banner1046
banner1117
03 Eylül 2020 Perşembe 16:23
Şanbaz Yıldız: Yancılığı asla kabul etmem!

Röportaj: Aysun Özcan ERENKAYA
Fotoğraf: Merve DİŞLİ

Merhaba değerli okurlar;

Türkiye’de demokrasi kanallarının iyiden iyiye tıkandığı noktada arkasına binlerce insanın desteğini alarak yola çıkan, benim de tarih öğretmenliğimi yapmış değerli hocam Sayın Meral Akşener’in kurduğu partinin Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız ile dolu dolu bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sayın Yıldız ile ofisinde buluştuk. ‘Her defasında ben geliyorum, bu kez biz sizi ağırlayalım’ dedi. Gazete ofisleri siyasetçileri kasabilir, kendilerini rahat hissedecekleri, rutinin dışına çıkabilecekleri yerde röportaj yapmak daha verimli olur düşüncesiyle davetini kabul ettim. İyi ki de etmişim çünkü karşımda başka bir Şanbaz Yıldız vardı. Onu hiç bu kadar kendinden emin görmediğimi söylemeliyim. Hiçbir sorumu cevapsız bırakmadı. Mesajları netti. Özellikle herkesin merak ettiği İzmit Belediyesi ile ilişkiler konusunda çok iddialı sözler söyledi. İzmit’te kadrolaşmalarına kimsenin şaşırmaması gerektiğini ve asla YANCILIĞI kabul etmeyeceklerini ifade eden Şanbaz Yıldız, Cumhur ittifakında MHP’lilerin belediyelerde adeta yok sayıldığına dikkat çekti, yancılık örneğini verdi. Kimse İzmit Belediyesi’ne veya İstanbul’a Ankara’ya “CHP’li belediye diyemez” diyerek İYİ Parti’nin desteğini hatırlattı.

Şanbaz Yıldız İYİ Parti’nin baraj hedefinden de bahsetti. Yüzde 15-20 bandını hedef koymuşlar ve 15’i gördüklerini iddia etti. ‘Siyasetçi atması bunlar’ deyince hemen itiraz etti. Gerekçelerini sıraladı. Bunun yanı sıra Akşener’e çok yüksek bir güven duyulduğunu belirtip ittifakın Cumhurbaşkanı adayı olması gerektiğini savundu.

Bir de özeleştirisi vardı. Yıldız diyor ki; teşkilatlar Meral Akşener’in gerisinde kalıyor. Bu sözüne yüzde yüz katıldığımı söyleyip, iki bölüm halinde yayımlayacağımız röportajımızın 1.bölümü ile sizi baş başa bırakıyorum.


***Kendi ölçeğinizde başarılı bir kongre atlattınız tebrik ederim. Rakibiniz de vardı. Fakat rakibinize centilmence davranmadığınız konuşuldu. Neler düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

-Ben kardeşim diye hitap ediyorum ona (Nurcan Acaroğlu) aynı zamanda büyükşehir meclis üyemiz kendisi. Nurcan Hanım 12 ilçede seçilen delegelerle görüşmeler yaptı ve delegelerin hür iradesiyle yapmış olduğu bir netice ortaya çıktı. Ben delegeye çok fazla konuşmadım, oy istemedim. Sadece 500 delege aday olmamla ilgili imza verdi 12 ilçe başkanlarıyla birlikte. 12 ilçe başkanı da aday olmamızı istedi. Geldiğimiz gelenekte siz aday olmak istemezsiniz, etrafınızdaki insanlar, sizinle birlikte yol yürüyenler sizi aday yapar.

“GÖREV İSTENMEZ, VERİLİR”

***Yani siz talip olmadınız, onlar istedi, öyle mi?

-Görev istenmez verilir mantalitesiyle biz bir seçim süreci yaşadık. 500’e yakın delege arkadaşımızın teveccühüyle, 12 ilçe başkanımızın ricasıyla aday olduk.

