banner1046
banner1117
29 Ağustos 2020 Cumartesi 08:40
Akar: Düne kadar FETÖCÜ diyorlardı

Röportaj: Aysun Özcan Erenkaya

Fotoğraflar: Merve Dişli
CHP’nin Kocaeli’deki en önemli isimlerinden biri olan TBMM Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ile yaptığımız söyleşinin ikinci bölümündeyiz. Bu bölümde Akar ile daha çok genel siyasi konjönktürü konuşmaya çalıştık. CHP’nin Anayasa Mahkemesine yaptığı Parlamenter sisteme geçiş ile alakalı gelişmeleri sorduğumuz Akar, AKP’nin de parlamenter sisteme destek vereceğini açıkladı. Cumhur ittifakının her geçen gün kay kaybettiğini düşünen CHP Kocaeli Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Haydar Akar, bu nedenle yanlarına yeni ortak arayışında olduklarını söyledi. Buna bağlı olarak da Akşener’in Ayasofya ziyaretini millileştirerek sıcak mesaj yolladıklarını ifade etti. Akar, Bahçeli’nin Akşener’e yaptığı davete karşılık, “Düne kadar Akşener’e FETÖCÜ diyorlardı, şimdi kıymete bindi” sözleriyle karşılık verdi.

Haydar Akar’a parti içi muhalif sesleri de sordum. Muharrem İnce’yi neden dinlemiyorsunuz, neden kazanmaya çalışmıyorsunuz, dedim. Akar pek çok gerekçe sunduktan sonra CHP’nin gündeminde Muharrem İnce’nin olmadığını, İnce’nin iktidarın gündeminde olduğuna dikkat çekti. Bunların yanı sıra CHP Liderinin niçin Cumhurbaşkanı adayı olmaktan sakındığını, Abdullah Gül konusunu, HDP ile var olduğu söylenen örtülü ittifakı da konuştuk. Hepsi ve daha fazlası röportajımızda… 

***Parlamenter sisteme dönmek gerekir mi? Malum, Anayasa Mahkemesine yapılan bir başvuru var. Partinin bununla ilgili bir çalışması var mı?

-Parlamenter sisteme dönmek CHP olarak birinci maddemiz. Bugün parlamenter sisteme dönelim desek, cumhurbaşkanlığı seçimini kaybettiklerinde AKP de bunu destekleyecek.

***CHP neden şimdi bunda ısrarcı olmuyor? Başkanlık sistemi Erdoğan’ı zora soksun, yüzde 51’i bulamasın diye strateji mi güdüyor?

-Millet ittifakının adayı seçimi aldığında biz bunu önereceğiz, bunu sadece biz değil 400 milletvekilinin desteklemesi gerekecek. Bunu AKP de destekleyecek çünkü kendisi de iktidardan uzaklaşmış olacak. Eğer süreç içinde tüm bu popülizme rağmen oyları düşmeye devam ederse onlar da bu öneriyle gelebilirler. Üçüncü alternatif de bizim Anayasa Mahkemesi’ne başvurumuz var referandumla ilgili. Anayasa Mahkemesi henüz karar vermedi, bekliyor.

“SİYASETTE 24 SAAT ÇOK UZUN”

***Ya, Anayasa Mahkemesi iptal ederse, o zaman nasıl yol izlenir?

Tekrar bu sistemi iptal ederse, Anayasa Mahkemesi’nin kararları geri işlemediği için ülkenin resmi sistemi olarak kabul edilir, tekrar bir seçim kararıyla parlamenter sisteme dönülebilir. Siyasette 24 saat çok uzun bir süredir. Siyaset bir strateji işi sonuçta günün şartlarına göre kendini revize etmen gerekir.

“MHP VE AKP TEK BAŞLARINA YETMİYOR”

***Devlet Bahçeli’nin, ittifak ortağınız olan Meral Akşener’e çağrısını nasıl değerlendiriyorsunuz? O kadar FETÖ’cü falan dediler. Birden ne değişti de kıymete bindi Sayın Akşener?

-Meral Hanımın Ayasofya’yı ziyaretini millileştirdiler. Onların tabiriyle ‘Fethullahçı’ olan Akşener bir günde millileşti, kıymete bindi. Sonuçta genel başkan (Akşener) hacca gitmiş, hac yapmış biri. Ayasofya’ya gitmek hacı olmak değil. Siz eğer bir dini ritüeli, bir ziyareti millileşmek için yeterli görüyorsanız zaten hac vazifesi ile çoktan millileşmiş. MHP ve AKP tek başlarına yetmediği için yanlarına üçüncü ortak arıyorlar. Ama Meral Hanım o konuda çok katı, ‘Yalnızca Parlamenter sistem içerisinde oturabiliriz’ diyor.

