banner1046
banner1117
28 Ağustos 2020 Cuma 15:55
Haydar Akar: AKP, MHP'den rahatsız!

Röportaj: Aysun Özcan ERENKAYA
Fotoğraflar: Merve Dişli

Röportajlar serimizin bu haftaki konuğu TBMM Başkanvekili ve CHP Kocaeli Milletvekili Sayın Haydar Akar oldu. Yine çok farklı konuların konuşulduğu bu röportajımızda da üç bölüm şeklinde okuyucumuzla buluşacağız. Sayın Akar’ı meclis başkanvekilliğinden sonra ilk görüşüm olacaktı. Gazeteye geliş saatinde binanın girişinde karşılamak istedim ama olmadı. Elini kolunu sallaya sallaya randevudan on dakika önce tek başına kapıda bitti. Her zamanki samimiyetiyle “karavanada ne var, acıktım” dedi. Karavana boş olunca birer kahve içip yakındaki Yağız Kebap’ın yolunu tuttuk.

Haydar Akar’a ilk önce başkanvekilliğinin nasıl hayata geçtiğini sordum. Siyasette hedef koyarak, koyduğu hedeflerde hiç şaşmayan biri olarak Akar, genel siyaset ile ilgili oldukça iddialı söylemlerde bulundu. Akar, CHP’nin bugüne kadar konuşmaktan kaçındığı doğalgaz rezervi keşfi konusunda AKP’lileri kızdıracak açıklamalarda bulundu. “Ortada müjde verecek gaz yok” dedi. Miktarı yetersiz buldu, bir kuyu yetmez en az üç kuyu açılmalı, dünya bunu böyle yapıyor dedi. Müjde verdikten sonra anketle seçim zemininin yoklandığına dikkat çekti ama erken seçimi “intihar” olarak nitelendirdi.

Bunun yanında Sayın Akar Cumhur ittifakıyla ilgili tartışma yaratacak sözler de sarf etti. Gerek AKP gerekse MHP Milletvekillerinin ittifaktan rahatsız olduklarını iddia etti. AKP’lilerin MHP’lilerin isteklerinden bıktıklarını, ittifakı taşımakta zorlandıklarını ifade etti.

Öte yandan Akar, Kocaeli’de üç Milletvekilinin uyumlu çalışmaları neticesinde her birinin üst görevlerle bir nevi ödüllendirildiğinden bahsetti ve yeni hedefini “Ulaştırma Bakanlığı” olarak açıkladı. Birinci bölümdeki haliyle bile gündem yaratmaya yetecek açıklamaların yer aldığı röportajımıza buyurun…

***İlk olarak TBMM Başkanvekilliğinden başlayacağım, Kocaeli uzun süredir bakansızdı, üst düzey ünvanda da kimse yoktu. TBMM Başkanvekili’nin Kocaeli kanadından gelmesi herkes için sürpriz oldu. Bunun için bir altyapı çalışması yaptınız mı parti içinde?

-Sürpriz oldu deyince, bu göreve atanmışız olarak değerlendirilebilirler. Bizde de diğer partilerde de atanmış bir görev değil bu. Yaklaşık altı aydır kafamda planlıyordum. Benim siyasette her zaman hedeflerim vardır. Yani bir bakarım, kendimi o pozisyonda değerlendiririm, aday olmam gerekirse aday olurum. Bu milletvekilliğinde de böyle oldu, birçok insan bana il sekreteriyken ‘Sayın vekilim’ derdi sanki geleceği görmüş gibi. Ben de kariyer planımı yaparken, özel bir şirkette çalışırken şirketle ilgili değil, milletvekilliğiyle ilgili kariyer planım vardı. Allah nasip etti milletvekili oldum. Daha sonra ilk dönem milletvekilliği dışında hiçbir konuma aday olmadım hem mecliste hem de parti içinde.

“PM’YE SEÇİLMEK ÇOK ZORDUR”

***Tecrübe edinmeyi mi beklediniz?

-Ben önce aldığım görevin hakkını vermem gerektiğini düşünürüm. Eğer gereklilikleri yerine getirirsem bir sonraki pozisyona aday olurum diye düşünürüm. Daha sonraki dönemde de hepinizin bildiği gibi parti meclisine aday oldum. PM’ye aday olduğumda en fazla iki dönem yaparım diye kafamda plan yaptım. Bizde Parti Meclisi’ne seçilmek milletvekili seçilmekten daha zordur bilirsiniz. İki dönem içerisinde bir pozisyon alabilirsem devam ederim, alamazsam milletvekilliğine devam ederim dedim.