***Kongrede rakibinize delege listesinin iletişim bilgilerini vermediğiniz konuşuldu?

-Söyler misiniz, ben nasıl bir engelleme yapabilirim ki? Tüm delegenin ilk günden isim listesini ve telefon numarasını verdim. Ama adres vermek kanunen yasak onu biz veremeyiz. Kongre artık geride kaldı, sonuçta da İYİ Parti’ye yakışır bir kongre yaşadık.

“MECLİS ÜYESİ OLMASI İÇİN EFOR SARF ETTİM”

***Rakibiniz Nurcan Hanım ile aranızdaki diyalog şu an nasıl? Olumsuz bir konuşma geçti mi kongre sonrasında? Sonuçta meclis üyeniz. iletişim halinde kalmanız gereken bir konumda?

-Aramızdaki diyalog gayet iyi. Hiç kötü bir konuşma yaşanmadı. Ben Nurcan Hanım’ın meclis üyesi olabilmesi için de baya bir efor sarf ettim. Bizim bir sıkıntımız yok. Görüşüyoruz da hala. 

“MERAL AKŞENER’E İNSANLAR GÜVENİYOR”

***İYİ Parti'nin genel durumu nasıl? Meral Akşener’in de yükselen bir popülaritesi oldu son zamanlarda?

-Genel Başkanımız Meral Akşener parti kurmadan önce ülke genelinde çok büyük bir algı vardı. Neydi o algı? Meral Akşener’in bu ülkede Cumhurbaşkanı olacağı. Hatta dönemin kongre sürecinde partileşmeye doğru gayriihtiyari gitti. Çünkü sadece bir yapının içerisinde, dar bir kalıpta değil daha geniş çevreleri kucaklayacağı bir anlayışın olması için Meral Akşener parti kurmak zorunda kaldı. Bu partinin kuruluşunda Meral Akşener’e olan teveccüh o kadar üst noktadaydı ki, yüzde 20’lerin üzerindeydi.

***Beklenen oy oranına ulaşamadı ne yazık ki?

Ama seçim sürecinde teşkilatlanma tam olarak yapılamadan çok baskın bir seçim yaşandı. Buna rağmen en kötü olasılıkla yüzde 10 oyla Türkiye’nin en büyük partilerinden biri olarak TBMM’de yerini aldı. Bugün geldiğimiz noktada Meral Akşener’in ilk gün çıktığı gibi ciddi bir teveccüh var çünkü Meral Akşener’e insanlar çok fazlasıyla güveniyor. Buna paralel olarak teşkilatların Meral Hanım’a ayak uydurması gerekiyor.

“İYİ PARTİ YÜZDE 20 CİVARI OY ALACAK”

***Teşkilatlar Meral Hanım’ın gerisinde mi kalıyor?

-Kesinlikle teşkilatlar Meral Akşener’in gerisinde. Herkes çok büyük bir özveri ve mücadele içerisinde ama 18-19 yıllık bir siyasi heyet var bu ülkede. Her geçen gün biraz daha tek kişilik yönetime giden bir sistem oluştu partili cumhurbaşkanlığı sistemiyle. Bu sistemde insanların ekmek kaygılarından dolayı korkuları var ister istemez. İlk zamanlar ciddi tereddütler oldu. Fakat bu korkular Meral Akşener’in o yüksek gönlüyle, inancıyla, millete verdiği güvenle aşıldı. O korku kalmayınca da teşkilatlar kongrelerini tamamladı. İYİ Parti 3. yıla girmesine rağmen çok büyük seçim yaşadı ve bu seçimler atamayla gerçekleşen teşkilatlarla yapıldı. Kongreler partilerin tamamen partileşmedeki son noktası. Ben yine iddia ediyorum ki İYİ Parti olası bir seçimde yüzde 20 civarında oy alacak.

“BİZ OYUN KURUCUYUZ”

***Meral Akşener İYİ Parti Kocaeli Teşkilatı ile alakalı ne düşünüyor, sizden beklentileri neler?

-Genel Başkanımıza ben Kocaeli’yi sordum ‘Sayın Başkanım bizimle ilgili bir şikâyetiniz var mı?’ gibi. Bizim iyi olduğumuzu, bizden memnun olduğunu her defasında dile getiriyor. Her defasında da arkadaşlarımıza teşekkürlerini iletiyor sağ olsunlar.

