banner1046
banner1038
İşte Kızılay'ın 30 milyon TL'ye mal olacak dev projesi

Kısa bir süre önce Kızılay Kocaeli Şube Başkanı olarak atanan ve görevini başarıyla yürüten Kızılay Kocaeli Şube Başkanı Cengiz İpek bu hafta röportajımızın konuğu olarak bizlere önemli açıklamalarda bulundu. 

İpek Kızılay'ın Kocaeli'de yaptığı çalışmalardan, 'Ramazanı Bu Hilalin Altında Paylaşalım' kampanyasına, Kızılay'a yapılan bağışlardan, bu yıl Kocaeli'de de çok fazla çalışmaların yapıldığı kan bağışı konusuna, Kocaeli'de yapılmak istenen projelere kadar pek çok konuya değindi. 

İpek, ne olacağı merakla beklenen eski Kızılay binası ile ilgili de tüm merak edilenleri gazetemize açıkladı. Kızılay'ın eski şube binası ne olacak?, Kocaeli'de Kızılay'ın yaklaşık 30 milyon TL'ye mal olacak dev projesi ne?, Kocaeli ve Kızılay olası bir afet durumuna şu an ne kadar hazır?,  Kocaeli Kızılay'ın malzeme envanterinde şu an neler mevcut?, 'Örselenmiş bir Kızılay devraldık' derken Başkan İpek hangi sıkıntılara değindi?, göreve geldikten sonra Cengiz İpek ne gibi durumlarla karşı karşıya kaldı?, Kızılay'ın hesaplarına neden haciz konuldu? Hepsi ve çok daha fazlası bu haftaki röportajımızda. 

Keyifle okumanız dileğiyle.

*Kızılay ne yapar, yardım kapsamı nedir? 
- Kızılay bir yardım kuruluşudur. Kurumsal yapısı ile bağımsız, kamu yararına ulusal ve uluslararası yardım faaliyetlerini yapar. Sorumlu ve denetlenebilir yapısı ile şeffaftır. Bağışçılar tarafından yapılan ayni ve nakdi yardımları ihtiyaç sahiplerine güvenli bir şekilde ulaştırır. Bunun yanında sağlıkta hastane ve toplum merkezleri, eğitimde anaokulu ve ilk yardım faaliyetlerinde de katkıda bulunur. 

BAĞIŞLAR MAKBUZ KARŞILIĞI
*Kızılay'a ne gibi bağışlar yapılabiliyor?

- Ayni ve nakdi bağış yapılabilir. Ayni olarak gayrimenkuller, gıda, giyecek nakdi olarak ise banka, PTT,SMS 2868, 168 hattı, makbuz karşılığı, www.kizilay.org.tr aracılığı ile yapılabiliyor.

*Bağış yapmak isteyen vatandaşların seçenekleri neler bu konuda?

- Ayni olarak gayrimenkuller, gıda, giyecek nakdi olarak ise banka, PTT,SMS 2868, Genel Merkez 168 hattı, makbuz karşılığı, www.kizilay.org.tr aracılığı ile yapılabilir.

DAHA FAZLA DESTEK BEKLİYORUZ
*”Ramazanı bu hilalin altında paylaşalım” kampanyası Kocaeli genelinde nasıl gidiyor ?

- Allaha şükür iyi gidiyor. Ramazan rahmet ve bereket ayıdır. Bu konuda bütün hazırlıklarımızı yaptık. Basın açıklaması ile birlikte, billboardlara çıktık ve Ramazan ayı için hazırlanan afişlerimizi, AVM ve Kocaeli esnaflarına dağıttık. Her çarşamba günü şubemizde gecen yıl toplanan kurbanlardan hazırlanan kıyma ve kuşbaşı konservelerini binlerce aileye dağıtmaktayız. Binlerce Ramazan paketleri ihtiyaç sahipleriyle de buluşuyor. Bu kampanya Genel Merkezimiz tarafından koordine edildiğinden Genel Başkanımız Dr. Kerem Kınık beyin öncülüğünde Ulusal TV ve medyada geniş yer buldu ve bu anlamda  ciddi SMS ve nakdi bağışlar alınıyor. Elbette Kocaeli halkımızdan bu kampanyaya daha fazla destek bekliyoruz.  