“PM’Yİ KAFAMDA BİTİRMİŞTİM”

***Her halükârda bu dönem Parti Meclisi’nde sizi göremeyecektik, doğru mu?

-Aynen öyle, TBMM Başkanvekili seçilmesem de Parti Meclisi Üyeliğimi sonlandıracaktım, aday olmayacaktım. Ben her zaman belediye başkanlarına söylerim, özellikle büyük yerlerde işi ‘Kadrolu belediye başkanı haline getirmemek lazım’ derim. Bu bizim için de geçerli. PM üyeliği olayını kafamda bitirmiştim. Sonra kurultay süresi pandemi nedeniyle uzatılınca meclis başkanvekilliği pozisyonunu fikrini genç arkadaşlara açtım. İlk olarak Bolu kampında konuştuk oradan da yürüdük.

*** Tahsin Tarhan Parti Meclis Üyesi oldu. Üçünüzün de ayrı görevler alması Kocaeli için bir başarı oldu. Tarhan’ı kalben desteklediniz mi?

-Başından beri destekledik çünkü biz arkadaşlarımızla oturup konuştuğumuzda birbirimizin hedeflerine karşı hem olumsuz bir tavır geliştirmeyecektik hem de oturup konuşacaktık, olabilirliğini tartışıp yürüyecektik. Fatma Hanım’ın da, benim de, Tahsin Bey’in adaylık sürecini çok uyumlu bir şekilde götürdük. Bu Kocaeli Örgütünü de genel merkez nezdinde güçlendirdi.

“İKİ İLDE DEĞİŞİKLİK YAPILMAMASI ÖNEMLİYDİ”

***TBMM Başkanvekilliği hedefinizi yerelde kimseyle paylaştınız mı?

Seçimden bir ay önce İl başkanıyla, Tahsin Bey’le, Fatma Hanım’la paylaştım. Biz uzun zamandır birlikte siyaset yapıyorduk en önce paylaşmam gereken insanlar onlardı ve destekleri önemliydi. Biz bir ekibiz, Kocaeli ekibinin bir özelliği var. Bize kadrolu milletvekili diyorlar ama son seçimde tüm illerde değişiklik yapılmasına rağmen yalnızca iki kentte değişiklik yapılmadı. Biri Kocaeli biri de Kırklareli, bu çok önemli bir şey aslında.

***Neden önemli? Değişim beklentisi vardı örgütünüzde?

Kocaeli’nde değişiklik yapılmamasının gerekçesi bizim üç milletvekili olarak uyum içinde çalışmamız, üçümüzün de parti tarafından verilen görevleri yerine getirmesi, hiçbir görevden kaçmaması. Buradan ne kadar anlaşıyor bilmem ama üç milletvekilinin uyum içinde olması çok önemlidir.

“HERKES KOCAELİ’Yİ KONUŞUR”

***O zaman örnek il gibi bir şey oldunuz CHP üst yönetiminin gözünde, doğru mu anlıyorum?

Kesinlikle öyle. Herkes Kocaeli’nin dayanışmasını konuşur. Bakın bunun sonucunda ben TBMM Başkanvekili oldum, Fatma Hanım belediye başkanı oldu, Tahsin Bey Parti Meclisi’ne girdi. Bu yüzden de herkes bu uyuma gıpta ile bakar. Herkes Kocaeli’ndeki milletvekillerinin uzun yıllardır birbiriyle kavga etmediğini, birbiriyle yarışmadığını konuşur. Benim de meclisteki genç arkadaşlara verdiğim en önemli tavsiyelerden biri ‘İlinizdeki milletvekiliyle yarışmayın’ olmuştur. Yani ‘Ben ilçeleri alacağım, başkanlık seçimlerinde benim adayım desteklensin’ diyerek kendi arkadaşlarınla yarıştığında hem sen hem de arkadaşın kaybetmiş oluyor.

“HER GÖREVİ YAPIYORDUM”

***Bu kriterlerin Genel Merkez tarafından önemsendiğini bilmiyordum açıkçası. Daha çok vekillik performansı, örgütlerle uyum, halkla diyalog gibi kriterler dikkate alınır gibi düşünürdüm.