***Az önce yüzde 20 alırız dediniz, bunu tipik bir siyasetçi konuşması gibi algıladığımı söylemeden geçemeyeceğim?

-Ben bunu oturduğum yerden kendiliğimden söylemedim. Bilakis, Meral Hanım ‘Bizim barajı geçmemize çok az kaldı’ dedi, ona istinaden konuştum. Bu baraj yüzde 10 barajı değil. İYİ Parti’nin belirlediği barajı geçmesine çok az kaldığını söyledi ve o baraj yüzde 15’in üstü. Hedef iktidar olmak ama minimum düşünülen rakam yüzde 15. Şimdi düşündüğümüz zaman biz oyun kurucuyuz, kesinlikle ve kesinlikle kimsenin yan bahçesi değiliz.

“AKP’DEN DE OY ALIYORUZ”

***Peki, bu yüzde 15’i İYİ Parti nereden alıyor?

-Bir defa AKP’den alıyor, Cumhuriyet Halk Partisi’nden alıyor, MHP’den alıyor. Bizim şöyle bir açılımımız var. İYİ Parti’nin ne dar çerçevede milliyetçilik ne dar çerçevede muhafazakarlık ne dar çerçevede Atatürkçülük anlayışı var. Bunların hepsini barındıran, yüzde 80’e hitap edebilecek bir anlayış bugün yalnızca İYİ Parti’de var. Bize bakış belki farklı olabilir. ‘MHP’den kopanların partisi’ gibi algılanabilir ama benim iki tane büyük ilçede görev yapan ilçe başkanım Kocaeli’de halkın yüzde 50’sine hitap ediyor. Gebze ilçe başkanımız Demokrat Parti kökenli, İzmit İlçe Başkanımız tamamen sosyal demokrat bir anlayışla gelen Atatürkçü bir arkadaşımız. Diğer ilçelerimiz de çoğunlukla öyle.

“OYLARIN YÜZDE 7’Sİ MHP’DEN

***İYİ Parti en çok oyu MHP’den alıyor yine de?

-Evet, İYİ Parti bugün alınan oyun yüzde 7’sini MHP’den almasına rağmen çok farklı bir konseptle yol yürüyor. Vatan, bayrak diyen hemen hemen herkesin İYİ Parti’ye oy verebileceği bir noktadayız. İYİ Parti diğer siyasi partilerin ikinci partisi konumunda. İYİ Parti genel başkanına, genel merkezine, yöneticilerine milletin çok büyük bir saygısı var. Adalet ve Kalkınma Partililerin bile İYİ Partililere öyle saygısı var ki.

“ELENEN ELENDİ”

***Nereden geliyor peki bu saygı?

-Bu saygının nedeni İYİ Parti’nin duruş sergilemiş olması. Kim ne derse desin, hakkımızda kim ne kadar olumsuz yazarsa yazsın, ortada bir realite var. Ortada hiç parti yokken sadece bir genel başkan ve o genel başkana inanan bir kitle vardı. Bu kitle tüm zorluklara rağmen partinin içinde yer aldı ve yol yürüdü. Bireysel menfaatleri olan, beklentileri olanlar, karşılığını bulamayanlar ayrılmış olabilirler. İYİ Parti artık kemikleşiyor. Elenen elendi, biz bu kurultayda sağlamlarla yol yürüyeceğiz. Saygının en büyük sebebi ise, burada bir iktidar rantının olmaması yani inananlarla yol yürünmesi. Yapılan anketlerde İYİ Parti’nin aidiyet duygusunun üst seviyede olduğu kemikleşmiş bir oy oranı var. Yani biz iyi yoldayız. İYİ Parti bir denge partisi. Sağdan sola oy kolay kolay geçmez ama İYİ Parti sağdan sola oy geçişini yaşattı. 