*Sizin Kızılay ile yolunuz nasıl kesişti?

- Kızılay 149 yıllık bir kurumdur ve Kızılay'ın hedefi insandır. Dil, din ve ırk ayırımı yapmaz. Evrensel ve tarafsızdır. Her birey gibi Kızılay'ı çocukluğumda 'afetlerde ilk koşan', 'karagünün dostu' olarak bildim. Fıtrat olarak iyilik yapma olgusunu ilk olarak annem ve babamdan, yani ailemden öğrendim. Bu öğreti için onları rahmetle anıyorum. Doğrusu Kızılay 1999 depreminde sınıfta kaldı. Bunun temel sebebi, dönemin yönetim zaafı ve sistem problemidir. Kızılay'ın çağın koşullarına uygun reforme edilmesi ve afet öncesi ve sonrası en iyi şekilde hazırlanması gerekmektedir. Afette bilimsel çalışan bir akademisyen olarak bu fahri görevi kabul ettim. Fahri görev alan Genel başkanımız dahil ben ve Yönetim kurulu üyelerimiz huzur hakkı ve bir ücret almamaktayız. Gönüllüyüz. 2019’a kadar atandık.

ÖRSELENMİŞ BİR KURUMU DEVRALDIK
*Neler yapmayı planlıyorsunuz?

- İnşallah hayırlı projeleri milletimizin desteği ile yapmayı hedefliyoruz. Bizler Yönetim kurulu olarak geçmişte örselenmiş bir kurumu, milletin kurumu yaparak, imajını yükselterek aşevi, huzur evi, konukevi, yerel afet merkezi, kan merkezinin bulunduğu bir Kocaeli Kızılay merkezi inşa etmek istiyoruz. Bu konuda Mülki erkandan, halkımızdan ve sponsor bağışçılarımızın desteğini bekliyoruz. 

KÜÇÜK AFETLERE HAZIRIZ AMA…
*Kızılay Kocaeli'de olası bir afet durumuna ne kadar hazırlıklı?

- Kızılay afetlerde besin temini ile sorumludur. Kocaeli olası bir afete karşı hazırımdır sorusu çok zor bir soru. Bir çok bileşeni var ve karmaşık. Çünkü afet ve yönetimi birçok disiplinin biraraya geldiği ve yönetildiği bir sistemdir. Bu konuda Kocaeli valiliği il afet koordinasyon merkezi kurulmuştur. Kızılay da paydaşlardandır.  Kocaeli Kızılay olarak afet yönetimini bilimsel çalışmak istiyoruz. Bu sebeple GTÜ ile afet protokolü imzaladık. AFAD ile birlikte Afet yönetim ve geliştirme projesinin paydaşı olduk. TÜBİTAK ve BİLGEM’e ziyaretler gerçekleştirdik. Toplumsal afet bilincinin oluşturulması gerekir. Bu konuda eğitim şart. Afet uygulama merkezi ve yerel afet merkezinin kurulması hedeflerimiz arasındadır. Bölgemizdeki MAFOM'u ziyaret ettik. Afete müdahale araç ve gereçleri konusunda donanımlı olduğunu gördük. Küçük olası afetlerdeki müdahale kabiliyetimiz iyi fakat büyük afetlere hazırlık için senaryolar üzerinde çok çalışılması şarttır. Dünyanın çok gerisindeyiz.

KOCAELİ KAN İHTİYACINI KARŞILAYAMIYOR
* Kan bağışı konusunda artış var mı ? 

