banner1046
banner1117
03 Ekim 2020 Cumartesi 13:09
İyi ki yerel medya var

Röportaj: Aysun Özcan Erenkaya
Fotoğraflar: Merve Dişli

Biraz da yerel medya dedik…

Tarhan ulusal medyanın tamamen iktidarın güdümünde olduğunu ancak yerel medya sayesinde seslerini duyurduklarını ifade ediyor. İyi ki yerel medya var, daha çok iletişimde olacağız diyerek ulusal basında kıramadıkları zinciri yerel medyayla başaracaklarına inanıyor. Kısa bir özetin ardından röportajımızın son bölümüyle sizi baş başa bırakıyorum.

***Erken seçim bekliyor musunuz?

-Bu ülkenin yeni bir anayasaya ihtiyacı var. Nasıl yönetecekler? Esnaf isyanda, iş yerleri kapalı. Kahvelerden eğlence mekânlarına kadar hepsi kapalı. Kurlar yükselmiş yarın doğalgazı nasıl ödeyecek vatandaş? Bütün komşularla kavgalıyız. Yatırım gelmiyor ülkeye. Başka çözümü yok, yönetemiyorlar. 2023’e kadar bu siyasi yapı kendi üretim alanını değiştirmediği sürece erken seçim olur.

“PARTİLERİN PROGRAMLARI YARIŞMAYACAK”

***Erken seçim olduğu takdirde Cumhur ittifakı yüzde 51’i bulabilir mi?

-Şu an yapılan araştırma ve anketlere baktığımız zaman bugünkü sisteme karşı gelen yüzde 55, destekleyen yüzde 40-45 arası. Onun için burada cumhur ittifakı, millet ittifakı değerlendirmemek lazım. İlkeler doğrultusunda bir araya gelecek güçlü bir anayasayı destekleyenler ve başkanlık adı altında ucube sistemi destekleyenler diye karşı karşıya gelecekler. Onun altında siyasi partilerin milletvekili adayları olabilir. Tarihte ilk kez partilerin programları yarışmayıp, sistemler yarışacak. Güçlü bir parlamenter sistem mi yoksa tek adam rejiminin devamımı diye bir seçim kampanyası oluşacak.

CHP İSMİN KİM OLDUĞUNU TARTIŞMIYOR”

***Bu kampanyaya dair bir altyapı çalışmanız var mı? İnsanlara eski sisteme dönmeyi nasıl anlatacaksınız?

-Biz hazırız bütün ilkelerimiz hazır. Yazılı beyannamemizi hazırladık. Bu süreçten sonra Türkiye’nin her yerinde kurultaylar yapacağız. Tarım, üretim ve ekonomi konularında kurultaylar yapıp ilkeler bazında diğer siyasi partilerle masaya oturacağız.

***Her ne kadar sistem oylanacak olsa da bir de Cumhurbaşkanı olacak kişi oylanacak. CHP bu konuda ne düşünüyor?

-CHP cumhurbaşkanı adayının kim olduğunu tartışmıyor. Öncelikle ilkeler bazında bir araya gelip daha sonra cumhurbaşkanı adayını belirleyecek. Adayı şu anda hiç kimse tartışmıyor. Türkiye’nin gidişatından, gelir adaletsizliğinden ve toplumsal barışı bozanlardan rahatsız olanlarla; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye’yi ileri götürmediğini, kafasının üzerine çaktığını düşünenlerle yarışılacak.

“YANDAŞ MEDYA GÜNDEM YARATMAYA ÇALIŞIYOR”

***İsmin önemli olmadığını düşünüyorsunuz ancak bir Ekmeleddin İhsanoğlu ve Abdullah Gül vakasıyla karşılaşacak mıyız? Abdullah Gül hala sıcak bir gündem…

-Eski isimler üzerinden siyaset yapmanın hiçbir anlamı olmadığını düşünüyorum. Gelecekte böyle bir tartışma olacağını düşünmemek lazım. CHP’nin gündeminde aday veya aday isimleriyle ilgili bir konu yok. Yandaş medya gündem yaratmaya çalışıyor.

HESAP VERECEKSE BİR ARAYA GELİNİR”

***Devlet Bahçeli’nin Meral Akşener’e çağrısı ve akabinde Cumhurbaşkanı’nın sıcak mesajlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Akşener’in parlamenter sistem çerçevesinde aynı masaya oturabiliriz mesajını veren ifadeleri var. Akşener Millet İttifak’ından diğer ittifaka geçer mi?  Bu durumda CHP’nin A ve B planları mevcut mu?

