banner1046
banner1117
04 Eylül 2020 Cuma 12:00
Şanbaz Yıldız: Büyükşehiri düşünüyorsa İyi Parti’yi hoş tutmalı

Röportaj: Aysun Özcan ERENKAYA
Fotoğraflar: Merve DİŞLİ

İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız ile yaptığımız röportajın ikinci bölümündeyiz. Çok cesur söylemlerin yer aldığı bu bölümde Yıldız’dan, iki genel başkanın İzmit’e geldiklerinde Fatma Kaplan Hürriyet'i Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak ilan etmelerini yorumlamasını istedim. Buna dair yorumu hayli ilginçti. “Fatma Hanım büyükşehiri düşünüyorsa İYİ Parti’yi hoş tutmalı” dedi. Şanbaz Yıldız bir anlamda, biz yoksak CHP seçim kazanmayı unutsun demeye getirdi.

Bunun yanı sıra Yıldız ile ticaretin içindeyken siyaset yapmanın zor yanlarını da konuştuk. Birtakım engellemelerle karşılaştığını anlatan Yıldız, bunların hiçbirini kafasına takmıyor. Siyasette iddialı olunacaksa, dahası ülkeyi yönetme iddianız varsa baskılara göğüs gereceksiniz, şiarından yola çıkan Şanbaz Bey, “Derdim ticaret olsaydı MHP’de kalıp servetime servet katardım. Ağlayarak siyaset yapmayacağım” diyecek kadar kendinden emin konuşuyor. Tabi, MHP’de il başkanlığı yapanların iktidarın nimetlerinden nasıl faydalandığı, nasıl servet edindiğini sormayı da unuttum. Onu da başkaları sorar herhalde(!)

Şanbaz Yıldız daha başka ilginç şeyler de diyor. Hangi birini sıralasam bilemedim. En iyisi tamamını onun ağzından dinlemeniz. Sağlıklı hafta sonları dilerim.


“BÜYÜKŞEHİR’İ DÜŞÜNÜYORSA İYİ PARTİ’Yİ HOŞ TUTMALI”

***Büyükşehir belediye başkan adaylığı için Meral Hanım, Fatma Hanım’ı işaret etti. Hem bu ittifakın devam edeceği yönünde sinyal verildi hem de bir hedef konuldu. Sizce burada ‘Biz birlikteyiz ve Fatma Hanım bizim adayımızdır’ mı dendi yoksa bu bir siyasi gaz mıydı?

-Meral Hanım siyasi gaz vermez. Burada aslında benim az önce söylediklerime paralel çok özel mesajlar var. İttifakın önemi burada ortaya çıkıyor. Fatma Hanım’ın eğer büyükşehir adaylığı gibi bir düşüncesi varsa Kocaeli’nin her tarafıyla yakından ilgilenmeli, İYİ Parti’yi daha da hoş tutmalı. Meral Hanım bu mesajı kuru kuruya vermedi. Fatma Hanım’ı eleştiren arkadaşların da bunları dikkate alması gerekir. Çünkü eğer ki büyükşehir gibi bir hedef varsa, bu hedefe birlikte gidilmesi lazım. Eğer birlikte gidilecekse kazandıktan sonra benim olduğum yerde ‘Burası CHP Belediyesi’ dedirtmem. Bu sefer şartları seçime girmeden önce koyarız.

“AKP’DEN DE GELEN ÇOK”

***CHP ayrı parti, İYİ Parti ayrı parti’ diyerek CHP’de uzun yıllar önemli görevlerde bulunmuş bir genci üye yaparak poz verebiliyorsunuz. Bu biraz siyasi nezaketsizlik olmadı mı?

-Bize her partiden günde 50-100 kişi üye oluyor. Arkadaşımız geldi, böyle bir fotoğraf paylaşmak istedi. Çoğu yeni üyemizin fotoğrafını paylaşmıyoruz. AKP’den de gelen çok bize.

“ÜYE OLMAKTN KORKMUYORLAR”

***O halde neden AKP’den gelenleri paylaşmadınız da CHP’den gelen üyeyle poz verdiniz?

-Eğer Kocaeli’de birkaç ilçe daha kazanabilseydik insanlar daha rahat olurdu. İnsanlar tedirgin, çekiniyorlar o yüzden de fotoğrafa girmiyorlar ama üye olmaktan da korkmuyorlar. Üst düzey başkanlık yapmış insanı paylaşıyoruz tabii ki. Önümüzdeki günlerde bomba patlatacağız bir iki tane.

