banner1046
banner1117
14 Ağustos 2020 Cuma 17:02
"Beni görünce yolunu değiştirdiler"
Röportaj: Aysun Özcan ERENKAYA

Röportajlarımıza CHP İzmit ilçe eski başkanı Selman Yıldırım ile devam ediyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin hala en önemli isimleri arasında sıralanan Yıldırım ile öğle yemeğinde bir araya geldik. Görev yaptığı zaman içerisinde farklı bir vizyon ortaya koyan, ilçe başkanı olarak kentte ağırlığını hissettiren Selman Yıldırım daha sonra yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçirdi. O zor günlerin ardından tekrar ayağa kalkmaya çalışan Yıldırım, kendini ortamlardan çekmiş gibi görülse de CHP ile olan bağlarını sağlam tutmayı bildi. Geçmişte kalabalık bir ekiple siyaset yapan Yıldırım’ın gördüğü vefasızlıkları dinlerken insan insanlıktan utanıyor.

Zaman zaman duygusal anların yaşandığı röportajımızda güncel CHP siyasetini, kurultayı ve pek çok konuyu değerlendirdik. Özellikle kurultayda Kocaeli örgütünün durumu konusunda çarpıcı açıklamalar yapan Selman Yıldırım, eski il başkanı Cengiz Sarıbay’ın Yüksek Disiplin Kuruluna alınmayışını verilen desteğin cılız olmasına bağladı. “Destek var destek var. Biz yoktuk, seçilseydi ama seçilemedi. Demek ki marifet destek verendeymiş” sözleriyle, Sarıbay’ı YDK’ya taşıyamayan başta CHP il başkanı Harun Yıldızlı olmak üzere Kocaeli örgütüne atıfta bulundu. Bunun yanı sıra tecrübeli siyasetçi, PM’ye seçilen Tahsin Tarhan’ın parti içinde attığı dört önemli adımın Tarhan’ı PM’ye taşıdığını söyledi.

Selman Yıldırım’a şehir hastanesini de sordum. Şehir hastanesinin taşeron şirketlerinden biri olan Yıldırım, hastanenin verilen tarihte yetişmesinin söz konusu olmadığını, Türkerler’in şehir hastanesinin yapımı için devletten aldığı parayı kendi özel yatırımlarında kullandığını söylemesi adeta ihbar niteliğindeydi.

Dolu dolu geçen röportajımızı ilgiyle okuyacağınıza eminim. Buyurun kararı siz verin.

“GENİŞ VE YAYILIMCI BİR KADRO BEKLİYORDUM”

***Kurultayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Kurultayı Kocaeli için önemli bir fırsat olarak görüyordum çünkü 31 Mart seçimlerinde uzun zamandır alamadığımız seçimleri almış ve iktidar olma yolunda önemli bir adım atmıştık. İttifak ortağının desteğiyle de büyükşehirlerde iktidar olmuştu. Bu süre içerisinde büyükşehir başkanları hatasız götürüyorlar. Çok ciddi ekonomik kısıtlamalar olmasına rağmen pandemi sürecini çok iyi götürdüler. Kurultayda daha geniş ve yayılımcı bir yönetim kadrosunu ve Parti Meclisi kadrosu bekliyordum. Çok nitelikli ve yeni insanlar var bu kurultayda ama açıkçası beklentilerim vizyon olarak, Türkiye’yi kucaklayan bir dağılım olarak beklentiyi karşılamadı.

***Listeyi incelediniz mi? Nasıl bir dağılım yapılmış?

-Evet, listeye ilk baktığımda İstanbul ve Ankara siyasetinin çok ağırlıklı olduğunu gördüm. Mevcut PM’de ve bir önceki PM’de İstanbul ve Ankara var bunun üstüne yeni bir ağırlık kattığın zaman Anadolu eksik kalıyor. Bence iktidarın kapısı Anadolu’yla aralanıyor. Anadolu’ya ağırlık verirsen, iyi bir organizasyonla iktidar kapısını açarsın.

“BUGÜN BÖYLE BİR ORGANİZASYON OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM”

***PM çok mu önemli, PM’ye giren bir yöneticinin misyonu nedir? İlimizde hep bir PM üyesi vardı ve biz bunun ayrıcalığını göremedik. Mesela Selman Yıldırım PM üyesi olsaydı ne yapardı?

