banner1046
banner1117
01 Ekim 2020 Perşembe 12:57
Tarhan: O laf bana pahalıya patladı

Röportaj: Aysun Özcan Erenkaya
Fotoğraflar: Merve Dişli

Haftalık röportajlar bölümünün bu haftaki konuğu Sayın Tahsin Tarhan oldu. CHP Kocaeli Milletvekili Tarhan, kısa süre önce gerçekleşen Kurultay ile birlikte Kılıçdaroğlu’nun ‘A’ takımına girerek Parti Meclisi Üyesi seçildi. Tarhan PM Üyesi olduktan bugüne değin çalışma temposunu hayli artırdı. Zaman zaman çok sert eleştirilerle kendisine yüklendiğim Tarhan’ı bulmuşken aklıma ne geldiyse sorayım dedim. Bütün sorulara içtenlikle cevap verdi. Mesela kazanamayacağınızı bildiğiniz halde neden 2014 yılında büyükşehir adayı oldunuz, amaç milletvekilliğinin kapısını aralamak mıydı diye sordum. Cevabı içerikte bulacaksınız. Bunun yanında Kılıçdaroğlu ve Akşener’in İzmit’te Hürriyet’i büyükşehir belediye başkan adayı ilan etmelerinin ne anlam taşıdığını da sordum. Tarhan büyükşehre dair kesinleşmiş bir adaylık olmadığını, sadece hedef konulduğunun altını çiziyor. Dahası bunun siyaset adına doğru bir söylem olmadığını anlatıyor. Fatma Hanım başarılı olursa zaten kabına sığmaz diyor.

Üç bölüm halinde yayımlanacak röportajda Tahsin Tarhan’a son günlerin polemik konusu haline gelen CHP İl Başkanı Yıldızlı’nın ortaya attığı ‘çöpten ekmek toplayan adam’ fotoğrafını da sordum. Cevabı hayli ilginç, bir o kadar ortadandı. Yani olması gerektiği gibiydi.

Sözü fazla uzatmadan Sayın Tarhan ile yaptığımız söyleşiyle sizi baş başa bırakıyorum. İddia ediyorum, ilk kez bu kadar detaylı ve farklı yönleriyle tanıyacağınız bir Tahsin Tarhan söyleşisi okuyacaksınız. 

1.BÖLÜM

***2014 seçimlerinde sürpriz bir şekilde Sefa Sirmen’in İzmit’e aday olduğu dönemde Büyükşehir adayı yapıldınız. Gerçekten kazanacağınıza inanarak mı görev aldınız yoksa milletvekilliğinin kapısını aralamak için bu bir başlangıç mıydı?

-Ben aktif siyasete hazırlanarak girdim. SHP’nin kuruluşunda yer aldım ve Murat Karayalçın’la bütün üniversitelere gidip derslerine girdim. Çünkü iş dünyasından geldiğim için hep hayalimde kentleşmeyle, yerel yönetimlerle ilgili fikirler vardı. Hepimiz Anadolu’nun farklı bölümlerinden geldik. Şehir kültürünü henüz yaşamamış bir toplumuz. O yüzden şehirleşmeyle ilgili neler yapabilirimle ilgili hayallerim vardı ve aktif siyasete girmek istedim. Aktif siyasete başladıktan sonra üniversiteye kayıt yaptırdım, yerel yönetimler okudum. Rusya’da yerel yönetimlerle ilgili, kentleşmeyle ilgili programlara katıldım. Fransa’ya şehircilikle ilgili sosyal demokrat belediyecilikle ilgili programlara katıldım. Küba’da halk konseyinin işleyişini öğrendim. Çok heyecan verici büyük hedefler koydum.

“EN İYİ BELEDİYE BAŞKANI OLMAK GİBİ HAYALİM VARDI”

***Nasıl hedefler mesela? Büyükşehri yönetmek gibi mi?

-Evet, Türkiye’nin en iyi belediye başkanı olmak gibi bir hedefim vardı. Yerel yönetimlerle ilgili de şu gün aday olacağım diye bir şey yoktu. Ben aday olmadım. Bana ilk teklifi 2009’da Sefa Bey (Sirmen) yaptı. ‘Büyükşehir’e aday olacağım, Çayırova’da seçimi kazanabiliriz, Çayırova adayımız ol’ dedi.