“DİĞER PARTİLER GİBİ DEĞİLİZ”

***Meral Hanım Abdullah Gül konusunda da çok net. Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu ‘Abdullah Gül’den neden bu kadar rahatsız oluyorlar’ derken, Akşener ‘Ben olmasaydım Gül’ü neredeyse Cumhurbaşkanı yapacaklardı’ diyor. Sanki solun lideri Kemal Bey değil de Akşener…?

-Bizim birini Cumhurbaşkanı adayı yapabilmemiz için parti grubunun oylaması gerekiyor. Genel Başkan ‘Haydar Akar Cumhurbaşkanı olsun’ dediği zaman aday olamıyor. Bu partide oylanıyor. Bunun en güzel örneği belediye başkanlığı seçimlerinde yaşandı. Şişli için OSB’de yönetici ve oldukça vasıflı bir kadını getirdiler aday olsun diye ama partiyle alakası yok diye geri gönderdik. Biz diğer partiler gibi değiliz.

“MUHARREM İNCE İÇİN BİLE OYLAMA YAPTIK”

***O zaman Kemal Bey niye dile getiripte CHP tabanının yumuşak karnına dokunuyor? Biliyorsunuz Ekmeleddin İhsanoğlu vakasını unutmuş değiller?

-Genel Başkan orada yaptığı açıklamada Abdullah Gül adayımız olabilir demiyor. Adı geçtiğinde rahatsızlık duyan sağ tabana bunu söylüyor. Bakın, AKP tek ağızdan adayını belirleyebilir ama bizim yöntemlerimizle onunkiler farklı. Biz anayasaya uygun yapıyoruz, onlar lider ne diyorsa biat kültürüyle yapıyorlar. Muharrem İnce aday gösterildiğinde onun için de oylama yaptık, sandık kurulunda ben vardım. 130 milletvekili oturdu oylama yaptı. Bizim partimizin tamamen karşı çıktığı bir isim getirilecek ve aday olacak böyle bir durum yok. Onun için bizim partimizden geçmez böyle bir şey. 

“HERŞEYİMİZİ HAKARET ATFEDİYORLAR”

***Genel Başkan potansiyel Cumhurbaşkanı adayı olması gerekirken hep başka isimler üzerinde yoğunlaşıyor. Seçilememekten mi korkuyor?

-Genel başkan ‘Bir siyasi partinin genel başkanı Cumhurbaşkanı olamaz’ diyor.

***Evet ama geçmişe baktığımızda cumhurbaşkanlarının da partisi vardı?

Parlamenter sistemde tarafsızlık maddesi vardı. Partisinden istifa ediyordu. Hepimizin partisi var tüm Cumhurbaşkanlarının da sandığa gittiğinde oy verdiği bir parti var.

***Partiden istifa edince tarafsız mı olmuş oluyorlar?

-En azından tarafsızlık ilkesine saygı vardı. Söyler misiniz, biz şimdi hangi sözleriyle değerlendireceğiz Cumhurbaşkanı’nı? Her şeyimizi hakaret atfediyorlar. Sen il başkanlarıyla yaptığın toplantıda bize küfürler yağdırıyorsun biz cevap verdiğimiz zaman Cumhurbaşkanı’na hakaret davası açıyorsun. Böyle bir yöntem olmaz. Tabii Cumhurbaşkanı’nın gönlünden geçen bir siyasetçi vardır, parti vardır ama bağı kesilir.

“GENEL BAŞKANIN KARİYER PLANI YOK”

***Abdullah Gül için de cumhurbaşkanıyken partiliydi. Başkanlık sistemi yoktu belki ama o da da noter gibi AKP ne getirirse kabul etti. Ona rağmen ismi CHP’nin gündeminden düşmüyor?

-Abdullah Gül de siyasi partiden gelmedir ama zaman zaman siyasi parti genel başkanlarını köşke çağırarak istişareler yapıyordu. Şimdi siz oraya gittiğinizde AKP genel başkanıyla yapacaksınız o istişareyi. Genel başkan da buna dayandırıyor, kendisiyle ilgili bir kariyer planı yok. Kimle bu ülkeyi ne kadar demokratikleştirebiliriz tek hedefi bu genel başkanın, bu yüzden cumhurbaşkanı adayı olmayı düşünmüyor. Bizimle paylaştığı bu. Genel başkanımız bu işin ittifakla olacağını, tek başımıza kurtaramayacağımızı biliyor. Bu ittifakı da gerçekleştirmek için tüm mesaisini harcıyor. Genel başkanımızın yürüttüğü bir ittifak tüm ayrımlaştırmaya karşı panzehir gibi duruyor.

