banner1046
banner1117
17 Eylül 2020 Perşembe 17:13
İmparator Sefa ile  seçim alamadın!

Röportaj: Aysun Özcan Erenkaya
Fotoğraflar: Merve Dişli

Bu haftaki röportaj konuğumuz CHP’nin Kocaeli’deki saygın isimlerinden biri olan, Kocaeli'de parti ne zaman dara düşse ‘Gel Sarıbay’ denilen, ancak iş onurlandırmaya geldiğinde vefasızlığın dibini yaşattıkları eski il başkanı Cengiz Sarıbay idi. Bu sözler ve düşünceler tamamen bana ait. Çünkü Sayın Sarıbay’a vefasızlık yapıldığını düşünüyorum. Kendisine de söyledim. Hakaretvari yazan çizen tayfayı bir tarafa bırakırsak, onu benim kadar eleştiren bir gazeteci daha yoktur. Ama yiğidin hakkını yiğide vermek gerek. Ne zaman lüzum olsa Sarıbay CHP’yi taşıdı fakat gel gör ki CHP Sarıbay’ı hiçbir yere taşıyamadı. Bunda belki de siyaset yaptığı ekiplerin eksiği vardı. Sarıbay’a hepsini sordum. Kırgın mısınız dedim, bunları çoktan aştığını anlattı. Hikmet Erenkaya ile dostluğundan bahsetti. 'Aday olma, bu parti Sefa’ya ders verdi sana da verir dediğini' söyledi.

Ardından söz Selman Yıldırım’a geldi. Sarıbay, Yıldırım’a epey kırılmış. Dilinden düşürmedi. 'Hangi tecrübeyle konuşuyorsun, ne başarın var, imparator Sefa ile seçim kazanamadın, ama ben Fatma Kaplan Hürriyet ile seçim kazandım. Sen aday olsaydın seninle de kazanırdım’ diyerek Yıldırım’a fena yüklendi.

Cengiz Sarıbay cevap hakkı doğmasa konuşmayacağını söyledi. Burası herkese her görüşe açık bir platform. Objektif yayıncılık gereği neyse onu yapmak boynumuzun borcu. Yıldırım konuştu, ne dediyse yazdık. Şimdi söz Cengiz Sarıbay’da…

***İl başkanlığından sonra bir rahatlama, bir gevşeme oldu mu? Kaç seneden beridir il başkanlığı yapıyorsunuz, bir boşluk hissettiniz mi?

-İl başkanlığıyla birlikte kendi özel avukatlık işlerim başlı başına insanın vaktini almaya yetiyor. Avukatlık insanı yeterince yorarken, bunun üzerine ben il başkanlığıyla beraber ikisini de idare ettim. 2015-2020 arasında beş sene süreyle il başkanlığı yaptım. Bazı arkadaşlar da il başkanlığını beş sene yaptı ama bir seçim geçirdi. Biz 4 seçim, bir referandum, iki mahalli seçim yaşadık. Bakıyorsun 8 ayda bir seçim, çok yoğun bir tempo yaşadık. İnsan o çalışma temposu içinde farkına varmıyor ama benim gibi kaybetmeden, itibarsızlaşmadan gitmek önemli. Zaten ben tekrar il başkanlığına aday olsaydım Hikmet de (Erenkaya) Harun da (Yıldızlı) aday çıkmazdı zaten.

“HİKMET POLİTİKA’NIN P’SİNİ BİLMEZ”

***Hikmet Erenkaya’nın aday çıkmayacağını neye dayanarak söylüyorsunuz? Çıkmaz mı, çıkamaz mıydı?

-Hikmet’le bizim dostluğumuz çok eskiye dayanır. Ama Hikmet politikanın P’sini bilmez. İl başkanlığı seçiminden bir iki ay evvel oturduk. Ona ‘Bak Hikmet aday olma, senin kazanma ihtimalin yok. Senin çok defon var, senin düşmanın çok. Senin etrafına gelecek insanlar bu partide hep dışlanan, hep kaybeden insanlar’ dedim.