-Burada niyet çok önemli. Ben olsaydım hem mesleğimle alakalı hem de siyaset yaptığım ilin sorunları hakkında bir realite ortaya koyardım. Bunun örnekleri de var. 2012 yılında yaptığım çalışmada “Bu kenti sivil toplum örgütleriyle birlikte nasıl yönetiriz?” temalı bir organizasyon yaptım. Bugün iktidar ve muhalefet partilerinin de böyle bir organizasyon yapacaklarını düşünmüyorum. Bu organizasyonun içerisinde CHP’nin genel başkanı var açılış ve kapanış konuşmasını yapan. Sanayi odası başkanı, ticaret odası başkanı, üniversitenin temsilcileri, sendikalar, hemşehri dernekleri var, meslek odaları var.

“ŞÖHRET OLMAK İÇİN PM ÜYESİ OLUNMAZ”

***Yani bunu yapmak için PM üyesi olmaya gerek yok. Siz bunları ilçe başkanıyken de yaptınız öyle değil mi?

-Dediğim gibi burada niyet önemli. Benim çalışma niyetim çalışma anlayışım daha çok yayılmacı ve sivil toplum örgütleriyle kenti yönetmek. Sivil toplum örgütleriyle kentin sorunlarını çözme arzum vardı. Ben kendi penceremden baktığım zaman yapılması gerekenleri ve eksiklikleri izah etmeye çalıştım. Parti meclis üyesi olmak çok önemli tabi, çok önemli kararlara imza atıyorsunuz. Parti içinde alınmayan hiçbir karar uygulanamaz. Tabii kurultay da önemli ama o kurultay kararlarını uygulayacak ve takip edecek olan parti meclisi ve MYK’dır. Milletvekillerinin belirlenmesinde yöntem konusunda parti meclisi karar veriyor. Yerel yönetimlerle ilgili yüzlerce belediye başkanı belirleniyor binlerce aday adayları arasından seçiliyor ve yine binlerce meclis üyesi adayı müracaat ediyor. Onların arasından seçilip listeye yazılıyorlar. Tüm bu sorumluluklar parti meclisinde. Parti meclisini bundan dolayı önemsiyorum yoksa sadece nam olsun namım yürüsün şöhret olayım diye parti meclisi üyesi olunmaz.

“HAYDAR ABİ TÜRKİYE MİLLETVEKİLİ OLMA NOKTASINA GELEMEDİ”

***Haydar Akar da PM üyesiydi, belki yukarıdaki kararlarda imzası vardır ama Kocaeli özelinde bir katkısı var mıydı, onu siz tahlil edin isterseniz?

-Sadece eleştirel olarak bakmamak lazım empati de yapmak lazım. Ben bunu Haydar abiye söylediğim için burada da söylemekte bir sakınca görmüyorum. Haydar abi milletvekilliğinin birinci döneminde örgütlerle çok iç içe çalıştı. Örgütlerle beraber köyleri, mahalleleri, sokakları gezdi. Organizasyonların yapılmasında örgütlere ciddi destek sundu. Bu çalışmalar Haydar abiyi Kocaeli milletvekilliğinin üstüne taşıdı ama Türkiye milletvekili olma noktasına gelemedi. Türkiye milletvekilliği ve Kocaeli milletvekilliği arasında sıkışıp kaldı bir süre. O parti meclisinde kaldığı süreçte tam bir Türkiye milletvekilliği ve grup başkanvekilliği yapmış olsaydı daha düzgün ve iyi şeyler düşünüp daha fazlasını yapacak konuma gelebilecekti. Partinin de Haydar abiye vermiş olduğu bir görev var. KİT komisyonunda çok önemli çalışmalar yaptı. Bütün Türkiye’yi bilgilendirdi özellikle yap işlet devret modeliyle yapılan projeler, yatırımlar vatandaşın cebinden ne kadar gittiğiyle ilgili çalışmalar yapıyordu.

“MUHALEFET YATIRIM MEVKİİ DEĞİL”

***Kocaeli özelinde başardığı bir şey var mıydı, bunu ısrarla soruyorum?

-Kocaeli özeliyle ilgili 2014 yerel seçimlerinde ön seçim kararı alınmışsa Haydar abinin de büyük katkısı var. 2014’te etkili bir isim olduğu için üye bazında önseçim kararı alınmasında etkili oldu tüm ilçelerde. Diğer taraftan Kocaeli için yaptığı yatırımları kastediyorsanız ana muhalefet partisi bir yatırım mevkii değil, yapılan yanlışları dile getirmek, doğrularını yaptırma mevkiidir. AKP döneminde en önemli proje olarak adlandırılan tramvay projesi varsa, Haydar abinin muhalefet etmesinden dolayı var. Haydar abi ‘Buraya bir hafif raylı sistem yapmanız gerekiyor’ demesiyle bu proje gerçekleşmiştir.