Evet.  Fakat bu yeterli mi? Hayır. Kızılay'ın temel görevlerinden biri de kan bağışının sağlanması, depolanması ve dağıtılmasıdır. Kan sürekli ve düzenli bir ihtiyaçtır. 2016 itibariyle Türkiye genelinde kan bağışı oranı %92 mertebesinde idi. Kocaeli ise bu oran %80’dır. Bu durumda Kocaeli kan ihtiyacını diğer illerden sağlamaktadır. Yani başka illere el açıyoruz demektir. 2017 yılında hedefimiz il olarak kan ihtiyacımızı kendimiz karşılamak ve ülke ortalamasını yakalamaktır. Erkekler her 3 ayda bir, kadınlar ise her 4 ayda bir kan bağışı yapabilmektedirler. Bu sebeple Sayın Valimizin öncülüğünde ve KBB başkanımız tarafından başlattığımız kan bağışı kampanyası düzenli bir şekilde devam etmelidir. Kendilerine sizler aracılığı ile Yönetim kurulumuz adına teşekkür ediyorum. 

BAĞIŞ KONUSUNDA OLUMLU KATKILAR VAR
*Bağışlar konusunda bilinç artıyor mu ?

- Bu sorunuza cevap için sosyolojik bir araştırma gerektiriyor. Tüketim anlayışımız, bireysellik ve çekirdek ailenin dağılması olumsuz etkenlerdir. Bağış yapma bilinci insanın fıtratında var ancak onu engelleyen egomerkezcilik, kıskançlık, bana ne anlayışlarıdır. Bağış yapma bilinci toplumsal bilinçtir ve yönetimden başlar toplumun alt kademelerine kadar iner, tıpkı anne ve babadan başladığı gibi. Kurumumuza Cumhurbaşkanımızın ve diğer siyasi parti liderlerinin bağış makbuzlarının sosyal medyada paylaşımları toplumun bağış bilincine son derece olumlu katkı yapmıştır. Eğitimin aileden başlayarak ortaöğretim ve üniversite ile devam etmesi ve bireyin hazırlanması gerekir. Unutmayalım ki veren el alan elden üstündür. Bağış yapmak kişinin sağlığını onarır. İyi insan olmak ancak başkaları için yapılan yardım ile mümkündür. Dinimizin öğretisindeki salih amel de bunun karşılığıdır.


ESKİ BİNA TAHLİYE EDİLİYOR
*Eski binadan neden taşındınız? Eski bina ne olacak ?

- Kızılay'ın temel geliri bağışlanan gayrimenkulleridir. Bu yıl Kızılay Genel Merkezi KİK’e tabi olmadan Mart ve Nisan aylarında ihale süreci başlattı. Süreç devam ediyor. Bağışın maksimum fayda getiri ilkesi gereği en iyi değeri bulmak kurumumuzun hedefi ve hakkıdır. 25 yıllığına kurumsal bir firmaya (onar, işlet, devret )modeli ile ihale edilecek. Ağustos 2017’ye kadar eski kiracıların tahliye kararı alınmış durumdadır.

*Eski yönetim neden görevden alındı?

- Biz yönetimi Genel merkez müfettişlerinden devraldık. Yani atandık. Bir önceki yönetimin görevden alınması ise Kızılay Genel Merkezi'nin teftiş raporlarına dayanarak yapmış olduğu bir tasarrufudur.

ÖRSELENMİŞ BİR KIZILAY DEVRALDIK
*Kızılay'da ne yapıyorsunuz?

- 9 Aralık itibariyle örselenmiş bir Kızılay devraldık. Aynı gün banka hesaplarımıza haciz geldi. Depolardaki malzeme envanterini çıkardık. Kullanım süresi geçmiş gıda malzemeleri bertaraf tesislerine gönderdik. Araçlarımızdan bir tanesi dışında diğer araçlar çalışmıyordu. Çalışır hale getirerek emniyetli park alanlarına çektik. Geçmişte devam eden dosyaların hukuki süreclerini devam ettirdik.Mali ve personel disiplin getirdik. 3 ay içinde protokol görüşmeleri yaptık, Kızılay'ımızın yeni süreçlerini anlatarak imajini yükselttik. Hedeflediğimiz projeleri anlattık.


BU PROJE ÇOK KONUŞULUR
*Neler var faaliyetleriniz arasında?