“PERSONEL ONA SEÇİM KAYBETTİRDİ”

***Ne gibi bir defosu vardı? Bunu biraz açar mısınız?

-Hikmet Bey düzgün bir adam, belediye başkanlığı seçiminde çalıp çırpmadı. Defo o değil. Hikmet o otelciyle (İdris Saral) imza atması ve tepki çeken diğer olayları gibi. Bu partide belediye başkanlığı yapan, milletvekilliği yapan Sefa Sirmen ve ekibi var. Hikmet belediye başkanlığı döneminde çalmadı çırpmadı ama çok suratsızdı. O personel ona seçim kaybettirdi. Belediye personelleri Hikmet’e oy vermedi. Çünkü Hikmet belediyeye girerken kimseye selam vermeyen bir adam. Hikmet büyükşehir seçimlerini kaybetti, ben gittim aldım Hikmet’i büyükşehirden.

“BU PARTİ SANA DA DERS VERECEK DEDİM”

***Onu oradan alacak kadar dostluğunuz vardı yani?

-Tabii biz dostuz. Bizim dostluğumuz bugüne dayalı değil. Eşimle birlikte il kurul üyeliği yaptı Hikmet Erenkaya. İlk aday olduğu dönem 94 yılıdır. Bizim ekibimizde Rafet Yıldızlı, Ömer Türkçakal, Mehmet Efe vardı ve Hasan Çelik’i destekliyordu bu ekip. Bizden bir tek ben Hikmet Erenkaya’nın yanında olacağımı söylemiştim. En güçlü olduğum dönemde benim desteğim olmasaydı partiden Hasan Çelik çıkardı. Çünkü benim arkadaşlarımın hepsi bu tarafa yönelince Hikmet Erenkaya’yı destekledi. Hikmet ‘Adayım, seçim bürosunun başına geçer misin?’ dedi, geçtim. Bir sonraki seçimde yine rica etti, ben ve eşim seçim bürosunda seçim çalışmalarını koordine ettik. Bunlar çok önemli şeyler. Biz menfaat olarak hiçbir şey sağlamadık ama o da bizi her zaman onore etmiştir.

***Hem vuruyorsunuz hem seviyorsunuz. Dost acı söyler misali gibi bir şey mi bu?

-Benim dostum, tabi kii acı da olsa söylemek zorundayım. Ben bu nedenle ‘Aday olma Hikmet, bak Sefa’ya ders verdi sana da ders verecek bu parti’ dedim. Bizim kendi içimizdeki konuşmalarda da ‘Hikmet’le Harun’u yarıştırabilirseniz, Harun kazanır’ dedim. Üç ay dört ay evvelden bunu söyledim çünkü Hikmet’in kendiliğinden oluşan bir rekabet ortamı var. Orhan Dönmez’inden, Sefa Sözer’ine hepsi benim arkadaşım ama şu an bu arkadaşlarımız partide azınlıkta kalan arkadaşlarımız. Hepsi de düzgün insanlar ama yetmez. Bu uyarıma rağmen Hikmet iki kişiden gaz yedi ve aday oldu. Ben ona olma dedim.

“KAZANAMAYACAĞINI BİLİYORDUM”

***Harun Yıldızlı’ya kongreyi kazandıran il başkanı olarak biliniyorsunuz. Benim gözümde de öyle. Kötü anlamda söylemiyorum ama Harun Yıldızlı tek başına, Cengiz Sarıbay’ın desteği olmadan çıksaydı seçimi kazanabilir miydi, ondan şüpheliyim.

-Buna ‘Ben kazandırdım’ demek ego olur, bu bir ekip hareketiydi. Ben Hikmet’e aday olma dedim çünkü aday olduğunda kazanamayacağını adımın Cengiz Sarıbay olduğunu bildiğim kadar iyi biliyordum. Çünkü ben bu partinin abisiyim, benim bu partinin bütün kılcal damarından haberim var. Mahallelerden telefon geliyor. Benim kimseyi aramama gerek yok, partililerden günde en az 10 telefon geliyor. Yazıhaneme gelip çayımı içerler, yanıma uğrarlar. Benim onlardan uzaklaşmam mümkün değil. Bu bir ekip hareketiydi, Harun bunu iyi götürdü.

“HÜSEYİN ADAYIM DİYE ORTAYA ÇIKMADI”

***Neden Harun Yıldızlı? O ekipte bunu yapabilecek başka kimse yok muydu? Mesela neden Hüseyin Acurman değil? Donanım olarak Yıldızlı ile mukayese bile etmem?