“DOĞU’DA TEMSİLİYET VERİLMEMİŞ”

***Seçilen PM üyelerinin dağılımından söz ettiniz biraz önce. O kısmı biraz açar mısınız?

-İstanbul’daki daha çok genç ve kadın kotasından ağırlıklı PM üyeleri Van’daki yurttaşlarımızın hangi sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını, bilemezler. O bölgelerde de temsiliyetleri olması gerekiyor. PM listesine baktığımızda Doğu ve Güneydoğu’daki illerden maalesef PM de temsiliyet verilmemiş. Akdeniz tarafında da pek bir PM temsiliyeti yok. Biraz daha geniş olmuş olsalardı daha başarılı olurlardı.

“TAHSİN BEY DOĞRU ADIMLAR ATTI”

***Tahsin Tarhan’ın PM’ye getirilmesinde Kocaeli örgütünün rolü nasıl olmuştur?

-Tahsin Bey, son 1.5- 2 yıllık süre içerisinde siyaseten 3-4 adım attı ve bütün adımlar isabetli oldu. Birincisi Fatma Kaplan Hürriyet’in Belediye Başkan adaylığına destek oldu, doğru bir adım. İkincisi, İzmit ilçe kongresinde Hakan Çakar’ı destekledi, ikinci adımı da doğru. Üçüncüsü il başkanlığında Harun Yıldızlı’nın yanında durdu. O da doğru adım. Dördüncüsü Haydar Akar’ın TBMM başkan vekilliğine seçilmesinde kulis yaptı yanında durdu. Bu dört adımı Tahsin Tarhan doğru attı doğru atınca kendi özelinde Kocaeli örgütü de Tahsin Tarhan’a destek verdi.

“İL BAŞKANLIĞI DÜŞÜNMÜYORDUM SARIBAY’A DESTEK VERDİM”

***Peki, Cengiz Sarıbay olmalı mıydı o listede? Sizin Sarıbay’la inişli çıkışlı bir siyasi ilişkiniz oldu diye aklımda.
-Cengiz Sarıbay’la hiç içli dışlı siyasi hayatımız olmadı. Cengiz Bey 1988’de il başkan adayı olduğunda dönemin en kuvvetli ekibi Cengiz Beye destek verdi ama maalesef kaybetti Cengiz Sarıbay 1988’de o desteğe rağmen. Sonra 2009’da tekrar göreve çağırdılar. O dönemde de CHP’de iki kutup vardı. Biri Hikmet Erenkaya’nın öncülük yaptığı bir ekip, diğeri Sefa Sirmen’in öncülük yaptığı bir ekip. İki ekip bir araya geldi, Cengiz Sarıbay’a destek verdi, yine kaybetti. 2015’te tekrar Cengiz Bey’i çağırdılar, Cengiz beyin atamasını yaptırdılar. Benim haberim bile olmadı. Bir MYK üyesinin bana ‘Nedir bunun durumu’ diye sormasıyla benim haberim oldu. Atandı, birkaç ay sonra seçim olacaktı, seçimden sonra da kongreler süreci başlayacaktı. Başlamadan önce ‘Selman Yıldırım aday değilse ben il başkan adayı olacağım’ şeklinde bir açıklaması oldu. Ben il başkanlığını düşünmüyordum biz de ekip olarak Cengiz Sarıbay’a destek verdik. ‘Baldırı çıplak’ dedikleri ekibimizle, öyle bir ağ oluşturduk ki, Cengiz Sarıbay’a rakip bile çıkmadı o tarihte ve tek aday olarak seçildi.

“MARİFET DESTEK VERENDEYMİŞ”

***Tekrar destek verdiniz ama…

-Evet o dönemde verdik. Bizi beğenmiyor ya, bizimle ilgili olumsuz şeyler konuşuyor ya, bizim desteğimizle ve özellikle İzmit örgütünün desteğiyle seçildi. Eğer kongre günü çarşaf liste çıkmış olsaydı delegeler üzerinden, emin olun o kongrede adaylıktan vazgeçebilirdi ama yine biz bize ters gelmesine rağmen kendisine blok liste sağladık ve Cengiz Sarıbay da rakipsiz il başkanı seçildi. Bir sonraki kongrede Fikret Toker gibi başka isimler üzerinde arayışlar oldu. Birçok kişinin devreye girmesiyle ikna olarak tekrar Bekir abi (Yurdagül) karşısında seçimi aldı. Bizi küçümsüyor ya, biz yokuz, bizim desteğimiz yok. Bizim 20 senelik kadronun arasında zaman zaman limonilik olsa da, bu işin finalinde hep bir araya geldik. Çok istedi YDK üyeliğini, seçilseydi ama biz yoktuk seçilemedi. Demek ki marifet kendisinde değilmiş. Marifet kendisine destek verenlerdeymiş.