“İYİ PARTİ SAĞ-SOL AYRIMINI BİTİRDİ”

***İYİ Parti sağ-sol ayrımını bitirdi desenize…?

-Bakın, Türkiye’de sekiz tane CHP büyükşehir belediyesinde çok büyük bir tema var. Benim anne babam hacı ve hayatları boyunca CHP’ye oy vermediler. Ama bu seçimde verdiler. Sadece anne babam değil, İYİ Parti bunu tüm ülkede yaptı. Artık kavramları da biz değiştirmeye başladık. Sağ sol kavramı da değişiyor. Bu değişimin en büyük özelliği de bizim ülke için ciddi bir denge konumunda olmamız.

“SİZ ÖNCE KENDİ EVİNİZE DÖNÜN”

***Peki, Devlet Bahçeli’nin Meral Akşener’e yaptığı ‘Evine dön’ çağrısını nasıl okuyorsunuz? Bahçeli neden böyle bir çağrıda bulundu?

-Siz evinize birini davet ettiğiniz zaman, sizin evinizde olmanız gerekmez mi? Biz de diyoruz ki ‘Siz önce kendi evinize dönün.’ Bu çağrıda bulunmasının nedenine gelince… Ülkede bedel ödemiş, MHP’de sıkıntılar yaşamış insanların, elit kadronun İYİ Parti’nin içerisinde olduğunu Devlet Bahçeli görüyor. Bu çağrıyı kendisinden sonra Sayın Cumhurbaşkanı da yaptı. Cumhurbaşkanı’nın sözleri bizim zaten bildiklerimizdi ama milletin Cumhurbaşkanı’nın ağzından duyması bizim için özel oldu.

“BİZ HİÇBİR YERE GİTMEYİZ”

***İYİ Parti tabanı bu çağrıdan etkilenmiş olabilir mi? Sonuçta çağrıyı yapan bir zamanlar hepinizin lideri olan Bahçeli ile bu devletin başındaki insan…?

-Bizim bir evimiz var, iyi de yerimiz var. Bu evin çatısı çok geniş, evimiz geniş, evimizin sınırları, girecekler, girmeyecek olanlar da belli. Vatanla, milletle, bayrakla sıkıntısı olanlar bizim evimize giremez. Onun dışındakilerin tamamı bizim evimize rahatlıkla girebilirler. AKP’ye, CHP’ye, Demokrat Parti’ye oy vermiş seçmenle bizim sıkıntımız yok. Sıkıntımız ülkenin yönetim tarzıyla alakalı. Bunun da bir an önce değişmesi için İYİ Parti’nin iktidarda olması gerekir. Biz hiçbir yere gitmeyiz, gidemeyiz. Bizim evimiz İYİ Parti.

“AKŞENER’E BAŞKAN YARDIMCILIĞI TEKLİF EDİLDİ”

***Son tahlilde Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı’yla masaya oturabilme ihtimali de var. Bahçeli örneğini hatırlatırım?

-Meral Akşener’e daha ortada parti yokken, 15 Temmuz sonrasında başkan yardımcılığı teklif edildi. Kabul etti mi, istese kabul edemez miydi? Peki Meral Akşener bu kadar zorluklarla niye uğraştı?

“İFTİRA ATTILAR, KENDİ KENDİLERİNİ ÇÜRÜTTÜLER”

***Ama şimdi konumu çok farklı, giderse çok daha güçlü gidecek. Yüzde 8-10 oy kitlesiyle gidecek. Meral Akşener böyle bir karar veremez mi?

-Öyle bir durumda o oy kitlesiyle gidemeyebilir, yani ekipler gitmez. Meral Akşener tek başına böyle bir karar vermez.

***Vermez mi, veremez mi?

-Benim kendisini tanıdığım kadarıyla çok demokratik bir kafa yapısına sahip. Bütün her şeyi istişare ediyor. Zaten bizim kuruluş felsefemizin tabanında demokrasi yatıyor. Demokratik kurallar kongrelerde işlemediği için biz böyle bir yola çıktık. Sayın Cumhurbaşkanı ve Bahçeli’nin sözlerinin bizi sevindiren tarafı şu oldu. Bize olmadık iftiraları attılar, kendi kendilerini çürüttüler. Halkın gözünde bizi akladılar. Biz zaten aktık ama onlar bu sözleriyle, kendi söylemlerini çürütmüş oldular.