-Devlet Bahçeli’nin çağrısına karşılık Meral Hanım cevabını verdi. Bu öyle çağrıyla olacak işler değil. İlkeler bazında Meral Hanım’a bir yeşil ışık yakılırsa zaten CHP ile de görüşülür. Şu an Cumhurbaşkanı’nın kafasında parlamenter sisteme dönüş fikrinin olduğunu düşünmüyorum. Öyle bir fikri olsa ülkeyi böyle yönetmez. Örneğin, çoğu kurumu varlık fonuna aktararak Sayıştay raporlarından kaçırıyor. Sadece Meral Hanım’ı davet ederek olmaz. Hesap verecekse bir araya gelinir. Mesela bugün cumhurbaşkanlığı sarayına baktığınızda halk yoksulluk içindeyken Cumhurbaşkanımıza yakışır diyerek bu sarayın yapılması, yazlık sarayların, uçan sarayların yapılması doğru değil. Cumhurbaşkanı’nın 16 tane uçağı var. Pandemi sürecinde bir tanesi iki sefer kalkmış. 16 uçağın bu yılki masrafı 13 Milyon Dolar.

“AKP SÜREKLİ YAVRULUYOR”

***AKP içinden doğan Deva ve Gelecek adında yeni iki parti var? CHP ile iletişimleri ne durumda ve sizce başarılı olabilirler mi?

-CHP ilkeler bazında uyuşan herkesle masaya oturur. AKP sürekli yavruluyor, şu an görünen iki parti var ve bu partilerin millet ittifakının yanında mı yer alacağı cumhur ittifakının yanında mı yer alacağı belli değil. Henüz partilileşme süreçlerini tamamlamadılar. Kongre süreçlerini tamamladıktan sonra saflarını belirleyecekler. AKP’nin içinden türemeleri mevcut sistemin yanlış olduğunu düşünerek ayrıldıları anlamına geliyor. Bu şekilde sisteme karşılar. Bizim onlarla ilgili yorum yapmamız şu an doğru olmaz. İlkeler bazında anlaştıktan sonra bir araya gelinebilir.

“BAKANLIK BÜTÇESİ KADAR BÜTÇE YÖNETİYORUM”

***Tahsin Tarhan olarak ‘Ben artık gerçekten oldum. Bugün bana bakanlık, büyükşehir başkanlığı, ne verseler yaparım’ diyebilecek deneyime sahibim diyor musunuz?

-Şirketlerin yönetimiyle bakanlığın yönetimi çok da farklı değil. Ben zaten profesyonel yöneticiyim. Bakanlık bütçesi kadar bütçe yönetiyorum. Siyasetçi olduğunuz zaman toplumun, kentin sorunlarını bilip ona göre çözüm üretmek zorundasınız. Siyaset ile yönetim anlayışı birleştiği zaman iyi bir yönetici olurum diye düşünüyorum. Siyasi geleceğimi ülkemin geleceğine yönelik planladım. Bireysel olarak bir düşüncem yok. Tek hedefim Türkiye’nin bu yönetim anlayışından kurtulması ve cumhuriyetin ikinci yüzyılında demokratik, özgür, gelir adaletinde adil düzenin olduğu, birbirini denetleyen güçlü bir parlamenter sistemin olduğu, yoksul bir aile çocuğunun demokratik bir sistemde cumhurbaşkanlığına kadar yükselebileceği yeni bir sistemin oluşması. Benim bütün hedefim bu. 

“ÖNCE GÖREVİMDE BAŞARILI OLMALIYIM”

***Yeniden milletvekili olma arzunuzun olup olmadığını soracağım. Daha yapacak işlerim var diyor musunuz?

-Parti meclis üyeliği ve milletvekili seçilmiş kişinin yeniden milletvekili adaylık hedefi olmamalı. Seçilmiş bir milletvekili olarak benim ilk hedefim adaylık olmamalı. Önce mevcut görevimde başarılı olmalıyım.  İlk seçimde bugün ki sistemi değiştirerek iktidarın yolunu nasıl açacağımı düşünmeliyim ve hedefim bu olmalı. Sahada çalışan bir milletvekili olarak seçimler geldiğinde hem ben hem partim hem de örgütlerimizle birlikte değerlendirebiliriz.