-Herkes bu tür kriterlere bakılmadığını, kendiliğinden yazıldığını düşünür ama kesinlikle öyle değil. 2015’te üç arkadaştık yine onların milletvekilliği bitti Tahsin Bey ve Fatma Hanım geldi ben kaldım orada. Üç grup başkanvekili 130 milletvekili de önce biri yazılacaksa Haydar Akar yazılacak diyordu. Çünkü ben, yok bununla aynı yaştayız, yok o benden büyük, benden küçük, eşitiz değiliz diye bakmadan onlara yardımcı olurdum. Her görevi yapıyordum. Zamanımı mecliste geçiriyordum, komisyonlara çalışıyordum. Bizim 2015 milletvekilliğimiz böyle oldu.

“ADAMCILIK SÖZ KONUSU DEĞİL”

***Adamcılık siyaseti, etnik site yapısı var, Milletvekili listeleri ona göre yapılıyor deniyor ama…

-Onun adamı milletvekili bunun adamı milletvekili deniyor doğru ama böyle bir durum söz konusu değil. Nedenine gelince… 130 milletvekilinin 130’unun da aynı kriterlerle çalışması zaten mümkün değil. O dedikleriniz mutlaka var ama bu kriterlere de bakılıyor. Milletvekilleri bir önseçim yoksa ve merkez yoklamasıyla yapılacaksa o seçim heyetinin içinde bir grup başkanvekili de bulunuyor. Grup başkanvekili bulunması da milletvekillerinin performansını değerlendirmek için. ‘A’ ilinde kimlerin yazılacağını grup başkanvekilleri belirliyor. Böyle bir süreç de yaşadık.

“ALTI AY ÖNCE PLANLADIM”

***TBMM Başkanvekilliği’ni kafanıza koyduktan sonra nasıl bir strateji izlediniz?

-Bu dönem TBMM Başkanvekilliğini kafamda planladım. Planımı altı ay önce meclisteki arkadaşlarımla paylaştım, olgunlaştırdım. Yerelde çok konuşmadım, bir de ben bir şey olmadan konuşmayı çok sevmem. Genel Başkanımız grubu serbest bıraktı. Önce grup içerisinde bir yarış yaptık, iki tane rakibim vardı. Normalde beşinci turda, yedinci turda sonuçlanırdı. Bizim yarışımızda İkinci turda sonuçlandı ve hiç sıkıntı yaşamadık. Hatta o kadar sıkıntısız sonuçlandırdık ki aday arkadaşlarım Sezgin Bey (Tanrıkulu) ve Yaşar Bey’le (Tüzün) oturuyorduk. Sezgin Bey solumda, Yaşar Bey sağımda oturuyordu, espri de yaptım. ‘Sezgin sen soluma geç Yaşar sen sağıma geç’ diye. Birinci turun sonunda ‘Ne yapacağız arkadaşlar?’ dedik. Yaşar Bey ‘Ben üçüncü oldum çekilmek bana düşer’ dedi. Sezgin Bey de ‘Bir tur daha yarışalım’ dedi. İkinci turda sonuçlandırdık.

“MAKAMIN GÜCÜ ÇOK ÖNEMLİ”

***Evet, hiç çekişme olmadı, epey hızlı sonuçlandı?

-Çok demokratik, çok nazik, saygı çerçevesinde bir seçim yaptık. CHP bunları hep yapıyor ama bunların içerisinde bir tane olumsuz bir şey oluyorsa bu da CHP’yi kavgalı hale dönüştürüyor kamuoyunda, böyle de bir şey var. Ama bizim demokratlığımıza onların aklı ermez.

*** Kırmızı plakalı araca binmek nasıl bir duygu?

-Genelde kırmızı plakaya binmiyorum resmi ziyaretlerimde kullanıyorum. Tabii bu farklı bir pozisyon alışık olduğumuz bir pozisyon da değil. Makamın gücü çok önemli, geçmişine baktığınız zaman kurucu iradenin olduğunu görünce ne kadar güçlü bir koltuk olduğunu görüyorsunuz. Araca baksaydım başka pozisyonlara aday olurdum.

“CEYLAN DERİSİ KOLTUKLAR YORUYOR”

***Milletvekilliği döneminde meclisin en hırçın, en kavgacı vekillerinden biriydiniz. Gözlüğünüzün camı mı kırılmadı, yumruk mu yemediniz, sıraların üzerine mı çıkmadınız? İlahi Adalet mi desek?