“TİCARET OLMAZSA SİYASET YAPAMAZSINIZ”

***CHP tabanından, yönetiminden ‘Başkanım niye paylaştınız?’ der gibi bir sitem aldınız mı?

-Aldım. Ben siyaseti meslek olarak yapmıyorum, siyaseti insan odaklı yapıyorum. İnsanlara bir şeyler verebilmeyi seviyorum. Bizim işimiz var Allah’a şükür. Kendi işlerimizi yapsak gün yetmez bize ama siyasette de bir işe girdiğim zaman bu işe ar namus gibi bakıyorum. Evime ekmek götürmek kadar kutsal bir iş bütün yönetici arkadaşlarıma da bunu söylüyorum.

-Konu konuyu açıyor, ben de sorayım bari. Sizin için önce siyaset mi gelir ticaret mi?

-Kesinlikle önce ticaret gelir, ticaretiniz olmazsa siyaset yapamazsınız.

“AĞLAYARAK SİYASET YAPMAYACAĞIM”

-Peki ticari kaygılar yaşadınız mı? AKP’liler tarafından engellemelerle karşılaştınız mı?

-Genel Başkan’a kadar intikal eden engellemelerle karşılaştım. Hatta Genel Başkan beni Ankara’ya çağırdı. Seçim öncesinde de yaşadım ama ben bunları İYİ Partili kardeşlerimizin endişeye kapılmaması için gündeme getirmedim. Ancak bir yerden sonra olay benim gündemimden çıkıyor bir kurumu temsil ettiğim için. Ben ağlayarak siyaset yapmayacağım. Kendi işimi kendim bir şekilde çözerim bunu da kamuoyuna yansıtmam.

“KÖPRÜNÜN AYAĞINI BENZİNLİĞİN ÖNÜNE KOYDULAR”

***Zaman zaman Büyükşehir belediye başkanı olsun AKP’li diğer yöneticilere olsun sert muhalefet etmemenizin nedeni olarak ticari kaygılarınız olduğu konuşuluyor. ‘Şanbaz Yıldız birtakım engellemelerle karşılaştı o yüzden sesi kesildi’ deniliyor.  Örneğin Kandıra’da bir petrol ofisinin oradan yol geçeceği için oldukça sıkıntı yaşadığınız konuşuldu bir süre.

Seçimlere bir hafta kala benim şirketlerime polis, jandarma ve mali şube geldi. Bu bazı insanlarda belki tedirginlik yaratabilir bende tam tersini yarattı daha da hırslandırdı. Bazen ‘Cenabı Allah ne yazdıysa o olur’ diyorsunuz. Ben o baskından sonra Fatma Hanım’la aramız limoniydi çünkü bazı yerlerden belediye başkan yardımcıları getirileceğine dair duyumlar gelmişti. Biz ondan sonra o yürüyüşü yaptık.

***Kandıra yolu üzerindeki petrol ofisinizin dibine köprü yapılacağı için oldukça sıkıntı yaşadığınız konuşuluyor, bu doğru mu?

-Kandıra yolundaki akaryakıt istasyonunun orada bir köprü yapılıyor, doğru. Köprünün ayağını getirdiler benzinliğin önüne koydular. Ben bunu genel başkana da söyledim, Lütfü Bey’e de söyledim. Bakan’dan randevu istedik, bakan randevu vermedi. 

“DEVLETLE, BELEDİYEYLE İŞİMİZ YOK”

***Bu konuyla ilgili Büyükakın’la görüşmüşsünüz gibi söylentiler var. Müdahale etmesini istediniz mi?

-Neticede siyaset yapıyoruz ama Tahir Bey’le düşman değiliz. Tahir Bey bu ülkede bürokratlık yapmış, devlet adamı anlayışıyla yönetim tarzının sevileceğini düşündüğüm biri. Tabii ki kendisini aradım. Sadece onu değil, Karayolları Bölge Müdürü’nü de aradım. Ama İYİ Parti İl Başkanı olarak değil, iş adamı Şanbaz Yıldız olarak. Bu şirketin 100’den fazla çalışanı var. Biz Kastamonu’dan Çanakkale’ye kadar iş yapan bir firmayız. Sadece akaryakıt istasyonumuz yok. Bakın, bizim devletle bir işimiz yok, belediyeyle bir işimiz yok. Biz sadece İngiliz menşeili, dünyanın en büyük GSM Operatörlerinden birinin burada bakım çözüm ortaklığını yapıyoruz uzun yıllardır. Ben devletle hiç iş yapmadım.