“GEBZE HALKI ADAY OLMAMI İSTİYORDU”

***Neden Çayırova’yı söyledi peki? Darıca’da yaşıyorsunuz normalde?

-Çünkü Çayırova’da iktidardık. Ben de Sefa Beye ‘Düşünüp karar vereyim’ dedim. Sosyal demokrat birisiniz, kentte Saadet Partisi rüzgarları esiyor. Daha sonra Sefa Bey’e ‘tamam ben geleyim ama Darıca’dan aday olayım’ dedim öyle yola çıktık. Olmadı günün şartlarında. 2014’te ise hem Darıca halkı hem Çayırova halkı hem de Gebze halkı aday olmamı istiyordu. Milletvekili arkadaşlarım karar ver diyorlardı. Kolay olmadı o kararı vermek.

“İLÇE BELEDİYESİ İSTEMİYORUM DEDİM”

***Bir ara adınız İstanbul Maltepe Belediye Başkanlığı için de geçti yanlış hatırlamıyorsam?

-Doğru hatırlıyorsunuz. O zamanki İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Maltepe’den aday olmamı istemişti. Ben de büyükşehir yasasını iyi bildiğim için ‘Aday olmak istesem İstanbul gibi büyükşehirlere aday olmak isterim. Çünkü yerel yönetimlerde ilçelerin yetkileri tamamen budandı. Ben bu yetkilerle belediyecilik yapamam. Onun için ilçe belediyesi istemiyorum’ dedim.

O LAF BANA PAHALIYA PATLADI

***Kırılma noktası burası oldu sanıyorum?

-Evet, o laf bana çok pahalıya patladı. İlçelerden adaylık kabul edilmeyince genel başkana bir sohbette ‘İstanbul Maltepe’den Tahsin Bey’i aday yapalım’ demiş. Genel Başkan da ‘Kocaeli Büyükşehir de var’ demiş. Öyle deyince büyükşehir adaylık sürecine gireceğimizi anladım. Sonra o dönem hem milletvekili arkadaşımız hem il başkanımızın önerisiyle büyükşehre aday oldum ve aday olduğum günden beri seçimi kazanacağım iddiasıyla yola çıktım.

“BÜYÜKŞEHİR BAŞKAN ADAYLIĞI ÇOK GECİKTİRİLDİ”

***Sizin inancınız örgütlerde yoktu o dönem, hatırlar mısınız? Hala da büyükşehri kazanmaya dair büyük bir inanç yok?

-O süreci örgütlerdeki bir hata olarak yorumluyorum. Büyükşehir belediye başkan adaylığı çok geciktirildi. O süreçte doğru strateji uygulanmadı. 6 ay önce büyükşehir, sonra ilçeler belirlenseydi doğru olurdu. Büyükşehir geriden başladı. Ne olursa olsun kendi partinizi temsil etme açısından bir görev olarak da değerlendirebilirsiniz. Partinin 3-5 oy fazla alması için de mücadele etmelisiniz. O döneme baktığınızda çok kötü bir kampanya yürütmedik. AKP’nin en güçlü olduğu dönemdi ve iyi bir kampanya yaptık diye düşünüyorum. 

“İZMİT’E ADAY OLMASI BÜYÜKŞEHİR İDDİASINI YOK SAYDI”

***Biraz da Sirmen’in altında kaldı gibi eleştiriler oldu. Sonuçta Sirmen gibi ülkeye mal olmuş bir ismin ilçe adayı olmasının etkisi de olabilir mi?

-Aslında Sefa Bey’in altında kaldı değil tam tersi değerlendirmek gerekir. Sefa Bey’in İzmit’e aday olması büyükşehir iddiasını yok saydı. O süreç sıkıntılıydı ve şehir dışlarında baya eleştiriyle karşılaşıyorduk.