-Bakın, orası çok farklı bir atmosfer. 10 saat kapalı bir ortamdasınız, ceylan derili koltuklar, ışıklar yoruyor bir süre sonra ve insanın sinirleri geriliyor. O ortamdayken, 30 sene devlette görev yapmış bir insanı sıranın üstünde görebiliyorsunuz.

***Sizi de gördük o sıralarda. Hatta adınız ‘kavgacı vekile’ bile çıkmıştı?

-Ben kavga eden pozisyondan çok ayıran pozisyondaydım. İlk dönemlerde çok laf atardık, hatta Tayyip Erdoğan’ı kürsüde susturduğumuz bile olmuştur. Sonra olgunlaştık, ağabey pozisyonuna geçtik. Bakın 2011’den kalan 12 milletvekiliyiz biz. Hani CHP’de değişim olmuyor deniyor ya. Alın size değişim, sadece 12 vekil kaldık. Onun için bir ağabeylik pozisyonu da var. Her ne kadar genç gösteriyorsam da milletvekilleri arasında 100 kişiden büyüğüm. Artık meclis literatürünü, meclis çalışmasını biliyoruz.

“MUHATABIMIZ MİLLETVEKİLLERİ OLUNCA…”

***Son zamanlarda çok fazla kürsüde göremedik sizi. Durağanlaşmıştınız. Başkanvekilliğine ısınıyordunuz demek ki o arada?

-Aslında öyle değil. Başkanlık sistemiyle birlikte bazı şeyler değişti. Eskisi gibi mecliste bakanlar yok, başbakan yok. Muhatabın aynı seviyedeki milletvekili oluyor. Aynı seviyedeki milletvekilleriyle kürsüde bir ağız dalaşına girmenin ya da hükümet komisyon sıralarına oturduğu zaman onlara bir şey sormanın bir esprisi yok. Çünkü senin kadar konuya vakıf olmuyorlar. Onun için bunlar hep gerekçe oluşturdu ve biraz daha geri planda durduk.
 

“MECLİSİ YÖNETENLERE HAKSIZLIK YAPMIŞIZ”

***TBMM Başkanvekilliği koltuğundan aşağı baktığınızda ne gözlemliyorsunuz? Kavgaları komik, gereksiz ve de yakışıksız buluyor musunuz? En önemlisi böyle durumlarda meclisi nasıl yöneteceksiniz? Paylayarak mı sakinleştirerek mi?

-Kürsüden baktığımda şöyle bir şeyle karşılaştım. Çok büyük haksızlık yapmışız o meclisi yönetenlere çünkü orası çok değişik bir yer. Çok uzun süre mecliste kaldığım için mecliste yaşanabilecek tüm olumsuzlukları aşağı yukarı tahmin edebiliyorum. Bir diyaloğun sonucunda nereye gideceğini tahmin edebiliyorum o da bana büyük avantaj veriyor. Ben bir komisyonda yıllar önce kalem fırlatmıştım şimdi herkes sinirlerime nasıl hâkim olacağımı soruyor. Birinci birleşimde baktım vatandaş ön sıralarda oturuyor sessiz sesiz. Mecliste biraz tansiyon yükseldi, hemen başladı ‘Yanlı yönetiyorsun’ diye bana saldırmaya. Halbuki yanlı falan değilim ama bunu diyebiliyorlar. O yüzden yukarıda yönetmenin ne kadar zor olduğunu fark etmiş oldum.

“DİVAN DIŞI GÖRÜŞMELERİMİZ OLUYOR”

***Meclis Başkanı’yla (Mustafa Şentop) diyaloğunuz nasıl, özelde görüşüyor musunuz?

-Divan toplantısını meclis başkanı topluyor. Bu divan toplantılarında 4 tane meclis başkanvekili var. Her birimiz sırayla yönetiyoruz ve bunu meclis başkanı görevlendiriyor. Meclis başkanıyla divan dışında görüşmelerimiz oluyor. Özel bir konu varsa görüşebiliyoruz o konuda bir sıkıntı yok. Süreç çok kısaydı birinci haftadan sonra meclis hemen tatile girdiği için bir hafta yönettik. Meclis şu an tatilde herhalde Ekim’den sonra daha yoğun bir görüşme trafiğimiz olacak diye düşünüyorum.

