmanoğlu’yla çalışırken aşama aşama görevlere geldim, paraşütle inmedim. Hep bir üste çıka çıka genel müdür oldum.

“KARİYERİMİ PLANLAYAN ADAM TAHİR BÜYÜKAKIN’DIR”

***Yani Karaosmanoğlu’nun desteğini almadınız mı?

-Ben size kimsenin bilmediği bir şey söyleyeyim. İbrahim Karaosmanoğlu belediye başkanımız, şimdiki belediye başkanımız Tahir Büyükakın da genel sekreterimizdi. Son beş yıl aldığım görevlerde, kariyerimi planlayan adam Tahir Büyükakın’dır.

“SENDEN DAİRE BAŞKANI OLMAZ”

***Nasıl yani? Sizi Büyükakın mı hazırladı?

-Ben o zaman özel kalemdeyim. Tahir Bey’le de iyi bir abi kardeş hukukumuz var. Kendisiyle ‘Özel kalemde iyiyim ama ben kariyer yapmak istiyorum. Ben ne yapmalıyım, kariyerimi nasıl planlamalıyım?’ diye istişarelerde bulunuyordum. Bana ‘Yasin senden daire başkanı olmaz’ dedi. Bir durdum böyle ‘Neden olmaz abi?’ dedim. ‘Senden genel müdür olur. Sen yetki kullanmayı, karar almayı seviyorsun. Daire başkanının üzerinde bir sürü hiyerarşi vardır, sen orada boğulursun, sıkılırsın. Şirket genel müdürlüğü senin fıtratına daha uygun. Hizmet sektöründe ol mesela Antikkapı’nın genel müdürü olabilirsin’ dedi.“TEKLİF TAHİR BEY’DEN GİTTİ”

***Antikkapı maceranız demek böyle başladı?

-Evet, gel zaman git zaman ‘Antikkapı’da görev değişikliği düşünüyoruz seni başkana teklif edeceğiz’ dedi Tahir Bey. İbrahim Başkan’ın kafasında benimle ilgili öyle bir şey yokken teklif Tahir Bey’den gitti. Başkan da ‘Tamam olur’ deyince 18 ay Antikkapı’da görev yaptım. Tam ekibi oluşturdum, işlerin tadını almaya başladım ‘Ulaşım şirketi kuruyoruz Yasin, genel müdür sen olacaksın’ dedi.

***Ulaşım ne alaka demediniz mi?

-Demez olur muyum? ‘Ağabey ben ne anlarım otobüsten’ dedim. ‘Çok anladığını düşünenlerin peşin kabullerinden bu iş olmaz. Sen orada işletmecilik yapacaksın, hizmet sektörü gibi düşün. Vatandaşa hizmet edeceksin. Tramvay geliyor, bu şirkette dur’ dedi. Şirketi kurup her şey hazır olduktan sonra da başkana beni önerdi. Başkan da tamam dedi. Kısacası bu iki operasyonu yapan ve belediye başkanlığından önceki kariyerimi planlayan adam Tahir Büyükakın’dır.

“HAKKINI İNKÂR ETMEK BİZE YAKIŞMAZ”

***Gerçekten de şanslı biriymişsiniz? Herkes sizin kadar şanslı olmuyor maalesef

-Şans tabiki var ama bana güven duyan büyüklerim olmasa bunlar olmazdı. İbrahim Başkan’ın hakkını ödeyemeyiz. Evet, birileri bir şeyler yaptı, planladı, kararlar aldı ama en son kararı o verdi. Hakkını inkâr etmek bize yakışmaz. Ben üniversiteden mezun olduğumda beni belediyede işe aldı. Benim gibi onlarca insanı. Daire başkanı, müdürlük seviyesinde çoğu insanın üzerinde emeği var. Hiçbirimiz onun üzerimizdeki emeğini kenara koyamayız. İbrahim Başkan’ın 15 yılda bıraktığı izin içerisinde bir payımız varsa bu bizim için şereftir.“BELEDİYE BAŞKANLIĞI KONFORUMU ARTTIRMADI”

***Hayal kurmakla icraat farklı tabii ki. Nasıl, göründüğü kadar kolay mı belediye başkanlığı veya zorlanıyor musun? ‘O kadar zeki olsam belediye başkanı olmazdım’ dediniz bir meclis toplantınızda. Çok zeki olsaydınız ne olurdunuz?

-Ben o sözü ‘Belediye başkanı biraz deli olacak. Akıllı adam işi değil’ anlamında söyledim. Belediye başkanlığı benim konforumu arttırmadı, sorumluluğumu arttırdı. Takdir edersiniz ki ben yine Büyükşehir Belediyesi’nde devam edebilirdim. Bu yüzden delilik diyorum. Belediye başkanlığı güzel bir iş.