“ÖNSEÇİMLE ADAY OLMAK İSTERİM”

***Hiç unutmuyorum, bana bir sohbetimizde ‘Beni asla milletvekili adayı olarak göremeyeceksin’ demiştiniz. Bense tam tersini savunmuştum. Ve hemen ardından yapılan genel seçimlerde siz milletvekili oldunuz. Bu nasıl gelişti?

-Evet öyle dediğimi hatırlıyorum. Çok yakın bir süreçti. Yerel seçimlerden sonra bir anket yaptım. Ben önseçim bekliyordum, öyle milletvekili adayı oldum.

***Ön seçim olsa sıralamaya rahatlıkla girer miydiniz?

-Ankette kendi durumumu ölçtüm CHP tabanı açısından, parti içerisinde. Halktaki tanınırlığımı, milletvekili arkadaşlarımızın durumunu ölçtüm. Durumumu çok iyi görünce önseçimde çıkacağımı düşünerek yola çıktım. O günkü yönetimin takdiriyle de yolumuz milletvekilliğiyle kesişti.

***Aradan kaç yıl geçti. Bugün önseçim olsa yine seçileceğinize inanıyor musunuz?

-Değerlendirmek lazım çünkü milletvekili ya da belediye başkanı olduğunuz zaman o süreçlerde yıpranabiliyorsunuz. Şu an önemli bir çalışma yok ama milletvekili adayı olsam önseçimle olmak isterim.

“BİR KENT YARATMAK İSTEDİM”

***Sizi yıllardır tanıdığımı düşünürüm ama yerel yönetimler konusunda eğitim aldığınızı bilmiyordum. Büyükşehre adayken de bunu iyi anlatamadığınızı düşünüyorum, belki de saha tecrübesi eksikti o dönemlerde. Peki gelinen noktada ‘Bu tecrübe ve hevesle’ Kocaeli için böyle bir hayaliniz var mı?

-Ben bir kent yaratmak istedim. Siyasette nereye gideceğinizi bazen siz değil partiniz belirliyor. Ama bugünkü konjonktürde böyle bir düşüncem yok. Türkiye’nin geldiği konuma baktığımızda öncelikle iktidarın değişmesi, rejimin değişmesi gerekiyor. Hedefim bu ve yerel yönetimleri konuşacak durumda değiliz.

“ÖYLE BİR ŞEY YOK”

***Büyükşehri istememenizin nedeni büyükşehir başkan adaylığını iki genel başkanının gelişiyle Fatma Kaplan Hürriyet’in kapatmış olması mı? Artık başka aday olamaz mı? Bu yüzden mi keskince ret ettiniz?

-Böyle düşünmek yanlış. Öyle bir şey yok, genel başkanlar hedef koydular. İki genel başkanın ilçe belediye başkanını büyükşehre layık görmesi bir başarının ödülüdür. Bir buçuk yıl önce ilçe belediye başkanı olmuş birinin büyükşehre layık görülmesi güzel bir olay. Fatma Hanım illa büyükşehre aday olacak diye bir şey yok çünkü Fatma Hanım İzmit Belediye Başkanı. Burada elde edeceği başarılar onu kendiliğinden Büyükşehir adaylığına taşır. Genel başkanların aday göstermesine de gerek yok. Başarılı olduğu zaman zaten bu kente bile sığmaz.

“ADAY OLARAK GÖSTERİLMESİ YANLIŞTIR”

***Her şey tamam, Fatma Hanım büyükşehir adayımızdır diye bir olay yok, doğru mu anlıyorum?

- Genel başkanların gönüllerinden geçirmesi çok güzel ama aday olarak gösterilmesi yanlıştır. Fatma Hanım’a hedef koydular ve çok büyük sorumluluk verdiler. ‘Sen Büyükşehir’e aday olabilirsin’ deyip hedef koydular. Bugünden Büyükşehir seçimlerini değerlendirmek yanlış olur çünkü önümüzde cumhurbaşkanlığı seçimleri var. 

“MHP TABANI BUNU SORGULAR”

***CHP adaylarını geç açıklıyor dedik. Genel Başkan da isimleri belirleyin toplumu hazırlayın, elinizi tutan mı var diyor. Önümüzdeki seçim dönemine dair CHP’nin böyle bir planı var mı?