“BİZİM GİBİ DESTEKÇİLERİ OLMADIĞI İÇİN LİSTEYE GİREMEDİ”

***İyi güzel de il başkanı da destek verdi. bu çok önemli değil mi?

-Destek var, destek var. Yıllardır seçilemediği halde bizim desteğimizle iki dönem üst üste il başkanı seçildi. Arkandaki destekçilerin önemli, bu dönem bizim gibi destekçileri olmadığı için, listeye giremedi. Genel Başkanın listesiyle aday olmak istedi. Genel başkan da listesine aldıklarına ‘Müracaat edin’ diye son yarım saatte haber gönderdi. Genel Başkan Cengiz Bey’le ilgili böyle bir tasarrufta bulunmadığı için Cengiz Bey de aday olmadı.

“NOT ANLAMINDA DEĞERLENDİRME YAPMAK İSTEMİYORUM”

***Hürriyet’in yönetim tarzını nasıl değerlendirebilirsiniz? Örgütle ve belediye başkanlığı arasındaki koordineyi sağlayabiliyor mu? İyi gidiyor mu?

-Her yöneticinin kendine has yönetim tarzı var. Ben bunu Sayın Hürriyet’in kendi yönetim tarzına, heyecanına, hizmete odaklanmasına bağlıyorum. Ben belediye başkanlarını, hele hele kendi partimdeki belediye başkanlarını bir not anlamında değerlendirme yapmak istemiyorum. Bunun için de erken belki yılsonu itibariyle değerlendirmeye alınabilir. Bu pandemi süreci öncelikleri değiştirdi. Belediye hizmetlerinin öncelikleri değişti. Dolayısıyla değerlendirme yapmanın erken olduğunu düşünüyorum. Bir önceki senenin bütçesini kucağında buldu, kendi bütçesini nasıl yöneteceği, kafasındaki hizmetleri projeleri nasıl gerçekleştireceğini görebilmek için yılsonunu görebilmek gerekiyor. Bunu sadece kendi partimin belediye başkanı için değil tüm partiler için söylüyorum.

“BUGÜN HEDEFİM YOK, YARIN İÇİN İSTEKLİ DEĞİLİM”

***Peki, Selman Yıldırım ne yapıyor siyasete bayağı bir ara verdi. Ekibinin dağıldığı konuşuluyor. ‘Ekonomisiyle birlikte ekibi de dağıldı’ diyenler oldu. Kaba tabirle ‘Parayla yanında tutuyordu, parası bitince yanındakiler de gitti’ deniliyor. Tabi ben öyle değerlendirmiyorum, hala çok güçlü bir aktör olarak görüyorum.

-Açıkçası siyasete iki sene öncesi kadar istekli değilim, ciddi kırgınlıklarım var siyasetten kaynaklı. Yarın siyaset yapmaya devam edebilir miyim açıkçası bilmiyorum. Bugün bana ‘Siyasette bir hedefin var mı, planın var mı?’ diyorsanız, bugün yok, yarın için de çok istekli değilim. Ne olur bilemiyorum. Şu bir gerçek, siyasette çok üzüldüğüm bir dönem geçirdim. Özellikle 2018 Ekiminden itibaren vefasızlığı gördüm, üzüldüm, böyle bir şey beklemiyordum. Dolayısıyla siyasete devam edersem aynı tabloyla karşılaşabilirim korkusu var. Aynı tabloyla karşılaşırsam bedenim ona dayanır mı bilmiyorum. Yaşadığım bir travmaydı.

“VEFASIZLIK VAR”

***Mesela ne yaptılar da bu kadar üzüldünüz?

-Yaklaşık 4 yıl boyunca CHP’nin İzmit Belediye Başkan Adayı olabilmek için ciddi çalışmalarımız oldu, siyaset yaptığımız arkadaşlarımızla beraber. Zaman zaman örgüt yöneticilerinin de destekleri oldu bu yaptığımız çalışmalara. Hem toplumsal muhalefeti daha kuvvetlendirebilmek, hem de mevcut belediye başkanına karşı toplumsal muhalefeti de organize etmek için çalışmalarımız oldu. Alikahya’da gençlik platformunun, bazı hemşeri derneklerinin fiziksel şartlarının oluşumunda ciddi katkılarımız oldu. Aynı şekilde Kuruçeşmeliler Derneği’nin oluşumunda, İzmit Muhtarlar Derneği’nin daha kuvvetli hale gelebilmesi için ciddi altyapı oluşturduk. Köy kalkınma derneklerinin oluşumunda, cami derneklerinde, camilerin ihtiyaçlarını karşılamasında çalışmalarımız oldu. Bunların hepsini bir araya getirdiğimizde, bu çalışmaların İzmit belediye seçiminin kazanılmasında önemli bir katkısı olduğunu düşünüyorum.