***Zorlandığınız oluyor mu?

-Zor mu evet zor. Hele de kentin ölçeği küçüldükçe, nüfus azaldıkça daha da zorlaşıyor. En keyifli yanı ise insanlara dokunmuş olmak. Beş yıl sonra burada yürürken ‘Burası bizim dönemimizde yapıldı’ demek çok güzel bir duygu. Ulaşım Park’ın binasına gittiğimde o binanın her metrekaresinde emeğim var ‘Burayı biz yaptık’ diyorum. Gebze Belediyesi Hizmet Binası benim olduğum dönemde kontrolümde yapılmıştı. Oraya gittiğimde ‘Arkadaşlar burayı biz yaptık benim fikrimdi’ diyorum ve bu çok güzel bir şey. İnsanlar güzel bir şey yaptığınızda, onlara dokunduğunuzda size karşılığını misliyle veriyor.

“370 KİŞİNİN İSTİHDAMINI SAĞLADIK”

***Mesela insanlaraa şöyle dokunduk, böyle sonuç aldık dediğiniz çalışmalara örnek verebilir misiniz?

-Elbette verebilirim. Beni en mutlu eden olaylardan birinden bahsedeyim. Kariyer ve istihdam merkezi aracılığıyla biz 11 ayda 370 kişiye Başiskele’de iş bulduk. Bundan daha keyifli bir şey var mı? Üç kişilik ekibimiz fabrikalara gezinti yaparak, insan kaynaklarıyla görüşüyor. Ondan sonra bize gelen CV’leri onlara yönlendiriyorlar. En başta insanlar CV’leri yönlendirdiğimizde tedirgindi. ‘Ne bulursa gönderiyor’ diye düşünüyorlardı ama ben arkadaşlara ‘Adam bizden elma istiyorsa elma göndereceğiz armut göndermeyeceğiz’ dedim. İkinci, üçüncü turda elemeden geçirip gönderdiğimizi anlayınca ‘Bu insanlar bizi yormuyor’ diyerek bizimle insan kaynakları ajansı gibi çalışmaya başladılar.

“BUNUN KADAR MOTİVE EDİCİ BİR ŞEY YOK”

***Bu aynı zamanda maneviyatı çok yüksek bir olay?

-Tabii ki öyle. Hele de içinde bulunduğumuz pandemi döneminde 370 kişinin istihdamını sağlamak oldukça iyi bir rakam. Bunun kadar motive edici bir şey yok. O çocukları işe koymakla kalmayıp sürekli ziyaret eder, el üstünde tutmaya çalışırım. Çoğu kurumu da ben aramıyorum arkadaşlar kendi gayretleriyle yaptı. Bunun yanında pandemi sürecinde yaşlı insanların ihtiyaçlarını karşıladık. 6 bin ihtiyaç kolisi dağıttık Başiskele gibi bir yerde.

“BANA HER GÜN HALK GÜNÜ”

***Makamda mı yoksa sahada mı daha çok vakit geçiriyorsunuz? Ayrıca halk günü yapıyor musunuz?

-Sahadan ayrılmamaya çalışıyorum çünkü makamda çok sıkılıyorum. Bana her gün halk günü. Arkadaşlara da ‘Bizde her gün halk günü olacak’ diye söylemiştim. Ben her gün sabahtan öğleye kadar belediyede kalıyorum. Öğle itibariyle varsa cenazeye giderim. Çıktığım yerlerde birkaç yere uğrayıp selam verir, sohbet ederim veya dışarda program yaparım.

“VATANDAŞ BİZDEN EN KOLAYINI İSTİYOR”

***Pandemi birçok şeyi erteledi ama nihayetinde işler yürüyor. Vaatleriniz arasında neleri gerçekleştirdiniz?

-Belediye başkanı olur olmaz ben bir anket yaptırmıştım. Ankette ‘Bir belediye başkanından en çok neyi beklersiniz?’ diye sordum. Bunu da yaş gruplarına göre ayırdık. Hepsi de ‘Başkanın halka yakın halkın içinden olması’ diye yanıt verdi. Aslında olay çok basit. Vatandaş bizden en kolay yapılacak şeyi istiyor. Ankette ikinci olarak çevre temizliği çıktı, üçüncüsü de yol ve kaldırım. Demek ki bizim görevlerimizi vatandaş çiziyor. Diyor ki ‘Sen bizim sorunumuz olduğunda yanımızda olması gereken insan, çöpümüzü toplayan, yolumuzu yapan adamsın. Bunların dışında imkânın olursa okul da yap.’ 