“AKP KOCAELİ’YE ÖNEM VERMİYOR”

***Parti meclisi üyeliğinin size yaradığını düşünüyorum. Örgütlerle daha fazla haşır neşirsiniz. Kocaeli ile alakalı konulara da ayrı bir ilginiz oldu sanki?

-Sorumluluk taşıyan biri olduğum için daha fazla çalışmam gerektiğini düşünüyorum. Pandemi süreci nedeniyle Kocaeli’ye ağırlık verdim. Milletvekilimizin biri belediye başkanı bir diğeri meclis başkanvekili olmasından dolayı fazla sorumluluk bindi. Bu yüzden daha fazla çalışmalıyım. AKP’nin milletvekillerinin konumuna bunu da ekleyebilirsiniz.

***Nasıl yani?

-AKP’nin Kocaeli’ye önem vermediği ortada. Ne bakanlıkta ne başka bir noktada Kocaeli’den kimse yok. Grup başkanvekilliği, parti meclis üyeliği, meclis başkan vekilliği olarak baktığınızda CHP’nin Kocaeli’ye önem verdiğini görebilirsiniz. Yapı adeta tersine döndü. CHP’de eskiden genel merkeze daha yakın olanlar ilçede görev alırdı. Bu dönem ise halka yakın olanlar ilçe başkanı oldu.

“İYİ Kİ YEREL MEDYA VAR”

***Son olarak Kocaeli basınını değerlendirebilir misiniz? Herkes kafasına göre bizi yani basını bir yerde konumlandırıyor. Kocaeli basınının kontrolde tutulduğunu düşünüyor musunuz?

-Ulusal basının kontrolde tutulduğunu düşünüyorum. Yandaş medyayı ilk AKP yarattı. Türkiye’nin bu hale gelmesinin en önemli sebeplerinden biri medya gücünün zayıflatılmasından kaynaklanıyor. Ulusal medyaya baktığınızda çok kontrolde tutuluyor. Ulusal gazete manşetleri tek kişinin vasıtasıyla onaylanarak çıkıyor. İyi ki yerel medya var. Türkiye’nin şu an temel yapı taşı yerel medya. Yerel medya ne olursa olsun gerçekleri, kentin sorunlarını daha iyi görüyor. Kocaeli yerel anlamda Türkiye’nin en güçlü medyasının olduğu yer. Bizim efsane siyasetçilerimiz var ve hep tartışılır, medyaya da baktığımızda Kocaeli’ne son yıllarda çok fazla gazeteci yetişmedi. İyi ki yerel gazetecilerimiz var. Bazen birbirileriyle çok tartışıyorlar ama ne olursa olsun Kocaeli yerel medyasının etkisi çok güçlü. Demokrasi açısından tek temel taşı yerel medya.

“SİZİNLE İLETİŞİM KURMAK ZORUNDAYIZ”

***CHP genel anlamda yerel medyaya önem veriyor mu? Kocaeli’den baktığımızda pek öyle bir algı olduğu söylenemez?

-Veriyor. Yeni yönetim anlayışımızla birlikte çalışıyoruz. Yerel medyayla iletişimimizi daha nasıl güçlü tutabiliriz diye. Geçmişte yerel medyayla iletişim konusunda çok güçlü değildik ve o açığı görüyoruz. Bugünkü yönetimimizle bu açığı kapatmak için çalışmalar yürütüyoruz. Parti örgütlerimizle birlikte partinin her kanalıyla bütün olarak buna çalışıyoruz. Hepimiz aynı otobüsteyiz ben siyasette olduğum sürece sizinle karşılaşacağız. Sizler de siyasetin bir parçasısınız. O nedenle sizinle iletişim kurmak zorundayız.

***Sayın Tarhan sorularıma içtenlikle cevaplar verdiniz. Keyifli bir sohbet oldu. katıldığınız için çok teşekkür ediyorum.

-Asıl ben size teşekkür ediyorum. Medyanın tekelleştiği bir dönemde yerel medya aracılığıyla kendimizi ifade etme şansı verdiniz. Benim için de verimli oldu. çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Son Güncelleme: 04.10.2020 09:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şaban 2020-10-04 18:29:14

11 seçim kaybeden genel başkanınız olduğu sürece akp mhp havada karada yüzde elli alır hayallere devamke

Avatar
Ersoy Kandemir 2020-10-04 12:31:03

Bir de medya dizaynatoru Çomar Omarlar olmasa dadından yenmeyecek de maalesef varlar!

banner1212

banner1048

banner354

banner599

banner820