***Bu devletten veya belediyeden bir şey istemek, ricacı olmak anlamı taşımaz ki. Neticede sizin de dediğiniz gibi bir sürü insana ekmek veriyorsunuz?

-Bütün partililerin menfaatini koruyup kollamak durumundasın ama şirketin de menfaatini koruyup kollamak durumundasın. Kaile almıyorum çünkü benim böyle bir dünyam yok. İnsanlar kendi beyinlerinde bizi kategoriye alıyorlar ama ben o kategoride değilim. Lafımı da yeri geldiği zaman söylerim, kim olursa olsun.

“YÜZDE 100 KASTEN”

***Peki Sayın Büyükakın’ın olaya yaklaşımı nasıldı?

-Gayet makul bir yaklaşım sergiledi Karayolları Bölge Müdürü’nü aradı. Karayolları Bölge Müdürü geldi ama proje değişmedi. Ne yaparsanız yapın burada bir sıkıntı var ve çözülmüyor. O köprü oraya yapılacak.

***Kasten mi yapıldı sizce, siyasi bir karar mı?

-Yüzde 100 kasten.

***Burayı aşan bir şey mi?

-Burada bir şey yok ama buradan gitme bir durum.

***Kimden gitti peki? Tahir Bey’den mi sizce?

Yok Tahir Bey değil. Tahir Bey’den gitse, müdahale etmez.

“BAHÇELİ İLE YILDIZIM BARIŞMADI”

***Şanbaz Yıldız siyasi geleceğini nasıl görüyor? İYİ Parti içerisinde daha fazla görev almak istemez mi?

Ben çok genç yaştan beri siyasetin içindeyim. Daha önce çok saygı duyduğum bir genel başkanla (Alparslan Türkeş) görev yaptım ona tabiydim. Daha sonra onun yerine gelen genel başkanla (Devlet Bahçeli) yıldızım bir türlü barışmadı. Genel merkezde Devlet Bey’in yönetiminde de bulundum ama hep karşısında durdum, kendime göre doğrularım vardı. Bugün kendime şöyle bir siyasi çerçeve oluşturdum bu çerçeve tamamen Meral Akşener’in çerçevesi. Meral Akşener’le çok farklı bir diyaloğumuz var. Ona karşı saygım sevgim ötesinde artık ablam değil genel başkanım.

“ATANMADIM DİYE YÜKSÜNMEDİM”

***Akşener ile yakınlığınıza rağmen sizi il başkanı yapmamıştı. Biri fecaat olmak üzere kısa sürede iki il başkanı eskitti partiniz, siz de üçüncü oldunuz?

-Bu parti kurulduğunda ben liste yaptım atama olmadı. Daha sonra başka birisi oldu, sonra yine başkası oldu sonra yine bana söylendi. Ben hiç geri adım atmadım, geride durmadım. Ben Meral Akşener’e inandığım güvendiğim için yakın durdum, bir tane ters cümle kullanmadım. Atanmadım diye yüksünmedim sonra Cenabı Allah böylesini hayırlı buldu. 8 ay sonra biz il başkanı olduk.

“MHP’DE DURUP SERVETİME SERVET KATARDIM”

***Olası bir seçimde milletvekili olmayı düşünüyor musunuz? Sanki sıra size geldi. Herkes ‘Şanbaz Yıldız bu dönem milletvekili olur’ gözüyle bakıyor?

-Genel başkanımız ne görev verirse yaparım. Bugün geldiğimiz noktada da genel başkanımız dur derse dururum. Ben seçimden sonra genel başkana gittim etik olarak. ‘Efendim eğer bizi eksik buluyorsanız görevi teslim etmek isterim’ dedim. İl başkanlığı benim olmazsa olmazım değil.

***Kaldı ki il başkanısınız diye ticari engellemelerle de karşılaştığınızı söylüyorsunuz. Bir nevi bedel ödüyorsunuz?

-Ben ticareti düşünmüş olsam MHP’nin bir kenarında durur servetime servet katardım. Ben İstanbul’da TÜRKSAT ihalesine girdim. 300 Milyonluk ihale bende kalmasına rağmen, ihaleyi FETÖ yurdunda kalan birine verdiler. Bunu cumhurbaşkanına kadar ilettim. Biz orada durmuş olsaydık, bireysel beklentiler içinde olsaydık bugün İYİ Parti’de olmazdık. Bizim derdimiz bu değil. O yüzden genel başkanımız ‘Sen otur devam et’ ya da ‘Çekil şu olacak’ derse çekilirim.