“VIZIR VIZIR KOŞTURUYORUZ”

***Büyük projelerin önemi daha mı az?

-Vatandaş bizden prestij projeler, büyük binalar istemiyor. En güzel kültür merkezini yapabilirsiniz ama vatandaşın evinin önündeki kaldırım onun için çok mühim. Bu konuda önemli bir destek alarak tüm ilçede tarama yaptım. Çevre temizliği konusunda bütün ekipmanımızı yeniledik hala yatırım yapıyoruz. Çöp taksimiz yoktu iki tane aldık. 14 tane çöp kamyonu, iki yeni süpürge aldık. Vızır vızır koşturuyoruz ve yaptığımız ankette cenaze hizmetleri ve çöp hizmetleri en başarılı hizmet olarak çıktı. Demek ki ne sahaya koyarsan millet onu satın alıyor.
 

“PANDEMİ, ESAS BELEDİYECİLİĞİ ÖĞRETTİ”

***Bu belki de pandemiden kaynaklıydı. Yani vatandaşın ihtiyaçları da farklılaştı, ne dersiniz?

-Evet pandeminin çok büyük etkisi oldu. Pandemide yaşanan sıkıntılar bize esas belediyeciliğin vatandaşın evinin önünü toparlamanın, yıkamanın daha önemli olduğunu gösterdi. Hatta logar kapaklarını tamir ettirdim millet daha çok teşekkür etti. Bunun yanında iki büyük park yaptık. Barbaros mahallesinde kent meydanı düzenlemesi yapıldı. Döngel yürüyüş parkurunu yaptık. 30 kilometrenin üstünde yol yaptık.

Devamı yarın…

Son Güncelleme: 09.10.2020 09:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cemal 2020-10-12 07:51:06

Rutin şlerin dışında yaptığın birşey var mı ? Bu ülkenin ekonomi bakanı sence şu an kariyer yapıyor mu ? Dolar 7.90 , euro :9.39, altın :490 tl Bunun adı kariyer olur mu? Ülkenin durumunu değerlendirirken hem artı , hem eksilerini söylemekten çekinmeyin . Ötnek şehir hadtaneleri yapılmıştır. Katkısı olan herkese teşekkür ederiz. Ama maliyetler nedir? Müteahhite olması gerekenden fazla ödeme yapılmışmıdır? Dünya ekonomik krizde iken aşırı borçlanmak , yüksek faizle borç almak doğrumudur ? Tasarruf yapılıyor mu? Belediye başkanlığı , sadece çöp toplatmaktan , kaldırım , yol yapmak değildir. İhtiyaç sahiplerine ara ara koli dağıtmak onlara destek olmak tabiki güzel ama onları üretime katıp , belediyeye veya başka birine muhtaç etmemek en doğrusu değil mi? Başta tarım , sanayi, ithalatı durdurma konusunda büyük atılımlar yapılmalı. Kazandığımızı yabancılara veriyoruz. Evinizdeki araba, buzdolabı, çamaşır makinesi , saat, telefon , televizyon ,uçak,tren , otobüs, minibüs deterjan, giyim daha birçok ürüne bakın yüzde kaçı yüzde yüz yerli malı Made in Türkey . Diyorlarya bakın bakalım . İşte ekonomi bundan düzelmiyor. Türk insanı çok çalışıyor ama kazandığımızı yine yabancılara veriyoruz. Nerdeyse 100 yıldır sistem aynı. Buna çözüm üretmeliyiz.

Avatar
YENİKÖYLÜ 2020-10-09 17:29:13

başkanım, yapılan güzel hizmetler için bir başiskeleli olarak sizlere teşekkür ediyorum, inşaAllah ilerleyen süreçte daha güzellerini gerçekleştireceğinize inancımız tamdır, dürüstlüğünüze, yöneticilikteki kalite ve vizyonunuza bizler kefil ve de şahidiz, siz belki yuvacıklısınız ama diğer mahallelerede bir o kadar yakın ve derin bir sevgi ile bağlısınız, bunu da mahallemize her hafta yaptığınız ziyaretlerle gösteriyorsunuz, bu anlayışla yola devam etmeniz temennisiyle Allah yolunuzu açık eylesin inşaAllah.

Avatar
muharrem 2020-10-09 09:07:02

karasomanoğlunun veliahtı olmak için 1 ekmek yemeye bile gerek yok, yuvacıklı ol, söz dinle, dediğini ve dediklerini yap yeter. başka meziyete gerek yok.

Avatar
Ks 2020-10-08 17:13:12

Kendi kariyer planlamasını yapamıyor mu?

Avatar
Karşı yakaliya 2020-10-08 16:22:22

Arkadaşım zenginler ve siyasetçiler çok sıkı dostturlar

Avatar
Karşıyakali 2020-10-08 15:41:06

Bende kendi kendime diyordumki yasin özlü yu defalarca başkan Tahir akina şikayet etmeme rağmen neden susuyor diye vay be

banner1212

banner1048

banner354

banner599

banner820