-Hüseyin Acurman bu işi benden iyi yapacak bir kardeşimiz. Sorumluluğunu bilen, maddi imkanı olan, kafası çalışan, sorgulamayı bilen bir insan. Ama Hüseyin bunu istemedi, ben adayım diye hiç ortaya çıkmadı. Hüseyin çıksaydı Harun çıkmazdı zaten. Biz hala görüşüyoruz kendisiyle. 15 kişilik bir whatsapp grubumuz var sabah ‘Günaydın arkadaşlar’ yazarım herkes de cevap verir. O ilişkilerimiz devam ediyor.

“MENFAAT İÇİN YANINA GELDİLER”

***Ekip oturdu yani…

Birbirini seven bir ekip çünkü, hiçbir menfaat yok. Mesela Selman Bey (Yıldırım) size verdiği röportajda ne diyor? ‘Maddi durumum bozulunca arkadaşlar gitti’ diyor. Çünkü menfaat için yanına geldi bu insanlar senin, tabii ki gider. Ben kimseye ne iş verdim ne aş verdim.

“ADAYIMIZ SELMAN YILDIRIM OLURDU”

***Ama Selman Yıldırım ‘Bizim gibi bir ekip olsaydı, Cengiz Sarıbay’ı YDK’ya taşırdı. Ekip var ekip var, destek var destek var’ diyor, haksız da sayılmaz. Seçtirdiğiniz il başkanı sizi YDK’ya taşıyamadı?

-Ben tabii ki Selman Bey’in (Yıldırım) desteğini aldım ama ben de Selman Bey’in aday olduğu her yerde kendisine destek verdim. Farklı düşünmedik. Ki Selman Bey’in maddi durumu bozulmasaydı benim İzmit Belediye Başkan Adayım Fatma Hanım olmazdı, Selman Yıldırım olurdu. O da bunu biliyor. Ne zamanki maddi durumu bozuldu biz makas değiştirmek zorunda kaldık. Yoksa Selman benim adayımdı.

***Selman Yıldırım İzmit Belediye Başkan Adayı olsaydı seçimi kazanabilir miydiniz?

Seçimi alırdı, ben onu gördüm o ayrı mesele. Kafası çok çalışan bir insan ama egosu çok yüksek. Mesela birisi çıkıp ‘Cengiz Sarıbay’ı baro başkanı yaptım’ diyor. Baro başkanı olmak, il başkanı olmaktan zor bu memlekette. O kadar insan olamadı, baro başkanı olmak kolay mı?

“BENİMLE MUKAYESE ETMESİ DOĞRU DEĞİL”

***Kongrelerinizde Selman Yıldırım’ın desteğinin bir etkisi olmadı mı yani?

-2009 yılında Deniz Baykal beni arayıp ‘İl başkanı olacaksın’ dedi. Ben de ‘Efendim ben olamam, istemiyorum söz verdim aday olmayacağım diye’ dedim. Ben partinin bir neferi olarak kalacağımı söylesem de ‘Hayır biz sana görev veriyoruz’ dedi. 2015’te üç milletvekili de ‘Seni il başkanı yapalım’ dediler ‘İstemiyorum kardeşim, rahatım yerinde’ dedim. ‘Daha önce kabul ettin’ dediler, ‘O zaman Deniz Bey aradı’ dedim. ‘Kemal Bey arasa kabul eder misin?’ diye sordular ‘O zaman konuşuruz’ dedim. Aradan bir saat geçmeden Kemal Bey aradı ‘Parti orada çöktü sana ihtiyacımız var’ dedi. Ben ‘Efendim beni mazur görseniz bir genç arkadaşımız olsa’ dedim. ‘Olmaz herkes seni istiyor’ dedi. Böyle olunca insan bir hırsa kapılıyor bir de seçileyim diyorsun. Bir kere aday olduk kimse karşımıza çıkamadı. Bir dönem aday olduk Bekir Yurdagül gibi eski milletvekili sendikacıyı ikiye katlayarak seçimi aldık. Burada Selman’ın desteğini yadsıyamam ama kendisini benimle bir tutması, mukayese etmesi doğru değil. Ben onu aradım röportajdan sonra açmadı. Eğer açsaydı ‘Teknik bir destek al’ diyecektim hakikaten. Baştan aşağı ben merkezci biri, bu olmaz. Politika böyle yapılmaz.