***Bir nevi kazanmak için alt yapı çalışması hazırdı diyorsunuz, öyle mi?

-Dört yıl boyunca olan çalışmalarımızı arkadaşlarımızla beraber il başkanı, ilçe başkanı, belediye başkanı milletvekilleri de biliyordu ama seçimi kazandıktan sonra bir kere dahi ‘Toplumsal muhalefet oluşturmada ciddi katkıların oldu, seçimin alınmasında ciddi katkıların oldu, teşekkür ederiz’ demeleri beklerken, maalesef bir kişi dahi bu konuda bize bir çağrıda bulunmadı. Böyle bir vefasızlık var, bu vefasızlık karşısında nasıl siyasete devam edeyim, siyaset kapısını nasıl aralayayım, çok zor. Dolaysıyla böylesine bir yapının bir daha parçası olmak istemiyorum, bugünkü düşüncem bu.

“BENİ GÖRÜNCE YOLUNU DEĞİŞTİRENLER VAR”

***Vefasızlıktan kastınız yalnızca bir teşekkürden ibaret mi yoksa bu düşünceyi tetikleyen başka bir olay mı yaşadınız?

-Yaklaşık 10 yıl benim şirketim belediye gibi görev yaptı hem işe alım konusunda hem de taşeronluk konusunda onlarca insan ekmek yedi. Partililerimizi kimseyi muhtaç etmemeye çalıştık. Sadece kendi şirketimizde değil dostlarımın fabrikalarına, firmalarına göndererek onlarca insanı ekmek sahibi yapmak için çaba sarf ettik. Bu insanlardan bazılarının hareketlerini gördükten sonra siyaset yapmamak için büyük bir nedeniniz oluyor. İhtiyaçları olunca iş talep ediyorlar, başka bir figür çıkınca ona doğru kayıyorlar. Hiç kamu işi olmadan, kendi şirketim üzerinden herkese sahip çıkmaya çalıştım ancak o şirkette çalışan insanların arasında beni görünce yolunu değiştiren var.

Sizin partililerinize nasıl sahip çıktığınızı yakinen bilen biri olarak bu durumu çok acı verici buldum. Herkes çıkarı kadar adam desenize…

-Maalesef bu işler böyleymiş. Eğer ben 2018 Ekiminde bir sıkıntı yaşamamış olsaydım belki de belediye başkanı olacaktım. Şimdi bakıyorsun etrafımızdaki dostlarımızın en basit talebini bile belediyeye iletemiyorsunuz. Söylediğiniz zaman benim ismim nedeniyle yapılmadığı oluyor.

***Nasıl yani, Selman Yıldırım’ın ismi kırmızı çizik mi yedi?

-Yani ona geliyor. Bakın mesela Nevzat Bey döneminde benim site toplantımda kamelya talebinde bulunmuşlar, Nevzat Bey vermemiş. CHP seçimi alınca benden talep ettiler, başkan yardımcılarına söylememe rağmen bir kamelyayı siteye getirtecek kadar referansımın olmadığını düşünüyorum. 4 yıl boyunca çalışma yapmışız CHP adına onlarca kişi işe alındı bir tane referansımız yok. Bu vefasızlıkla siyaset kurumunun uzağında durmanın bize fayda sağlayacağını düşünüyorum.

“EGODAN KURTULMAMIZ GEREKİYOR”

***Acaba bir hesaplaşma mı var?

-Tabi ki önceden pandemiye kadar vardı. Pandemiden sonra gördük ki dünya fani, insanlar fani, küçük bir dünyada neler olup bittiğini hep beraber gördük. Ben burada pandemiden etkileniyorsam Amerika da etkileniyor. Yani o egodan kurtulmamız gerekiyor. Ben kurtulmaya çalışıyorum.

***Gerçekten siyasette hiçbir hedefiniz kalmadı mı?

Bugün yok ama dediğim gibi yarın belki bu korkularımı, endişelerimi, hayal kırıklıklarımı, kırabilirim. Dolayısıyla da yarınla ilgili bugünden bir şey söylemem doğru olmaz.