“AKŞENER CUMHURBAŞKANI OLMALI”

***Peki, Meral Akşener Millet ittifakının ortak adayı olarak Cumhurbaşkanı adayı olur mu?

-Bizim kuruluşumuzdan beri söylemimiz şu: Ülkenin refaha erebilmesi için Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı olması ve tek aday olması lazım. Yani Cumhuriyet Halk Partisi’nin aday çıkartmaması lazım.

***Zaten ittifak içinde girilirse öyle bir şansları da yok, değil mi?

-Muharrem İnce’de olduğu gibi olmaması lazım yani iktidarı eleştiriyorsanız bazı fedakarlıkları herkesin yapması lazım. 

“HERŞEYİN DEMOKRATİK OLMASINI İSTİYOR”

***Meral Akşener de sizin gibi mi düşünüyor Cumhurbaşkanlığı konusunda? Onunla hiç istişare ettiniz m?

-Ben öyle düşünüyorum. İstişare ettim ama bu gibi şeylere o girmez, Meral Hanım bütün her şeyin çok demokratik olmasını istiyor. Ben burada biraz da insanların beklentisi bu yönde diye düşünüyorum. İlla Meral Akşener benim genel başkanımdır o nedenle o olsun diye de demiyorum, objektif bakarak söylüyorum. Türkiye’de belirli oy kalıpları var. İYİ Parti sağdan ve soldan oy alma potansiyeline sahip. Meral Hanım cumhurbaşkanı olduğu zaman ülkede iyileştirilmiş parlamenter sistem vücut bulacağı için cumhurbaşkanlığı sadece temsil makamı olacak.

“HDP’YLE MASAYA OTURMAYIZ”

***Yerel seçimlerde İYİ parti, CHP ve SP birlikte görüntü verdiler ama diğer taraftan HDP desteğini de yadsımamak lazım. İzmit’te de Hürriyet onların da desteğiyle seçildi. Şimdi Akşener’in bu ittifakın ortak Cumhurbaşkanı adayı olması halinde HDP, daha doğrusu Kürt vatandaşlarımız oy verir mi? Biliyorsunuz, Akşener’in İçişleri Bakanlığı dönemindeki uygulamalarından dolayı kendisine bir tepki de var?

-Ben olaya Kürtler ve HDP seçmeni şeklinde bakmayacağım. HDP seçmeni arasında vatanla, milletle, bayrakla kavgası olmayan çok insan var. Bir defa HDP’yle PKK seçmenini ayırmak lazım. Bir defa Güneydoğu’da Adalet ve Kalkınma Partisi çok ciddi oy alıyor. Peki nereden geliyor bu oy? HDP’ye oy veren AKP’ye çok rahat oy verebiliyor. O zaman kimse ‘Siz HDP’yle ittifak yaptınız’ demiyor. Bunlar unutuluyor ama bizim onlarla masaya oturmak gibi ne bir dünya görüşümüz var ne de böyle bir girişim içerisinde olmayız. Ama HDP seçmenini kesinlikle ve kesinlikle o yapının içerisinden ayırıyorum.

***Yani seçmen bazında HDP’lilerin oylarına talipsiniz?

-HDP seçmeni HDP’ye oy verebilir ben dün MHP’ye oy veriyordum bugün İYİ Parti’ye oy veriyorum. Seçmeni o kategoriye sokamazsınız. Seçmen nezdinde bu farklı bir şey. Biz AKP seçmeninden oy istemeyecek miyiz? CHP seçmeninden oy istemeyecek miyiz? Tabii ki isteyeceğiz. Hepsinden oy istiyoruz, kendinizi ifade edebildiğiniz sürece de herkesten oy alabilirsiniz.