“NE BAŞARISI VAR İZMİT’TE?”

***Ama belediye başkan adayımdı dediniz. Madem egosu yüksekti neden adayım Selman Bey’di diyorsunuz? Egoyla seçim kazanılır mı?

-Evet adayımdı benim, Haydar’ın (Akar’ın) adayı da oydu, hepimizin adayıydı. Bir sıkıntı yoktu ki ama çocuğun maddi durumu bozuldu, maddi durumla beraber sağlığı da bozuldu. Ondan sonra ‘Ben olmasaydım Cengiz Sarıbay seçilemezdi’ diyor. Sen iki dönem ilçe başkanlığı yaptın, ne başarın var? Ne başarısı var İzmit’te? İmparator Sefa Sirmen’le seçim alabildi mi, hayır. Ben Fatma’yla seçimi aldım, Selman’la da alırdım. O ayrı mesele ama ‘Ben seçtirdim onu’ demekte ne? Sen kimsin ki? Hangi ilçede ne etkinliğin var? İl başkanını İzmit mi seçiyor?

***İzmit’te çok iyi destek verdi ama size, bunu yadsıyor musunuz? Ayrıca ilçelerle de diyalogları fena değildi. Sinerji yaratmış olabilir?

-Sen İzmit’te hakim olabilirsin o dönemde ama bunun Gebze’si yok mu? İzmit kadar delegesi var. Darıca var, bunları sen mi toparladın? Ben toparladım. Rahmetli Ömer (Türkçakal) Bey hep ‘Politika, grupları bir araya getirebilmedir’ derdi. Ben bu politikayı öğrendim. Gebze’de 8-10 grup var bunun 5-6’sını bir araya getirirsen kazanırsın. O ilçeyi aldıktan sonra delegelerin bir kısmı niye o tarafa gider çünkü kurultay delegeliği vardır, il kurul delegeliği vardır. Benim il başkanlığı döneminde tüm ilçeler oyunu kullandı. Selman 12 ilçeye de hakim ilçe başkanı mıydı yani? O kadar değil.

***Bir anlamda hedefleri olduğu için ilçelerde de örgütlenme çalışmaları vardı…

-Ne yaparsa yapsın, aynı yere bastığımız insanlar, bizim insanlarımız. Selman ‘Oy vermeyin’ dese de oy verecek insanlar var orada. Selman kim?

“GENEL BAŞKANIN LİSTESİNDE OLMAK İSTEDİM”

***Neden Yüksek Disiplin Kurulu’na giremediniz? Hak ediyordunuz…

Disiplin kuruluna girme istemi benden gelmedi. İl başkanı Harun Yıldızlı böyle düşündüğünü söyledi. Ben de ‘Genel başkanın listesine girersem aday olurum’ dedim. Ben genel başkana rağmen liste çıkarmış gibi olurum kabul etmem dedim. Buna rağmen aday olsaydım orada 5 sene birlikte çalıştığım insanlar var. Harun’un SHP’den gelen bazı il başkanları vardı, ben o listeyi deler girerdim ama bana cazip gelmedi. Ben genel başkanın listesinde olmak istedim. Hatta Harun bana kırıldı biraz ‘Sen aday olsaydın listeye girerdin’ dedi. Ama ben o şekilde girmeyi istemedim.

“KİMSEDEN TALEBİM OLMADI”

***Genel başkanın listesine niye giremediniz? Sonuçta partinin çöktüğünü söyleyip sizden yardım istedi, il başkanımız olun dedi. O Kadar hatrınız olmasın mı?

-Onu bilemiyorum. Ben hiç genel başkanı arayıp disiplin kuruluna gireceğimi söylemedim. İl başkanı orada parti meclisi üyelerine söyledi. Genel başkanın haberi var mı yok mu ondan da haberim yok. Harun’un genel başkanla görüştüğünü de sanmıyorum Oğuz Kaan Salıcı’yla görüşüp söylemiş. Ben gidip de birinden genel başkan da dahil ‘Beni disiplin kuruluna alın’, ‘Beni milletvekili yapın’ gibi bir talebim olmadı. Milletvekilliği döneminde de olmadı.