“BAKAN OLMAYI PLANLIYORUM”

***Olası bir CHP iktidarında TBMM Başkanlığına aday olur musunuz? Bir üst hedef orası gibi gözüküyor?

Meclis başkanlığına tekrar aday olmak için milletvekili olmak lazım. Ben gelecekte Bakan olmayı planlıyorum. Bakan olmak için milletvekili olmaya gerek yok biliyorsunuz. Burada da partinin iktidar hedefini koyuyorum aslında.

***Ne Bakanlığı isterdiniz?

-Benim en yoğunlaştığım Ulaştırma Bakanlığı olabilir, Sanayi olabilir. Tabii bu benim kişisel arzum beklentim değil. Ben bunu söylerken partimin iktidar hedefini ortaya koyuyorum. Parti iktidar olsun görev verildiği sürece her şeyi yapmaya hazırım.

“SÜNNETİMDE BİLE PAPYON TAKTIRAMADILAR”

***Meclis Başkanvekili seçildikten sonra neler yaşadınız, o ambiyans nasıl bir şey? Gelen tepkiler nasıl oldu?

-Ben odaya geçtikten sonra sabahtan akşam 8’lere kadar sürekli ziyaretçi akınına uğradım. İlk defa karşılaşıyoruz böyle bir şeyle dediler. Ben de arkadaşlarımın bu kadar değer verdiğini ilk kez orada gördüm. Güzel bir şeydi. Frak giyecektim, biliyorsunuz bir kanunla frak giyme zorunluluğu kaldırıldı. Bir tek Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Başkanvekilleri devam ettiriyor bunu. O koltuk çok önemli. Her meclisin bir geleneği, kültürü vardır, bunu kimse değiştirmez. İngiltere değiştirmez, Amerika değiştirmez ama bizde Atatürk’ten kalan, birinci meclisten kalan o gelenekleri değiştirmek için büyük çaba sarf ettiler. Ben sünnetimde bile papyon takmamış insanım ama şimdi takıyorum. Bu çocuklarına kadar sirayet edecek bir görev, bir gün bile o makamda oturmak çok önemli. Başkaları ne kadar önemsiyor bilmiyorum ama ben gerçekten çok önemsiyorum. Allah mahcup etmez inşallah. Biliyorsunuz görev süremiz seçime kadar ama erken seçim olursa görev süremiz sona eriyor.

“ERKEN SEÇİM İNTİHAR OLUR”

***Herkes bir yorumda bulunuyor, yakında erken seçim var diyor. Siz tabloyu nasıl okuyorsunuz?

-Türkiye’nin durumuna baktığımız zaman bir erken seçim yapma şansları yok. Hem kamuoyu anketlerine göre hem insanların ekonomik durumlarına baktığımız zaman erken seçim yapma ihtimalinin olmadığı görülüyor. Bana göre erken seçim bir intihar ama Cumhurbaşkanı şartları zorluyor. Gaz hikayesiyle, Ayasofya’yla şartları zorluyor.

“MÜJDE VERECEK BİR GAZ YOK!”

***Ne gibi mesela, neden hikâye dediniz gaz bulunmasına? Gerçekte bulunan bir gaz yok mu?

-Büyük müjdeler veriyor ama müjde verilecek bir gaz yok. Eğer dedikleri gibi bir kuyu tespit ettilerse 60-70 milyar dolarlık bir rezervden bahsediliyor. 6’ya ya da 7’ye böldüğün zaman bu 10 milyar dolara düşüyor. Türkiye için bu büyük bir para değil. Bütçe açığı şu anda çok daha fazla.

***Az diye gaz çıkartılmasın mı yani, işimize yaramaz mı?

Tabii ki çıkartılmalı, tabii ki daha çok arama yapılmalı ama bu üst üste yaptığı hamleler sanki bir erken seçim çağrışımı yapıyor. Bu gazı sadece bir kuyuya tahmini bir rezerv üzerinden giderek müjdeler vermek yerine dünyada yapıldığı gibi 3-4 kuyu açılıp, kesin sonuç alınıp ondan sonra açıklama yapılmalıydı. Gerçi süreç içerisinde kuyuların açılması ve sonuç alınması en az iki yıl sürer. 

“MHP İTTİFAKTAN RAHATSIZ”

***Madem erken seçim yok, madem erken seçim intihar demek o halde neden bunu seçim yatırımı gibi görüyorsunuz?

-Türkiye’nin ekonomik durumuna, içinde bulunduğu şartlara, pandemi sürecine bakıldığında erken seçimi göze alabilecek yapıda değiller. Libya’ya asker göndererek, Ayasofya’yı açarak, gaz hikayesiyle ne kadarım diyerek ölçüyorlar ortam yakalarlarsa yapacaklar. Anketlerde ‘Evet 3 ay içerisinde yaparsan seçimi alırsın’ dedikleri an erken seçim kararı alınacak. Çünkü her ne kadar barışık görünüyorlarsa da çok uzun süreli bir ittifak yapabileceklerini düşünmüyorum.