“DOĞALGAZ HAMLESİ SEÇİM HAMLESİYDİ”

***Erken seçim bekliyor musunuz?

-Sayın cumhurbaşkanının yaptığı hamlelerin tamamı erken seçime yönelik aslında ama bir türlü istediği etkiyi göremedi. Doğalgaz da bu hamlelerden biri, daha önce her seçim döneminde o kadar gaz bulundu ki. İsteriz ki 320 trilyon varil olsun, yeter ki bu ülke refaha kavuşsun. Getirisini hesapladığında bu 80 milyon da çıkabilir bir sürü istatistiği var. Bunun dönüşü en az 3 yıl. Sayın Cumhurbaşkanı 2023’ü hedefleyerek bu söylemi dile getiriyor. 2023’te zaten mecburi bir seçim var ama 2023’ten önce bu hamlelerle erken seçim yapıp 2023’ü mevcut haliyle geçirmek isteyecektir. Hamlelerin tamamı erken seçim için ama ülkede ciddi sıkıntılar var. Koronanın bu kadar etkilemesi, her geçen gün ülkenin kötüye gitmesi nedeniyle 2021 yılı içerisinde bir erken seçim olacağını düşünüyorum.

“İTTİFAKIN ŞARTLARINI BAŞTAN KOYARDIM”

***Kocaeli’de ve özellikle İzmit’te CHP ile ittifak nasıl gidiyor?

-Şu kadarını söyleyeyim, eğer ben yetkili bir mercide olsam, Kocaeli’deki ittifakın şartlarını baştan koyardım.

“YETKİSİZ SORUMLU OLMAK İSTEMİYORUZ”

***Çok sitemkar oldu bu, yoksa ittifakta problem mi var?

-Problem olduğundan değil. Bu işin realitesi bu, söz uçar yazı kalır. Eskiden siyasi partiler kendi partileriyle girerdi seçime sonrasında koalisyon olurdu, koalisyonun paylaşımı olurdu. Şimdi burada amaç bir iktidar paylaşımı değil. Biz burada sadece ‘yetkisiz’ sorumlu olmak istemiyoruz. Yetkimiz olmadan bu işin sorumlusu olmak çok acı bir durum.

“BURASI CHP’Lİ BELEDİYE DEME HAKLARI YOK”

***Yani CHP yönetim kadrolarının hatalarından, yanlışlarından sorumlu olmak istemiyor musunuz, doğru mu anladım?

-Evet, biz hatalardan sorumlu olmamalıyız. Şöyle ki burada ister istemez fatura hepimize kesilecek. O yüzden CHP’li yönetici kadrolarının ‘Burası CHP’li belediye’ deme hakkı yok çünkü bu seçime ittifakla girildi. İttifakın da şartları vardı. Biz o dönem çok iyi niyetle bu işin içinde olduk. Biz sadece iktidar istiyorduk.

“MHP’Lİ KAÇ BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI VAR?”

***CHP ile öncesinde hiç oturup konuşulmadı mı? Belediye kazanıldığında asgari müşterekte nelerin İYİ Parti’de olacağı vs… Belediye meclisi listeleri yazılırken bu yapıldı sanki. Neden yetkisiz sorumlu ifadesini kullandınız, anlayamadım?

-Belediye listesine zaten CHP diye yazıldı. Bu bir pazarlık olarak algılanmasın diye hiçbir şey istemedik. Bugün tekrar bir seçime girsek; diyelim ki Kandıra ve Körfez’de İYİ Parti’nin adayıyla seçime girdik ben CHP’ye diyeceğim ki ‘Eğer belediyeyi alırsak, bu yardımcılıklar, bu yöneticilikler size verilecek çünkü biz bu belediyeyi birlikte yöneteceğiz. Burada uzlaşı kültürünü gerçekleştirmemiz lazım. Diğer partiler için de bu geçerli. Bizim bugün İzmit Belediyesi’nde bir sıkıntımız yok. O da İl başkanı ve Fatma Hanım’ın bize olan inancı ve güvencinden. Çünkü bizim onlardan bireysel anlamda bir beklentimiz yok zaten. Sadece toplumu ilgilendiren konularda istişare ediyoruz.

***Görünürde Cumhur ittifakında da sorun yok gibi gözüküyor, siz ne dersiniz?

-Sorun etmiyorlar diyelim. Ben diğer ittifaka bakıyorum, Allah aşkına söyler misiniz, Cumhur ittifakında MHP’li kaç belediye başkan yardımcısı var? Hiç yok. Ben yok sayılmayı kaldıramam. Ben yancılığı asla istemiyorum.