-İnsanların kafasında aday olmak olabilir. Ama basın yerel seçim varmış gibi lanse ediyor. Öncelikle önümüzde milletvekili seçimleri var ve onda da rejimler tartışılacak. 2021-2022’de seçim olduğu takdirde genelde Millet İttifakı iktidar olduğu takdirde sen AKP’li belediyeleri tartışabilir misin? Örneğin MHP bir dahaki dönem yine hiç seçime girmeyecekmiş gibi davranıyor. MHP bir dahaki seçimde aday olmazsa halk bunun hesabını sorar. Parti tartışılır. Partin seçime girmediği zaman kaybedersin. Bir dahaki seçimde Kocaeli’de hiçbir yerde seçime girmezse MHP tabanı bunu sorgular. O yüzden Cumhur ittifakının işi çok kolay değil.

“İYİ PARTİ OLMASA KAZANAMAZLARDI SÖYLEMİ YANLIŞ”

***Şanbaz Yıldız’la yaptığımız röportajda ‘Hiç kimseye burası CHP’li belediye dedirtmem. İYİ Parti olmasaydı CHP İzmit’i alamazdı. En az 40 bin oy katkımız oldu. Buraya o yüzden kimse CHP’li belediye diyemez, İstanbul’a da diyemez’ dedi. Bu söyleme katılıyor musunuz?

-Sonuçta CHP kazandığı yerleri, CHP adayları CHP bayrağı altında seçime girerek millet ittifakının desteğiyle kazandı. O zaman Balıkesir’i, Denizli’yi Kocaeli Büyükşehir’i Millet İttifakı mı kaybetti? Öyle değerlendiremeyiz. Sonuçta ittifak olarak seçime girmişiz, kimin ne kadar katkısı olduğunu tartışamayız. İYİ Parti’nin tabii ki desteği olmuştur ama İYİ Parti olmasa kazanamazlardı gibi bir söylem yanlış.

“CHP ÇATISI ALTINDA OLABİLİRDİ”

***Büyükşehir’in İYİ Parti’ye bırakılması doğru bir hamle miydi?

-Yanlış bir hamleydi. Kocaeli’de CHP çatısı altında Büyükşehir seçimine girmeliydik. İYİ Parti’nin adayı CHP çatısı altından olabilirdi. Genel başkanların takdiriyle verildi ama her noktada CHP’nin seçime girmesini isterim.

“KİMSE BİR KİŞİNİN DESTEĞİYLE SEÇİMİ KAZANMAZ”

***İl başkanlığı kongresinde Harun Yıldızlı’yı desteklediniz bence bir siyasetçi için doğru ata oynamaktı. Kendisi de birkaç aydır görevini sürdürüyor. Performansına bakaraktan ‘İyi ki desteklemişim’ diyor musunuz?

-Son dönemde AKP’nin de kongrelerini izliyoruz. Biz mahalle delegeliğinden seçimlerimizi başlatırız, kurultaya kadar devam ederiz. Türkiye’de demokrasiyi içinde barındıran tek parti Cumhuriyet Hak Partisi’dir. İsteyen istediği yere aday olabiliyor. Örneğin Gebze’de beş aday çıktı. CHP’nin kongreleri demokratik yarışlarla ilgi çeker. CHP’nin her üyesi taraf olabilir, birini destekleyebilir. Ben ‘şu il başkanını destekledi’ gibi değerlendirmek istemiyorum. Kimse bir kişinin desteğiyle seçimi kazanmaz. Çoğunluk onu uygun görmüş ve bizim başkanımız oldu diyorum. O yüzden CHP içindeki yarışları dışarda tartışmayı doğru bulmuyorum. Sonuçta yarış CHP üyeleri ve CHP’ye emek vermiş kişiler arasında gerçekleşiyor. Kazanan Cumhuriyet Halk Partisi oluyor. Her zaman kazanan kişiyle çalışmaya hazırım. Bugüne kadar da kimseyle kavga etmedim. 

“AKLINIZDA BİR PROJE KALDI MI?”

***Genel başkanlar İzmit’e geldiğinde kimse Hikmet Bey’i (Erenkaya) arayıp davet etmemiş, daha sonra siz arayıp özür dilemişsiniz, doğru mu?