“HDP’YLE BİR İTTİFAKIMIZ YOK”

***CHP ve HDP’nin mesafesi ne bu durumda? Yani sağ parti ve sol parti ittifak yapıyor ama solda kalan HDP’den uzak duruyor. Fakat bir yandan İstanbul’da HDP İmamoğlu’nu destekliyor. Gerçekten örtülü bir birliktelik var mı orada?

-MHP’yle nasıl bir birlikteliğimiz yoksa HDP’yle de bir birlikteliğimiz yok. İYİ Parti’yle bir birlikteliğimiz yoksa HDP’yle de yok. Her birimiz ayrı bir siyasi partiyiz. Bir seçim ittifakı yaptık genel seçimlerde ki yasalar buna müsaade ediyor. Resmi bir ittifakımız vardı. Bunun içinde Saadet Partisi de vardı. Ama yerel seçimlerde böyle bir kanun yok. Bu ittifak yürüdü, hedefler bir olunca siyasi partiler bir araya gelebiliyor. Ülkeyi iflas etmiş halinden kurtarmak isteyen herkes bir araya gelebilir. Ama HDP’yle bir ittifakımız yok. HDP ‘Biz AKP’ye MHP’ye nerede kaybettirebilirsek orada güçlü adayı destekleyeceğiz’ stratejisi uyguladılar. Bu yerel seçimler için geçerli ve bunu yaptılar.

“AKP DAĞ KADROSUYLA İTTİFAK YAPTI”

***HDP, Ankara’da bile MHP kökenli Mansur Yavaş’a oy verdi. Zamanında bunlar AKP ile açılım-saçılım yapmamışlar mıydı? Neden bu kadar zıtlaştılar?

-HDP’li seçmen Ankara’da Mansur Yavaş’a oy verdi amaç orada Mansur Yavaş’a kazandırmak değil, AKP’ye kaybettirmekti. Bunu da başardılar bence. Evet HDP seçmeni bize oy verdi. Biz bundan kaçınmıyoruz. Resmi bir siyasi parti bu, siyaset yolunu da onlar açtı. Legal, devlet yardımı alan bir parti. Biz HDP’yle ittifak yaptığımızı var sayarsak onlar kimlerle ittifak yaptı? Biz resmi bir siyasi partiyle diyelim ittifak yaptık onlar PKK’yla ittifak yaptı. Abdullah Öcalan’ın mektubunu TRT’de okumadılar mı?

İYİ PARTİ’NİN HER ÖNERGESİNİ DESTEKLEMİYORUZ”

***CHP, HDP’ye özellikle mi mesafeli duruyor diye düşündüm açıkçası…?

-Meclis’e geçtiğimiz günlerde Soma’yla ilgili bir önerge verildi, kıdem tazminatı alamıyorlardı şirketten. MHP, HDP’nin gönderdiği önergeye imza atmam diyordu ama bütün siyasi partilerin üzerinde imzası var o önergenin. Demek ki toplum yararına yapılan şeylerde, bir kente fayda sağlayacak işlerde ortaklaşabiliyormuş öyle mi? Biz HDP’nin doğru söylediği şeylere destek veriyoruz, doğruyu söylemediklerinde desteklemiyoruz. Onlar da bizim için aynı şeyi yapıyor. Biz İYİ Parti’nin verdiği her önergeyi destekliyor muyuz hayır, onlar bizi destekliyor mu hayır. Şartlar aynı. Bunu yapmak HDP’yle iş birliği yapmak anlamına gelmez.

“CHP İLK KEZ İKTİDARA BU KADAR YAKIN”

***Cumhuriyet Halk Partisi gerçekten iktidara gidiyor mu? CHP’lilerin dilinde hep bu var. İlk kez bu kadar inançlı söylediklerine tanık oluyoruz?

-CHP’nin hedefinde hep iktidar var. Her seçim yarışına iktidar olma hedefiyle girer. Biz Kocaeli’nde de Büyükşehir’i almak iktidar olmak istedik ama bir ilçede gerçekleştirebildik, diğerlerine de saygı duyuyoruz. Demokrasi böyle bir şey, her düşündüğünü hayata geçirme sanatı değildir. Toplumsal uzlaşıdır, senden farklı düşünen bir grup varsa o düşüncenin hayata geçmesidir. Biz kurulduğumuzdan beri hedefimizde hep iktidar vardır ama bugün Türkiye’nin konjonktürüne baktığımızda tek başımıza gerçekleştiremeyeceğimiz görüldü. Hem de bu yeni sistemde bunu tartışmak bile yanlış. Diğer siyasi partilerle ittifak yapmak zorundasınız. Bu ittifak başarılı olursa gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistemle CHP ilk kez bu kadar yakın iktidara.