“KENDİ ADAYIM GİBİ DESTEK VERDİM”

***Evet baktığımızda ne Büyükşehir’de ne de ilçe belediyelerde MHP’nin adamlarını etkili yerlerde göremiyoruz. Ancak İzmit Belediyesi ve İYİ Parti arasında bir sorun gözükmüyor hatta Fatma Hanım’ın kendi partisinin il başkanından çok sizinle iyi geçindiği konuşuluyor. Bu da tabanda CHP’lileri sinirlendiriyor deniliyor?

-Tabanda sinirlendirmiyor aslında. Bizim CHP tabanında bir sıkıntımız kesinlikle olamaz. Biz şu anda hepsiyle iyiyiz ama yönetim kadroları bireysel isteklerini yaptırmak istiyor. Biraz bu algı da yaratılıyor olabilir. Burada iyi bir yönetim tarazı sergileniyorsa buna fişekleme yapılıyor olabilir. Olayları tartmadan teraziye koymadan hiç hesapsızca gövdemizi taşın altına koyduk. Kimse kusura bakmayacak, ben maddi manevi kendi adayım gibi destek verdim her türlü. Bunu yaparken de ben CHP adayı diye düşünmedim.

“FATMA HANIM’A 40 BİN ÜZERİNDE OY TAŞIDIK”

***Takriben Fatma Kaplan Hürriyet’e kaç oy taşıdınız?

-Kesinlikle 40 bin üzerinde Fatma Hanım’a oy taşıdık. Bizden dolayı kazanıldı o yüzden istiyoruz demiyorum. Anlatmak istediğim, olaylara insani bakmak lazım. Biz ittifakla seçime girdik ve Fatma Hanım ittifakın belediye başkanı. CHP’yle girmedi, bunu herkesin görmesi lazım. Biz seçim öncesi koalisyon yaptık ve son 1 hafta kala üst düzey insanları sokağa indirip yürüttük. O yürüyüşten sonra genel başkan bana ‘İzmit ilçe sana ve Fatma Hanım’a hayırlı olsun’ dedi. Sayın genel başkan bunu Ankara’dan görüyor yani. 

“GENEL BAŞKANLARINA BAKSINLAR”

***Fatma Hanım’dan hak ettiğiniz değeri görüyor musunuz?

-Fatma hanımdan görüyoruz bir sıkıntımız yok ama bu tür algılarla olayı farklı yere çekmeye çalışanlar var. Bunlar da zaman içerisinde eriyecekler diye düşünüyorum. Yönetimden birkaç arkadaşımız olaylara sağlıklı bakarsalar eğer bizim burada bir ekip olduğumuzu görürler. Eğer CHP’nin adayı olarak seçilecekseydi ben niye vardım? O kadar yapı varken İYİ Parti neden vardı? Biz elimizi değil, gövdemizi, kafamızı taşın altına koyduk. Fatma Hanım da bunun bilincinde, her defasında da bunu itiraf ediyor.

***Kılıçdaroğlu toplu açılış töreninde de ittifaktan yani İYİ Parti’den memnuniyetini dile getirmişti. Tepede sorun yok aslında?

-Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu o kadar naif ve güzel bir insan ki, tam bir beyefendi. Her konuşmasında her yerde ittifaktan bahsediyor. Genel başkanlarına baksınlar çünkü bu sistemde yüzde 50+1’i geçip iktidar olmak istiyorsak bu işte birlikte gitmek lazım. Sıfırdan kurulmuş bir İYİ Parti bu ülkede bir denge olmuş, bu denge yenilmez denilen, 25 yıllık İstanbul’u değiştirmiş, ondan sonra da ‘Burası CHP Belediyesi’ diyorsun. Kimse kusura bakmayacak!

Devamı yarın…

Son Güncelleme: 01.10.2020 13:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zafer Yılmaz 2020-09-03 22:06:33

size oy verenin aklına şaşayım,,,,

banner1212

banner1048

banner354

banner599

banner820