banner1046
banner1038
Kocaelispor taraftarı hiçbir takımda yok

Kocaeli'de geniş bir kesim tarafından tanınan ilimizin ortopedi alanındaki önemli doktorlarından birisi olan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cumhur Cevdet Kesemenli, hem üniversitede yapılan çalışmalar hem de KOÜ Tıp Fakültesi'nin oldukça başarılı olduğu spor yaralanmaları ve diz cerrahisi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 
Aynı zamanda Kocaelispor yönetiminde olan ve Kocaelispor Kulübü'nün doktorluğunu da yapan Kesemenli Kocaelispor ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. 
Kesemenli Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin eklem cerrahisi konusunda Türkiye'nin sayılı hastanelerinden biri olduğunu ifade ederek çok farklı illerden Kocaeli'ye hastaların tedavi olmak için geldiğini söyledi. 
Haftada en az 60 ameliyat yaptıklarını belirten Kesemenli oldukça yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını ifade etti. 
Diz kapağı problemlerinde ameliyat şart mı? Hastalara diz problemleri ile ilgili neden yanlış teşhis konabiliyor?, Kesemenli'nin 'yüzde yüz başarılıyız' dediği tedavi yöntemi hangisi? Kocaelispor Kulübü'nün de doktorluğunu yapan Kesemenli Bahri Yavuz ile ilgili hangi açıklamalarda bulundu?, Kocaelispor siyasetçiler ve sanayicilerden gereken desteği görebildi mi?, Kesemenli Kocaelispor taraftarı için hangi yorumlarda bulundu? 
Hepsi ve çok daha fazlası bu haftaki röportajımızda. Keyifle okumanız dileğiyle..


*Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji bölümünde şu anda kaç personel görev yapıyor?

-Kocaeli Üniversitesi'nde 10 yıldır görev yapıyorum. Kliniğimizde şu anda 7 öğretim üyemiz var. 2 profesör, 3 doçent, 2 yardımcı doçentimiz mevcut ekibimizde. Dokuz tane de araştırma görevlimiz var.

TÜRKİYE'NİN SAYILI KLİNİKLERİ ARASINDAYIZ
*Ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz ve 'daha başarılıyız' dediğiniz konu hangisi?

- Bizim iyi olduğumuz özellikle iki alan var. Spor yaralanmaları ve diz diz cerrahisi. Protez konusunda da gerçekten de iyi bir seviyedeyiz. Eklem cerrahisi konusunda Türkiye'nin sayılı klinikleri arasında yer alabiliriz. Farklı illerden, çevre illerden, Trabzon, Ordu, Giresun'dan, Diyarbakır'dan, onu bırakın İstanbul'un kendi hastaları geliyor bize bu konularla ilgili. Türkiye'nin her bir noktasından hasta grupları geliyor. Özelikle bulundukları yerlerde tedavide çıkmaza girdilerse, sonuç alamamışlarsa bize geliyorlar.

HERKESİN EMEĞİ VAR
*Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?

- Burada kişisel başarı da var hekim bazında, ikinci bazda da tabiki ekip çalışmasına borçluyuz. Burada yapılan çalışmaların her birinde bir hekimin tek başına başarılı olma şansı yok, bu bir ekip işi. Klinikte çalışan hemşiresinden, asistanından, oradaki personel, ameliyathane görevlileri ile birlikte bu bir ekip işi. Birşeyde ben tek başıma başarılıyım dersen normal değildir bu, abes olur. Kliniğin başarısı varsa orada herkesin emeği, katkısı vardır. Ben aldım hastayı aşağı indirdim, hemşire yok, hastayı yatırdım hemşire tedaviyi düzgün yapmadı, ne olur o zaman başarı oranı?

ÇOK FARKLI İLLERDEN TALEP VAR
*Yıl içerisinde kaç operasyon gerçekleştiriyorsunuz?

- Klinik olarak haftada 60 ameliyat yapıyoruz, 60'ın altına inmiyor bu sayı. Günlük de ortalama 150-200 arasında muayene yapılıyor. Oldukça yoğunluk var ve bu yoğunluğu karşılamak için bizler de çaba sarf ediyoruz. Artı çevre illerde yapılamayan, ameliyat edilemeyen hastaları da biz burada Acil'den kabul edip burada ameliyatlarını gerçekleştiriyoruz. Düzce, Bolu, Yalova, İstanbul'dan bile 112'den arıyorlar, Zonguldak, Ereğli, Sakarya'dan gelen travmalı hasta gruplarını da kabul ediyoruz. Burası bir geçiş bölgesi ve trafik kazaları da fazla oluyor ve kazalar da Kocaeli Ünivesitesi'ne geliyor, onlara da biz müdahale ediyoruz.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ FARKLI
*Diz kapağı problemlerinde ameliyat şart mı?

-Diz eklemi konusu oldukça geniş bir konu. Dizin ekleminin içinde herkeste ağrı yapabilen bir sürü faktörler var. Menisküsü var, ön çapraz bağı var, kıkırdaklar var. Çevresinde bir sürü bağlar ve yapılar var. Çok geniş bir alanı kapsıyor. Küçük bir parça gibi gözükse de hastanın sağlığını etkileyen birçok faktörler olduğu için hepsinin tedavi yöntemleri farklı.