- ‘’Görmezdan gelmeyin’’ insani yardım kampanyası başlattık. 14 tırlık malzemeyi tüm STK’larımızla ve bağışçılarımızla sınıra gönderdik. ‘’1 Ünite Kan 3 Can’’ Kan bağışı kampanyamızı sayın Valimiz ile başlattık. KBB başkanımız ve diğer kurumlar STK katılarak önemli bir artış sağlanmış oldu. ‘’Umudu Ol’’ çağrısı yapan Cumhurbaşkanımızdan sonra Kızılay’ımızın öncülüğündeki kampanyamız devam etmekte. 15 bin tonluk gemi yani 3 milyon kişiye bir aylık gıda Afrika için yola çıktı.
‘’Ramazanı bu hilalin altına paylaşalım’’ kampanyamız devam ediyor.500 Ramazan kolisini dağıtıyoruz. AB fonundan 2 bin aileye 5 kolilik paketler Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden lojistik destek sağlanarak ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. STK'ların faaliyetlerine katılarak, 23 Nisan, Sağlık Sokağı, 5 Haziran Çevre Günü etkinliklerine katılarak Kızılay’ımızı tanıttık. Yerel Afet Merkezi, Sağlıklı Yaşam ve Rehabilitasyon merkezi, konuk evi, Kan merkezi, aşevi gibi birçok hizmetin bir arada sunulacağı toplu merkez yapmak da hedeflerimiz arasında. Kocaeli halkımızın bağışları için minnettarız. Devam etsinler… 

KOCAELİ'DE TEK OLACAK
*Bu proje sadece düşünce aşamasında mı yoksa çalışmalar başladı mı?

- Biz beş tane bileşeni olan bir merkez düşünüyoruz. Yer tespitini de yaptık ve şu anda üzerinde çalışıyoruz. Yer çok bakir bir bölge ama şimdilik yeri söylemiyoruz. 40 dönümlük bir arazi, orman bölgesinde. Biz bunun üzerinde de bir taslak düşünüyoruz. Yerel Afet Merkezi'ni de Kocaeli'de ilk defa biz yapacağız. Sponsorlarla temasa da geçtik. Bu bizim 2030 ve 2050'ye kadar olan hazırlığımız olur. Biz bu projeyi önemsiyoruz. Bu açıdan böyle bir merkezi bir yer yapmak hem Kocaeli'nin ihtiyaçlarına cevap verecek hem de operasyonel anlamda daha rahat hareket etmemizi sağlayacak. Beklenen İstanbul depreminde biz çok rahat hareket edebileceğiz. Yaklaşık 2,5-3 aydır çalışmalar devam ediyor. İnşallah 2019'a kadar bunu başarmayı düşünüyoruz. 15 milyon TL ile 30 milyon TL arasında da bir miktara mal olacağını düşünüyoruz.

KIZILAY'DA SİSTEM DEĞİŞİYOR
*Kızılay'da neler değişmeli Kocaeli'de?

- Biz Kızılay olarak Genel Merkez olarak değişiyoruz. Sistem değişiyor. 99 depreminde Kızılay 99 depreminde battı. Neden battı sistem problemi ve kötü yönetim ama bir şeyler yapılabilir. Türkiye'de afet konusunda çok güzel çalışmalar var. Afete hazırlık yapacak birçok araç ve gerecimizi bulunduruyoruz. Olası bir afet durumunda 2-3 saat mesafedeki bir yere 4 saat içerisinde 10 bin kişilik yemek ve 10 bin kişilik de ekmek çıkartabilecek donanımımız var. Büyük afetteki bir afet durumunda ne olacak? Çok zor. Ona hazırlık yapmamız lazım.

KOCAELİ KANI DIŞARIDAN ALIYOR
*Kan bağışını daha da arttırmak adına neler yapılabilir?

- Bu yıl 2 Ocak itibariyle Genel Başkanımız basına çıktı ve kan stoklarımızın azaldığını dile getirdi. 6 Ocak'ta Sayın Valimiz kan bağışında bulunarak basına çıktılar, başkanlarımız kan bağışladılar. Bağış oranlarında bu kampanya sayesinde ciddi anlamda bağışlar oldu ama bu yeterli mi değil. Kocaeli olarak kan bağışındaki pozisyonumuz zayıf. Yüzde seksen civarında. Biz kanı dışarıdan alıyoruz. Biz kendi ihtiyacımızı tamamlayacak miktarı bulmak zorundayız.