“GENEL BAŞKAN BANA ‘OLMA’ DEMEZ”

***Siz Meral Hanım’a ‘Sayın Genel Başkan’ım ben milletvekili olmak istiyorum’ karar sizin der misiniz? Yani bir isteğiniz var mı?

-Böyle bir şey demem. Kesinlikle de demeyeceğim çünkü ‘Ben milletvekili olmak istiyorum’ dediğiniz zaman zaten genel başkan bana olma demez. Ben il başkanıyım yönetimi ben seçerim, genel başkan da aynı. Çalışma ekibini kendi seçecek. Belki bu antidemokratik gibi görünebilir ama ben olaya o şekilde bakmıyorum. Çünkü siz ticaret yapıyorsunuz, çalışma arkadaşlarınızı kendiniz seçiyorsunuz. Sayın genel başkan bugün yaşadığı sıkıntıları gördü, bazı milletvekilleri ilk günden ayrıldılar. O da bunları bildiği için kendine göre bir ekip kuracaktır. Ben genel başkandan o mesajı alırım. O bir işaret gösterirse ben tamamım ama istemezse yerimde dururum.

“LÜTFÜ BEY VAKTİ OLDUĞU SÜRECE KATILIYOR”

***Biraz da Lütfü Türkkan’ı sorayım. Bir tane milletvekiliniz var ama Kocaeli’de pek görünmüyor sanki. Daha çok ‘Sosyal medya siyaseti yapıyor’ yönünde de bir eleştiri alıyor?

-O sizin bakış açınız. Lütfü Bey ve biz bir çalışma başladık. Genel başkanımızın ülke genelinde başlattığı esnaf ziyaretlerini biz de Kocaeli’de uygulamaya başladık. İzmit ilçede önceki gün muazzam bir program yaptık. Lütfü Bey de katıldı. 12 ilçe programımız var altı tanesine Lütfü Bey vakti olduğu sürece katılacak. Davet ettiğimiz zaman her yere geliyor. Lütfü Bey’le bizim bir sıkıntımız derdimiz yok.

“70 SORU ÖNERGESİ VERDİ”

***Tabii ki sıkıntınız yok ama bir teşkilat başkanı olarak milletvekilinizin performansından memnun musunuz?

-Memnunum en azından danışmanları aracılığıyla da olsa bütün muhtarlarımızı gezdik. Kocaeli’nin mahallelerini dolaşarak, sorunları TBMM’de paylaştı. Kocaeli’yle ilgili yaklaşık 70 soru önergesi verdiler.

“BİLGİMİZ DAHİLİNDE”

***Bunu danışmanları yerine sizin yani teşkilatın aracılığıyla yapması gerekmez mi?

-Danışmanların soracağı fikirler bizim bilgimiz dahilinde. Ha biz göndermişiz ha Ankara’dan gelmiş hiçbir şey fark etmiyor. Bizi aşarak değil, bilgimiz dahilinde yapıyor.
 

“KAÇAKSA NEDEN ŞİMDİ MÜHÜRLENİYOR?”

-Lütfü Türkkan’ın çiftliğinin kaçak olduğu iddia edildi o da bunu inkâr etmedi. Nihayetinde yıkım kararı verildi. Bunu da aynı mecliste görev yaptığı milletvekili arkadaşı Sayın Radiye Sezer Katırcıoğlu yapıyor. Bu biraz kişisel husumete mi döndü, gerçekten de kaçak mı orası?

-Lütfü Bey Türkiye’nin sayılı sanayicilerinden biri. Lütfü Bey’in fabrikasına mühür vuruldu dendi. Mühür 20 dönüm arazinin dışında 900 metre karelik bir prefabrik. Bu prefabriğin fabrikayla alakası yok, o bir algı. Çiftlikteki olay ise yanındaki boş arazinin kiralanmasıyla alakalı. 20 yıldır var bu çiftlik, madem kaçaksa neden bugün mühürleniyor? 20 yılda iktidar değişti de bizim mi haberimiz yok? Bunlar yapılmış olsa daha önce yapılması gerekirdi. Burada da yıkılan herhangi bir yer yok.