“EN SON YAPILMASI GEREKEN ELEŞTİRİ”

*** ‘Parti içi demokrasi yok’ söylemlerine ne diyorsunuz?

-Şu andaki yönetime en son yapılması gereken eleştiri parti içi demokrasinin olmaması yönündeki eleştiridir. 2007 seçimlerinden sonra Deniz Bey başarısız bir seçim geçirdi, istifa baskısı yapıldı. Olağan kongre takvimini başlattılar. Ben de o dönem Haluk Koç’la çalıştım. 100’e yakın insan bir araya gelip bildirge yayınladık. Biz bunu Haluk Hoca’ya bildirdik. Haluk Hoca da il il gezmeye başladı. 81 vilayetin neredeyse 50’sinde 60’ında il kongrelerine katıldı. Kongre takvimi açıklandı, maalesef Balıkesir il örgütünün Çanakkale il örgütünün delegasyonlarını, kurultay listesinin dışına attılar ve o dönem yüzde 20 aday olma kotası gelmişti. Bunlara rağmen, Haluk Koç 189 imza alıyor, 208 imza gerekiyordu, bulamıyor. Adnan Keskin’i İş Bankası yönetim kuruluna aldılar kurultaydan bir hafta önce. Bu kurultayı Muharrem İnce başta olmak üzere hepsi yaşadı çünkü oyunun içindeydiler o zaman.

“İNCE İSTESE LİSTEYE GİREBİLİRDİ”

***Ama İnce de parti içi demokrasiden en çok şikayet eden isimlerden biri şu an…

Muharrem İnce bir senedir ne yapıyor? Mesela gelip burada Hikmet Beye destek vermedi. Genel başkan adayıyım demese bile ‘Ben Hikmet Bey’i destekliyorum’ diyebilirdi. Konuşma yapsa belki Hikmet Bey alacaktı. Sakarya’da, Bursa’da muhalefet Genel başkan yardımcılarına rağmen kongreyi aldılar. Oturarak bu işin muhalefeti olmaz ki. Bir de İnce gibi bu kadar üst düzeyde siyaset yapmış birinin bu kadar iletişim eksikliği olamaz, Cumhurbaşkanı adayı kendisi açıklama yapmaz. Bir iletişim uzmanı olur, bir basın danışmanı olur. Bu kadar iletişimsizlikten ortaya çıkan böyle bir tavır mı olur? Oturarak parti içerisinde demokrasi yoktur demek, eleştirilecek birçok nokta yanında kayda değer bir itham değildir.

***Muharrem İnce Parti Meclisine neden aday olmadı sizce? Derdi üzüm yemek değildi diyebilir miyiz?

-Tabii diyebiliriz çünkü istese girebilirdi. Kurultayda 9 kişi listeyi delerek girdi. İnce istese giremez miydi? Eren Erdem’in girdiği yerde girerdi. Aylin Nazlıaka ihraç edildi, mahkeme kararıyla geri döndü, onun girdiği yerde hayli hayli girerdi. Parti içi demokrasi yoktur çıkışı yapan insanları bu noktalardan dolayı yapmış oldukları açıklamaları doğru bulmuyorum. Deniz Bey’in parti içi demokrasiyi yok ettiği dönemde onlar oyunun içindeydiler, seyrettiler. Böyle bir talepte bulunuyorsan önce mücadeleni vereceksin.

“BÖLÜCÜLÜK DEĞİL Mİ BU?”

***Muharrem İnce hareket başlatacakmış şimdi, ne düşünüyorsunuz?

-Ne hareketi? Bu daha tehlikeli. Ne olur size söyleyeyim, Muharrem İnce çalışmalarını yapacak yapacak, sonra partimiz onu cumhurbaşkanlığı adaylığına göstermeyecek, o da 100 bin imzayla ben adayım diyecek. Bölücülük değil mi bu? Bu siyaset anlayışının doğru olmadığını düşünüyorum. Son 2 haftada dolar döviz yüzde 15 değer kazandı TL karşısında. Parti içi demokrasi yoktur diyenler bunu dile getirdiler mi? Ülke yok oluyor ekonomik olarak batış sürecine giriyor, ülkenin gündemi bu sorunlar olmalı.

“ŞEHİR HASTANESİ ŞU ANDA DURUYOR”

***Sık sık basında şehir hastanelerini eleştirdiniz, gözlemlerinizi paylaştınız. Bazıları bunu duygusal bulsa da nihayetinde oranın içine girebilen biri olarak yeterli donanıma, bilgiye sahipsiniz. Ne zaman bitecek orası? Sürekli farklı tarihler veriliyor.