***MHP ile olan ittifaktan mı bahsediyorsunuz, orada sorun mu var yani?

-Evet, çünkü AKP milletvekilleri MHP’yle olan ittifaktan rahatsızlar, MHP de onlarla olan ittifaktan rahatsız.

***Devlet Bahçeli son derece memnun ama…

-Beraber yürüyoruz dediğini eleştirecek hali yok, eleştireni atıyor zaten partiden.

“KİMSE KRAL ÇIPLAK DİYEMİYOR”

***Cumhur ittifakındaki rahatsızlık dikkatimi çekti şimdi, milletvekilleri arasında konuşulanlardan mı bahsediyorsunuz? İttifakı taşımakta zorlanıyorlar mı? Bu muhabbetlere tanık oldunuz mu?

-Sistemle beraber Türkiye Cumhuriyeti çöktü. Tek adamın hakim olması, tek karar verici olması ve etrafını saran yalakalardan dolayı kimse Erdoğan’a ‘kral çıplak’ diyemiyor. Ne derse doğru kabul ediliyor. Geçmişte birlikte siyaset yaptığı ama ona olumsuzu söyleyen insanlar vardı şimdi öyle bir kimse kalmadı. Şimdi etrafındakiler de padişahım çok yaşa diyor.

“İTTİFAK UZUN SOLUKLU OLMAYABİLİR”

***Ve bundan da MHP’liler rahatsız, öyle mi?

Evet MHP bundan rahatsız, onlar da MHP’nin çok şey talep etmesinden rahatsız. Bana göre ittifak çok uzun soluklu olmayabilir. Tek adam sisteminin AKP içinde de rahatsızlık verdiğini biliyoruz. Bugün anketlere baktığımızda yüzde 75 parlamenter sistem konuşuluyor. Ama burada en çok dayatan yine MHP çünkü bu sistemi öneren MHP’ydi.

Son Güncelleme: 01.10.2020 13:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Izmit 2020-08-29 08:55:04

Haydar egaya soyleyin izmit belediyesini mhp liler yönetiyor chp liler yok bir yerde yani demek oluyorki chp de mehp ve fatms başkandan memnün değil rahtsiz oluyoruz

Avatar
Cemo 2020-08-29 07:07:26

Haydar efendi önce şu 11 seçim kaybettiği halde hala genel başkan seçtiğiniz başkanı neden seçtiğinizi söyleyin bence asıl ittifak chp ile ak parti arasındadır chp ak partinin kazanması için çabalıyor

Avatar
Vatandaş @İzmitli 2020-08-29 03:31:03

DOĞALGAZ ( İzmir'de hala doğalgaz yok. lol :D ),
Sekapark,
Başiskele Sahil Şeridi,
Yürüyüş Yolunun büyütülmesi + Bisiklet Yolu,
Kobis,
Umuttepe Hastane Yolu,
Tramvay,
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi,
Her Öğrenciye Bisiklet,
Her Öğrenciye Laptop veya Tablet (Dünyada ilk),
Kapalı Pazar Alanları,
Ağaçlandırma/Yeşillendirme,
Kent Ormanı,
Doğu Kışla Parkı,
Büyükşehir Fidanlığı (yetiştirme),
Kandıra Sapağı Viyadüğü,
Kartepe Battı Çıktısı,
Seka Battı Çıktısı,
Üst geçitler ve yürüyen merdivenler,
Ncity Arkası Ücretsiz Otopark,
Kadıköy Ücretsiz Katlı Otopark,
Ncity Arkası Sahil Şeridi,
Marina'nın düzenlenmesi ve pislikten arındırılması,
Karamürsel Sahil Şeridi + Mavi Bayraklar,
Kerpe, Kefken Sahil Düzenlemesi,
ALT YAPI (Siz bilmezsiniz),
Köy Konakları,
Parklar,
Cephanelik Parkı,
Kapanca Sokak Restorasyonları

Ve daha aklıma gelmeyen birçok şey. Bence hiç bu konuları açmaya kalkmayın çok fena rezil olursunuz. :D