***Tek başına CHP iktidarı uçuk bir hayal diyebiliriz o zaman?

-Oy potansiyelleri belli siyasi partilerin. Artı eksi üç beş puan oynayabilir ama iktidar yapmaya yetmeyebilir. Bu sistemde iktidar olmaya daha yakınız ama sistemi değiştireceğiz. Bizim iktidar olmamız değil, Türkiye’nin demokratikleşmesi önemli olan.

“ECEVİT BİR MANİFESTOYLA BAŞKAN OLDU”

***CHP iktidara madem bu kadar yakın, neden Muharrem İnce kaybediliyor, neden Sarıgül kaybediliyor? Neden bu adamlara “gel şöyle otur bakalım” denilmiyor? Tabi iktidar da kaşıyor bir yandan…?

-CHP kişisel ihtirasları gerçekleştirme yeri değildir. Benim de hedeflerim var ama bu siyasi hedefler CHP’de gerçekleşmiyor diye de ayrı bir tutum içerisinde değilim. Ecevit nasıl genel başkan oldu, bir manifestoyla. Türkiye’yi nasıl yöneteceğini, tarımda, ekonomide ne yapmak istediğini anlatarak iktidar oldu. Bülent Ecevit, İnönü’yü, yönetimi kötüleyerek iktidar olmadı. Parti içerisinde her zaman bir iktidar yarışı vardır. Bizim kurultay delegelerimiz genel başkan tarafından seçilmez, yazılmaz. Kurultay delegesi olmak, mahalle delegesi olmak milletvekili olmak kadar zordur. Partide ekiplerin olması normal ama biz bu zorluklardan geçerken ‘Partide demokrasi yok, tek adam’ demek partiye zarar veriyor. Partiye genel başkan olacak kişinin ilk hedefi partiye zarar verecek şeyleri önlemek olmalı. Partiyi bir tarafta tutmalı, muhafaza etmeli.

“KENDİNİ KABUL ETTİRECEKSİN”

***Muharrem İnce veya Mustafa Sarıgül için partiye ihanet içindeler diyebilir misiniz?

***Bunun taktirini yapmak bana düşmez ama şöyle düşünün. Siz CHP’nin genel başkanlık iddiasında olacaksınız, 81 ilde yapılan il kongrelerinden bir tanesine gidip fikirlerinizi paylaşmayacaksınız. Yok öyle bir dünya. Referandumda altlarına araba verdik, otobüs verdik mazot paraları dahil karşılandı. Gitsinler, propaganda yapsınlar diye. Bunların girişimini önleyecek, popülaritesini önleyecek bir girişimde bulunmadı kimse hatta desteklendi de. Genel başkan mı olmak istiyorsun, bunun altyapısı örgütlerden, kongrelerden geçiyor. Gideceksin, kendini kabul ettireceksin.

***O yolu da denemişti daha önce. Kılıçdaroğlu’na rakip olmuştu, buna rağmen İnce’yi Cumhurbaşkanı adayı yapmıştı?

-E olmadı, olacak diye bir kanun mu var. Evet haklısınız. Buna rağmen parti ona Cumhurbaşkanı adayı yaptı. Bakın, geçmişten geleceğe stratejik yolun nasıl yol yüründüğünü, hatalarınızı göreceksiniz. 

“BİZ İŞİMİZE BAKIYORUZ”

***Kısacası Cumhuriyet Halk Partisi’nin gündeminde Muharrem İnce yok, bunu mu anlamalıyız?

-Kamuoyunun, basının gündeminde var özellikle de iktidarın gündeminde var ama biz işimize bakıyoruz. Kurultaylarımızı tamamladık. 1251 oyla seçilmiş genel başkanımız var. Verilen oylarla 2019 yerel seçimlerinde uygulamış olduğu politikanın ne kadar doğru olduğu delege tarafından da tasdik edilmiş oldu.

***Kurultay delegeleri genel başkanın istemiyle genel merkez yetkililerinin örgütlere direktifiyle yazıldı deniliyor?

-Böyle bir şey mümkün mü? AKP taraftarı bazı gazete yazarları tarafından da kurultay delegelerinin genel başkan tarafından seçildiği işlenerek onun seçtiği kurultay delegesinin başkasını seçmesinin mümkün olmadığı söyleniyor. Mümkün değil, hatta Genel Başkan kendi seçmiş olsa üst delegeyi kaybedebilirdi. Son derece demokratik bir süreç işledi orada.

BİRİNCİ BÖLÜM İÇİN GÖRSELE TIKLAYINIZ

Son Güncelleme: 01.10.2020 13:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir 2020-08-29 20:37:44

Akp’nin”Allah birdir”sözü hariç hiçbir dediğine inanmam!

banner1212

banner1048

banner354

banner599

banner820