Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı planlanan ve yer seçimi olarak Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesinin kuzeyindeki ormanlık alan olarak belirlenen Katı Atık Bertaraf Tesisi ile ilgili planlar Büyükşehir Belediyesinde askıya çıkmış olup 26.11.2018 tarihinde askıdan inecektir.

16 Ağustos 2018 tarihli Büyükşehir meclisinde konu ile ilgili görüşlerimizi aktarmış ve hangi gerekçeler ile bu plana şerh koyduğumuzu anlatmış idik.

İlgilenenler için konuşmamızın tam metnine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/orhan.tanis/posts/2059359117428853

Kısaca hatırlarsak o gün cevaplanması gereken 8 adet soru sormuştuk.

  1. Siz Kocaeli’nde çıkan TÜM ÇÖPLERİ GERİ DÖNÜŞÜME TABİ TUTMADAN YAKMAYI MI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
  2. Büyükşehir Belediyesinin GERİ KAZANIM KONUSUNDA BİR EYLEM PLANI VAR MI?
  3. Entegre Katı Atık Yönetim Hiyerarşisindeki aşamalar göz önüne alındığında atıkların yarısı geri kazanılabildiğine göre BU KADAR BÜYÜK KAPASİTELİ TESİSE GEREK VAR MI?
  4. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu tesisin imtiyaz usulü yapım sözleşmesinde herhangi bir GÜNLÜK ÇÖP TAAHHÜDÜN DE BULUNACAK MIDIR?
  5. Bu tesise KOCAELİ DIŞINDAN ATIK GETİRİLİP YAKILACAK MIDIR?
  6. Kocaeli’nde yapılacak olan tesis Avrupa’dan örnek gösterilen bu tesislerin aynısı olacak ise NEDEN 30 DÖNÜM DEĞİL DE 205 DÖNÜM ALANA GEREK VARDIR

Ve bu tesisler de kül depolama alanı olmadığı halde NEDEN KOCAELİ’NDE YAPILACAK TESİSTE KÜL DEPOLAMA ALANI PLANLANMAKTADIR?

  1. Depolama alanında biriktirilecek KÜLLERİN NİHAİ BERTARAFI NE ŞEKİLDE YAPILACAKTIR?
  2. İstanbul Büyükşehir Belediyesi günlük 17.500 ton çöpü taşımayı göze alarak kentten bu denli uzağa bu tesisi yaparken biz NEDEN KENTİN TEPESİNE BÖYLE BİR TESİSİ YAPMAK ZORUNDAYIZ?

Bu sorularımıza bugüne kadar net bir cevap alamadık.

Sadece tesis kapasitesi hakkındaki uyarılarımız sonucu daha düşük kapasiteli ve daha az maliyetli bir tesis yapılabilir şeklinde bir görüş belirtilmişti.

Seçilen yer konusunda ise herhangi bir değişiklik olmayıp, söz konusu ormanlık alan planlara tesis alanı olarak işlenmiş ve onaylanmıştır.

Kocaeli de yaşayan tüm vatandaşlarımızın bu plana itiraz etme hakları vardır. Bu itiraz haklarını 26 Kasım 2018 tarihine kadar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çözüm masasına verecekleri dilekçeler ile kullanabilirler.

İtiraza konu meclis kararı 16.08.2018 Tarih ve 437 sayılı karardır.

http://www.kocaeli.bel.tr/webfiles/ImarDaireBsk/NAZIMPLANDUYURU/2018/08%20-%20AĞUSTOS/02%20-%20MECLİS%20KARARI/2018-437.pdf

***

KATI ATIK BERTARAF TESİSİ ALANINDA DÜZENLİ DEPOLAMA MI YAPILACAK?

2018/437 nolu Meclis Kararını incelediğimizde bu alanda aynı zamanda düzenli depolamaya imkân veren plan hükümleri oluşturulduğu da görülmektedir.

Karar da;

“Merkez Planlama Bölgesi 1/25000 ölçekli nazım imar planı plan hükümlerinin 6.14.2. maddesi ve İzmit Planlama Bölgesi 1/5000 ölçekli nazım imar planı plan hükümlerinin 2.11.6.2. maddesi ile İzmit İlçesi Uygulama İmar Planı Plan Hükümleri’nin 8.28 maddesi ve Derince İlçesi Uygulama İmar Planı Plan Hükümleri’nin Özel Hükümler Başlığı altına 2.10. madde olarak Entegre Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi başlığı altında “ Bu alanlarda evsel ve evsel nitelikli katı atıkların düzenli depolanması ve yakma işlemiyle bertarafı sağlanacak olup idarece (Kocaeli Büyükşehir Belediyesi) onaylanacak vaziyet planına göre uygulama yapılacak alanlardır.”

Hükmü getirilmektedir.

Bu plan hükmü ile söz konusu ormanlık alanda Evsel Katı Atıkların Düzenli Depolanmasına imkân sağlanmaktadır.

Bilindiği üzere Dilovası’nda bulunan düzenli depolama sahası dolduğu için3 Haziran 2017 tarihinden itibaren kapatılmış olup,

İZAYDAŞ’ın bulunduğu Solaklar Mevkiindeki düzenli depolama alanının ise 1,5 yıl sonra dolacağı öngörülmektedir.

Bu plan notuna göre Büyükşehir Belediyesi istediği takdir de seçilen 205 dönümlük orman alanı içinde çöplerin düzenli depolanmasına karar verebilir.

Şimdi dokuzuncu sorumuzun da cevabını aramak zorundayız,

  1. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak Katı Atık Bertaraf Tesisi için seçilen ORMANLIK ALANDA ÇÖPLERİ DÜZENLİ DEPOLAMA YAPMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Kocaeli halkı bu konularda Büyükşehir Belediyesinden net cevaplar beklemektedir.

Sorumluluk anlayışımız gereği,

Kocaeli kamuoyu adına sorulması ve cevaplanması gereken soruları sorduk,

Konu ile ilgili gerekli teknik bilgilendirmeleri çeşitli platformlarda yaptık,

Bundan sonrası Kocaeli halkının takdirine kalmıştır.

Sağlıcakla kalınız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İzmitli 2018-11-03 19:55:22

Secimlerde bunun hesabini sorariz...

Avatar
Şakir 2018-11-03 12:48:03

Katı atık yakma tesisi Umuttepe Tıp Fakültesi hastanesinin yakınına değil. YUVACIK'A kurulsun en uygun yer orasıdır. Vatan haini, bölücü, ırkçı Millet düşmanı akpliler beğenmiyorsanız gideceksin RİZE'ye kuracaksınız. Nokta