“RANDEVU ALAMAMA OLAMAZ”

***Genel başkandan randevu alamadığınız söylendi milletvekilliği döneminde, doğru mu?

-Milletvekilliği döneminde özel kalemi Tuncay Bey, Hataylı benim hemşerim, ne zaman istesem görüşmüşümdür. Randevu alamama gibi bir durumum hiç olamaz. Genel başkanla da olmadı, ararım karşıma çıkar. Açmazsa da mutlaka ‘Başkan beni aramışsın’ diye döner. O da Cengiz Sarıbay’ın kendisini sıkıntıya sokacak bir talebi olmayacağını bilir.

“CENGİZ SARIBAY OLMAK ZOR”

***CHP’de ahde vefa yok mu? ‘Parti sıkıştı Gel Cengiz Sarıbay’, ‘Sana ihtiyaç var gel Cengiz Sarıbay’… Karşılığı bu mu olmalıydı? İyi bir final yakışmaz mıydı?

-Yakışabilirdi ama bu olmadı diye ben bir şey kaybetmem. Cengiz Sarıbay olmak kolay değil. ben 5 dönem il başkanlığı, iki dönem meclis üyeliği yaptım. Ben bu partide hep görev yaptım. Ceza avukatıyım, korumam yok, arabamı kendim kullanıyorum. Bana ‘Lüks yaşıyor’ diye takılıyorlar ama yemeyi, içmeyi, gezmeyi, giymeyi severim. Cengiz Sarıbay olmak zor, olduktan sonra orada kalmak daha zor. O yüzden ‘Ben seçtirdim’ gibi laflar çok ayıp.

***Sanırım yine Selman Yıldırım’dan bahsediyorsunuz?

-Evet çünkü ettiği lafları hiç yakıştıramadım. Ben ona layık değildim, sen seçtirdin öyle mi? O iki dönem ilçe başkanlığı yaptı, benim CV onu beşe katlamasına rağmen ben o kadar ‘Ben’ diyemiyorum. Çok ayıp bir şey ben demek. Seçtirmeseydin o zaman.

“VATANDAŞ BENİ ÇOK SEVİYOR”

***Ben seçtirdim demedi, ‘Ekip iyiydi’ dedi. ‘Ben vardım, Küçükkaya vardı’ diyerek saydı o isimleri…

-Mehmet Ümit Küçükkaya vardı doğru söylüyor. İki gün kalaya kadar Küçükkkaya aday aradı başkasını çıkartmak için benim yerime. Selman’la arası bozuktu o zaman. Bulamadı ki. Fikret Toker’e söyledi olmadı Bekir’i (Yurdagül) çıkarttılar. Bu parti zor bir parti ama benim tabii avukatlıktan gelen bir ağırlığım, yaşım, partiye verdiğim emeğim çok fazla. Bu partiden hiç menfaatlenmemiş olduğumu vatandaş biliyor, görüyor. Vatandaş inan ki beni çok seviyor. Ben il başkanlığımı bıraktım, neredeyse bin kişi bayramımı kutladı. Daha önce kutlamazlardı bu kadar. Daha bugün Orhan Dönmez aradı ‘Başkanım nasılsın, iyi misin sağlığın yerinde mi?’ diye sordu. Ne menfaati var benden? Bütün partililerim zaman zaman arar, yazıhaneme gelir konuşuruz. Ben bu partiye her şeyini veren ama hiçbir şey almayan biriyim.

“SELMAN, HARUN FOBİSİNDEN KURTULAMAZ”

***Ben de onu diyorum, totalde alt alta koyduğumuzda ne zaman ihtiyaç varsa Sarıbay vardı ama bana göre hak edilen şey verilmedi. Kırgınlık oluşmuyor mu? Genel Başkan’la konuşmaya da gerek yok, buradaki arkadaşlar da ‘Hakkınızdır başkanım’ deyip yapabilirlerdi?

Evet yapabilirlerdi ama niye yapmadılar? Ben bu soruyu sormadım. Onların bileceği iş, ‘Niye desteklemediniz?’ diye kimseye kırgınlığım olmaz.