HASTALARIN ÇOĞUNA MENİSKÜS DENİYOR AMA..
*Başarılı olduğunuz konuşardan biri de diz cerrahisi. Peki bu hasta gruplarında diz ağrıları neyden kaynaklanıyor?

- Diz cerrahisindeki menüsküs problemlerinde oldukça başarılıyız. Yaşlı hasta grubumuz da var ki ağrılarının sebebi genellikle kireçlenmedir. Gençlerde ise ya bağ yaralanması ya da menisküstür. Diz ağrıları genellikle orta yaş grubunda daha fazla öne çıkıyor. Bu yaş gruplarında diz ağrılarının büyük bir kısmı bir travma-çarpma, düşme, sportif bir yaralanma, kırık, çıkık olmadığı sürece genellikle diz kapağı problemlerinden kaynaklanıyor.  Kıkırdaktaki hasarlanmalardan başlıyor. Bu diz ağrıları başladığı zaman gittikleri yerlerde kıkırdak kasları iyi değerlendirilemediği için bu hastaların büyük bir kısmını menisküs diye tedavi edebiliyorlar fakat sonrasında hastaların ağrıları geçmiyor ve ikinci operasyon, üçüncü operasyon ya da doktor değiştirmeye kadar gidebilirler. Böyle bir yanılgı içine düşülüyor.

PROTEZE MARUZ KALIYORLAR
*Ne gibi sıkıntılar yaşanıyor peki?

- Bu yaşlardaki hasta gruplarında en büyük sıkıntı kıkırdak harabiyetidir. Özellikle orta yaş kadın grubunda diz kapağı altı kıkırdakta sorun vardır. İhmal edildiğinde merdiven inip çıkarken, uzun süre oturur pozisyonda dururken bu ağrılar oluşuyor. Bu hastaların bir kısmı da obezite nedeniyle spora başlayan hasta grupları. Bunlarda oluşan hasarlar menüsküs yırtığı değil ama menisküs yırtığı diye düşünülerek hasta ameliyat ediliyor. Bu durum Kocaeli'de de malesef var. Alışacaksın bu ağrılara denilerek uzun süre geciktirilen hastalar da oluyor. Tedavi edilmesi gereken yerde ya da önleminin alınması gereken yerde alınamıyor. Bu hastaların tedavisini yaptığınız zamanda da çok spesifik belirti bulma şansınız olmuyor. Özel muayene teknikleri var ama yoğunlukta bunu her zaman yapmıyor olabilirler. Bu hastaların hastalığı ilerlediği zaman da proteze maruz kalma durumları oluyor.

PROTEZ AMELİYATINA KADAR GİDEBİLİYOR
*Tedavisi basit milk başta bu rahatsızlıkların?

- Kıkırdak aşaması arttığı zaman dizlerden ses gelmeye başlıyor. O ses menisküslerden değil kıkırdaktaki problemlerden kaynaklanıyor. Zaman içinde oluşan harabiyet nedeniyle dizde şişlikler meydana geliyor, bu şişlikler nedeniyle diz ekleminde sıvı oluşuyor, o dönemden sonra bu hastalarda dizde şişen sıvı kıkırdaktaki çözünmeleri arttırıyor ve kıkırdağın daha da yumuşamasına neden oluyor. Kıkırdaktaki bu aşınma da artıyor ve önüne geçilmediği zaman kıkırdakta dökülmeler oluşuyor ve zaman içinde kireçlenme dediğimiz hadise başlıyor. Başlangıçta basit önlemlerle durdurulabilecek şeyler daha büyük sıkıntılara neden oluyor. O zaman da tedavinin yönü değişiyor.
İlk etapta basit kıkırdak tedavi edici yöntemler uygulanıp hasta edilebilecekken, göz ardı edildiği için en sonda kıkırdak tamamen kaybolup kireçlenme olayı dediğimiz olay olur ve daha büyük protez ameliyatlarına kadar gidilir. Amaç önce hastayı iyi tanımak, iyi teşhis koymak ve tedaviye yönelmek. Tedavisi olmayan birşey yok. Mutlaka bir tedavi yöntemi vardır.

ZAMANLA YÜRÜMEK ZORLAŞIYOR
*Yürüme sıkıntısı hangi aşamada başlıyor?

- Ağrı oluştuğu müddetçe hasta yürümede her zaman sıkıntı yaşar. Ağrı kesici ve değişik yöntemlerle geciktirilir. En son kıkırdak kaybolup kireçlenme pozisyonuna girdiği zaman hem dizlerde şekil bozukluğu meydana geliyor hem de yürümeyi tamamen zorlaştırıyor. Hem ağrı nedeniyle hem de hareketleri kısıtlaması nedeniyle yürümekte güçlük çekmeye başlıyorsunuz.

YÜZDE YÜZ BAŞARILIYIZ
*Sizin bu ameliyatlarda başarı oranınız nedir?