Avatar
İzmit Li Demokrat 2020-08-28 23:29:42

Ak parti MHP den rahatsız değil de sizin iyi partililerin çoğu sizin pkk yı açık desteklemenizden rahatsız bu arada artık hiç anket açıklamoyorsunuz kaç oldu bu CHP nin oyları sayın vekil

Avatar
İzmitli @Vatandaş 2020-08-28 18:21:05

Fatma hanım belediye başkanı seçilince mi aklınıza geldi İzmit'in dertleri? Karaosmanoğlu - Nevzat Doğan ikilisi ne yaptı yıllardır İzmit için anlat bizde bilelim! Yada ben söyleyim 3 tane çorba çeşmesi ve şelale cafe.

Misafir Avatar
Vatandaş 2020-08-29 03:31:03 @İzmitli

DOĞALGAZ ( İzmir'de hala doğalgaz yok. lol :D ),
Sekapark,
Başiskele Sahil Şeridi,
Yürüyüş Yolunun büyütülmesi + Bisiklet Yolu,
Kobis,
Umuttepe Hastane Yolu,
Tramvay,
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi,
Her Öğrenciye Bisiklet,
Her Öğrenciye Laptop veya Tablet (Dünyada ilk),
Kapalı Pazar Alanları,
Ağaçlandırma/Yeşillendirme,
Kent Ormanı,
Doğu Kışla Parkı,
Büyükşehir Fidanlığı (yetiştirme),
Kandıra Sapağı Viyadüğü,
Kartepe Battı Çıktısı,
Seka Battı Çıktısı,
Üst geçitler ve yürüyen merdivenler,
Ncity Arkası Ücretsiz Otopark,
Kadıköy Ücretsiz Katlı Otopark,
Ncity Arkası Sahil Şeridi,
Marina'nın düzenlenmesi ve pislikten arındırılması,
Karamürsel Sahil Şeridi + Mavi Bayraklar,
Kerpe, Kefken Sahil Düzenlemesi,
ALT YAPI (Siz bilmezsiniz),
Köy Konakları,
Parklar,
Cephanelik Parkı,
Kapanca Sokak Restorasyonları

Ve daha aklıma gelmeyen birçok şey. Bence hiç bu konuları açmaya kalkmayın çok fena rezil olursunuz. :D

Beğenmedim! (1)
Avatar
Vatandaş 2020-08-28 17:46:33

Bunlar geçmişte kahve masasında oturup 5 dakikada vatanı kurtarmış, mevki makam aldıktan sonra bu işleri becerememiş ancak bu işi becerenleri taşlamış insanlardır. Erdoğan'ın şuana kadar yaptıklarına, başarılarına ve vizyonuna hayallerinde bile kendilerine inançları olmadığı için yer verememişler. Sonra çıkıp sözde Millet'i temsil ettiklerini söyleyip Millet'in seçtiği Cumhurbaşkanına dolaylı yoldan yalancı diyorlar asıl yalancı sizlersiniz!

İzmit'in, İzmitlinin yüzü gülmüyor. Bize ne Kocaelispor dan! Kocaelispor'un İzmit halkına bir yararı mı var? İcraat bekliyoruz, İzmit kokuyor. Yollar berbat. Kafe açacağınıza, maça gideceğinize yolları yapın. Kent meydanını yeşillendirin! İcraat yapın! Bir seçmen olarak bu eleştrim ve isteğim Sn. Tahir Büyükakın ve Sn. Fatma Hanım'a dır.

Bu arada Ulu Önder Atatürk'ün açtığı yolun tam aksine ilerleyen siz CHP'lilerden bir ricam var : Bir kez Devlet, Millet lehine olan bir olaya sevinin ve destek verin nolur, lütfen!

Misafir Avatar
İzmitli 2020-08-28 18:21:05 @Vatandaş

Fatma hanım belediye başkanı seçilince mi aklınıza geldi İzmit'in dertleri? Karaosmanoğlu - Nevzat Doğan ikilisi ne yaptı yıllardır İzmit için anlat bizde bilelim! Yada ben söyleyim 3 tane çorba çeşmesi ve şelale cafe.

Beğenmedim! (4)
Avatar
Cosmos 2020-08-28 16:19:08

cumhurbaşkanı var diyor sen yok diyorsun yalan mı söylüyor demek istiyorsun bu nasıl bir şey

banner1212

banner1048

banner354

banner599

banner820