Yerel seçimlerde insanlar oy verirken partiye değil, adaya oy vermeli aslında… Bu kenti iyi bilen, bu kenti sahiplenen, bu kent için güzel düşünceleri olan insanları seçmeli. Vizyonu olan, becerisi olan adayları tercih etmeli.

Ama öyle olmuyor… Özellikle de ülkemizde yaşanan kutuplaşma, buna müsaade etmiyor. İnsanlar, futbol takımı tutar gibi parti tutuyor. Ya da partilere kızıp, adaylara şans vermiyor! Bu da o kentlere, o kentlerde yaşayan vatandaşlara kaybettiriyor.

Kimi illerde büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyelerini aynı partiye mensup insanlar kazanıyor ki; bu o kentler için büyük şansızlık.
Bu belediyeleri kazanan AKP olmuş, MHP olmuş, CHP, İYİ Parti olmuş fark etmez; tek bir parti tüm belediyeleri kazanmış ise o ilde kim ne derse desin rekabet ortadan kalkıyor, bir zaman sonra rehavet oluşuyor…

Hele hele üst üste tek bir parti seçim kazanmışsa bir ilde; o zaman seçmen çantada keklik görülmeye başlanıyor; kente hizmet ağır aksak süregidiyor.

Kocaeli, bunu geçmiş yıllarda çok yaşadı. Büyükşehir Belediyesi ve 12 ilçe belediyesi, AKP’li başkanlar tarafından yönetildi uzun yıllar. Hal böyle olunca rehavet oluştu. İş bilmeyen isimler, iş başına getirildi. Halkın içinde belediyecilik yapıldı lakin halkın talepleri ötelendi, esnafın derdi görülmedi, vatandaşın cazibe merkezleri yeterince artırılmadı. Kent canlı tutulmadı.

31 Mart yerel seçimleri sürecinde bu gidişat ‘bir’ nebze değişti. AKP, Kocaeli’nin kalbi olan İzmit’i CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet’e kaptırdı. Kentin merkezi, vitrini CHP’nin eline geçti. CHP, eski kalesini geri aldı. Sadece İzmit değil; kimi ilçelerde de rehaveti ortadan kaldıracak, AKP’ye gözdağı verecek seçim sonuçları çıktı ortaya. Mesela Derince’de CHP’nin adayı Sertif Gökçe, seçimi 1200 civarında oy farkıyla kaybetti. Oysa AKP burada hep tulum çıkarmıştı. Yine Darıca’da, 23 bin olan oy farkı, bir hayli düştü. CHP’nin adayı Yakup Törk, dikkat çeken bir oy aldı bu ilçede. Diğer ilçelerde de oy oranlarında yakınlaşmalar oldu muhalefetin adayları ile.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı Kocaeli, AKP için artık tehlike çanlarının çaldığı bir il haline geldi ve bu tehlikenin bertaraf edilmesi için AKP’nin silkelenmesi, hizmet üreterek halkın gönlünü alması, başkanların da siyasi geleceği için değil, kent için bir şeyler yapması gerekecek. Siyasi dilin yumuşaması; başkanların parti rozetlerini bir tarafa bırakıp, ilimiz ve ilçelerimiz için çalışması gerekecek.
Çünkü artık halk, hizmet istiyor; siyasi parti kavgaları arasında bir 5 yılı daha kaybetmek istemiyor. Başkanlardan, bir siyasi partinin mensubu olduğunu unutup, bu kentin başkanı olduğunu unutmamasını bekliyor.

***

Taraftarlar; Kocaelispor tekrar hak ettiği yere gelsin istiyor…
Esnaf; sorunları çözülsün, kent sürekli canlı tutulsun, AVM’lerin altında küçük esnaf ezdirilmesin istiyor…
Vatandaş; kentsel dönüşümde mağdur edilmemek istiyor.
Yolcu; toplu taşımada konfor istiyor…
Sürücü; ulaşımın aksamamasını istiyor, otopark istiyor…
Vatandaş; etkinlik istiyor, huzur istiyor, keyifle yaşayacağı bir kent istiyor.
Kısacası bu kentte yaşayanlar; başka kentlere özenmek değil, başka kentlerde yaşayanların bizim kentimize özenmesini istiyor…

***

İzmit, bu Kocaeli’nin merkezi… Şehrin kalbi, bu ilçede atıyor. Ve önce vitrini güzelleştirmek gerekiyor. Bunun için de Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in, önlerindeki parti takılarını bir kenara koyup; zaman zaman bir araya gelip, ortak akılla, “İlle de benim dediğim olacak” demeden işe girişmesi gerekiyor. Büyükakın’ın, “Vereceğimiz destekle İzmit iyi hizmet alırsa bir dahaki seçimlerde de kazanırlar” mantığı gütmemesi; Hürriyet’in de “Büyükşehir’in desteğiyle bu işi yaparsam seçmene Büyükakın’ı sempatik göstermiş olurum, bu da AKP’nin hanesine artı puan olarak yazılır” dememesi lazım. Kaldı ki aksini yaparlarsa iki başkanın da hanesine koca bir “0” yazılır.