***Ama etik olan bu değil midir?

Etik olan buydu Selman’ın dediği gibi Harun olsun, il kurulu olsun tam anlamıyla bana destek verdiler. Genel başkanla görüşmediler biliyorum ama diğer arkadaşlarıyla görüşüp ‘Cengiz Sarıbay’ı disiplin kurulana istiyorum’ diye deklare etti. Ben de dün akşam Harun Bey’in il kurulu toplantısına gidip Harun’a teşekkür ettim. Polemik olmasın ama şu bir gerçek, Selman, Harun fobisinden kurtulamaz.

*** Haydar Akar’ın TBMM Başkanvekilliğini, Tahsin Tarhan’ın PM Üyesi oluşunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Üç milletvekili de birer apolet aldılar?

-Bakın bunlar Kocaeli’nin etkinliğidir. Zaten belki de genel başkana iletildiyse beni değerlendirmeme sebebi üç milletvekilinin birinin belediye başkanı birinin PM üyesi birinin meclis başkan vekili olması nedeniyle artık unvan veremeyiz CHP’ye demiş olabilirler. Ben hiç kırılmadım. Genel başkanın listesinde olursam aday olurum dedim. Olmadım. Ama Haydar Bey’in oluşu Kocaeli için çok güzel, Tahsin Bey’in oluşu çok güzel. Fatma Hanım’ın belediye başkanı olması burada zaten bizim avantajımız. Göğsümü gere gere belediye başkanlığı kazanan il başkanıyım diyorum. İki dönem üst üste Sefa Sirmen’i çıkarttın. Neden kazanamadın Selman Bey? Kazansaydın ya, imparatordu adam?

Son Güncelleme: 01.10.2020 13:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
2020-09-18 21:07:28

Ooooooo Başkan ağra kardeşler

Avatar
Yedin içtin ..... 2020-09-18 17:36:18

Sarıbay yaşlandın çenen çalışmaya başladı muhalefet partisinin il başkanıydın İktidarın o kadar yanlışına hiç sesin çıkmadı kalkmış partinin her türlü cefasını çekenlere laf etmişsin sen bu saatten sonra sus sus ki seni .... sansınlar

Avatar
Nüket 2020-09-18 17:02:35

Cengiz çok güzel konuşmuşsun birde biz konuşursak!...

Avatar
Yusuf 2020-09-18 14:01:45

Çok üzücü ve talihsiz bir açıklama olmuş..Selman beyi yakından tanımam ama Cengiz bey sizi yakinen tanır ve bütün yanlışlarınızı da bilen biri olarak yazıklar olsun diyorum..Siz partinin geleceğini değil kendi ikbalinizi düşünerek hareket ettiniz sonuçta da ettiğinizi buldunuz..bari bu saatten sonra susun ve sadece saygı ile anılmayı bekleyin

Avatar
İzmitli Doktor 2020-09-18 12:45:04

Sen hala piyasada mısın çekil de torun sev artık biraz..

Avatar
AĞRA KARDEŞLER 2020-09-18 11:26:09

Cengiz Beyİn 89 da belediye kazanıldıktan sonra belediyenin kömürlerini kimlere hangi şartlar ile yardımda bulunduğunu ve ne kadar iyi bir insan olduğunu ve bazı özel anılarını Nüket hanımdan dinliyoruz.

Avatar
YALANCI PİNOKYO 2020-09-18 11:17:04

Sayın Sarıbay seçim kazandırdım diyorsunuz fakat Fatma hanım her yerde kendisine seçimi kazandıranın iyi parti ve AKP-MHP küskünleri olduğunu söylüyor o zaman ortada bir yalancı var acaba kim?

Avatar
Cengiz abiiiiiii 2020-09-18 11:06:18

Selmanın güçü seni YDK üyesi yaptırmamakta tescil edilmiş oldu :)

Avatar
Burjuva Cengiz 2020-09-18 10:55:49

Burjuva Cengiz sen ne zaman parti tabanı ile bit arada oldun? Seni günde 10 kişi arar ama o 10 kişide senin gibi burjuvalardan oluşan Whatsapp gurubunda ki kişilerdir. Sen ne zaman bir partilinin derdini kendine dert edindin ki? Sen bu kentin burjuvası olarak hiç bu kentin varoşlarında bir sofraya oturdun mu? Bir de kalkmış Selman’a laf ediyorsun Selman’dan destek almak için kapısından ayrılmadığın günleri ne çabuk unutmuşsun

banner1212

banner1048

banner354

banner599

banner820