- Başarısız olduğumuz bir nokta yok. Her hastayı sağlığına kavuşturuyoruz. 'Ben ameliyata girdim, yine de yürüyemiyorum' gibi bir durum olmaz. Başarıyı yürümekle değerlendiriyorsak yüzde yüz başarılıyız.

DIŞARIYA HASTA KAÇIŞI OLMAYACAK
*Klinikte ne gibi eksikleriniz var, önümüzdeki süreçte ne gibi çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?

- Kliniğimizin ayaklarının daha fazla yere basabilmesi için tümör cerrahisine ihtiyacımız var. Bir çalışma yapıldı,  bir süreç bekleniyor. O süreç tamamlanınca bununla ilgili bir arkadaşımız da aramıza katılacak. Tümör cerrahisini de bünyemize kattıktan sonra bu bölgeden herhangi bir hasta hiçbir yere kesinlikle gitmeyecek. Kesinlikle dışarıya bir hasta kaçışı olmayacak. Bu kente ve çere illere en iyi şekilde hizmet edilmiş olacak. Fiziksel olarak hasta sayımız her geçen gün artıyor. Sayı arttıkça ileride yeterli olmayabilir ama şu an için bir sıkıntı yok. Biz hastayı zaten çok fazla yatırmıyoruz. Hastalarımızın yüzde 60-70'ini 1-2 günük içinde taburcu ediyoruz. Erken dönemde tedavi edecek sistemi uygulamaya çalışıyoruz. Erken hasta taburcu sistemini uygulamaya çalışıyoruz ve büyük anlamda da oturttuk zaten. Bizim yaptığımız ameliyatların çoğu da kapalı ameliyat, o nedenle de işimiz daha kolay. Özel oda sayılarımızı arttırdık. Fizyoterapistimiz yoktu. Sağolsun başhekimimiz Zafer Cantürk destek verdi ve artık fizyoterapistimiz de var. Fizyoterapi odamıza malzeme teminini de sağladığımızda bu klinik herkes tarafından aranan bir klinik haline gelecek.

KOCAELİSPOR BAHRİ BAŞKAN İÇİN SEVDADAN ÖTE
*Hem Kocaelispor aşığısınız hem de Kocaeli'nin yönetiminde görevlisiniz. Son dönemde Bahri Yavuz'un Kocaelispor Kulübü başkanlığını bırakacağı gündeme geldi ve kent genelinde başkanlığa devam etmesi adına büyük talepler oldu. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz bu durumu?

- Ben Kocaelispor'un hem yönetimindeyim, hem sağlıktan sorumlu başkan yardımcısıyım hem de kulübün doktorluğunu yapıyorum. Kocaelispor'un her maçına gidiyorum. Bahri Başkan'ın teklifiyle yönetime girdik ve devam ediyoruz. Bahri Başkan bu işin sevdalısı. Onu yakından tanıdıkça daha fazla anlıyorsunuz. Dışarıdan bakmakla bunu anlamak mümkün değil. Onun sevdadan öte. Bahri Başkan haklıydı. Sönmüş bir alevi yeniden yaktı. Yönetimle beraber büyük bir başarıyı yakaladı. Gelinen süreçte istifa etmesi noktasında haklı durumdaydı çünkü 3 yıldır biz bu yönetimdeyken baya zor aşamalar geçirdik ve bu noktalardan sonra transferlerin önü açılmadığı sürece çok büyük sıkıntılar devam edecektir. Yapacak birşey kalmıyor çünkü. Bu nedenle Bahri Başkan da gereken hamleleri yaptı şu anda da yönetime devam ediyor.

SANAYİCİDEN DESTEK ALAMADIK
*Kocaelispor için kent genelinde destek kampanyaları yapıldı, gerekli desteği gördüğünüze inanıyor musunuz?

Şu ana kadar hamleler yapılmaya çalışıldı, siyasi destekler istendi, Bahri başkanın da bununla ilgili hamleleri yaptığına inanıyoruz. Siyaeten çok olumlu şeyler yapıldı mı derseniz tam anlamıyla gerçekleştirilmedi. KEV sürecinde sayın Vali'nin, Büyükakın'ın desteğiyle KEV süreci çözülmeye çalışıldı, çalışmalar başlatıldı. Bu KEV süreci çözülürse Kocaelispor'un da önü açılacaktır. Sanayi kenti olmamıza rağmen, vergisini veren, en çok üreten şehirlerden olmamıza rağmen sanayi tarafından destek aldığımızı düşünmüyoum. Buradan kazanan, kentten beslenen insanların bu kente hizmet vermeleri gerektiğini düşünüyoruz. Kocaelispor gibi bir kulübe destek vermeleri gerektiğini düşünüyorum.

TARAFTAR İNANILMAZ BİR GÜÇ
*Taraftarın desteği nasıl peki?

- Taraftarlar sahip çıktı Kocaelispor'a. 10 binin üzerinde insan Antalya'ya geldi. Çok büyük destek verdiler. Bizim için inanılmaz güçtü.Böyle bir taraftar herhalde hiçbir takımda yok. O yüzden ben de daha çok seviyorum Kocaelispor'u.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1048

banner354

banner820

banner599

banner1050