KOCAELİ'DE 3 BİN YAPI RİSKLİ
Türkiye'de afetin en büyüğü deprem olarak görünür. Yüzde 65-70 civarındadır bu oran. Sonra sel ve heyelan gelir. Bu deprem bölgelerindeki sıcak yemeği sağlamada operasyonel olarak hazırlıklarımızı tamamlamış durumdayız. Eğitimlerimiz de devam ediyor. Okullarda da bilimsel afet yönetimi eğitiminin verilmesi gerekiyor. Karmaşıktır afet. Afetin ikinci tesirleri de vardır. Deprem olur ama yangın da çıkar. Bu ikincil bir afettir. Bütün bu senaryolara Kocaeli’miz için hazırlanmak zorundayız. Kocaeli deprem master planının yapılması şarttır. Yaklaşık 3 bin civarında bina Kocaeli depreminden bu yana hukuki olarak çözülmüş değil. Bunlar risktir. Beklenen İstanbul depremi 6,5-7 şiddetinde Kocaeli'yi etkileyecek. Depremden sonra çok güzel çalışmalar var ama daha fazla çalışmalıyız, koordine olmalıyız. Hazırlıklar yeterli değil, çok daha büyük afete hazırlıklı olmalıyız. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayhan 2017-06-10 22:00:04

Kızılay din ayrımı yapmaz diyorsunuz Kızılayın istiklal cad binasının arsasını tenekeci Yahudi bağaşladı ve sizin kovulan kiracınız ordaki cafeye yahudi ürünü cola satılmaz afişi astı bu ne çelişki keşke biZlerde yahudi kadar hakka sahip çıksak gasp hak yeme yapmasak tenekeci yahudi nin bağışıdır orası unutmayın kiracılar 600 tl ye kiralayıp 20 bin tlye kiraya veriyor hepimiz biliyoruz Allah yedirmesin göz yumanada

Misafir Avatar
Muhibbi Yahudisever 2017-06-11 09:49:02 @Ayhan

O Yahudi ile bu Yahudi arasında dağlar kadar fark var Sn. Yahudi sever Maskeli....O Yahudi Osmanlı terbiyesi almış,bu memleket ekmeği yemiş;400 sene önce İspanya'dan sürgün yemiş ve Osmanlı onları kabul etmiş,ülkesine ihanet etmeyen gayrimüslin azınlık teba (Halk).......Bu Yahudi ise Amerikan emperyalizminin baş simgelerinden birinin(Cola) sahibi,dünyayı sömürüyor,kazandığı parayı da kurşun olarak müslümanların üzerine sıkıyor.....Boykot çok haklıydı ama sana ucu dokunmuş ki gocunmuşsun.

Beğenmedim! (1)
Avatar
bülent yıldız 2017-06-10 10:14:33

kızılay maalesef bize öğrettikleri gibi bir yardım kuruluşu değil bir ticari işletme oldu,

Avatar
ayhan 2017-06-11 18:12:52

Muhibbi zat bana dokunan bişi yok iki yuzluluk benı rahatsız eder ırk ayrımı yapılamaz bu arada yahudilerin tüm markalarını yıyoruz gıyıyoruz hepsıde kalıtelı ıyıkı yapmıslar tlf ,tv,nıke,burberry,armanı,dünya markalarını bızden ıyı yapıyorlar hakka bızden daha cok sahıpler ALLAH da verıyor uçaga bınme arabayada bınme amelıyat olamazsın be CAHIL ILACIN BILE YAHUDI YAPIYOR IKIYUZLÜ

Avatar
Cevdet sert 2017-06-23 03:38:26

Cengiz başkan
Acele etmeseydınız bu kadar proje açıkladınız size nasip olurmu bilmem TÜRK KIZILAY AMBLEMİNİ SEVİYORUZ

banner1048

banner354

banner820

banner599

banner1050