“KÖRFEZ BELEDİYESİ’YLE İLGİLİ BELGEYİ BEKLİYORUZ”

***Radiye Sezer Katırcıoğlu neden böyle bir şey yaptı sizce, kişiselleştirdi mi?

-Burada bir göz dağı var. Sayın Katırcıoğlu’nun bireysel bir husumeti olabilir çünkü onunla ilgili de birçok şey yazıldı. Körfez Belediyesi’yle ilgili ama elimizde bir belge yok. Belgeyi bekliyoruz. Devletin gücüyle insanları husumetlerini bu tür olaylara yansıtmaları doğru davranışlar değil. Siz ömür boyu orada kalmayacaksınız. Cenabı Allah cenneti de cehennemi de bu dünyada yaratmış. Ne ekerseniz onu biçtiniz. Ben Kenan Evren’in fotoğrafını Atatürk’ün yanına asmadığım için jandarma beni aldı götürdü. Ve o Kenan Evren rütbesi sökülerek elindeki yetkileri alındı 90 küsur yaşında. İnsanların bunları unutmaması lazım.

***Yani çiftlikte ya da fabrikada bir yıkım yok mu diyorsunuz? Süre verilmişti…

Şu an yıkılması gibi bir durum yok.

“ÜÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARTACAĞIZ”

***Yakın zamanda bir seçim olsa İYİ Parti Kocaeli’de kaç milletvekili çıkarır?

-Biz ülkede iktidar olmak istiyoruz o yüzden de burada olması gereken maksimum düzeyde çalışmayla hatırı sayılır bir milletvekiliyle, Kocaeli’nin de Meral Akşener’in memleketi olması nedeniyle iyi bir şekilde temsil edeceğimizi düşünüyorum. Yüzde 20 oy alınca zaten üç milletvekili çıkartıyorsunuz. İttifak şartları daha farklı çok göreceli. Biz hedeflediğimiz oy oranıyla üç tane milletvekili çıkartacağımıza inanıyorum.

Röportajıma katıldığınız için çok teşekkür ediyorum. Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

-Kocaeli Meral Akşener’in memleketi, Kocaeli halkı da Meral Akşener’i çok seviyor. Biz esnaf ziyaretlerimizde çok üzücü olaylar gördük. Esnaf günlük ev ihtiyacını karşılamak için dükkanını açıyor, kira ödeyemiyor. Karabaş, çarşı esnafının Allah yardımcısı olsun. İşimiz çok zor. Ben Kocaeli’deki herkese şu mesajı vermek istiyorum. Ülkede ciddi bir ekonomik kriz yaşanıyor, milletimize israftan kaçıp daha temkinli olmalarını tavsiye ediyorum çünkü mevcut iktidar zamların önüne geçemiyor. Ben de röportajınıza beni konuk aldığınız için çok teşekkür ediyorum.

Son Güncelleme: 01.10.2020 13:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 2020-09-05 15:18:05

Fatma kaplan hürriyet ve CHP İL VE İLÇE örğütü'ne müstehaktır CHP'NİN yapamadığını İYİ PARTİ yapıyor...

Avatar
Chp Üyesi 2020-09-05 15:11:55

Burada demek istediği CHP il ve ilçe'nin değil bizi biat etmesi gerekir öncelikle bizim partilimizler işe girecek..

Avatar
İzmit’li 2020-09-05 12:23:50

Şanbaz Bey, çok talihsiz bir açıklama olmuş. Özellikle Fatma Kaplan ve birkaç arkadaşının sizin seçime girmeniz için yaptığı fedakarlığı unutmayın. Kaldı ki Büyükşehir adayınızın ne kadar oy aldığı ortada .

Avatar
Yaşar Yangı 2020-09-04 16:26:41

Şanbaz Allah akıl fikir versin gene boş boş saçmalıyorsun yahu iyi partiyi ve iyi partilileri hoş tutacak olan sensin
dayadın sırtını Cumanız hayırlı ve bereketli olsun inşAllah insanlara partinin içineine ettin sıra chp ye mi geldi valka barsak kurdu gibisin bulaştunmı hasta etmeden çıkıp gitmiyorsum hemşerim

Avatar
ulusalcı 2020-09-04 12:20:06

haddinizi bilin haddinizi gördük son seçim büyükşehirde aldığınız oyu eğer chpli bir belediye varsa ortada adı chpli belediyedir!!!

banner1212

banner1048

banner354

banner599

banner820