Seçim kaygısını bir kenara bıraktıkları takdirde iki başkan da Büyükakın kazanır, Hürriyet kazanır… Ve bu kent, vizyon sahibi, bu kentin dertleriyle derlenen; iki başkan kazanır. Kısacası İzmit kazanır, Kocaeli kazanır.

 

***

Bu görüşte olan sadece ben değilim… Kent insanı da bunu istiyor. İzmit esnafı bunu istiyor. Kimi esnafların bir talebi var. İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği Murat Öztürk’ten de buna öncülük etmesini istiyorlar. Esnaflar, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in birlikte İzmit’te tur atmasını, esnafı dolaşmasını, sorunları birlikte dinlemelerini istiyor… Murat Öztürk’ün başkanları bir araya getirip, onlarla birlikte esnafları dolaşmasını, kentin ünlü caddesi Fethiye Caddesi’ni birlikte baştan aşağıya turlamasını talep ediyor. Çok güzel olmaz mı? Kentin yararına olmaz mı?

***

Bakın Fatma Kaplan Hürriyet, seçim sürecinde esnafla yaptığı görüşmelerde önemli vaatlerde bulundu. Yıllar yılı çatısı dahi onarılmayan Ayakkabıcılar Çarşısı ile Kapanönü Çarşısı’nın daha canlı hale geleceği bir proje çizdireceğini söyledi. Ve bu vaadini gerçekleştirmek için de proje çizimini başlattı.


Aynı şekilde Tahir Büyükakın da önceki gün bu iki çarşıya gitti, sorunları dinledi, çatıların onarılması için ekibine talimatlar verdi. Ve kafalar karıştı! Bu çarşıların çatısını Büyükakın mı yapacak, yoksa Hürriyet mi? Büyükakın, çatıları yaptırırsa Hürriyet’in çizdirdiği proje ile bir uyumsuzluk oluşabilir mi? Bu soruların cevabı henüz kestirilemiyor. Neden, çünkü iki başkan da ayrı ayrı geziyor, ayrı ayrı benzer vaatlerde bulunuyor. Biri Büyükşehir Belediye Başkanı, biri ise İzmit Belediye Başkanı… Bu hizmetleri imece usulü gerçekleştirebilirler. Bunun için yapmaları gereken ise bir araya gelmeleri, esnafı birlikte dinlemeleri… Büyükakın, kendi partisine mensup başkanlarla nasıl birlikte dolaşıyorsa, Hürriyet ile de dolaşmalı. Olması gereken bu…

Ki bu konuda aslında sinyal de vermiş Büyükakın geçtiğimiz gün… İnönü Caddesi’ndeki esnafla yaptığı görüşmede, “Benim üzerime düşenleri ben yaparım,
Fatma Hanım’ın da üzerine düşenleri Fatma Hanım yapar. İmece usulü olur”
demiş… Bu tavır, her siyasi görüşten esnaf tarafından takdir toplamış, hoş karşılanmış. Tebrik etmek lazım…

***

Malumunuz İzmit Belediyesinde meclis üstünlüğü AKP ve MHP’nin kurduğu Cumhur ittifakında… Millet ittifakı, tek başına karar alamıyor. Büyükakın ile Hürriyet’in İzmit’e hizmet için bir arada hareket etmesi; mecliste de uyumu sağlayacaktır. Kentin yararına olacak her konuda birlikte hareket etmeli başkanlar. “Benci” yaklaşımla değil, “Bizci” yaklaşımla çözmeye çalışmalı sorunları.

İKM Başkanı Murat Öztürk’e çağrımdır; esnafların talebine kulak verin, böyle bir girişimde bulunun, kent adına, esnaflar adına, kutuplaşmanın ortadan kalması adına önemli olacaktır bu. Siz üzerinize düşeni yapın; başkanlara ‘birlikte dolaşma teklifinizi sunun’ kabul edip etmemek onlara kalsın… İzmit’in kaderini değiştirecek bu çağrınızı yerine getirirlerse ayakta alkışlanırlar; oyun bozanlık yapan olursa onun da takdirini kamuoyuna bırakırız!


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.