-Doğru. Hikmet Bey (Erenkaya) bizim için çok önemli. Bu kentte son dönemlerde belediye başkanları tartışılıyor, hatta Sefa Sirmen’in dönemi bile tartışmaya açılıyor. Fakat tarihe baktığımız zaman Leyla Atakan’dan, Erol Köse’ye, Sefa Sirmen’den, Hikmet Erenkaya’lara; Türkiye’ye baktığımız zaman ise Murat Karayalçın’dan, Celal Doğan’lara, sosyal belediyecilikte ne kadar başarılı olduklarını herkes görür. Son yıllarda CHP iktidar değil. Geriye baktığınızda AKP’li bir belediye başkanının yaptığı proje kaldı mı aklınızda? O yüzden bizim için çok kıymetli bu insanlar.

“BU KENTTE İSİMLERİ HEP YAŞAYACAK”

***CHP’nin bu insanların kıymetini bildiği söylenebilir mi?

-Belki şu an kıymetini bilmiyoruz ama ileriki dönemlerde bu kentte isimleri hep yaşayacaklar. Son yıllarda AKP iktidarda ve büyükşehir belediye başkanlarının başarısızlıklarını düşündüğümüzde söyler misiniz; Ankara, İstanbul, Bursa büyükşehir belediye başkanları niye görevden alındı? Cemaatten mi alındılar, hırsızlıktan mı alındılar, açıklanmadı bilinmiyor. Onun için bizim parti içi yarışlarımız her zaman olacaktır. Yarışlar bittiği gün her şey bitecektir.

“CHP TARİHİNDE BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEDİM”

***Harun Yıldızlı’nın performansından bahsetmediniz?

-Ben Kocaeli örgütüne bütün olarak bakıyorum. İlçe başkanlarımız çok genç bu da kentimiz açısından çok önemli. Onun yanında delege bu süreçte kendi tercihini yaptı. Kocaeli’de genç bir başkanı tercih etti ve hep gençleri seçti. Bu partide kendiliğinden oldu. Alttan yukarı bir değişim gerçekleşti ve seçimden bugüne kadar baktığımızda çok büyük heyecan var. Bu yaz sürecini biraz pandemi engelledi. Ama seçim varmış gibi hem ilçe başkanlarımız hem ilçe yöneticilerimizle programlarımızı planladık ve bu süreci öyle devam ettiriyoruz. Ben CHP tarihinde böyle bir şey görmedim. Seçim olmadığı halde ilçelerin, ilin, milletvekilinin programı var.

***Bunun sebebi nedir? Kocaeli örgütü aranan kanı buldu mu yani?

-Gerek İzmit’te gerekse İstanbul ve Ankara’da yerel yönetimlerde elde edilen başarı ve tabandan gelen bir boşluk olduğu için o moralle örgütler seçim sürecine doğru iyi bir şekilde hazırlanıyor.
 

“HEM İZMİT HEM BÜYÜKŞEHİR ZAN ALTINDA KALDI”

***Doğru siyasetten bahsetmişken; son günlerin polemik konusunda sizin de fikrinizi almak istiyorum. Bir il başkanının çöp konteynırından ekmek toplayan vatandaşı çekip sosyal medyada paylaşması ve büyükşehir başkanına yüklenmesi doğru bir siyaset şekli mi?

-Bu gibi tartışmalar kentte olacak. Sosyal medya artık dünyada yaygınlaşan bir şey ve verdiğiniz mesaj yanlış anlaşılabilir. İl başkanımızın verdiği mesaj aslında orada AKP’nin ülkeyi getirdiği durumu, yoksulluğun ne durumda olduğunu insanların çöpten ekmek topladığını ima etmeye çalışmış ama belediye başkanının ismi geçtiği için yanlış anlaşıldı. Belediye başkanını yazınca çöpler toplanmıyormuş gibi oldu ve hem İzmit Belediye Başkanı zan altında kaldı hem de Büyükşehir Belediye Başkanı zan altında kalmış oldu.

Son Güncelleme: 02.10.2020 09:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1212

banner1048

banner354

banner599

banner820