-Devlet yapması gereken yatırımları çok hızlı bir şekilde yapıyor. Karayolları vasıtasıyla şehir hastanesine bağlantı yollarını yapıyorlar. Bir sene olmamasına rağmen ciddi mesafe alındı. Yine Tahir Bey’in bürokrasiden gelmesi itibariyle kendi becerisi, tramvay yolunun da şehir hastanesine kadar çıkarılmasıyla ilgili finansmanı sağlık bakanlığı üstlendi. Hastane açılsın, bağlantı yolları da ona yetişsin diye yapılan yatırımlar şehir hastanesi için yapılıyor, ama o yatırım duruyor şu an. Bireysel olarak yaşadıklarımdan ziyade, kentte yarım kalmış bir yatırım kalacak endişem bu. Yarım kaldığı zaman hiçbir işlev görmeyecek. Yahya Kaptan’ın girişinde Arap sermayesiyle yapılan 262 towers var, bu şekilde kalmasını hoş karşılar mısınız? Benim buradaki bütün uyarılarım, böyle bir noktaya gelmesin ama gelinen nokta şu an bu. Hastanede teknik olarak ya da idari olarak söylemiyorum, sahada çalışan bir kişi dahi yok. Hastanenin en son yılsonuna yetişmesi için süre verildi, yetişebilmesi için hiçbir emare yok.

“TÜRKERLER KREDİYİ ÖZEL YATIRIMI İÇİN KULLANDI”

***Şehir Hastanesi’ni inşa eden şirketle alakalı bir durum mu o zaman bu?

-Türkiye’de yanlış hatırlamıyorsam 15 tane şehir hastanesi yapılıyor ve 3 hastanede problem var 3’ü de Türkerler’e ait hastaneler. Gelinen durumdan dolayı huzursuzum, rahatsızım, bırak kendi mağduriyetimi, kent mağdur ediliyor. Sağlık Bakanlığı yılsonuna kadar süre verdi ama şu an ki pozisyona baktığımızda da bunun gerçekleşmesi tamamen imkânsız gibi duruyor. Bu şehir hastanesi için yurtdışından krediyi alıyor Türkerler, bunu kendi özel yatırımı için kullanıyor. İzmir’de, Ankara’da, İstanbul’da hem konut hem enerji hem diğer dallarda ciddi yatırımları var. O yatırımlar devam ediyor. Nereden devam ediyor? Şehir hastanesinden almış olduğu yabancı krediyle. Şimdi bunu da görünce yabancı kreditörler, krediyi durdurdular. Hastane inşaatı da onun için durdu. Buraya kendi öz kaynağını, öz sermayesini aktarmıyorlar.

“BÜYÜKAKIN DENETİME GİTTİ”

***Buna kimse bir şey demiyor mu?

Yani giden Vali Aksoy hiçbir şey demedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Büyükakın ilgili ve yakın takip ediyor. Sanıyorum durumu biliyor, oranın fotoğrafını çektiğini düşünüyorum Çünkü ramazan bayramından sonra şehir hastanesine denetime gitti basından takip ettiğim kadarıyla. Şuandaki durumunu gayet iyi biliyor ve muhtemelen bunu da yetkililere bildirmiştir diye tahmin ediyorum.

Son Güncelleme: 01.10.2020 13:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nuran Derici 2020-08-21 01:55:27

Yahyakaptan'da yolunu değiştirerek kafede hangi delegelerin oturduğunu gözlemleyen Selman, kendisini görünce yolunu değiştirenlerden bahsediyor. Bittin Selmam başkam, mafyamatik tipleme yeğenin de siyasete geri dönmene yetmez.

Avatar
Fatih Ertürk 2020-08-17 20:12:31

Bu bahsettiğin zavallılar keşke vefanın sadece bir semt ismi olmadığını anlasalardı. Sevgili başkanım bizler senin bu partiye ne kadar büyük hizmetler ettiğini biliyoruz Fatma hanım yatsın kalksın sana dua etsin

Avatar
Ali Ekber SOYKUN 2020-08-17 11:42:00

Selman Başkan Gebze’den selamlar

Avatar
Alikahya gençlik 2020-08-17 11:40:57

Başkanım bizler seni sevdik saydık seni bir alikahyalı gördük abimiz oldun Ercan abi iyi ki Selman başkanımızı bizimle tanıştırdın sayende yüreği insan sevgisi dolu bir insan tanıdık

Avatar
KADIKÖY BURADA 2020-08-17 11:37:16

Sayın Başkan anlatmaya gerek yok her şey ortada bugün sana yapılanları unutma yarınların olduğunuzda kimse unutmasın Kadıköy her zaman yanında

Avatar
Topçulardan Gülay 2020-08-17 11:33:30

SELMAN BEY nasılsınız beni hatırladınız mı ben topçular mahallesinden gülay chp binasına gelmiştim torunumun hastalığı İçin yardım etmiştiniz sayenizde torunum iyi oldu rabbim ne muradın varsa versin

Avatar
Ercan TOKSOY 2020-08-17 11:24:39

Bugün sana vefasızlık yapanlar zamanında senin desteğini alabilmek için evinden çıkmıyorlardı ofisinde nöbet tutuyorlardı bunları tek tek isim isim açıklamalısın

Avatar
ANKARA DUY SESİMİZİ 2020-08-17 11:09:56

Kongreyi Senin uzaktan izlemenle ortaya çıkan sonuçlardan bir kez daha asıl güç kimde görmüş olduk. Sen işin mutfağında olsaydın Cengiz şuan YDK üyesi olurdu.

Avatar
Hacı Ahmet 2020-08-17 11:04:37

Selman kardeşim senin adamlığın tartışılamaz sabah namazında seni gördük düğünümüzde seni gördük cenazemiz oldu yine seni gördük Allah yolunu açık eylesin

Avatar
İzmitlee 2020-08-17 10:27:06

yanındaki mafya bozuntularını temizlersen geleceğin olur başkan.. yıldızı parlayan efendi temiz kişilerde var partide. onlar yanına katmaya çalış artık..

Avatar
Hacı Ahmet 2020-08-17 09:59:57

Selman kardeşim senin adamlığın tartışılamaz sabah namazında seni gördük düğünümüzde seni gördük cenazemiz oldu yine seni gördük Allah yolunu açık eylesin

Avatar
PARTİNİN SESİ 2020-08-17 09:57:52

BAŞKANIM BUGÜN BU PARTİDE MAHALLEDEKİ PARTİLİ DEĞER GÖRÜYORSA BU SENİN SAYENDE OLMUŞTUR. SENİN DEĞER VERDİĞİN ÖNEMSEDİĞİN MAHALLE ÖRGÜTLERİNİ BUGÜN NE FATMA HANIM NEDE PARTİ YÖNETİMİ MUHATAP ALMIYOR. O DÖNEMDE DEĞERİNİ ANLAYAMADIĞIM İÇİN SENDEN ÖZÜR DİLİYORUM

Avatar
Onur AKINCI 2020-08-17 08:27:27

başkanım İzmit’te ilk geldiğimde tanıdım seni okul hayatım boyunca eğitimime destek verdiniz Allah razı olsun sizden

Avatar
Fırıldaklar başlamış yazmaya 2020-08-17 08:23:36

Adam Vefasızlık üzerine ne güzel tesbitler koymuş ortaya dün bu adamın besledikleri bugün başka kapıdan beslenenler hemen başlamış karalamaya çünkü bunlar hangi kapıda ise o kapının sesi olurlar. Selman Başkan Kuruçeşme her zaman seninle burada ki dostların vefasız değiller seviyoruz seni adam gibi adam

Avatar
Baran yardımcı at gözlüklerini çıkart 2020-08-17 00:29:23

Baran yardımcı at gözlüklerini çıkart Selman olmasa sandıklarda görevliler yazılamıyordur
Selman olmasa Fatma başkanımız Alikahya’da fark atamıyordu
Selman olmasa köylerde iletişim kurulamıyordu
Evet Fatma başkanımız çok çalışkan halkta karşılığı var fakat Selman’dan aldığı özel bilgiler olmasa son 20 gün kala seçimin kaderi değişiyordu
Kısaca kardeş kulaktan dolma bilgilerle yorum yapıyorsun Fatma başkanım bile bu yazdıklarımı kabul ediyorken sen neyin peşindesin kime çalışıyorsun

Avatar
Hakan Ekmekçi 2020-08-16 11:50:30

Siyaseti ve delegeleri dizayn etmeye çalışan batık, siyasi eskisi çıktı meydane. Yenilgikere doymayan bu kişinin İlçe Kongresi'nde kendinden emin halleri gözümün önüne geldi.

Avatar
Jakoben Akıl 2020-08-16 11:07:33

CHP İmit Belediyesini kazanmasında hala kendilerine pay çıkartan zihniyete bakın akıllanmaz bunlar asla...Yahu Chp İzmitte kazanmadı AKP seçmeni Nevzat'a tepki oylarıyla size hediye etti..Bunun ispatı Belediye Meclis oy oranlarında aşikar görülüyor, mecliste AKP+MHP İktidar, onların onayı olmadan nefes dahi alamıyorsunuz!

Avatar
Baran Yardımcı 2020-08-16 00:11:10

Selman, belediye seçimleri boyunca nerdeydin? İnsanları hala yanında tutup delegasyona etki etmek istiyorsun. Bazı mahallelerde yeni yapılanma peşindesin. Bu işler, telefonla konuşuyor gibi cafe cafe gezerek kim kiminle oturuyor gözlemlemeye benzemez. Yazık bir adamsın.

banner1048

banner354

banner599

banner820